9 Ապրիլ 2014 - 13:47 AMT
Եվրամիության, Ռուսաստանի, ԱՄՆ և Ուկրաինայի դիվանագետները կհանդիպեն հաջորդ շաբաթ՝ քննարկելու համար իրավիճակն Ուկրաինայում: Դա կլինի նման ձևաչափով առաջին հանդիպումը ճգնաժամից հետո: Ինչպես ակնկալվում է, բանակցություններին կմասնակցեն Եվրամիության դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնը, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և նրա ուկրաինացի պաշտոնակից Անդրեյ Դեշչիցան:
Իրադարձություններն Ուկրաինայում իրենց ամբողջ լրջությամբ հանդերձ չեն կարող ամբողջապես ստվերել ոչ պակաս կարևոր մյուս հակամարտություններն ու պատերազմները: Ուղղակի այնպես ստացվեց, որ հենց այդ երկրում են բախվել Ռուսաստանի ու Արևմուտքի շահերը և նրանից, թե ով դուրս կգա հաղթանակած, պարզ կլինի, թե ով է իրոք տիրում աշխարհում: Ուստի հետաքրքիր հարց է առաջանում. ի՞նչպես կզարգանար «արաբական գարունը», եթե Մերձավոր Արևելքն ընդհանուր սահման ունենար ՌԴ հետ: Հավանաբար, սցենարը բոլորովին այլ կլիներ: Ճիշտ է ԱՄՆ-ն ընդհանուր սահման չունի ոչ Արևելքի, ոչ էլ Ուկրաինայի հետ, սակայն դա նրան այդ պետությունների գործերին միջամտելուց զերծ չի պահում: Հանուն արդարության նշենք, որ Ռուսաստանն էլ է միջամտում Ուկրաինայի ներքին գործերին, բայց այստեղ նրբություններ կան: Ղրիմի հետ կապված պատմությունն ավելի համակրելի չդարձրեց Վլադիմիր Պուտինին G7 երկրներում, թեև նա դրան չէր էլ ձգտում: Ըստ Մոսկվայում Ամերիկյան համալսարանի նախագահ Էդուարդ Լոզանսկու, բոլոր երկրներն իրենց արտաքին քաղաքականության մեջ ելնում են ցինիկ մի սկզբունքից. «այն, ինչ բխում է մեր շահերից, միանգամայն արդարացի է, իսկ ում դա դուր չի գալիս, թող գրողի ծոցը գնա»: Ուկրաինայի դեպքում դա պարզորոշ երևում է:
Դատեք ինքներդ՝ պատժամիջոցները, ՆԱՏՕ-ի սպառնալիքները, «ձեռքերդ հեռու» պահանջները միայն ժպիտ են առաջացնում: Ինչպես և Գազպրոմին այլընտրանք գտնելու սպառնալիքները: Այլընտրանք գուցե և գտնվի, բայց ոչ շուտ քան մեկ տարուց: Իսկ այդ մեկ տարին պարտքերի մեջ թաղված Ուկրաինան ինչպե՞ս է ապրելու: ԱՄՀ և ԱՄՆ ֆինանսական օգնությունը դեռ միայն քննարկվում է, իսկ մարդկանց այսօր է փող պետք: Կիևի իշխանությունն էլ երկար չի ձգի, եթե շտապ կարգով չկարողանա փակել բյուջեում առաջացած ճեղքերը, որոնք աճում են ամեն օր: Հասկանալի է, որ ոչ Յացենյուկը, ոչ Տուրչինովն ունակ չեն դա անելու:
Ինչպես և Յուլիա Տիմոշենկոն, որը դեռ «նարնջագույն դափնիների» վրա է նիրհում և չի ցանկանում տեսնել, որ ժողովրդի վերաբերմունքն իր հանդեպ փոխվել է: Եվս մեկ փաստ՝ անկախության 22 տարիների ընթացքում Ռուսաստանը Ուկրաինայի տնտեսության մեջ մոտ 250 մլրդ դոլարի ներդրում է կատարել: Սա բավականին լուրջ գումար է: Բայց թալանեցին չէ ու ոչ մի երաշխիք չկա, որ նոր իշխանությունները կխուսափեն Արևմուտքի օգնության որոշ մասը գրպանելու գայթակղությունից: Արդեն իսկ Կիևում վաճառում են որպես հումանիտար օգնություն ԱՄՆ տրամադրած օրապահիկները: Ցանկացած այլ երկրում դա անընդունելի կհամարեին, ինչպես և կարկանդակների բաշխումը Մայդանում:
Բայց դառնանք առաջիկա հանդիպմանը: Նախօրեին ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը զգուշացրեց Ռուսաստանի իշխանություններին, որ ռուսական զորքերի մուտքն Ուկրաինա «պատմական սխալ» կլինի ծանր հետևանքներով և պահանջեց, որ ռուսական զորքերն անհապաղ հեռացվեն Ուկրաինայի հետ սահմանից: Ճիշտ է, անմիջապես էլ հավելեց, որ ՆԱՏՕ-ն Ռուսաստանի հետ չի կռվելու:
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին Սենատում հայտարարեց, որ Ուկրաինայի արևելքում տեղի ունեցող բախումներին մասնակցում են սադրիչներ ու ռուսական հատուկ ծառայությունների գործակալներ, որոնք այնտեղ են գործուղվել «քաոս ստեղծելու» նպատակով: Ըստ Քերիի, Կրեմլը մտադիր է օգտվել իրավիճակից ռուսական զորքերը Ուկրաինայի տարածք մտցնելու համար, ինչպես դա եղավ Ղրիմի դեպքում: «Հնարավոր ռազմական ներխուժումը թանկ կնստի Ռուսաստանի վրա: Վաշինգտոնի նոր պատժամիջոցները կներառեն ռուսական տնտեսության բոլոր առանցքային՝ բանկային, էներգետիկ, լեռնաարդյունաբերական և մյուս ոլորտները: Բոլոր այդ պատժամիջոցներն արդեն սեղանի վրա են և նախագահ Օբաման արդեն ստորագրել է այդ գործողություններն իրականացնելու մասին կարգադրությունը, եթե Ռուսաստանը չդադարեցնի ճնշումն ու ագրեսիվ գործողություններն Ուկրաինայում»,-ասել է Քերին:
ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը չվարանեց պատասխանել: «Մեր ամերիկացի գործընկերները փորձում են վերլուծել իրավիճակը՝ ելնելով սեփական սովորություններից և վերագրելով դրանք դիմացինին: Այնպես է հնչում, կարծես պետքարտուղարը վերադարձել է 5 ամիս հետ և նկարագրում է Մայդանում կատարվող իրադարձությունները»,-ասել է Սերգեյ Լավրովը:
Ուկրաինայի ճգնաժամը վաղ թե ուշ կհանգուցալուծվի, հարցն այն է, թե ով այդ առճակատումից դուրս կգա նվազագույն կորուստներով: Բայց, որ ամենից շատ կշահի Չինաստանը, արդեն ոչ ոք չի կասկածում:

Дипломаты Евросоюза, России, США и Украины встретятся на следующей неделе, чтобы обсудить ситуацию на Украине. Это будет первая встреча в таком формате с начала кризиса. Как ожидается, в переговорах примут участие глава дипломатии Европейского Союза Кэтрин Эштон, госсекретарь США Джон Керри, министр иностранных дел России Сергей Лавров и его украинский коллега Андрей Дещица.
События на Украине при всей своей серьезности, не могут подменить другие, не менее важные конфликты и войны планеты. Просто получилось так, что именно здесь столкнулись интересы России и Запада и от того, кто одержит верх, станет ясно, кто действительно правит миром. В этой связи возникает интересный вопрос: что случилось бы с «арабской весной», если бы Ближний Восток имел общую границу с РФ? Наверняка, сценарий развивался бы по совершенно иному плану. Правда, у США нет никакой общей границы ни с Востоком, ни с Украиной, однако это не повод для невмешательства во внутренние дела этих государств. Справедливости ради заметим, что и РФ вмешивается в дела Украины, однако вмешательство вмешательству рознь. История с Крымом никак не добавила симпатий к Владимиру Путину в странах G7, да он особо к этому и не стремился. По мнению президента Американского университета в Москве Эдуарда Лозанского, все страны в своей внешней политике исходят из циничного принципа: «То, что полезно нам, абсолютно справедливо, а те, кому это не нравится, пусть идут ко всем чертям». Случай с Украиной доказывает это как нельзя лучше.
Судите сами, санкции, угрозы НАТО, требования типа «руки прочь» ничего, кроме улыбки не вызывают. Равно как и угрозы найти альтернативу Газпрому. Альтернатива может быть и будет, но не ранее, чем через год, а этот год Украине, погрязшей в долгах, надо как-то выжить. Финансовая помощь от МВФ и США пока только обсуждается, а людям деньги нужны сейчас. Да и власть в Киеве недолго удержится, если срочно не сможет заткнуть бюджетные дыры, которых с каждым днем все больше и больше. Понятное дело – ни Яценюк, ни Турчинов на это не способны. Равно как, кстати, и Юлия Тимошенко, которая еще почивает на «оранжевых лаврах» и не хочет видеть изменения отношения народа к себе. Приведем один факт – за 22 года независимости Россия вложила в экономику Украины $250 миллиардов. Сумма довольно серьезная. Но разворовали же и нет никакой гарантии, что будущие власти не избегнут соблазна прикарманить некоторую часть помощи от Запада. Уже в Киеве продают сухие пайки, которые США предоставили в качестве гуманитарной помощи. Любая другая страна сочла бы это издевательством, равно как и раздачу пирожков на Майдане.
Однако вернемся к предстоящей встрече. Накануне генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен предупредил российские власти, что ввод российских войск на территорию Украины станет «исторической ошибкой» с тяжелыми последствиями и потребовал скорейшего отвода российских войск от украинской границы. Правда, сразу же подчеркнул, что воевать НАТО с Россией не будет.
Госсекретарь США Джон Керри заявил, выступая в Сенате, что в столкновениях на востоке Украины принимают участие провокаторы и агенты российских спецслужб, которые были направлены туда с целью «посеять хаос». По словам Керри, Кремль намерен воспользоваться ситуацией для ввода российских войск на территорию Украины, как это было в случае с Крымом. «Возможное военное вторжение обойдется России большой ценой. Новые санкции со стороны Вашингтона затронут ключевые отрасли российской экономики – банковский, энергетический, горнодобывающий и другие. Все они лежат на столе, и президент Обама уже подписал распоряжение о реализации этих действий, если Россия не прекратит давление и агрессию на территории Украины, – подчеркнул Керри.
Глава МИД РФ в долгу не остался. «Наши американские партнеры пытаются анализировать ситуацию, примеряя свои привычки на других. Звучит так, как будто госсекретарь вернулся на пять месяцев назад и описывает происходящее на Майдане в центре Киева», – сказал Сергей Лавров.
Кризис на Украине рано или поздно разрешится, весь вопрос в том, кто выйдет из него с наименьшими потерями. Но то, что больше всего выиграет Китай, уже ни у кого сомнений не вызывает.