12 Ապրիլ 2014 - 07:48 AMT
Ղրիմի Հանրապետության պետխորհրդի պատգամավորները միաձայն հաստատել են տարածաշրջանի նոր սահմանադրությունը: Սահմանադրության նախագծին կողմ է քվեարկել 88 պատգամավոր: Ըստ փաստաթղթի, Ղրիմը «ժողովրդավարական իրավական հանրապետություն է Ռուսաստանի Դաշնության կազմում»,-ասվում է սահմանադրության մեջ:
Քվեարկությունից հետո պատգամավորները ծափահարություններով ողջունեցին Ղրիմի սահմանադրության ընդունումը, որից հետո դահլիճում երկու օրհներգ հնչեց՝ ՌԴ պետական հիմնն ու Ղրիմի Հանրապետությանը:
Ղրիմի Պետխորհրդի նախագահ Վլադիմիր Կոնստանտինովը նշեց, որ նոր սահմանադրությունը մեծ հեռանկարներ է բացում Ղրիմի պետականության համար:
«Այս հանդիսավոր արարողությունն ավարտում է նոր քաղաքական պատմության փուլը, որը մենք սկսեցինք փետրվարի 27-ին: Այդ օրվանից ընդամենը 43 օր է անցել, բայց այս կարճ ժամանակում մենք ճանապարհ անցանք Ուկրաինայի կազմում ոչ մի իրավունք չունեցող ինքնավարությունից մինչև ՌԴ սուբյեկտ՝ հավասարը հավասարների շրջանում»,-ասաց Կոնստանտինովը: Խոսնակը նշեց, որ Ղրիմի վերադարձը Ռուսաստան օրինաչափ ավարտն է մի պատմության, որը սկսվել է 60 տարի առաջ, երբ թերակղզին առանց որևէ հիմքի հանձնվեց Ուկրաինային, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունը: Մինչդեռ, ինչպես հայտնում է tjournal.ru-ն, Ղրիմը Google քարտեզներում արտացոլվում է որպես Ռուսաստանի տարածք ռուսական maps.google.ru դոմենի միջոցով՝ քարտեզներում տեսանելի է, որ Ուկրաինայի ու նրանից անջատված տարածքի միջև պետական սահման է անցնում:
Իսկ որոնողական հուշումներում Ղրիմը դեռ որպես Ուկրաինայի տարածք է նշված:
Ուկրաինական maps.google.ua-ում Ուկրաինայի ու Ղրիմի միջև այդ սահմանը չկա: Փոխարենը նշված է մոխրագույն կետագծով, ինչպիսին կա ԱՄՆ նահանգների միջև: Ճիշտ է, այդ գիծը տարբերվում է նրանից, որով Google-ը պատկերում է շրջանների սահմանները Ռուսաստանում ու Ուկրաինայում:
Իսկ եթե նայենք Google-ի քարտեզները maps.google.com միջազգային դոմենով, սահմանը Ուկրաինայի ու Ղրիմի միջև գծված կլինի սև կետագծով: Ինչպես ասվում է ծառայության տեղեկագրում, նման մոտեցումը օգտագործվում է վիճահարույց սահմանների պատկերման դեպքում:
Իր հերթին Ուկրաինայի վարչապետի պաշտոնակատար Արսենի Յացենյուկը հայտարարեց, որ «Ղրիմը զավթողները ստիպված են լինելու ներողություն խնդրել»: Նա խոստացավ նաև, որ դա տեղի կունենա իր կյանքի օրոք, նույն ժամանակահատվածում էլ Ուկրաինան կվերադարձնի Ղրիմը: Այս լավատեսական հայտարարությունը նա արել է՝ խոսելով Ուկրաինայի տնտեսության հեռանկարների մասին: 2 տարում այն կվերականգնվի, վստահ է վարչապետի պաշտոնակատարը: Իսկ ճգնաժամի պատճառը Յացենյուկը համարում է Ռուսաստանի կողմից գազի գնի բարձրացումը, գրում է bloknot.ru-ն:
Էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթթինգերը ավստրիական ORF ռադիոկայանին տված հարցազրույցում իր հերթին հայտարարել է, որ Եվրահանձնաժողովը որոշում է պատրաստում, որի համաձայն Ուկրաինային օգնություն կցուցաբերվի Գազպրոմի առաքած գազի դիմաց վճարելու համար, հայտնում է Ուկրինֆոն:
Նա տեղեկացրել է նաև, որ երկուշաբթի մտադիր է հանդիպել Ուկրաինայի էներգետիկայի ու ածխարդյունաբերության նախարար Յուրի Պրոդանի ու ԱԳ նախարար Անդրեյ Դեշչիցայի հետ:
Եվրահանձնակատարը համոզմունք է հայտնել, որ Ուկրաինան կվճարի գազի դիմաց ՌԴ-ին, սակայն, ըստ նրա, «ոչ թե ըստ Պուտինի հաշվարկների, այլ միայն պայմանագրի համաձայն»:
Իր հերթին ՌԴ ԱԳՆ-ն զգուշացրել է արտերկում ԱՄՆ հարցումով ռուսաստանցիների ապօրինի ձերբակալությունների հնարավորության մասին: ԱԳՆ-ն համարում է, որ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցներ սահմանած երկրները կհետապնդեն ՌԴ քաղաքացիներին: Դիվանագետները խորհուրդ են տալիս ռուսաստանցիներին ձեռնպահ մնալ այն երկրներ ուղևորություններից, որոնց հետ ԱՄՆ-ն պայմանագիր ունի իրավախախտներին հանձնելու մասին: «ԱՄՆ վարչակազմը, որն անհիմն կերպով հրաժարվում է ընդունել Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին, փորձում է հետապնդել ՌԴ քաղաքացիներին երրորդ երկրներում՝ հետագայում նրանց արտահանձնման ու ԱՄՆ-ում դատապարտման հեռանկարով ինչ-ինչ կասկակծելի մեղադրանքներով », -ասվում է գերատեսչության հաղորդագրության մեջ:
ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է նաև, որ Վաշինգտոնն անտեսում է երկկողմ համաձայնությունը ՌԴ հետ քրեական գործերով իրավական փոխադարձ օգնության մասին: Ըստ պայմանագրի, ԱՄՆ-ն պետք է իրազեկի ՌԴ իշխանություններին ՌԴ քաղաքացիների դեմ առաջադրված մեղադրանքների մասին: «Սակայն, հիմնականում ամերիկյան կողմը չի իրազեկում նույնիսկ ՌԴ հյուպատոսական ծառայություններին», -հայտնում է ԱԳՆ, գրում է «Գուդոկը»:

11 Апрель 2014 - 15:48 AMT
Яценюк пообещал, что «еще при его жизни Украина вернет себе Крым», который Google на своих картах уже включил в состав России
Депутаты Государственного совета Республики Крым единогласно утвердили новую конституцию региона. За проект конституции проголосовали 88 депутатов. Согласно документу, Крым «является демократическим правовым государством в составе Российской Федерации». «Территория республики является единой и неделимой и составляет неотъемлемую часть территории Российской Федерации», — говорится в конституции.
После голосования депутаты встали и аплодисментами приветствовали принятие крымской конституции, после чего в зале прозвучало два гимна — государственный российский и гимн Республики Крым.
Председатель Государственного совета Крыма Владимир Константинов подчеркнул, что новая конституция открывает большие перспективы для крымской государственности.
«Этот торжественный акт завершает этап новой политической истории, которую мы начали 27 февраля этого года. С тех прошло всего 43 дня, но за это короткое время мы прошли путь от бесправной автономии в составе Украины к субъекту Российской Федерации, равных среди равных», — подчеркнул Константинов.
Спикер отметил, что возвращение Крыма в Россию является закономерным финалом истории, который начался 60 лет назад, когда полуостров был неправомерно передан в состав УССР, сообщает РИА Новости.
Между тем, как сообщает tjournal.ru, Крым отображается как территория России при просмотре карт Google через российский домен maps.google.ru: на них видно, что между Украиной и отсоединившейся украинской территории проведена государственная граница.
Впрочем, в поисковых подсказках Крым все еще указан частью Украины.
Если же зайти на украинские maps.google.ua, то этой границы между Украиной и Крымом уже не будет. Вместо нее отображается серый пунктир — такой же, как между штатами в США. Правда, эта линия отличается от той, которой Google отображает границы областей в России и на Украине.
Если же смотреть на карты Google через международный домен maps.google.com, граница между Украиной и Крымом будет нарисована чёрной пунктирной линией. Как объясняется в справке сервиса, такой подход используется для обозначения спорных границ.
В свою очередь, и.о. премьер-министра Украины Арсений Яценюк заявил, что тем, кто «захватил» Крым, придется извиняться.
Назначенный Верховной Радой главой правительства Арсений Яценюк, комментируя присоединение Крыма к России, заявил, что процесс этот сложный. «Но тем, кто «захватил» Крым – придется извиняться». Далее Яценюк пообещал, что это будет еще при его жизни. В этот же период времени (т.е. при жизни главы кабмина) полуостров Украина себе вернет.
Такой же оптимизм он продемонстрировал, говоря о перспективах Украинской экономики. За 2 года она восстановится – уверен и.о. премьера. А причину краха и преддефолтного состояния Яценюк видит всего одну – это Россия. Все из-за «повышения цен на газ», пишет bloknot.ru.
А еврокомиссар по вопросам энергетики Гюнтер Эттингер в интервью австрийской радиостанции ORF заявил, что Еврокомиссия готовит решение, по которому Украине будет оказана помощь в погашении долга перед «Газпромом» за поставленный газ, сообщает Укринформ.
«Я работаю над решением, которое станет частью пакета помощи, предоставляемой Украине МВФ, Европейским Союзом и Всемирным банком, и благодаря которой появится возможность оплатить счета за газ», – сказал Эттингер.
Он также проинформировал, что планирует встретиться в понедельник с министром энергетики и угольной промышленности Украины Юрием Проданом и министром иностранных дел Украины Андреем Дещицей.
Относительно денонсированных в одностороннем порядке российской стороной соглашений о базировании Черноморского флота в Крыму, отмене в связи с этим скидки в цене на газ и перерасчет газовых долгов Украины Эттингер отметил, что некоторые из этих моментов являются несправедливыми.
Еврокомиссар выразил убеждение, что Украина рассчитается с РФ за поставленный газ, но, по словам Эттингера, «не так, как насчитал Путин, а лишь за то, что соответствует контракту».
В свою очередь, МИД РФ предупредило о возможности незаконных арестов россиян заграницей по запросу США. Российское внешнеполитическое ведомство считает, что страны, которые ввели санкции против Москвы, начнут «охоту» за гражданами РФ. Дипломаты рекомендовали воздержаться россиянам от поездок в те государства, с которыми США заключили соглашение о выдаче правонарушителей. «Американская администрация, безосновательно отказывающаяся признавать воссоединение Крыма с Россией, пытается превратить в рутинную практику «охоту» за российскими гражданами в третьих странах с целью их последующей экстрадиции и осуждения в США по, как правило, сомнительным обвинениям», – говорится в сообщении ведомства.
Также в МИД РФ добавляют, что Вашингтон игнорирует двустороннее соглашение с РФ о взаимной правовой помощи по уголовным делам. По договору Америка должна информировать российские власти о выдвинутых обвинениях против граждан РФ. «Однако в большинстве случаев американская сторона не уведомляет об их задержании даже российские консульские учреждения», – констатирует внешнеполитическое ведомство, пишет Гудок.