14 Ապրիլ 2014 - 07:47 AMT
Սիրիայի դեմ հարձակումն իրականացվում է ոչ միայն նրա կարևոր աշխարհաքաղաքական դիրքի, այլ նաև տարածաշրջանում առանցքային պատմական դերի և արաբ ժողովրդի վրա մեծ ազդեցության համար: Այդ մասին հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Դամասկոսում:
Ըստ նրա, այն, ինչ կատարվում է Սիրիայում, փորձ է ազդել նրա ինքնիշխան որոշման վրա ու թուլացնել երկիրը, ստիպելու համար փոխել նրա քաղաքական կուրսը, ելնելով ԱՄՆ ու Արևմուտքի շահերից, որին, սակայն հավանություն է տալիս ժողովուրդը: Նախագահ Ասադը նշել է, որ այժմ բեկումնային պահ է՝ ռազմական առումով Սիրիայի բանակն ու զինված ուժերը շարունակում են հաջողություններ գրանցել ահաբեկչության դեմ պայքարում, իսկ սոցիալական առումով ընդլայնվում է ազգային հաշտեցման գործընթացը և աճում է ժողովրդի կողմից հակասիրիական ագրեսիայի իսկական պատճառների գիտակցումը, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Ասադը հայտարարել է, որ իշխանությունները ձգտում են վերականգնել անվտանգությունն ու կայունությունն այն շրջաններում, որոնք ենթարկվել են ահաբեկիչների գրոհներին, որպեսզի հետո ձեռնամուխ լինեն ահաբեկչության «քնած օղակների» ոչնչացմանը: Իր հերթին, հայտնի բրիտանացի հրապարակախոս Պատրիկ Քոքբերնը The Independent-ում հրապարակված հոդվածում հաստատել է, որ ԱՄՆ ԿՀՎ-ն, բրիտանական հետախուզությունը և Թուրքիայի կառավարությունն Էրդողանի գլխավորությամբ համատեղ ծրագիր են իրականացնում Սիրիայի դեմ:
Ինչպես նշել է Քոքբերնը, չնայած առկա ապացույցներին, որ ծայրահեղական գրոհայինները վերահսկում են սիրիական ընդդիմությունը և կիրառում են ահաբեկչական «Ալ Քայիդայի» մեթոդները, ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին և ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը ձգտում են ավելացնել աջակցությունը զինյալներին Սիրիայում:
Քոքբերնը գրում է, որ հարձակումը սիրիական Քեսաբի վրա գլխավորել են չեչեն ու ամերիկացի գրոհայինները, ընդ որում, ԱՄՆ-ն ամեն ինչ արեց գաղտնի պահելու համար իր մասնակցությունն ավազակախմբերին զինելու գործում կեղծ ընկերությունների ու գործակալությունների միջոցով:
«Թուրքական հատուկ ծառայությունները սատարում են «Ջեբհաթ ան Նուսրա» խմբավորմանը, որը, հնարավոր է, կանգնած է 2013 թ. օգոստոսի 21-ին Արևելյան Գուտայում քիմիական գրոհի ետևում: ԱՄՆ-ն, Թուրքիան, Սաուդյան Արաբիան ու Քաթարը գրոհայիններին զենքով մատակարարելու ցանց են ստեղծել՝ զենքը առաքելով Լիբիայի ու Թուրքիայի տարածք, իսկ հետո Սիրիայի ավազակախմբերին: Կան փաստաթղթեր, որոնք հաստատում են, որ 2013 թվականին համաձայնություն ձեռք բերվեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի, թուրք վարչապետ Էրդողանի, Սաուդյան Արաբիայի ու Քաթարի միջև զենքի մատակարարումների ֆինանսավորման վերաբերյալ: Հենց այդ նպատակով ստեղծվեցին կեղծ ընկերություններ, իբր ավստրալական, որտեղ աշխատում են նախկին ամերիկյան զինվորներ, նրանք զբաղվում են զենքի մաքսանենգ փոխադրումներով գրոհայիններին», – գրում է The Independent-ը:
Ապստամբներն ու նրանց արևմտյան ու արաբ դաշնակիցները 2013 թվականի օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհի մեղքը բարդում են Բաշար Ասադի վրա: Սիրիայի կառավարությունը պնդում է, որ քիմիական զենքը ապստամբներն են օգտագործել: ԱՄՆ-ն ևս Բաշար Ասադին է մեղադրում և պնդում է, որ Արևելյան Գուտայում 1400 մարդ է մահացել, ըստ ապստամբների տվյալների: Ըստ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության, օգոստոսի 21-ին մոտ 400 մարդ է զոհվել: 2013 թվականի օգոստոսի 28-ին թուրքական Vatan թերթի կայքում տեսանյութ զետեղվեց «Սիրիացի իսլամիստների համար քիմիական զենքը պատրաստվում է Թուրքիայում» վերտառությամբ: Թերթը գրում է, որ մինչդեռ Արևմուտքը պատրաստվում է հարված հասցնել Սիրիային նախագահ Ասադին քիմիական զենքի կիրառման համար պատժելու նպատակով, սույն տեսանյութը պետք է գրավի բոլոր նրանց ուշադրությունը, ով պատրաստվում է ռմբակոծել Սիրիան: Ռեակտիվներով տարաների վրա պարզ երևում են թուքերենով արված գրությունները:
Ընթացիկ տարվա մայիսին ՄԱԿ ԱԽ-ն «Ալ Քայիդայի» միջազգային ահաբեկչական ցանցի հետ կապերի համար «Ջաբհաթ ան Նուսրա» ընդդիմադիր խմբավորումն ընդգրկեց ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում: 2012թ. դեկտեմբերի սկզբին «Ջաբհաթ ան Նուսրան» ընդգրկվեց ԱՄՆ ահաբեկչական կազմակերպությունների ցանկում:

Атака на Сирию ведется не только из-за ее важного геополитического положения, но из-за ее ключевой исторической роли в регионе и большого влияния на арабские народные массы. Об этом заявил президент Сирии Башар Асад в Дамаске. По его словам, то, чему сегодня подвергается Сирия, является попыткой повлиять на ее суверенное решение и ослабить страну, чтобы заставить изменить в интересах США и Запада ее политический курс, одобряемый народом. Президент Асад подчеркнул, что в кризисе, который переживает Сирия, наступил переломный момент: в военном плане армия и вооруженные силы САР продолжают достигать успехов в войне против террора, а в социальном плане расширяется процесс национального примирения и растет осознание народом истинных целей антисирийской агрессии, передает сирийское агентство SANA.
Президент заявил, что власти стремятся восстановить безопасность и стабильность в тех районах, которые подвергались атакам террористов, чтобы затем приступить к уничтожению очагов и «спящих ячеек» террора. В свою очередь, известный британский публицист Патрик Кокберн в статье, опубликованной в газете The Independent, подтвердил, что ЦРУ США, британская разведка МИ-6 и правительство Турции во главе с Реджепом Тайипом Эрдоганом реализуют совместный план против Сирии.
Как подчеркнул Кокберн, несмотря имеющиеся доказательства того, что боевики-экстремисты контролируют сирийскую «оппозицию» и используют методы террористической организации «Аль-Кайида», госсекретарь США Джон Керри и представитель США в ООН Саманта Пауэр стремятся увеличить поддержку вооруженных группировок в Сирии.
Кокберн пишет, что нападение на сирийский город Кесаб возглавляли чеченские и американские экстремисты, причем США сделали все возможное, чтобы сохранить конфиденциальность своего участия в вооружении бандформирований через подставные компании и агентства.
«Турецкие спецслужбы поддерживают террористическую группировку «Джебхат Ан-Нусра», которая, возможно, стоит за химическими атаками 21 августа 2013 года в Восточной Гуте под Дамаском. США, Турция, Саудовская Аравия и Катар создали сеть снабжения боевиков оружием, которое отправляют из Ливии в Турцию, а затем – бандформированиям в Сирию. Существуют документы, подтверждающие, что в 2012 году было достигнуто соглашение между президентом США Бараком Обамой, премьер-министром Турции Эрдоганом, Саудовской Аравией и Катаром о финансировании поставок оружия. Именно с этой целью были созданы фальшивые компании, якобы австралийские, в которых работают бывшие американские солдаты, они занимаются контрабандной переправкой оружия и боеприпасов сирийским боевикам», – пишет The Independent.
21 марта турецкая сторона в нарушение международных законов и обязательств обстреляла армянские села и поселки в Сирии, а затем открыла дорогу повстанцам для захвата этого армянонаселенного региона. Кесаб непосредственно находится на границе Сирии и Турции, там проживают 2,5 – 3 тысячи армян, есть 11 армянских сел, общинные и партийные учреждения, школы и больницы. В настоящее время в Латакии нашли убежище 1800 армян из Кесаба. С армянской церкви был сорван крест и водружен черный флаг исламистов. Жертв среди армянского неаселения Кесаба нет.
Повстанцы и их западные и арабские союзники возлагают вину на Башара Асада за химатаку 21 августа 2013 года. Правительство Сирии настаивает, что химическое оружие применили мятежники. США обвиняют Башара Асада в применении химического оружия против мирных жителей 21 августа в оазисе Восточная Гута вод Дамаском и настаивают, что в результате атаки погибло 1400 человек по данным сирийских мятежников. По данным организации «Врачи без границ» 21 августа погибло примерно 400 человек.