Լիբանանյան AL Ahbar թերթը, բրիտանական London Review of Books ամսագրի վրա հղումով, հրապարակել է ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշի հոդվածը: Նա գրում է, որ ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները հող են նախապատրաստել Արևելյան Գուտայում քիմիական զենքի կիրառման վերաբերյալ Սիրիայի կառավարության դեմ շինծու մեղադրանքների համար:
Սեյմուր Հերշը նշել է, որ 2013 թվականի դեռ օգոստոսի սկզբին Պենտագոնի ու հետախուզության ներկայացուցիչներն ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Չակ Հեյգելի և ԱՄՆ Շտաբերի պետերի միացյալ կոմիտեի նախագահ Մարտին Դեմփսիի համար զեկույց էին նախապատրաստել, որտեղ գաղտնի գործողության մի ամբողջ սցենար էր նկարագրված, որի նպատակն էր պատրվակ ստեղծել Սիրիա ռազմական ներխուժման համար, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Լրագրողը հաստատել է, որ սադրանքին մեղսակից է թուրքական վերնախավը, ինչին տեղյակ էր Օբամայի վարչակազմը, սակայն ցանկացած հիշատակում այդ մասին կտրականապես արգելված է: Հերշը հայտնեց, որ 2013 թվականի օգոստոսին, Դամասկոսի մերձակայքում քիմիական զենքի կիրառումից մի քանի օր առաջ, Թուրքիայում գաղտնի խորհրդակցություն տեղի ունեցավ վարչապետ Էրդողանի, ԱԳՆ ղեկավար Դավութօղլուի և հետախուզության պետ Ֆիդանի մասնակցությամբ, որտեղ քննարկվել է Սիրիայի դեմ ռազմական ագրեսիայի համար պատրվակ ստեղծելու հնարավորությունը:
Ապստամբներն ու նրանց արևմտյան ու արաբ դաշնակիցները մեղքը բարդում են Բաշար Ասադի վրա 2013 թվականի օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհի համար: Սիրիայի կառավարությունը պնդում է, որ քիմիական զենքն ապստամբներն են կիրառել: ԱՄՆ-ն մեղադրում է Բաշար Ասադին Արևելյան Գուտայում խաղաղ բնակիչների դեմ քիմիական զենք օգտագործելու մեջ, որի հետևանքով 1400 մարդ զոհվեց: Ըստ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության, օգոստոսի 21-ին մոտ 400 մարդ է զոհվել:
2013 թվականի օգոստոսի 28-ին թուրքական Vatan թերթի կայքում տեսանյութ է զետեղվել՝ «Քիմիական զենքը սիրիացի իսլամիստների համար արտադրվում է Թուրքիայում» վերտառությամբ: Թերթը գրում է, որ մինչ Արևմուտքը պատրաստվում է հարված հասցնել Սիրիային նպատակ ունենալով պատժել նախագահ Ասադին խաղաղ բնակիչների դեմ քիմզենքի օգտագործման համար, այս տեսանյութը պետք է հանրության ուշադրությունը դարձնի բոլոր նրանց վրա, ով ռմբակոծում է Սիրիան: Ռեակտիվներով տարաների վրա պարզ տեսանելի են թուրքերենով արված գրությունները:
Արևելյան Գուտայում օգտագործված զարինով հրթիռների հեռահարությունը վկայում է այն մասին, որ դրանք չէին կարող արձակված լինել Սիրիայի զինված ուժերի կողմից: Այդպիսին է հայտնի ամերիկացի փորձագետներ, Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի պրոֆեսոր Թեոդոր Փոստոլի ու ՄԱԿ սպառազինության գծով նախկին տեսուչ Ռիչարդ Լլոյդի նոր զեկույցի հիմնական եզրակացությունը, որը հրապարակվել է 2014 թվականի հունվարին:
Ըստ մասնագետների, Արևելյան Գուտայում կիրառված հրթիռների հեռահարությունը մոտ 2 կմ է: Այդպիսով, եթե դրանք արձակած լինեին Սիրիայի զինված ուժերը, հրթիռներն ուղղակի չէին հասնի թիրախին:
Սեյմուր Հերշը ամերիկացի լրագորղ է, իրավապաշտպան, Պուլիտցերյան մրցանակի դափնեկիր, Լայպցիգի ԶԼՄ-ների Ազատ մամուլի հիմնադրամի զարգացման համար մրցանակի դափնեկիր, Ռիդենաուրի մրցանակի դափնեկիր (2005):
Նա միջազգային ճանաչում ստացավ Վիետնամում պատերազմի ժամանակ, որից հետո էլ արժանացավ Պուլիտցերյան մրցանակի: Աշխատել է UPI և AP գործակալություններում, The New York Times թերթում, վերջին տարիներն New Yorker շաբաթաթերթի մեկնաբանն է: Հերշը համարվում է լավագույն ամերիկացի հեղինակներից մեկը լրագրողական հետաքննության ոլորտում:
Հերշը հեղինակել է «Մարտի դաշտի նախապատրաստում. Բուշի վարչակազմը ավելացնում է գաղտնի գործողություններն Իրանի դեմ», «ԿՀՎ գաղտնի պատերազմը Չիլիի դեմ», «Կամելոտի մութ կողմը», «Օրենքով մարդասպանները» ԿՀՎ-ին ծառայելիս» գրքերը:

Со ссылкой на британский журнал London Review of Books, опубликовавший статью американского журналиста Сеймура Херша, ливанская газета AL Ahbar пишет, что спецслужбы США готовили почву для фабрикации против правительства САР обвинения в использовании химоружия в Восточной Гуте.
Сеймур Херш отметил, что еще в начале августа прошлого года сотрудники Пентагона и разведки подготовили для министра обороны США Чака Хейгела и председателя Объединенного комитета начальников штабов США Мартина Демпси доклад, в котором содержался сценарий проведения секретной операции с целью создания предлога для военной интервенции в Сирию, передает сирийское агентство SANA.
Журналист подтвердил причастность к провокации в Восточной Гуте турецкой верхушки, о чем была осведомлена администрация Обамы, однако любое упоминание об этом было категорически запрещено.
Херш сообщил, что в середине августа 2013 года за несколько дней до того, как под Дамаском было применено химоружие, в Турции прошло тайное совещание премьера Эрдогана, главы МИД Давутоглу и начальника разведки Фидана, на котором обсуждался вопрос о фабрикации предлога для начала военной агрессии против Сирии.
Повстанцы и их западные и арабские союзники возлагают вину на Башара Асада за химатаку 21 августа 2013 года. Правительство Сирии настаивает, что химическое оружие применили мятежники. США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек.
Дальность ракет с зарином, примененных в августе в Восточной Гуте в окрестностях Дамаска, свидетельствует о том, что эти боеприпасы не могли быть выпущены вооруженными силами Сирии. Таков основной вывод нового доклада видных американских экспертов – профессора Массачусетского технологического института (МТИ) Теодора Постола и бывшего оружейного инспектора ООН Ричарда Ллойда, опубликованный в январе 2014 года.
По словам специалистов, в Восточной Гуте были использованы "импровизированные химические боеприпасы". Дальность ракет, в головной части которых были установлены емкости с зарином, в соответствии с выводами Постола и Ллойда, составляет около 2 км. Таким образом, если бы эти ракеты были применены тогда ВС Сирии, то они бы просто не достигли цели.
Сеймур Майрон Херш – американский журналист, правозащитник, лауреат Пулитцеровской премии, лауреат премии за вклад в развитие свободной прессы Фонда средств массовой информации в Лейпциге, лауреат премии Риденаура (2005).
Международная известность пришла к нему во время войны во Вьетнаме, после которой он стал лауреатом Пулитцеровской премии. Работал в агентствах UPI и AP, в газете The New York Times, в последние годы — обозреватель еженедельника New Yorker. Сеймур Херш считается одним из лучших американских авторов, работающих в жанре журналистского расследования.
Книги Херша: «Подготовка поля боя». Администрация Буша наращивает тайные операции против Ирана», «Тайная война ЦРУ против Чили», «Темная сторона Камелота», «Убийцы в законе» на службе ЦРУ»