7 Ապրիլ 2014 - 12:07 AMT
Ամերիկյան YouTube ընկերությունը հայց է ներկայացրել Թուրքիայի Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով հանել ռեսուրսի արգելանքը հանրապետության տարածքում: Ինչպես հայտնում է տեղական հեռուստատեսությունը, ընկերությունը դիմել է ՍԴ տեղի փաստաբան Գենեչ Գյուրժայնակի միջոցով, որը նախկինում իրավաբանական ծառայություններ է տրամադրել Twitter-ի ղեկավարությանը:
Հայցով փաստաբանը խնդրում է դատարանին պարզել, թե արդյոք YouTube-ի արգելափակումը չի խախտում երկրի բնակչության քաղաքացիական իրավունքները: Ըստ փորձագետների, հավանականություն կա, որ դատարանը կբավարարի ընկերության հայցը նմանատիպ նախադեպի առկայության դեպքում, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Թուրքիայի իշխանությունները մարտի 27-ին որոշում կայացրեցին YouTube տեսահոսթինգն արգելափակելու մասին: Որոշումը կայացրել էր Թուրքիայի հեռահաղորդակցությունների դեպարտամենտը (TIB) մի քանի ժամ անց այն բանից հետո, երբ YouTube-ում զետեղվեց Թուրքիայի ուժային կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչների տեսագրությունը, որտեղ քննարկվել է գործողությունների սցենարը Սիրիայում գտնվող Շահ Սուլեյմանի դամբարանի վրա ահաբեկիչների հարձակման դեպքում:
ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն իր հերթին հայտարարեց, որ հրապարակված տեսագրությունը, որն արվել է թաքնված տեսախցիկով, մասնակիորեն խմբագրված է: Նա տեսահոլովակի հրապարակումը համարել է «սպառնալիք ազգային անվտանգությանը»:
Թուրքիայում լուրեր սկսեցին շրջանառվել, որ Twitter-ի և Youtube-ի օրինակով Թուրքիայում կարող են արգելափակել նաև Facebook սոցիալական ցանցը: Ինչպես գրում է թուրքական Sondakika լրատվական կայքը: Այդ մասին ասվել է նախօրեին՝ մարտի 27-ին, թուրքական StarTV հեռուստաալիքի եթերում:
Ապրիլի 4-ին թուրքական դատարանը որոշեց չեղյալ համարել YouTube-ի արգելափակման մասին որոշումը: Մարտի 21-ի գիշերը Թուրքիայում արգելափակվեց Twitter-ը: Էրդողանը հավաստիացրեց, որ Թուրքիան առաջիկայում ևս կոշտ է գործելու սոցցանցերի հարցում, եթե չկատարվեն դատական որոշումներն աքաունթների փակման մասին՝ շեշտելով, որ միջազգային հանրության արձագանքը նրան չի հետաքրքրում:
Նույն օրը երկրի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը հայտարարեց, որ Twitter-ի ամբողջական արգելքի մասին Թուրքիայում խոսք լինել չի կարող: Ըստ նախագահի, եթե կան անձնական կյանքին միջամտության ապօրինի դեպքեր, կարող են փակվել միայն կոնկրետ էջեր, այն էլ դատարանի որոշմամբ: Twitter-ի փակումը Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանի ելույթից մեկ օր անց բուռն արձագանք գտավ աշխարհում, հատկապես Եվրոպայում, որտեղ արտահայտվելու իրավունքը հիմնարար ազատություններից է:
Մեկնաբանելով եվրոպական որոշ երկրների քննադատությունը՝ Էրդողանը հորդորել է ԵՄ-ին «սեփական գործերով զբաղվել»: Բողոքելով Twitter-ի արգելափակման վերաբերյալ որոշման դեմ՝ 15-րդ վարչական դատարան էին դիմել Թուրքիայի Իրավաբանների միությունը, Անկարայի իրավաբանների միությունը, Թուրքիայի լրագրողների միավորումը, ինչպես նաև խորհրդարանի պատգամավոր Օքթայ Վուրալը: Ըստ երկրի օրենքի, հեռահաղորդակցությունների նախարարությունը պարտավոր է անհապաղ կատարել դատական որոշումը:
Մարտի 26-ին Անկարայի 15-րդ վարչական դատարանը չեղյալ համարեց Twitter-ի արգելափակումը: Ապրիլի 3-ին Թուրքիայի կառավարությունը չեղյալ համարեց Twitter-ի արգելափակումը: Մինչ այդ ՍԴ-ն ապօրինի էր համարել արգելափակումը՝ որակելով դա որպես խոսքի ազատության ու անձի իրավունքների ոտնահարում: Մինչդեռ իշխանությունները մեկ շաբաթից ավելի անտեսում էին այդ որոշումը:
Twitter-ի արգելափակման մասին որոշումը վարչապետը բացատրեց կառավարությունում կոռուպցիայի մասին տեղեկատվության տարածման դեմ պայքարելու անհրաժեշտությամբ: Նա հայտարարեց, որ մտադիր է «արմատախիլ» անել ռեսուրսը: Արգելքը բողոքներ առաջացրեց երկրի ներսում ու միջազգային արձագանք ստացավ: Մինչդեռ, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը խստորեն քննադատեց Սահմանադրական դատարանի որոշումը:
«Ստիպված ենք կատարել Սահմանադրական դատարանի որոշումը, բայց չպետք է պարտադիր հարգենք այն: Ես չեմ էլ հարգում այդ վճիռը: Դիտարկելով արգելափակման մասին հարցը՝ դատարանը պետք է մերժեր հայցը», – ասել է վարչապետը: Նա պարզաբանել է, որ հայցը ներկայացվել է անմիջապես ՍԴ և ստորին ատյանների դատարաններում չի քննվել: Ըստ Էրդողանի, դա խախտում է իրավունքի սկզբունքը:

7 April 2014 - 13:37 AMT
A lawyer representing YouTube has filed a petition with the Constitutional Court, which recently reversed a ban on Twitter, to overturn a ban on the video-sharing website that has been in place since March 27 in Turkey, Today’s Zaman reports.
The company also petitioned the Ankara 4th Administrative Court, seeking an injunction against the ban.
The Twitter ban, which started with a court ruling, was reversed by a Constitutional Court decision on April 2. Yet access to YouTube remains blocked, even after the court that initially ordered the ban reversed its own ruling.
The Gölbaşı Criminal Court of Peace, which blocked nationwide access to YouTube, reversed its ruling on April 4, following an appeal.
The ban came after a meeting between top security officials was leaked onto the video-sharing website.
The Telecommunications Directorate (TİB) cited the March ruling by the Gölbaşı Criminal Court of Peace when it implemented the ban.
Following the Constitutional Court's Wednesday ruling that blocking access to Twitter is a violation of free speech, the Gölbaşı court last week changed its ruling, this time ordering blocks on only 15 videos on YouTube instead of the entire site. The court ventured into self-criticism in its latest ruling, calling its earlier ruling a “major intervention into freedom of speech, a fundamental value of a democratic society.”
However, the Gölbaşı Prosecutor's Office challenged the liberal ruling on the grounds that the video that was the subject of the YouTube ban had not yet been removed. The Gölbaşı Criminal Court of First Instance, a higher court, ruled to keep the ban in place until the “criminal content” is removed from the site.
After the Constitutional Court ruled that the Twitter ban violates freedom of speech, Prime Minister Recep Tayyip Erdoğan publicly expressed his disapproval, accusing the court of behaving “unpatriotically.”
On Monday, April 7, Constitutional Court President Haşim Kılıç responded to the criticism, saying the members of the high court understood that there could be some “emotional responses” to their rulings. However, he said that the court's decision was in line with universal standards, according to Today’s Zaman.
Kılıç also said that some government officials had indicated that the Constitutional Court hadn't waited long enough to allow lower courts to issue decisions on the ban. “The Constitutional Court doesn't have to wait for the legal process to be brought to completion. For example, if a person who is facing deportation cannot file a petition with an administrative court because that would take a long time, such a person might petition the Constitutional Court or the European Court of Human Rights (ECtHR), and these courts might hear the application without waiting for all legal remedies to be exhausted first.”
In the recording widely believed to have instigated the ban on YouTube, Foreign Minister Ahmet Davutoğlu, National Intelligence Organization (MİT) Undersecretary Hakan Fidan, Foreign Ministry Undersecretary Feridun Sinirlioğlu and Deputy Chief of General Staff Gen. Yaşar Güler can be heard discussing a possible intervention in Syria and potential responses from the international community.