Ղրիմի, Մերձդնեստրի ու Լեռնային Ղարաբաղի միջև ուղիղ զուգահեռներ չկան: Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Վասիլի Նեբենզին: Նա հիշեցրել է, որ ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը և նրա մեջ մտնող համանախագահները՝ ի դեմս ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի ձգտում են աջակցել ադրբեջանցիների և հայերի միջև ուղիղ երկխոսությանը:
«Վերջերս տեղի է ունեցել ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի նիստը, որի շրջանակներում տեղի է ունեցել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը, բացի այդ, վերջերս տեղի է ունեցել նաև երկու երկրների առաջնորդների հանդիպումը: Գոյություն ունի նաև մերձդնեստրյան կարգավորման ձևաչափ՝ «5+2» և այդ ուղղություններով աշխատանքները շարունակվում են»,- ասել է ռուս դիվանագետը:
Մարտի 16-ին Ղրիմում անցկացվեց տարածաշրջանի կարգավիճակի վերաբերյալ հանրաքվե: Քվեարկության մասնակցած թերակղզու բնակիչների մեծ մասը արտահայտվեց Ռուսաստանին միանալու օգտին: Ավելի ուշ Ղրիմի Գերագույն խորհուրդը անկախություն հռչակեց: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրեց Ղրիմի ու Սևաստոպոլի` Ռուսաստանին միանալու մասին համաձայնագիրը վավերացնող օրենքը և դրանց` Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու ու Դաշնության նոր սուբյեկտների ինտեգրման անցումային շրջանի մասին դաշնային սահմանադրական օրենքը: Ուկրաինայի և մի շարք արևմտյան երկրների իշխանությունները հանրաքվեն ապօրինի են համարում:
Մերձդնեստրյան հակամարտությունը Մոլդովայի ու չճանաչված Մերձդնեստրի Մոլդավական Հանրապետության միջև է, վերջինս հավակնում է Դնեստր գետին հարող մի շարք տարածքների վրա, որոնք վերահսկում է այժմ և որոնց բնակիչները մոլդավացիներ են, ռուսներ ու ուկրաինացիներ, մոտավորապես հավասար քանակով:
Դեռ խորհրդային տարիներին՝ 1989 թ. առաջացած հակամարտությունը Մոլդովայի անկախացումից հետո հանգեցրեց զինված առճակատման ու բազում զոհերի երկու կողմերից 1992 թվականի գարնանը: Ռազմական գործողությունները հաջողվեց կասեցնել Ռուսաստանի միջամտության շնորհիվ: Ռուսական զորքերը գեներալ Ալեքսանդր Լեբեդի հրամանատարությամբ միջամտեցին պաշտպանելու համար խաղաղ բնակիչներին ու դադարեցնելու համար արյունահեղությունը: Մոլդավական կողմը իր հերթին մշտապես բարձրաձայնում է ռուսական զորքերը դուրս բերելու անհրաժեշտության մասին:
Ներկայումս անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի, Մոլդովայի, Մերձդնեստրի Մոլդավական Հանրապետության խաղաղապահ ուժերը և ռազմական դիտորդներ Ուկրաինայից: Ռուսաստանի, Ուկրաինայի ու ԵԱՀԿ միջնորդությամբ բազմաթիվ բանակցությունները Մերձդնեստրի կարգավիճակի շուրջ արդյունք չեն տվել: Հարաբերությունները հակամարտության կողմերի միջև մնում են լարված:

Между событиями в Крыму и ситуациями в Приднестровье и Нагорном Карабахе нет прямых параллелей. Об этом заявил замминистра иностранных дел РФ Василий Небензи. Он напомнил, что нагорно-карабахским урегулированием занимается Минская группа ОБСЕ, там есть сопредседатели в лице России, Франция и США, которые стремятся содействовать прямому диалогу азербайджанцев и армян. «Недавно было заседание совета глав МИД СНГ, «на полях» которого встретились министры иностранных дел Армении и Азербайджана, а не так давно состоялся контакт лидеров этих стран. Есть и формат приднестровского урегулирования «пять плюс два». Работа по этим направлениям продолжается», – подчеркнул российский дипломат.
16 марта в Крыму прошел референдум о статусе региона. Подавляющее большинство жителей Крыма, принявших участие в воскресном референдуме, проголосовали за присоединение полуострова к России. Позже Верховный совет Крыма провозгласил независимость. Президент России Владимир Путин, руководители Крыма и мэр Севастополя подписали договор о принятии Крыма и Севастополя в состав России. Власти Украины и ряд западных стран называют прошедший референдум незаконным.
Приднестровский конфликт— конфликт между Молдавией и непризнанной Приднестровской Молдавской Республикой (ПМР), претендующими на контроль над рядом территорий, прилегающих к реке Днестр (Приднестровье), население которых составляют молдаване, русские и украинцы (примерно в равной пропорции) и большая часть которых в настоящий момент находится под контролем ПМР.
Конфликт, начавшийся еще в советское время (1989), после обретения Молдавией независимости, привел к вооруженному противостоянию и многочисленным жертвам с обеих сторон весной и летом 1992 года. Вооруженные действия удалось прекратить благодаря вмешательству России. Российские войска под командованием генерала Александра Лебедя вмешались в конфликт для защиты мирных граждан и прекращения кровопролития. Молдавская сторона в свою очередь неоднократно высказывалась за вывод российских войск из региона.
В настоящее время безопасность в зоне конфликта обеспечивают Совместные миротворческие силы России, Молдавии, Приднестровской Молдавской Республики и военные наблюдатели от Украины. В ходе многочисленных переговоров при посредничестве России, Украины и ОБСЕ достигнуть соглашения по поводу статуса Приднестровья не удалось. Отношения между сторонами конфликта остаются напряженными.