Ապրիլի 14-ի առավոտյան Սիրիայի զինված ուժերը վերականգնել են հսկողությունը Մաալուլա քաղաքում: Անտիոքի և համայն Արևելքի կաթոլիկ եկեղեցու պատրիարք Գրիգորիուս Երրորդ Լյահհամը խորհրդանշական է համարել սիրիական բանակի հաղթանակը Մաալուլայում՝ վստահություն հայտնելով, որ դրան կհաջորդի ահաբեկիչներից Սիրիայի լիակատար ազատագրումը: Պատրիարքը ողջույնի ուղերձ է հղել սիրիացի զինվորներից յուրաքանչյուրին:
Գրիգորիուս Երրորդն ասել է, որ ավազակային կազմավորումները դաժան հանցագործություներ են կատարել երկրի տարբեր մասերում, այդ թվում Մաալուլայում, Սբ Թեկլայի վանքում: Նա հավաստիացրել է, որ ահաբեկիչների ավերած շենք ու շինությունները նորից կկառուցվեն և խոստացել է Մաալուլա այցելել առաջիկայում, հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Մաալուլան համարվում է Սիրիայում քրիստոնեական ներկայության խորհրդանիշը: Տեղի բնակչությունը խոսում է գրեթե անհետացած նոր եբրայերենով, համարվում է, որ եբրայերենով է խոսել Հիսուս Քրիստոսը: Մինչ պատերազմը քրիստոնյաները Սիրիայում կազմում էին բնակչության 10 տոկոսը: 2011 թվականից երկրում սպանվել է մոտ հազար քրիստոնյա, ավերվել է 40 եկեղեցի ու քրիստոնեական այլ հաստատություններ: Շուրջ 300 հազար քրիստոնյաներ փախել են երկրից:
Դեկտեմբերի 3-ին Սիրիայում «Ջաբհաթ ալ-Նուսրա» խմբավորման անդամները, որում ընդգրկված են ծայրահեղ իսլամիստներ, հսկողության տակ էին վերցրել Մաալուլա քրիստոնեական բնակավայրը: Մաալուլայում զինյալները հարձակվել են մենաստանի վրա և գերի վերցրել միանձնուհիներին և մայրապետին։ Սբ Թեկլայի վանքը պաշարված մնաց մոտ 3 ամիս, իսկ միանձնուհիները որպես պատանդ էին պահվում: 2014 թվականի մարտի 10-ին նրանց ազատեցին:
Լաթաքիա գավառի հյուսիսում բանակը հսկողություն է հաստատել Սելդրին բարձունքի վրա, որը գերիշխում է արևմուտքի Քեսաբի վրա: Բանակը շարունակում է գործողությունն ահաբեկիչների դեմ:
Ապրիլի 13-ին «Հայաստան» հիմնադրամը Սիրիայում Հայաստանի դեսպանատան միջոցով Լաթաքիայի շտապ օգնության ծառայությանն է փոխանցել Քեսաբի հայերի համար նախատեսված օգնության առաջին դրամաբաժինը՝ 63 060 դոլար: Աղբյուրը Հալեպում հայտնել է, որ բանակային ստորաբաժանումները խափանել են գրոհայինների մուտքը Բուստան Ալ Բաշա թաղամաս: Հարձակվողների թվում կան զոհեր ու վիրավորներ: Ավարեդ թաղամասում զինվորականները ոչնչացրել են 12 ահաբեկչի, այդ թվում 5 դիպուկահարի:
Հալեպ-Դամասկոս ավտոճանապարհին ոչնչացվել է Ահրար աշ Շամ ահաբեկչական խմբավորման 16 գրոհային: Հոմսում իշխանություններին են հանձնվել 7 գրոհայիններ Ալ Քարաբիս ու Ջուբ ալ Ջենդալի թաղամասերից:

Утром 14 апреля вооруженные силы САР восстановили контроль над городом Маалула. Патриарх Католической церкви Антиохии и всего Востока Григориус III Ляххам назвал символической победу сирийской армии в Маалуле, выразив уверенность, что за ней последует полное освобождение Сирии от террористов. Патриарх направил приветствие каждому сирийскому солдату.
Григориус III указал на то, что бандформирования совершили жесточайшие преступления в различных районах страны, в том числе – в Маалуле, в монастыре Святой Феклы, построенном предками. Он заверил, что все разрушенное террористами будет отстроено заново, и пообещал посетить Маалулу в ближайшее время, передает сирийское агентство SANA.
Маалула — городок с населением около тысячи человек — в мире известен тем, что его жители разговаривают на почти исчезнувшем новоарамейском языке. Его предок был широко распространен на Ближнем Востоке две тысячи лет назад. Считается, что по-арамейски со своими современниками общался Иисус Христос. В Сирии христиане до гражданской войны составляли 10% населения. С 2011 г. в стране были убиты более 1 тыс. христиан, разрушены более 40 церквей и др. христианских учреждений. Более 300 тыс. христиан бежали из страны. Боевики в сирийской провинции Алеппо 24 апреля похитили двух священнослужителей – митрополита Алеппского Павла Язиджи из Антиохийского патриархата Греческой православной церкви и митрополита Марка Григория Юханну Ибрагима из Сиро-Яковитской церкви.
3 декабря террористические группировки атаковали монастырь Святой Феклы в Маалуле на западе Сирии, взяв в заложники настоятельницу монастыря Пелагею, монахинь и несколько детей из приюта при обители.
Монастырь Святой Феклы находился в осаде 3 месяца и все это время монахини и воспитанницы приюта находились в заложниках у боевиков. Дорога к монастырю регулярно простреливается снайперами, поэтому доставка гуманитарной помощи сильно затруднена.10 марта 2014 года монахини были освобождены.
Также сообщается, что на севере провинции Латакия армия взяла под свой контроль вершину Сельдрин, возвышающуюся над городом Кесаб с запада. Военнослужащие продолжают преследование террористов.
13 апреля Всеармянский фонд «Айастан» через посольство Армении в Сирии перечислил службе скорой помощи Латакии первую партию финансовой помощи армянам сирийского города Кесаб в размере 63 060 долларов.
Источник в провинции Алеппо заявил, что в городе Алеппо армейское подразделение сорвало попытку вооруженной группировки прорваться в квартал Бустан Аль-Баша. Среди нападавших есть убитые и раненые. Разгромлены два автомобиля, оснащенных крупнокалиберными пулеметами.В квартале Аваред военнослужащие уничтожили 12 террористов, среди них – 5 снайперов.
На автостраде Алеппо – Дамаск вблизи Центра сельскохозяйственных исследований ИКАРДА было ликвидировано 16 боевиков террористической группировки "Ахрар Аш-Шам".В Хомсе сдались властям 7 боевиков с оружием из кварталов Аль-Карабис и Джуб Аль-Джендали.