Ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակում մահացու ելքով միանգամից երկու միջադեպ է գրանցվել: Ըստ APA գործակալության, շփման գծում տեղակայված զորամասի զինվոր Էլվին Ռյուսհատ օղլու Բազիրլին «զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով» վիրավորել է իրեն ինքնաձիգից: Զինվորը մահացել է հոսպիտալ տեղափոխելիս: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ, ընթանում է քննություն:
Ըստ նույն գործակալության մեկ այլ հաղորդագրության, ևս մեկ միջադեպ է գրանցվել Նախիջևանում տեղակայված N զորամասում՝ կախվել է զորամասի ենթասպա Ալեքբերով Սամիր Սահինօղլուն: Ինքնասպանության պատճառները պարզվում են:
Ապրիլի 8-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն տարածեցին, որ ականի պայթյունից Ադրբեջանի ԶՈւ երեք զինծառայող զոհվել է, վեցը՝ վիրավորվել Ֆիզուլիի շրջանի ուղղությամբ ԼՂՀ ԶՈւ և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում:
Պայթյունից զոհվել են Ադրբեջանի ԶՈւ կապիտան Ջեյհուն Օրուջալիևը, զինվորներ Սեյֆադդին Քերիմովն ու Նովրուզ Աբդուլլաևը: Վիրավորվել են զինվորներ Բահրուզ Մուսաևը, Ալի Միրզոևը, Ազեր Իսֆենդերզադեն, Մուրսալ Զուլֆուգարովը, Սադիգ Ջեբրաիլովը և Էմին Թալիբովը: Մանրամասները չէին ներկայացված:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ականի վրա պայթած ազերի 9 զինվորներն իրականում ձախողված դիվերսանտներ են: Ապրիլի 7-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարջանլու) ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է հերթական դիվերսիոն հետախուզական գործողություն:
Պաշտպանության բանակի դիրքապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական գրոհայինների առաջխաղացումը` դիմել են հակազդիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Նահանջի ճանապարհին` պայթելով պաշտպանական հատվածում տեղադրված ականադաշտում` հակառակորդը տվել է 3 զոհ (որից մեկը` սպա) և 6 վիրավոր:
Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել, տեղեկացնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Միջադեպից հետո ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և շփման գծի ողջ երկարությամբ վերահսկում իրավիճակը:
Գրեթե նույն ժամանակահատվածում, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, շփման գծի մոտ տեղակայված ադրբեջանական զորամասերից մեկում «դժբախտ պատահար» է տեղի ունեցել: Զինվոր Գյարաքմյազլի Սեյմուր Ռուստամ օղլուն «անզգուշաբար» իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կրակել իր ծառայակից Ինտիգամ Իլհամ օղլու Իսմաիլովի և զորամասի հրամանատարի տեղակալ Ռամին Ալիևի վրա: Զինվոր Իսմաիլովը մահացել է, Ալիևը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ, ընթանում է քննություն:
Ադրբեջանական բանակի ևս մեկ զինվոր ինքնասպան է եղել: Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ-ն Յասամալի շրջանային դատախազության վրա հղումով, պատահարը գրանցվել է զորամասի տարածքում: Ադրբեջանի ՌՕՈւ սպա, գնդապետ-լեյտենանտ Նաթիգ Մալիևը կախվել է իր տանը: Ինքնասպանության պատճառները պարզվում են:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ադրբեջանական «Դոկտրին» լրագրողական ռազմական հետազոտությունների կենտրոնը, 2014 թվականի առաջին եռամսյակում Ադրբեջանի պաշտպանության ու անվտանգության ուժերի կորուստները հասել են 17-ի, 5 մարդ զոհվել է մարտական պայմաններում, 12-ը՝ ոչ մարտական: Ընդ որում 6 զինծառայող ինքնասպան է եղել, 3-ը մահացել են վթարների հետևանքով, ևս 3-ը՝ հիվանդություններից: Էլի 25 մարդ այդ ընթացքում վիրավորվել է կամ վնասվածքներ է ստացել: Նրանցից երկուսը վիրավորվել են մարտական պայմաններում, ևս երկուսը ՝ ականների պայթյունից: Մյուսները վիրավորվել են ոչ մարտական պայմաններում:
Այլ տվյալներով, տարեսկզբից ադրբեջանական բանակում «անզգուշության» պատճառով սեփական անձի ուղղությամբ կրակոցների թիվը գերազանցել է 20-ը: Եվս 10 զինվոր ինքնասպան է եղել: Զինվորներն օգտվում են իրենց ամրակցված զենքից, պարաններից և նույնիսկ մկնդեղից:
Ինքնասպանության փորձերն ադրբեջանական բանակում, հիմնականում հաջողված, կամ զոհերի հանգեցնող ոչ կանոնադրական հարաբերությունները սիստեմատիկ բնույթ են կրում:
Այդպես, մարտի 29-ինադրբեջանական բանակի N զորամասի զինվոր Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը վիրավորել է իրեն ամրակցված զենքից: Նա տեղափոխվել է հոսպիտալ: Փաստը հաստատել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Նշենք, որ Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը զորակոչվել է Շամկիրի շրջանից: Հարուցվել է քրեական գործ, զինդատախազությունը քննություն է վարում:
Մարտի 24-ին ինքնաձիգից ինքնասպան է եղել ադրբեջանական բանակի 20-ամյա շարքային Էյբաթօղլու Մահսուդ օղլու Ազիզովը: Նա զորակոչվել էր Ադրբեջանի Խաչմազի շրջանից: Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայությունը հաստատել է փաստը: Միջադեպի վերաբերյալ հարուցվել է քրեական գործ, հետաքննությունը վարում է ռազմական դատախազությունը:
2013 թվականի դեկտեմբերի 25-ից մինչև 2014 թվականի հունվարի վերջն Ադրբեջանում միայն 5 ինքնահրկիզում է տեղի ունեցել:

10 Апрель 2014 - 11:18 AMT
Сразу два ЧП в азербайджанской армии: один военнослужащий «случайно» пристрелил себя из автомата, другой – повесился
Сегодня, 10 апреля, в азербайджанской армии произошло сразу два инцидента с летальным исходом.
Так, по сообщению, АПА, солдат расположенной в прифронтовой зоне воинской части Эльвин Рюсхат оглу Базирли “в результате неосторожного обращения с оружием” ранил себя выстрелом из автомата. Солдат скончался по дороге в госпиталь. По факту возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Согласно другому сообщению АПА, еще одно происшествие было зарегистрировано в размещенной в Нахичеване воинской части «N» Минобороны Азербайджана: повесился прапорщик воинской части Алекберов Самир Сархан оглу. Причины самоубийства пока неизвестны.
8 апреля азербайджанские СМИ сообщили о произошедшем накануне, то есть 7 апреля, подрыве на мине 9 военнослужащих армии Азербайджана. В частности, при взрыве погибли капитан Джейхун Оруджалиев, солдаты Сейфаддин Керимов и Новруз Абдуллаев. Ранены солдаты Бахруз Мусаев, Али Мирзоев, Азер Исфендерзаде, Мурсал Зульфугаров, Садиг Джебраилов и Эмин Талыбов. Подробности произошедшего не сообщались.
Позже стало известно, что 9 подорвавшихся на мине солдат были на самом деле диверсантами-неудачниками.
По сообщению Армии обороны НКР, 7 апреля, примерно в 22:30 по местному времени на юго-восточном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана в районе Марджанлу азербайджанские подразделения предприняли очередную попытку диверсионно-разведывательных мероприятий. Передовые подразделения Армии обороны, вовремя заметив передвижение противника и предприняв превентивные меры, отбросили группу диверсантов назад. Во время отступления противник подорвался на минном поле на участке обороны, понеся потери тремя убитыми и шестью раненными.
После инцидента передовые подразделения Армии обороны НКР продолжали уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу и контролируют ситуацию на всей протяженности линии соприкосновения.
Практически в тоже время, по сообщению азербайджанских СМИ, в одной из азербайджанских прифронтовых воинских частей также произошел «несчастный случай». Солдат Гярякмязли Сеймур Рустам оглу «по неосторожности» выстрелил из табельного автомата в своего сослуживца Интигама Ильхам оглу Исмаилова и в заместителя командира воинской части Рамина Алиева. Солдат И.Исмаилов скончался. Р.Алиев в тяжелом состоянии доставлен в больницу. По факту возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Еще один офицер азербайджанской армии совершил суицид. Происшествие было зарегистрировано на территории военного городка. Офицер Военно-воздушных сил Азербайжджана, полковник-лейтенант Натиг Малыев повесился в собственном доме.
Как ранее сообщал азербайджанский Центр журналистских военных исследований «Доктрина», в первом квартале 2014 года потери сектора обороны и безопасности Азербайджана составили 17 человек. Как сообщал Центр, 5 человек погибли в боевых условиях. 12 человек погибли или умерли в не боевых условиях. При этом 6 военнослужащих совершили самоубийства (повесились, застрелились), 3 погибли в автоавариях, еще 3 скончались от болезней. Еще 25 человек в обзорный период были ранены или получили травмы. Из них двое были ранены в боевых условиях, еще двое подорвались на минах. Остальные ранения получены в не боевых условиях.
По другим данным, с начала года число случаев самострела в азербайджанской армии «по неосторожности» перевалило за 20. Еще более 10 солдат совершили самоубийство. При этом солдаты пользуются табельными автоматами, веревками и даже крысиным ядом.
Попытки самоубийства, в основном, удачные, или приводящие к жертвам неуставные отношения в азербайджанской армии носят систематический характер.
Так, 29 марта солдат N-ской азербайджанской воинской части Рахид Саттар оглу Аскеров ранил себя из табельного автомата. В тот же день поступило известие о поножовщине среди азербайджанский солдат. Факт поножовщины зарегистрирован в N-ской воинской части Министерства обороны Азербайджана. Солдат Самед Акберли нанес ножевое ранение сослуживцу Канану Мамедзаде на почве конфликта. К.Мамедзаде был доставлен в госпиталь, состояние его удовлетворительное. В связи с этим возбуждено уголовное дело, расследование ведется Военной прокуратурой.
24 марта в одной из прифронтовых воинских частей Министерства обороны Азербайджана застрелился из автомата 20-летний рядовой Эйбатгулу Магсуд оглу Азизов. Э.Азизов был призван в армию из Хачмазского района Азербайджана. В пресс-службе МО Азербайджана эту информацию подтвердили. В связи с инцидентом возбуждено уголовное дело, расследование ведет военная прокуратура.
Массовые самоубийства в Азербайджане, в том числе, и в армии, в последнее время вызывает крайнюю обеспокоенность среди азербайджанский экспертов. По их мнению, 80% самоубийств в Азербайджане вызваны социальными проблемами, бедностью, безысходностью.
В целом власти Азербайджана не разглашают реальную статистику по самоубийствам в стране. Однако по сообщениям азербайджанских СМИ, за январь 2014 года в Азербайджане покончили с собой как минимум 32 человека. Также зафиксировано 4 случая суицида детей в возрасте до 18 лет и 4 случая суицида в армии. Только в течение месяца в Азербайджане три инвалида карабахской войны совершили акт самосожжения из-за нарушений их прав чиновниками, вымогательств взяток и пр.