Չնայած նախագահ Ալիևին մոտ կանգնած ադրբեջանցի պաշտոնյաների լավատեսական հայտարարություններին, թե Ադրբեջանի զարգացումը գնալով թափ է ստանում, և նա նույնիսկիր կենսամակարդակով կարող է ոտք մեկնել աշխարհի առաջատար երկրների հետ, փաստերը հակառակն են վկայում: Ընդ որում, դրանք բերում են իրենք ադրբեջանցիները, ճիշտ ոչ կառավարական հատվածից, ուստի բավականին հավաստի են: Ըստ ոչ կառավարական Պարենային անվտանգության դաշինքի համակարգող Նիզամի Գարաևի, Ադրբեջանի բնակչության զգալի մասը ոչ ռացիոնալ սնվելու պատճառով կիլոկալորիաների պակաս ունի: «Աշխարհի սովի քարտեզում» Ադրբեջանը ռիսկի գոտում գտնվող Աֆրիկայի ու Լատինական Ամերիկայի հարևանությամբ է: Ըստ Գարաևի, սննդամթերքի արտադրության աճն Ադրբեջանում զսպող հիմնական պատճառը գյուղատնտեսության համար պիտանի հողատարածքների կրճատումն է, չլուծված ղարաբաղյան հարցը, ինչպես նաև հողի էրոզիան, երաշտն ու հեղեղումները:
Տպավորություն է ստեղծվում, թե Ադրբեջանի բոլոր աղետները, նույնիսկ բնական, կախված են Ղարաբաղից: Այ եթե հակամարտությունը կարգավորվեր, ազերիները միանգամից կուշտ ու երջանիկ կդառնային: Թե չէ ինչ է ստացվում՝ ըստ ԱՀԿ տվյալների, աշխարհում մսի սպառման նորման տարեկան 70 կգ է, Ադրբեջանում՝ 27,8 կգ, կաթի ու կաթնամթերքինը՝ 360 կգ, Ադրբեջանում՝ 209,2 կգ, մրգերինը, բանջարեղենինն ու պտուղներինը՝ 80 կգ, իսկ Ադրբեջանում՝ տարեկան 47 կգ և այլն: Գործնականում, ազերիները գրեթե տառապում են սովից:
Ճիշտ է, կան նաև օբյեկտիվ պատճառներ՝ չնայած մեծ տարածքին, հարևան հանրապետությունում քիչ են ցանքատարածությունները, զարգացած չէ ոռոգման համակարգը: Սակայն ամբողջ աշխարհում է գյուղատնտեսությունը ռիսկային և այժմ կան տեխնոլոգիաներ, որոնց շնորհիվ կարելի է բարձրացնել բերքատվությունը, վերականգնել հողաշերտը: Ադրբեջանցի պաշտոնյաների այդքան սիրած Իսրայելում ընդհանրապես գյուղատնտեսական նշանակության հող չկա, իսկ գլխավորը՝ ոռոգման ջուր չկա, բայց այնտեղ մրգեր ու բանջարեղեն են աճեցնում և դեռ արտահանում: Բայց, երևի, Ադրբեջանում համարում են, որ ժողովուրդն ինքն իրեն կկերակրի և իշխանությունները ոչինչ չեն անում՝ տափաստանները ճահճացած են, աղակալված, այդ խնդիրները լուծելու համար հսկայական ներդրումներ են հարկավոր, որոնք չկան և առաջիկայում չեն նախատեսվում: Խորամանկում է Գարաևը՝ անբավարար սննդի պատճառը Ղարաբաղը չէ, այլ կոռուպցիան, մինչև արմատները փտած իշխանական համակարգը, որտեղ առանց կաշառքի հնարավոր չէ ոչինչ անել:
Ի դեպ, խորհրդային տարիներին էլ Ադրբեջանի բնակիչները լավ չէին սնվում և Հեյդար Ալիևի «լայնորեն քայլում է Ադրբեջանը» հայտնի կարգախոսն իր շարունակությունն ուներ՝ «…Հայաստանի ու Վրաստանի շուկաներով»: Նույնիսկ խաղողագործությունը, որը Հեյդար Ալիևի օրոք քիչ թե շատ զարգացած էր, աստիճանաբար վերանում է: Մարդկանց համար ավելի հեշտ է Ռուսաստան մեկնել, քան հող փորել ու բերքի սպասել, որից կարող են և զրկվել: Իսկ վատագույն դեպքում, բերքը կարող են «նվերի» տեղ խլել պաշտոնյաները:
Մինչդեռ, Ադրբեջանում ՄԱԿ Համաշխարհային պարենային ծրագրի ներկայացուցիչ Ֆուադ Հուսեյնովի ներկայացրած տվյալներով, երկրում մոտ 500 հազար մարդ է տառապում սովից: Նա նաև նշել է, որ Ադրբեջանը միացել է ծրագրին 2009-ին և ամեն տարի այդ կազմակերպության բյուջե է փոխանցում ընդամենը 100 հազար դոլար:

10 Апрель 2014 - 11:31 AMT
Несмотря на бодрые заявления азербайджанских чиновников, близких к президенту Алиеву о том, что Азербайджан с каждым годом развивается все успешнее и успешнее и занимает чуть ли одно из первых мест в мире по уровню жизни, факты говорят об обратном. Причем факты эти приводят сами азербайджанцы, правда из неправительственного сектора и посему, достаточно достоверного. По словам координатора неправительственного Альянса продовольственной безопасности Низами Гараева, многие жители Азербайджана недополучают существенное количество килокалорий ввиду нерационального питания. Азербайджан на «мировой карте голода» расположился близко к зоне риска – странам Африки и Латинской Америки. По словам Гараева, основная причина, сдерживающая рост производства продовольствия в Азербайджане – сокращение земель, пригодных для сельского хозяйства, нерешенный карабахского конфликта, а также эрозия почвы, засуха и паводки.
Создается впечатление, что все беды Азербайджана, даже природные, зависят от Карабаха. Вот решился бы конфликт и сразу азербайджанцы были бы сыты и довольны. А так, получается, что по данным ВОЗ мировая норма потребления мяса – 70, в Азербайджане – 27,8 кг в год, молока и молочных продуктов 360 против 209,2 кг, фруктов, плодов и ягод – 80 против 47 кг и все остальное в этом роде. Практически, азербайджанцы просто голодают.
Правда, есть и объективные причины – несмотря на большую территорию, в соседней республике очень мало пахотных земель, не развита ирригационная система. Однако во всем мире земледелие связано с рисками и сейчас есть технологии, с помощью которых можно поднять урожайность, рекультивировать почву. В так любимом азербайджанскими чиновниками Израиле, который вообще не имеет пахотной земли, и самое главное – воды для полива, выращивают фрукты и овощи и снабжают весь мир. Но в Азербайджане считают, наверное, что народ сам себя прокормит и власти ничего не делают – несколько лет прошло с тех пор, как Кура затопила огромную территорию и до сих пор до крестьян не дошла помощь от государства. И уже вряд ли дойдет – все разворовано. Все, что можно вырастить, выращивается на приусадебных участках и то ценой огромных усилий. В Азербайджане почти невозможно собрать нормальный урожай зерновых – степи заболочены, засолены, для их освоения нужны огромные вложения, которых нет и в ближайшее время не предвидится. Лукавит Гараев – не карабахский конфликт причина неудовлетворительного питания, а коррупция, насквозь прогнившая система власти, где без взятки невозможно ничего сделать.
Кстати, и советское время жители Азербайджана питались из рук вон плохо и знаменитый лозунг Гейдара Алиева «Широко шагает Азербайджан», дополнялся «.. по рынкам Армении и Грузии». Даже виноградарство, которое худо-бедно было развито во времена Гейдара Алиева, тоже постепенно сходит на нет. Людям намного легче уехать в Россию, чем копаться в земле и ждать урожая, который может быть и не собран. А еще хуже – просто взят чиновниками в качестве «подарка».
Между тем, по данным, представленным представителем Всемирной продовольственной программой (ВПП) ООН в Азербайджане Фуадом Гусейновым, примерно 500 тысяч человек в стране голодают. Он также отметил, что Азербайджан присоединился к программе в 2009 году и ежегодно перечисляет в бюджет Всемирной продовольственной программы всего 100 тысяч долларов.