14 Ապրիլ 2014 - 10:52 AMT
Ըստ մասնակիցների, երկու վերջին տասնամյակներն աչքի են ընկնում ամբողջ աշխարհում կրոնի քաղաքականացման բարձր մակարդակով, ընդ որում շատ տարածաշրջաններում զինված հակամարտությունների հետևանքով բնակչությունը զանգվածաբար ոչնչացվում է կրոնական հատկանիշով: Սիրիայում և մյուս երկրներում սկսվել է տեղաբնակ քրիստոնյա բնակչության բնաջնջում, իսկ համաշխարհային հանրությունն ի վիճակի չեղավ այն կասեցնելու:
Բարդ ժամանակներ են նաև ուղղափառ քրիստոնեության համար: Նկատվում է «ոչ կանոնադրական» ուղղափառ եկեղեցիների ու կազմակերպությունների աճ: Մրցակցության տարրերով բարդ երկխոսություն է ընթանում Կոստանդնուպոլսի պատրիարքի ու ՌՈւԵ միջև: 2016 թ. նախատեսվում է անցկացնել աշխարհի Ուղղափառների հավաք՝ բոլոր կանոնիկ ուղղափառ եկեղեցիների մասնակցությամբ: Շատ խնդիրների շուրջ այդ եկեղեցիները լուրջ տարաձայնություններ ունեն: Արդեն ակնհայտ է, որ եթե այդ տարաձայնությունները չհաղթահարվեն, նոր խնդիրներ կառաջանան, պառակտումներ ու ողբերգական հետևանքներ բոլոր ուղղափառ քրիստոնյաների համար: Հետխորհրդային տարածքի երկրներից շատերում Ուղղափառ եկեղեցին նոր ու անսովոր մարտահրավերների առջև է կանգնել, որոնց պատճառն արագ ու ծավալուն փոփոխություններն են շրջակա միջավայրում, բոլոր երկրներում գլոբալիզացիայի աճը: Վրաստանում Վրաց ուղղափառ եկեղեցին դարձավ գլոբալիզացիայի ու արևմտյան այնպիսի արժեքների, ինչպիսիք են սեռական փոքրամասնությունների իրավունքների ապահովումը, «միասեռականների շքերթները» և այլնի տարածման դեմ հանրության բացասական վերաբերմունքի խտացման կենտրոնը: ՎՈւԵ պահպանողական կեցվածքը նյարդայնացնում է արևմտյան երկրների առաջնորդներին ու Վրաստանում նրանց դիվանագիտական ներկայացուցիչներին:
Շատ ավելի դրամատիկ է իրավիճակն Ուկրաինայում, որտեղ քաղաքական իրադարձությունները պառակտման ու ապաինտեգրման միտումների պատճառ դարձան ուղղափառ եկեղեցում: Մոսկվայի պատրիարքությունում Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու փոքրաթոիվ ներկայացուցիչները բացահայտ քննադատություն թույլ տվեցին եվրամայդանի հասցեին: Ուժգնանում են նաև ներքին տարաձայնությունները Կիևի ներկայիս իշխանություններին աջակցելու, Ղրիմի, Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների հարցերում և այլն:
Ուկրաինայի ուղղափառ հոգևորականության մի մասը կողմ է Ուկրաինայի ուղղափառ եկեղեցու Մոսկվայի և Կիևի պատրիարքարանների միավորմանը: Նման պայթյունավտանգ իրավիճակում այդ խնդիրը կարող է ծանր փորձություն դառնալ Ռուս ուղղափառ եկեղեցու համար: Ընդ որում, ինչպես խոստովանում են Մոսկվայի պատրիարքարանի Արտաքին եկեղեցական կապերի բաժնի ներկայացուցիչները, պատրիարք Կիրիլը ուկրաինացի հոգևորականնեի վրա ազդելու քիչ լծակներ ունի:
Կոստանդնուպոլսի պատրիարքը, որն ավանդաբար կողմ էր Ուկրաինական եկեղեցու անջատողական տրամադրություններին, դեռևս հայտարարում է ՌՈւԵ հետ համակարծիք լինելու մասին, որի համաձայն այս կամ այն ուղղափառ կառույցի կարգավիճակի փոփոխության մասին որոշումը պետք է ընդունվի բոլոր տեղական եկեղեցիների ընդհանուր համաձայնությամբ: Ինքը Կոստանդնուպոլսի պատրիարքը շահագրգռված է նման համաձայնության առկայության մեջ ներքին տարաձայնությունների պատճառով: Օրինակ, Բարդուղոմեոս պատրիարքը չի ճանաչել արքեպիսկոպոս Ռոստիսլավի ընտրությունը Չեխոսլովակյան եկեղեցու նոր առաջնորդի պաշտոնում, քանի որ ընտրությունների ժամանակ խախտվել են ընտրությունների ընդունված կանոնները: Ակնհայտ է, որ ներկայիս բարդ իրավիճակում, երբ ուղղափառությունը նոր մարտահրավերների ու սպառնալիքների առջև է հայտնվել, հետագայում նրա հեռանկարի համար հատուկ կարևորություն է ստանում տարբեր ուղղափառ եկեղեցիների միջև գործակցությունն ու փոխըմբռնումը: Աբխազիայում կրոնական իրավիճակն իր առանձնահատկություններն ունի: ՎՈւԵ, որի «կանոնիկ տարածքին» է պատկանում նաև Աբխազիայի տարածքը, դեռ խորհրդային տարիներին այնքան էլ ընդունված չէր ոչ վրաց բնակչության շրջանում: Նրա թեմին են պատկանում հիմնականում վրացիները: Այլ ազգությունների ներկայացուցիչները դժգոհ էին, որ պատարագը մատուցվում էր իրենց համար անհասկանալի վրացերենով և վրաց հիերարխների կողմից ռուս հոգևորականներին ճնշելու փաստերով: Աբխազներն առավել ևս զգուշավոր մոտեցում ունեին վրաց եկեղեցու հանդեպ, տեսնելով նրա մեջ տեղի բնակչության վրացականացման, ինչպես նաև քաղաքական գործիք: Ուստի, մասնավորապես աբխազները ամեն կերպ խոչընդոտում էին 1980-ականների վերջում ի հայտ եկած վրացական նոր եկեղեցիների կառուցման ծրագրին:
Չնայած, որ ՌԴ-ն ընդունել է Աբխազիայի անկախությունը, ՌՈւԵ-ն, Աբխազիայում մեածթիվ ռուսների առկայության պայմաններում, շարունակում է այն դիտարկել որպես Վրաց եկեղեցուն պատկանող տարածք: Հակառակ դիրքորոշումն ունի կաթոլիկ եկեղեցին. ԽՍՀՄ փլուզումից հետո Աբխազիան, ի տարբերություն Վրաստանի, ընդգրկվեց Կրասնոդարի երկրամասը ներառող Սևծովյան թեմի կազմում: Ակտիվ քարոզչություն են վարում Աբխազիայում բապտիստները, յոթերորդ օրվա ադվենտիստները, կրիշնաիտներն ու Եհովայի վկաները, որոնք զգալի ֆինանսական աջակցություն են ստանում արևմտյան երկրների իրենց հավատակիցներից: Այդ հոսանքների ներկայացուցիչները օգտվում են մարդկանց ծանր սոցիալական վիճակից ու պատերազմում հարազատներին կորցրածների ճնշվածությունից: Աղանդների անդամները կախվածության մեջ են հայտնվում իրենց հոգևոր ուսուցիչներից, որի հետևանքով ընտանիքներ են քանդվում ու այլ կոնֆլիկտներ են առաջանում, որոնք նախկինում ընդհանրապես հատուկ չէին հանդուրժողությամբ աչքի ընկնող աբխազական հանրությանը:

14 Апрель 2014 - 08:25 AMT
По мнению участников конференции, два последних десятилетия отличаются высокой степенью политизации религии во всем мире, при этом во многих регионах в ходе вооруженных конфликтов происходит массовое уничтожение населения по религиозному признаку. В Сирии и других странах начался геноцид местного христианского населения и мировое сообщество оказалось не в состоянии его остановить.
Сложный период в своей истории переживает православное христианство. Наблюдается рост числа т.н. «неканонических» православных церквей и организаций. Сложный диалог с элементами соперничества происходит между Константинопольским патриархатом и РПЦ. На 2016 г. запланировано проведение Всеправославного собора с участием архиереев всех канонических Православных Церквей. По многим проблемам эти Православные Церкви имеют серьезные разногласия. Уже очевидно, что если эти разногласия на Соборе не будут преодолены, то это может повлечь за собой новые проблемы, расколы и трагические для всего православного христианства последствия. Во многих постсоветских странах Православная церковь столкнулась с новыми и непривычными вызовами, которые продиктованы быстрыми и масштабными изменениями в окружающем мире, ростом влияния процесса глобализации во всех странах. В Грузии ГПЦ стала центром сосредоточения негативной реакции общества на процесс глобализации и распространение таких западных ценностей, как обеспечение прав сексуальных меньшинств, «гей-парады» и проч. Консервативная позиция ГПЦ вызывает раздражение у лидеров западных стран и их дипломатических представителей в Грузии.
Куда более драматично складывается ситуация на Украине, где политические события стимулировали расколы и дезинтеграционные тенденции в православной церкви. Немногие представители руководства Украинской Православной Церкви Московского Патриархата позволили себе выступить с открытой критикой евромайдана. В УПЦ МП усиливаются внутренние расколы по вопросу поддержки нынешних властей в Киеве, по Крыму, отношениям с Россией и т.п.
Часть православного духовенства Украины выступила за объединение УПЦ МП и УПЦ КП в отдельную автокефалию. В условиях взрывоопасной политической ситуации данная проблема может стать тяжелым испытанием для Русской православной церкви. При этом, как признают представители Отдела Внешних Церковных Связей (ОВЦС) Московского Патриархата, у Патриарха Кирилла мало рычагов воздействия на украинское духовенство.
Патриархат Константинопольский, традиционно поддерживающий сепаратистские настроения Украинской Церкви, пока заявляет о своем согласии с позицией РПЦ, согласно которой решения об изменении статуса тех или иных православных структур должны приниматься при общем согласии всех поместных церквей. Сам Константинопольский Патриархат заинтересован в подобном согласии в связи с собственными внутренними конфликтами. К примеру, Патриарх Варфоломей не признал недавнее избрание Архиепископа Ростислава новым Предстоятелем Чехословацкой церкви «в связи с каноническими нарушениями во время этих выборов». Очевидно, что в нынешней сложной ситуации, когда православие сталкивается с новыми вызовами и угрозами, особую роль для его будущих перспектив приобретает сотрудничество и взаимопонимание между разными православными церквями. В Абхазии религиозная ситуация имела собственные особенности. ГПЦ, в чьем «каноническом ведении» формально продолжает оставаться территория Абхазии, и в советские времена была не слишком популярна у негрузинского населения. Среди ее прихожан подавляющее большинство составляли этнические грузины. Представители других национальностей были недовольны ведением церковных служб на непонятном грузинском языке и притеснениями русского духовенства со стороны грузинских иерархов. Абхазы же относились к грузинской церкви тем более настороженно: они видели в ней политический инструмент и орудие грузинизации местного населения. Поэтому, в частности, абхазы различными способами препятствовали осуществлению появившихся в конце 1980-х гг. планов строительства новых грузинских церквей.
Несмотря на признание независимости Абхазии со стороны РФ, РПЦ, несмотря на большое количество проживающих в Абхазии русских, продолжает рассматривать ее как территорию, подведомственную исключительно Грузинской церкви. Противоположную позицию занимает католическая церковь: после распада СССР Абхазия (в отличие от Грузии) была включена в состав охватывающего юг Краснодарского края Причерноморского прихода. Активную проповедь в Абхазии ведут баптисты, адвентисты седьмого дня, кришнаиты и свидетели Иеговы, пользующиеся значительной финансовой поддержкой от своих единоверцев из западных стран. Представители этих течений успешно пользуются социальными сложностями и угнетенным состоянием людей, потерявших на войне своих близких. Члены сект попадают в сильную зависимость от своих духовных наставников, что ведет к распаду семей и другим конфликтам, прежде совершенно не характерным для абхазского общества с его высокой степенью веротерпимости.