Վաղը՝ ապրիլի 8-ին, Վիեննայում կմեկնարկեն Թեհրանի միջուկային ծրագրի շուրջ Իրանի ու «վեցնյակի» միջև բանակցությունները: Ամերիկյան պատվիրակությունը գլխավորում է ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Վենդի Շերմանը: Գործողությունների համատեղ ծրագրի իրագործման մեկնարկից հետո սա կլինի Թեհրանի ներկայացուցիչների արդեն երրորդ հանդիպումը «5+1» խմբի հետ: «5+1» խմբին անդամակցում են Չինաստանը, Ֆրանսիան, Ռուսաստանը, Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ն ու Գերմանիան:
Բանակցությունների մասնակիցները շարունակում են աշխատանքն Իրանի հետ միջուկային ծրագրի շուրջ համապարփակ համաձայնության հասնելու համար:
Գործողությունների համատեղ ծրագիրն ուժի մեջ մտավ հունվարին: Ըստ պայմանավորվածության, ԱՄՆ ու Եվրամիության պատժամիջոցների թուլացման դիմաց Թեհրանը կդադարեցնի բարձր հարստացված ուրանի արտադրությունը, բացի այդ, նա պետք է կրճատի միջուկային վառելիքի իր պաշարները:
Ենթադրվում է, որ համաձայնությունը գործելու է վեց ամիս, և կողմերն օգտագործում են այդ ժամանակը երկարաժամկետ պայմանավորվածությունների հասնելու համար, որը պետք է ցրի բոլոր մտավախությունները, թե Իրանն աշխատում է միջուկային զենքի ստեղծման վրա:
Մարտի 18-19-ին Իրանի ու «վեցնյակի» միջև հերթական բանակցություններն էին: Ըստ Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի, դրանք անցնում են Վիեննայում, քանի որ պարզաբանվել են կողմերի բոլոր դիրքերը:
Ըստ Զարիֆի, կողմերի թերըմբռնումը, որ առկա էր բանակցությունների սկզբում, այժմ լիովին հաղթահարված է: Միջնորդները, վերջապես, կարողացան հասկանալ Իրանի դիրքորոշումը, ըստ նախարարի, դա է բանակցությունների հիմնական նվաճումը: Ավելին, օրակարգից հանվեց Իրանում միջուկային ծրագրից ամբողջովին հրաժարվելու պահանջը:
Ըստ Զարիֆի, կողմերը դեռ շատ հեռու են համաձայնության գալուց: Տարաձայնությունները դեռ պահպանվում են: Այնուամենայնիվ, Վիեննայի բանակցություները կարևոր գործոն են Իրանի ու նրա արևմտյան գործընկերների միջև մշտական վստահության հաստատման գործում:
Համաձայնության առաջին փուլը նախատեսված է կես տարվա համար. Իրանը պարտավորվում է սահմանափակվել ուրանի 5 տոկոս հարստացմամբ, վերացնել մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները, նոր ցենտրիֆուգեր չգործարկել, դադարեցնել ծանր ջրով աշխատող ռեակտորի կառուցումն Արակում: Համաձայնությունն Իրանի ու «վեցնյակի» միջև ուժի մեջ կմտնի դեկտեմբերի 20-ին: Դեկտեմբերի 8-ին ՄԱԿ փորձագետները ՄԱԳԱՏԷ-ից առաջին անգամ երկու տարում այցելեցին Իրանի միջուկային օբյեկտներից մեկը, որն աշխատում է ծանր ջրի վրա: Շվեյցարիայի կառավարությունն արդեն կասեցրել է Իրանի հետ արժեքավոր մետաղների առևտրի արգելանքը:
«ԱՄՆ-ն համաձայնությունը կկնքի միայն այն դեպքում, եթե տրվի երեք հարցի պատասխանը: Առաջինը՝ եթե համաձայնությունն երաշխավորի, որ Իրանը չի կարող միջուկային զենք ստանալ: Երկրորդը՝ կկարողանա արդյոք Թեհրանը համոզել աշխարհին, որ իր միջուկային ծրագիրը զուտ խաղաղ նպատակներ է հետապնդում: Եվ երրորդը՝ կունենա արդյոք ԱՄՆ-ն բավարար ժամանակ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար, եթե Իրանն այնուամենայնիվ փորձի ատոմային ռումբ ստեղծել», -հայտարարել է Ջոն Քերին մարտի 4-ին:
Մինչդեռ Մոսկվայի դեմ Արևմուտքի պատժամիջոցների ֆոնին Իրանն ու Ռուսաստանը առաջընթաց են գրանցել «նավթ ապրանքի դիմաց» սկզբունքով գործարքի հարցում, որի ծավալը, ըստ որոշ աղբյուրների, կարող է 20 մլրդ դոլարի հասնել: Գործարքը թույլ կտա Թեհրանին զգալիորեն ավելացնել էներգառեսուրսների արտահանումը՝ շրջանցելով արևմտյան պատժամիջոցները: ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ համաձայնությունը լուրջ մտահոգություն է առաջացնում և անհամատեղելի է միջուկային ծրագրի շուրջ բանակցությունների հետ, որ վարում են համաշխարհային տերություններն ու Իրանը:

В Вене 8 апреля начнутся переговоры между Ираном и «шестеркой». Американскую делегацию на очередном раунде переговоров Ирана с «шестеркой» мировых держав по ядерной программе Тегерана возглавит заместитель госсекретаря США по политическим вопросам Венди Шерман.
Это будет уже третья – после начала реализации совместного плана действий – встреча представителей Тегерана с группой «5+1», в которую входят Китай, Франция, Россия, Великобритания, США и Германия.
Участники переговоров продолжат работу по выработке всеобъемлющего соглашения с Ираном по его ядерной программе.
Совместный план действий вступил в силу в январе. В соответствии с достигнутой договоренностью, в обмен на ослабление санкций США и Евросоюза Тегерану запрещено производить высокообогащенный уран. Кроме того, он должен сократить имеющиеся у него запасы высокообогащенного ядерного топлива.
Предполагается, что соглашение будет действовать в течение шести месяцев, и стороны используют это время для переговоров о заключении долгосрочной договоренности, которая должна развеять опасения, что Иран работает над созданием ядерного оружия.
18-19 марта прошли очередные переговоры Ирана и «шестерки». По мнению министра иностранных дел Ирана Джавада Зарифа, переговоры между ИРИ и группой 5+1 в Вене, так как прояснили позиции сторон во всех вопросах.
По словам Зарифа, непонимание друг друга, которое имело место у участников переговоров до их начала, к настоящему времени полностью исчезло. Посредники, наконец, смогли понять позицию Ирана, и в этом, по мнению министра – основное достижение прошедших переговоров. Более того, с повестки дня был снят вопрос о полном демонтаже иранской ядерной программы.
Тем не менее, как заявил Джавад Зариф, стороны находятся еще очень далеко от достижения соглашения. Расхождения между ними сохраняются до сих пор. Тем не менее, венские переговоры – важный фактор в выработке постоянного договора между Ираном и его западными партнерами.
24 ноября 2013 года "шестерка" международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Иран подписали промежуточное соглашение – план совместных действий.В соответствии с соглашением, Иран обязался в течение шести месяцев приостановить обогащение урана до 20% и не обогащать его в этот срок выше 5-процентого уровня.
США подпишут соглашение лишь в том случае, если будут даны ответы на три критически важных вопроса. Первый – гарантирует ли это соглашение, что Иран не сможет заполучить ядерное оружие, – сказал Керри. – Второй – сможет ли Тегеран убедить мир, что его ядерная программа преследует мирные цели, как он это утверждает". И третий – будет ли у США достаточно времени для принятия необходимых мер, если Иран все же попытается создать атомную бомбу, заявил Джон Керри 4 марта сего года.
Между тем, на фоне новых санкций Запада против Москвы Иран и Россия достигли прогресса в деле заключения сделки по принципу «нефть в обмен на товары», объем которой, по данным некоторых источников, может составить до 20 миллиардов долларов.
Бартерная сделка позволит Тегерану существенно увеличить экспорт энергоресурсов в обход западных санкций. США заявили, что подобное соглашение вызовет «серьезную обеспокоенность» и будет несовместимо с переговорами по ядерной тематике, которые ведут мировые державы и Иран.