«Բանակը հասարակության մի մասն է: Ինչպես քաղաքացիական կյանքում, այնպես էլ բանակում պատահում են ինքնասպանության դեպքեր: Եթե առօրյա կյանքում մարդիկ նետվում են ծովը, կախվում են, ինքնասպանության այլ միջոցների են դիմում, ապա առավել ևս դա հատուկ է մարդկանց, որոնք զինված են, գտնվում են առաջնագծում կամ զորավարժությունների են մասնակցում», -այսպես է մեկնաբանել ինքնասպանության հաճախակի դեպքերն ադրբեջանական բանակում խորհրդարանի պատգամավոր, «Ենի Ազերբայջան» իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Սիյավուշ Նովրուզովը:
Ելքը նա տեսնում է զինվորների հետ լուրջ հոգեբանական աշխատանքի մեջ, իսկ պատճառը համարում է բջջային հեռախոսները: «Կանխելու համար զինծառայողների շրջանում ինքնասպանությունները պետք է արգելել նրանց օգտվել բջջային կապից, այդ թվում նաև սպաներին: Զինվորը զանգահարում է ծնողներին, երբեմն վատ լուրեր է ստանում տնից, երբեմն չափից խորն է դրանք ընկալում, ինչն էլ սթրեսի ու դեպրեսիայի պատճառ է դառնում, իսկ դա իր հերթին հանգեցնում է ինքնասպանության կամ ծառայկիցներին վնաս հասցնելուն»:
Սիյավուշ Նովրուզովը կտրականապես հերքել է ոչ կանոնադրական հարաբերությունների առկայությունը բանակում. «Մեր երկիրը մեծ չէ, մի ծայրից մյուսը կարելի է 5 ժամում հասնել, ոսւտի բոլորը գիտեն մրմյանց: Հիմնականում, զինվորները զորակոչվում են հարևան շրջաններից: Անհնար է, որ նախկինում ծանոթ զինծառայողները նման բան թույլ տան իրենց: Այլ հարց է, որ բանակում, ի դեպ, ինչպես ամենուր, ուժեղը ձգտում է ենթարկել թույլերին, ինչը կանոնադրության խախտում է: Բայց ոչ կանոնադրական հարաբերություններ նախկին իմաստով մեր բանակում չկան»:
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը զինվորների շրջանում մահվան ելքով դեպքերը բացատրում է հիմնականում «զենքի հետ վարվելու կանոնները չպահպանելով»: Սակայն, փորձագետները համարում են, որ բանակում կան ոչ կանոնադրական հարաբերություններ և դա դրսևորվում է սպաների ու զինվորների միջև հարաբերություններում, հայտնում է haqqin.az-ը:
Միայն մեկ օրում՝ ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակում մահացու ելքով միանգամից երկու պատահար է գրանցվել: Շփման գծում տեղակայված զորամասի զինվոր Էլվին Ռյուսհատ օղլու Բազիրլին «զենքի հետ անզգույշ վարվելու հետևանքով» վիրավորել է իրեն ինքնաձիգից: Զինվորը մահացել է հոսպիտալ տեղափոխելիս: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ, ընթանում է քննություն:
Ըստ նույն գործակալության մեկ այլ հաղորդագրության, ևս մեկ միջադեպ է գրանցվել Նախիջևանում տեղակայված N զորամասում՝ կախվել է զորամասի ենթասպա Ալեքբերով Սամիր Սահինօղլուն: Ինքնասպանության պատճառները պարզվում են:
Ապրիլի 8-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն տարածեցին, որ ականի պայթյունից Ադրբեջանի ԶՈւ երեք զինծառայող զոհվել է, վեցը՝ վիրավորվել Ֆիզուլիի շրջանի ուղղությամբ ԼՂՀ ԶՈւ և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում: Պայթյունից զոհվել են Ադրբեջանի ԶՈւ կապիտան Ջեյհուն Օրուջալիևը, զինվորներ Սեյֆադդին Քերիմովն ու Նովրուզ Աբդուլլաևը: Վիրավորվել են զինվորներ Բահրուզ Մուսաևը, Ալի Միրզոևը, Ազեր Իսֆենդերզադեն, Մուրսալ Զուլֆուգարովը, Սադիգ Ջեբրաիլովը և Էմին Թալիբովը: Մանրամասները չէին ներկայացված:
Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ականի վրա պայթած ազերի 9 զինվորներն իրականում ձախողված դիվերսանտներ են: Ապրիլի 7-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարջանլու) ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է հերթական դիվերսիոն հետախուզական գործողություն:
Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել: Միջադեպից հետո ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և շփման գծի ողջ երկարությամբ վերահսկում իրավիճակը:
Գրեթե նույն ժամանակահատվածում, ըստ ադրբեջանական ԶԼՄ-ների, շփման գծի մոտ տեղակայված ադրբեջանական զորամասերից մեկում «դժբախտ պատահար» է տեղի ունեցել: Զինվոր Գյարաքմյազլի Սեյմուր Ռուստամ օղլուն «անզգուշաբար» իրեն ամրակցված ինքնաձիգից կրակել իր ծառայակից Ինտիգամ Իլհամ օղլու Իսմաիլովի և զորամասի հրամանատարի տեղակալ Ռամին Ալիևի վրա: Զինվոր Իսմաիլովը մահացել է, Ալիևը ծանր վիճակում տեղափոխվել է հիվանդանոց: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ, ընթանում է քննություն:
Ադրբեջանական բանակի ևս մեկ զինվոր ինքնասպան է եղել: Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ-ն Յասամալի շրջանային դատախազության վրա հղումով, պատահարը գրանցվել է զորամասի տարածքում: Ադրբեջանի ՌՕՈւ սպա, գնդապետ-լեյտենանտ Նաթիգ Մալիևը կախվել է իր տանը: Ինքնասպանության պատճառները պարզվում են:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր ադրբեջանական «Դոկտրին» լրագրողական ռազմական հետազոտությունների կենտրոնը, 2014 թվականի առաջին եռամսյակում Ադրբեջանի պաշտպանության ու անվտանգության ուժերի կորուստները հասել են 17-ի, 5 մարդ զոհվել է մարտական պայմաններում, 12-ը՝ ոչ մարտական: Ընդ որում 6 զինծառայող ինքնասպան է եղել, 3-ը մահացել են վթարների հետևանքով, ևս 3-ը՝ հիվանդություններից: Էլի 25 մարդ այդ ընթացքում վիրավորվել է կամ վնասվածքներ է ստացել: Նրանցից երկուսը վիրավորվել են մարտական պայմաններում, ևս երկուսը ՝ ականների պայթյունից: Մյուսները վիրավորվել են ոչ մարտական պայմաններում:
Ինքնասպանության փորձերն ադրբեջանական բանակում, հիմնականում հաջողված, կամ զոհերի հանգեցնող ոչ կանոնադրական հարաբերությունները սիստեմատիկ բնույթ են կրում:
Այդպես, մարտի 29-ին ադրբեջանական բանակի N զորամասի զինվոր Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը վիրավորել է իրեն ամրակցված զենքից: Նա տեղափոխվել է հոսպիտալ: Փաստը հաստատել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը: Նշենք, որ Ռախիդ Սատար օղլու Ասկերովը զորակոչվել է Շամկիրի շրջանից: Հարուցվել է քրեական գործ, զինդատախազությունը քննություն է վարում:
2013 թվականի դեկտեմբերի 25-ից մինչև 2014 թվականի հունվարի վերջն Ադրբեջանում միայն 5 ինքնահրկիզում է տեղի ունեցել:

11 Апрель 2014 - 08:42 AMT
В Баку считают, что суициды в азербайджанской армии – это нормально, а их причиной называют мобильные телефоны
«Армия – составная часть общества. Как и на гражданке, в армии тоже случаются суициды. Это нормально. Если в повседневной жизни люди бросаются в море, вешаются, прибегают к другим способам самоубийства, что и говорить о тех, кто вооружен и находится на передовой или участвует в учениях», – так прокомментировал суициды в азербайджанской армии депутат парламента, заместитель исполнительного секретаря правящей партия «Ени Азербайджан» Сиявуш Новрузов.
Выходом из ситуации он считает необходимость проведения серьезной психологической работы с солдатами, а причиной – мобильные телефоны: «Для предотвращения суицидов среди военнослужащих надо запретить использование мобильной связи, в том числе и офицерам. Солдат звонит родителям, получает иной раз дурные вести из дома, воспринимает их порой чересчур эмоционально, что становится причиной стресса и депрессии, а это приводит к суицидам или же нанесению вреда сослуживцам».
Сиявуш Новрузов категорически отверг «дедовщину» в азербайджанской армии: «У нас небольшая страна, где расстояние из одного конца в другой можно преодолеть за 5 часов. И поэтому все друг друга знают. В основном, солдаты призываются из соседних районов. Невозможно, чтобы знакомые ранее друг с другом солдаты позволяли себе такое. Другой вопрос, что и в армии, как, кстати, и везде, сильный пытается подчинить себе слабого, что является нарушением устава. Но «дедовщины» в прежнем понимании этого слова в нашей армии нет».
Министерство обороны Азербайджана объясняет случаи смертей среди солдат в основном «несоблюдением ими правил пользования оружием». Однако эксперты считают, что в армии все же присутствует «дедовщина» и это проявляется в отношениях между офицерами и солдатами, передает haqqin.az.
Только за один день 10 апреля в азербайджанской армии произошло сразу два инцидента с летальным исходом.
Так, солдат расположенной в прифронтовой зоне воинской части Эльвин Рюсхат оглу Базирли “в результате неосторожного обращения с оружием” ранил себя выстрелом из автомата. Солдат скончался по дороге в госпиталь. По факту возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Согласно другому сообщению, еще одно происшествие было зарегистрировано в размещенной в Нахичеване воинской части «N» Минобороны Азербайджана: повесился прапорщик воинской части Алекберов Самир Сархан оглу. Причины самоубийства пока неизвестны.
8 апреля азербайджанские СМИ сообщили о произошедшем накануне, то есть 7 апреля, подрыве на мине 9 военнослужащих армии Азербайджана. В частности, при взрыве погибли капитан Джейхун Оруджалиев, солдаты Сейфаддин Керимов и Новруз Абдуллаев. Ранены солдаты Бахруз Мусаев, Али Мирзоев, Азер Исфендерзаде, Мурсал Зульфугаров, Садиг Джебраилов и Эмин Талыбов. Подробности произошедшего не сообщались.
После инцидента передовые подразделения Армии обороны НКР продолжали уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу и контролируют ситуацию на всей протяженности линии соприкосновения.
Практически в тоже время, по сообщению азербайджанских СМИ, в одной из азербайджанских прифронтовых воинских частей также произошел «несчастный случай». Солдат Гярякмязли Сеймур Рустам оглу «по неосторожности» выстрелил из табельного автомата в своего сослуживца Интигама Ильхам оглу Исмаилова и в заместителя командира воинской части Рамина Алиева. Солдат И.Исмаилов скончался. Р.Алиев в тяжелом состоянии доставлен в больницу. По факту возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Еще один офицер азербайджанской армии совершил суицид. Происшествие было зарегистрировано на территории военного городка. Офицер Военно-воздушных сил Азербайжджана, полковник-лейтенант Натиг Малыев повесился в собственном доме.
Как ранее сообщал азербайджанский Центр журналистских военных исследований «Доктрина», в первом квартале 2014 года потери сектора обороны и безопасности Азербайджана составили 17 человек. Как сообщал Центр, 5 человек погибли в боевых условиях. 12 человек погибли или умерли в не боевых условиях. При этом 6 военнослужащих совершили самоубийства (повесились, застрелились), 3 погибли в автоавариях, еще 3 скончались от болезней. Еще 25 человек в обзорный период были ранены или получили травмы. Из них двое были ранены в боевых условиях, еще двое подорвались на минах. Остальные ранения получены в не боевых условиях.
Попытки самоубийства, в основном, удачные, или приводящие к жертвам неуставные отношения в азербайджанской армии носят систематический характер.
Массовые самоубийства в Азербайджане, в том числе, и в армии, в последнее время вызывает крайнюю обеспокоенность среди азербайджанский экспертов. По их мнению, 80% самоубийств в Азербайджане вызваны социальными проблемами, бедностью, безысходностью.