12 Ապրիլ 2014 - 08:43 AMT
Արևմուտքը ջանում է չեզոքացնել երկար ժամանակ Ադրբեջանի ու Թուրքմենստանի միջև առկա լարվածությունը: Երկու երկրները կարող են նվազեցնել գազի հարցում ՌԴ-ից Եվրոպայի կախվածությունը: Ինչպես գրում է «Ենի Մուսավաթ» թերթը, Բարաք Օբամայի նախաձեռնությամբ վերականգնվում են հարաբերություններն Ադրբեջանի ու Թուրքմենստանի նախագահների միջև: Կողմերը վերջ տվեցին Կասպից ծովում գտնվող «Քյափազ» նավթի հանքավայրի շուրջ վեճին և պայմանավորվեցին թուրքմենական գազը դեպի Եվրոպա առաքելու համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքներ ստեղծելու մասին:
Կրկին Օբամայի նախաձեռնությամբ, անցած շաբաթ տեղի ունեցավ հեռախոսազրույց Ադրբեջանի ու Թուրքմենստանի նախագահներ Իլհամ Ալիևի և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովի միջև, գրում է թերթը՝ դիվանագիտական աղբյուրների վրա հղումով: Հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է Անդրկասպից գազամուղի կառուցման հարցը Կասպից ծովի հատակով: Նախագիծը հովանավորում է ԱՄՆ-ն, իսկ դա ռուսական սպառնալիքից պաշտպանության գործոն է Թուրքմենստանի ու Ադրբեջանի համար: Մոսկվան դեմ է այդ խողովակաշարի կառուցմանը և իր դիրքորոշումը հիմնավորում է Կասպից ծովի իրավական կարգավիճակի անորոշությամբ և ծովի բնապահպանական խնդիրներով: Առաջիկայում ակնկալվում է Թուրքմենստանի նախագահի այցն Ադրբեջան:
ԱՄՆ-ն ձգտում է տարածաշրջանում գազային դաշինք ստեղծել Ռուսաստանի դեմ: Ավելի վաղ, Ուկրաինայի պատճառով ԵՄ հետ Ռուսաստանի հարաբերությունների լարվածության գագաթնակետում Ժոզե Մանուել Բարոզուն հայտարարեց, որ անցյալ տարվա վերջում «Շահդենիզ-2» գազի ադրբեջանական հանքավայրի նախագծի ներդրումային որոշումը նոր հնարավորություններ է բացում Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության համար:
Սակայն Եվրոպայի հույսը միայն ադրբեջանական գազը չէ: Շատ ավելի մեծ ռեսուրսներ ունի Թուրքմենստանը: Այդ երկիրը տարեկան արդյունահանում է 32 մլրդ խմ գազ և ընդամենը մեկ խողովակաշար ունի դեպի դուրս՝ Ռուսաստանի ուղղությամբ: Արևմուտքը շահագրգռված է, որ Անդրկասպից գազամուղի նախագիծը շուտափույթ իրականացում ստանա ամենալայն մասշտաբով՝ Թենգիզ (Ղազախստան) –Թուրքմենբաշի (Թուրքմենստան) –Բաքու (Ադրբեջան) –Թբիլիսի (Վրաստան) –Էրզրում (Թուրքիա): Այս երթուղու դեպքում Եվրոպան տարեկան կարող է 20-30 մլրդ խմ գազ ստանալ:
Անդրկասպից գազամուղի գաղափարն առաջին անգամ հնչեց 90-ականների վերջում, բայց այն ժամանակ Աշխաբադն ու Բաքուն պայմանավորվածության չեկան: Այդ երթուղու թողունակությունը նախագծվում էր տարեկան 30 մլրդ խմ ծավալի հաշվարկով, իսկ Բաքուն պնդում էր, որ իրեն որպես քվոտա տրամադրվի 16 մլրդ խմ: Աշխաբադը համաձայնվում էր հատկացնել արտահանվող ծավալի միայն մեկ քառորդը:
Այժմ եվրոպացի սպառողների մեկ երրորդը ռուսական գազ է օգտագործում, իսկ Արևելյան Եվրոպայի որոշ երկրներում այդ ցուցանիշը հասնում է 100 տոկոսի:

Запад устраняет существовавшую длительное время напряженность между Азербайджаном и Туркменией. Налаживается согласованная деятельность двух стран по уменьшению газовой зависимости Европы от РФ. Как пишет газета «Ени Мусават», по инициативе Барака Обамы, восстанавливаются отношения между президентами Азербайджана и Туркмении. Стороны положили конец спору вокруг нефтяного месторождения «Кяпаз» на Каспии и договорились о создании инфраструктуры по прокачке туркменского газа в Европу.
Также по инициативе Обамы, на прошлой неделе состоялся телефонный разговор между президентами Азербайджана и Туркмении Ильхамом Алиевым и Гурбангулы Бердымухамедовым, пишет газета с ссылкой на дипломатические источники. В ходе этой беседы обсуждался вопрос о строительстве Транскаспийского газопровода по дну Каспийского моря. Проект патронируется США, и это является фактором защиты Азербайджана и Туркмении от российской угрозы. Москва выступает против строительства этого трубопровода и мотивирует свою позицию нерешенностью правового статуса Каспия и заботой об экологии моря. В ближайшее время ожидается визит президента Туркмении в Азербайджан.
США стремятся сформировать в регионе газовый альянс против России. Ранее, на пике напряженности отношений ЕС с Россией из-за Украины, Жозе Мануэл Баррозу заявил, что принятие в конце прошлого года инвестиционного решения по проекту азербайджанского газового месторождения «Шахдениз-2» открывает новые возможности для усиления энергетической безопасности Европы.
Однако в Старом Свете рассчитывают не только на азербайджанский газ. Значительно большими ресурсами располагает Туркмения. Эта страна ежегодно добывает 32 млрд. кубометров газа и обладает всего одним экспортным трубопроводом – в направлении России.
Запад заинтересован в скорейшей реализации проекта строительства Транскаспийского газопровода в широком контексте – Тенгиз (Казахстан) – Туркменбаши (Туркмения) – Баку (Азербайджан) – Тбилиси (Грузия) – Эрзрум (Турция). По этому маршруту возможна прокачка в Европу 20-30 млрд. кубометров газа ежегодно.
Впервые идея Транскаспийского газопровода была озвучена в конце 90-х, но тогда Баку и Ашхабад не договорились. Пропускная способность этого маршрута проектировалась с учетом объема в 30 млрд. кубометров в год. Баку настаивал на предоставлении ему в качестве квоты 16 млрд. кубометров, Ашхабад соглашался отдать только четверть объемов прокачки.
В настоящее время треть европейских потребностей удовлетворяется за счет российского газа, а в некоторых странах Восточной Европы этот показатель достигает 100%.