(?) Ի՞նչ միտումներ են նկատվում աշխարհում բանկային տեխնոլոգիաների ոլորտում և ինչպիսի՞ն է իրավիճակը Հայաստանում:
(!)Վերջին տարիներին բանկային տեխնոլոգիաները զգալի փոփոխություններ են կրել, կապված անցման հետ շփման ավանդական մեթոդներից դեպի համակարգչային կոնտակտ: Ուսումնասիրելով հաճախորդի պահանջները՝ առաջատար բանկերը հասկացան, որ սպառողը շատ արագ է փոխվում և նոր սպառողը տարբերվում է նախկինից, որը սովոր էր ֆինանսական հարցերով դիմել բանկի բաժանմունք: Next սերնդին փոխարինելու է գալիս ցանցի սերունդը՝ ապագայի սպառողը, որը, դառնալով առավել ակտիվ, մամուլին և հեռուստատեսությանն ավելի շատ գերադասում է լրահոսն ու բլոգերը: Նա այլևս չի ցանկանում ավելորդ անգամ տեղաշարժվել, նրա համար ավելի հեշտ է ֆինանսական գործողությունները կատարել մկնիկի կամ ստեղնաշարի օգնությամբ հավաքելով կոդը: Այսօր առաջատար բանկերն ընդառաջ են գնում սպառողին ինտերնետի ու բջջային կապի միջոցով: Կան նույնիսկ անալոգներ, որոնք չունեն վիրտուալ բանկերի ֆիլիալներ, սակայն, կարծում եմ, այդ ձևաչափը հազիվ թե առաջիկայում պահանջված լինի Հայաստանում:
Հայաստանում ինտերնետի տարածման արագ տեմպերի շնորհիվ հնարավոր դարձավ բանկային տեխնոլոգիաների կատարելագործումն ու ինտերնետ-բանկինգի ծառայությունների արագ զարգացումը, այլ կերպ ասած տեղի ունեցավ գործողություններից շատերի վիրտուալացում: Սակայն, չնայած հեռահար սպասարկման հարմարավետությանը, ըստ իս, Հայաստանում քաղաքացիների մտածելակերպի ու փոքր շուկայում բարձր մրցակցության պայմաններում բանկերի բաժանմունքները կընդլայնվեն ու կշարունակեն իրենց գործունեությունը, սակայն զուգահեռաբար կզարգանան նաև առցանց ծառայությունները՝ ժամանակի հետ դառնալով ավելի ակտուալ և գրավելով ավելի շատ սպառողների:
(?) Էքվայրինգի ծառայությունը պահանջարկ ստացավ շուկայում, քանի որ բնակչության մեծ մասն ու ընկերություններից շատերը գերադասում են անկանխիկ փոխանցումները: Ինչպիսի՞ն է վիճակը Հայաստանի շուկայի այդ հատվածում:
(!)Քարտային բիզնեսը սպասարկող ենթակառուցվածքների զարգացման ու քարտատերերի քանակի ավելացման շնորհիվ ապրանքների գնման կամ ծառայությունների դիմաց վճարումների ժամանակ անկանխիկ տրանզակցիաների քանակն արագ աճում է: Վերջին 2 տարում քարտապանների քանակի բավականին մեծ աճ գրանցվեց` ավելի քան 30 տոկոսով: Միաժամանակ web-ռեսուրսների զարգացումը, որը առևտրային կետերի ու ծառայություններ մատուցող ընկերությունների հետ առավել նոր ու հարմարավետ միջոց է, թելադրում է, որ բանկերն առաջընթաց քայլ կատարեն՝ զարգացնելով քարտային բիզնեսն ու ներդնելով առցանց ծառայություններ: Արդյունքում կանխիկ վճարումներից սահուն անցում է կատարվում POS տերմինալներով կամ վեբ կայքերով (ինտերնետ խանութներ) վճարումներին: Դա շատ ավելի հարմար է, քան «փողով լի դրամապանակը», հատկապես, եթե մարդը հաճախ է լինում արտերկրում:
(?)Այս ուղղությամբ ի՞նչ արտոնություններ կարող է առաջարկել հաճախորդներին Ամերիաբանկը:
(!)Ամերիաբանկը վերջերս է սկսել իր հաճախորդներին առաջարկել Էքվայրինգի ծառայություններ: Համագործակցությունը միջազգային վճարային VISA, MasterCard և տեղական ArCa համակարգերի հետ հնարավորություն է տալիս հաճախորդներին քարտերով առցանց վճարումներ կատարել: Ամերիաբանկն առաջինն է Հայաստանում, որն իր հաճախորդներին առաջարկում է Էքվայրինգի ծառայություններ՝ իր իսկ կողմից մշակված միասնական ծրագրային գործիքի միջոցով (vPOS)։ vPOS-ի տեղադրումը ինտերնետային կայքում հնարավորություն է տալիս առևտրային կետերին խուսափել լրացուցիչ և ժամանակատար ծրագրավորման, կարգաբերման և սերտիֆիկացման խնդիրներից: Վճարային գործընթացի ամբողջական ավտոմատացումը նվազեցնում է գումարի մուտքագրման, պահպանման և ինկասացիայի ծախսերը: Միացման գործընթացը կատարվում է շատ արագ:
Հաշվի առնելով, որ հայ համայնքներ կան աշխարհի գրեթե բոլոր մասերում, իսկ տեղական արտադրության ապրանքները՝ հուշանվերներ, գորգեր, ոսկերչական իրեր, խմիչք և այլն, կարող են հետաքրքրել մեր հայրենակիցներին, Էքվայրինգի ծառայությունը կարող է մեծ հնարավորություններ բացել տեղի արտադրողների համար և հնարավորություն տալ ձեռնարկատերերին դուրս գալ արտաքին շուկա:
Փաստացի Էքվայրինգի ծառայություններ մենք արդեն ունենք, այժմ հարկավոր է ընդլայնել գործընկերների ցանցն ու լրացուցիչ հնարավորություններ ստեղծել մեր հաճախորդների համար:
Հանրային հատվածին ուղղված մեր վերջին նախագծերից կցանկանայի նշել կապի ծառայությունների համար վճարման առցանց հնարավորության ստեղծումը «ԱրմենՏել» ընկերության հետ համատեղ: Մենք մտադիր ենք մինչև տարեվերջ այս ծառայությունից օգտվողների քանակը հասցնել ինտերնետի օգտատերերի ընդհանուր թվի 40 տոկոսին: Այժմ մենք աշխատում ենք այդ ծառայությունների ներմուծման վրա նաև կապի մյուս օպերատորների ու բնակչությանը կոմունալ ծառայություններ մատուցող այլ ընկերությունների հետ: Մյուս կողմից մենք հասկանում ենք, որ հաշվի առնելով վիրտուալ միջավայրում տրանզակցիաների աճի միտումը, առավել ակտուալ են դառնում անվտանգության հարցերը: Նշեմ, որ վճարումների անվտանգության բարձր մակարդակը երաշխավորվում է VbV (Verified by VISA) և 3DSecure տեխնոլոգիաների կիրառմամբ:
(?)Տեխնոլոգիական ի՞նչ նորույթներ է մտադիր առաջիկայում ներդնել Ամերիաբանկը հաճախորդների պահանջներըբավարարելու համար:
(!)Լինելով առաջին հերթին մեր հաճախորդների պահանջները բավարարելուն միտված ընկերություն` մենք ջանում ենք ամեն օր բարձրացնել նրանց վստահությունը՝ կանխագուշակելով ցանկություններն ու աշխատելով հաճախորդների գոհունակության բարձրացման (Customer Satisfaction) վրա: Հաճախորդը մեզանից սպասում է սպասարկում օրվա ցանկացած ժամի, ընկալելի ու մատչելի ծառայություններ, օպերատիվություն ու անվտանգություն:
Մենք զարգացնում ենք դիստանցիոն սպասարկումը, որտեղ շեշտը դրվելու է հաճախորդի հետ առցանց հաղորդակցության հաստատման վրա: Առաջիկայում մենք մտադիր ենք գործարկել մեր Կոնտակտ կենտրոնը՝ հաճախորդներին 24/7 ռեժիմով աջակցելու համար, որի շնորհիվ հնարավոր կլինի գործողությունների մեծ մասը կատարել կոնտակտային կենտրոնի օպերատորի միջոցով, կամ ձայնային ինքնասպասարկման ավտոմատ համակարգով: Սա բավականին լուրջ քայլ է հաճախորդների սպասարկման զարգացման ուղղությամբ, ես կարծում եմ, որ մենք կլինենք առաջին բանկը Հայաստանում, որը հասանելի կլինի շուրջօրյա:
(?)Ինչպե՞ս եք պատկերացնում ապագայի բանկերն այս տեմպերով տեխնոլոգիաների զարգացման պարագայում:
(!)Անկախ նրանից, որ ամբողջ աշխարհում ակտիվորեն զարգանում են ինքնասպասարկման բոլոր հնարավոր միջոցները, բանկերի բաժանմունքների քանակը չի պակասում: Այլ բան, որ բանկի բաժանմունքներն արդեն աճում են հաճախորդների բազային ոչ համազոր: Բայց ես կարծում եմ, որ զարգացնելով դիստանցիոն բանկինգի համակարգերը, պետք է հաշվի առնել, որ միշտ անհրաժեշտ կլինի բաժանմունքներ ունենալ առկա խորհրդատվությունների համար առավել բարդ բանկային պրոդուկտներին առնչվող հարցերով:
Սպառողի հետ շփման ձևն ընտրելիս, մենք պետք է առաջարկենք այն, ինչ նրան հարկավոր է և այնտեղ, որտեղ նա դրան սպասում է: Եթե զուգահեռներ անցկացնենք բջջային օպերատորների հետ, ապա դա նմանվում է սակագնային պլաններին ու ծառայություններին, որոնք մշակվում են կոնկրետ օգտատերի համար, կամ հատուկ թիրախային հատվածի համար:
Իսկ եթե խոսելու լինենք ընդհանուր առմամբ բանկերի ապագայի մասին, ապա ռիթեյլի ոլորտում, ըստ իս, բանկինգի ապագան բջջային հեռախոսն է: Կարծում եմ, հեռու չէ այն օրը, երբ Հայաստանում կոմունալ վճարումներ կատարելը, գնումները կամ այլ տրանզակցիաները, վարկի հայտ ներկայացնելը բջջային հեռախոսով կամ պլանշետով սովորական երևույթ կդառնան:
Ինչ վերաբերում է կորպորատիվ բանկին, այդ թվում փոքր ու միջին բիզնեսին, ապա այստեղ, կարծում եմ, հաճախորդ-բանկ փոխազդեցությունն առավելապես կզարգանա դրամի խնայողությունից ու կուտակումից դեպի ներդրումներ ու հավատարմագրային կառավարման ծառայություններ, այսինքն փողը կսկսի աշխատել իր տիրոջ համար, որտեղ բանկը հանդես կգա որպես խորհրդատու ու փորձագետ: Այստեղ մեծապես պահանջված կլինեն ինտերնետ-բանկինգն ու ակտիվների ցանկացած հեռահար կառավարում: Երևակայելով՝ կարելի է պատկերացնել նաև կորպորատիվ հաճախորդի շփումը բանկի հետ application-ի միջոցով՝ սեղմելով այդ կոճակը համակարգչի մոնիտորի վրա հնարավոր կլինի տեղեկատվության հարցում անել, տարբեր տեսակի տրանզակցիաներ կատարել, ֆինանսական խորհրդատվություն ստանալ ու մասնագետների միջնորդական ծառայություններ:
Սակայն, ըստ իս, որքան էլ զարգանա վիրտուալ շփումը բանկի հետ, պրոդուկտը, բրենդն ու սպասարկման որակը բոլոր կանալների միջոցով, հատկապես, մարդկային շփումը աշխատակցի հետ, միշտ վճռական դեր կունենան բանկի ընտրության հարցում: Ուստի մեր բանկում տեխնոլոգիաների զարգացումը նշանակում է լինել ավելի մոտ, ավելի հարմար ու մատչելի մեր հաճախորդի համար:

(?)Какие тенденции в сфере банковских технологий наблюдаются в мире, и каковаситуация в Армении?
(!)За последние годы банковские технологии претерпели существенные изменения, связанные с переходом от традиционных средств коммуникации к коммуникации один-на-один через компьютер. Изучая потребности клиента, передовые банки поняли, что потребитель быстро меняется и новый потребитель отличается от прежнего, привыкшего обращаться по финансовым вопросам в отделение банка. На смену «поколению next» приходит поколение сети – потребитель будущего, становясь все более активным, уже не так много изучает прессу и смотрит ТВ, а скорее читает ленты и блоги. Он больше не хочет лишний раз перемещаться в пространстве, ему проще осуществлять финансовые операции, щелкнув мышкой или нажав несколько клавиш и набрав код на компьютере. Сегодня передовые банки идут к потребителю через Интернет и мобильную связь. Есть даже аналоги без филиальных виртуальных банков, однако, я думаю, такой формат вряд ли в ближайшем будущем будет актуален для Армении.
Благодаря стремительному темпу ростуа проникновения интернета в Армении, стало возможным усовершенствование банковских технологий и развитие быстрыми темпами услуг интернет-банкинга, иными словами виртуализация многих операций. Однако, несмотря на удобство дистанционного обслуживания, на мой взгляд, в Армении, в силу менталитета граждан и высокой конкуренции на небольшом рынке, отделения банков будут расширяться и продолжать свою деятельность, но параллельно с ними будут развиваться и онлайн-услуги, становясь все более и более актуальными и вовлекая все большее число потребителей.
(?)Услуга эквайринга стала востребованной на рынке, поскольку все большая часть населения и многие компании предпочитают осуществлять безналичные расчеты. Какова ситуация в этом сегменте на рынке Армении?
(!)Благодаря развитию инфраструктуры, обслуживающей карточный бизнес и увеличению числа держателей банковских карт, количество безналичных транзакций при покупке товаров и оплате услуг стало стремительно расти. За последние 2 года был отмечен достаточно высокий рост числа пользователей банковских карт –более, чем на 30 %. Параллельно с этим, развитие web- ресурсов – нового и удобного канала взаимодействия с торговыми точками и сервисными компаниями диктует, чтобы банки со своей стороны сделали шаг вперед для развития своего карточного бизнеса и внедрения он-лайн услуг. В результате этого, происходит плавный переход от наличных платежей к платежам через POS терминалы и веб-сайты (интернет-магазины). Это намного удобнее, чем «много денег в кошельке», особенно, когда человек часто бывает за границей.
(?)Какие привилегии в этом направлении может предложить своим клиентам Америабанк?
(!)Америабанк недавно запустил услугу интернет-эквайринга. Запуск данного продукта и партнерство с международными платежными системами VISA, Master Card и местной платежной системой Arca дают клиентам возможность с помощью карточки осуществлять покупки в виртуальной среде, то есть оплачивать товары и услуги в онлайн-магазинах через Интернет . Наш банк первым в Армении запустил услугу «виртуальный POS», суть которой заключается в приеме платежа торгово-сервисным пунктом, путем размещения на своей веб-странице ссылки на специальное платежное приложение, разработанную нашим банком. Для клиента торгового пункта (клиент-мерчент) это означает возможность принимать платежи в виртуальном пространстве, в режиме он-лайн, при отсутствии затрат на разработки. При этом запустить такую услугу можно в считанные дни.
С учетом того, что армянская диаспора представлена во всех уголках мира, и товары национального производства (сувениры, ковры, ювелирные изделия, напитки, и т.д.) могут заинтересовать наших соотечественников за рубежом, услуга интернет-эквайринга может создать большие возможности для местных производителей и предпринимателей для выхода на зарубежные рынки.
Фактически услуга интернет-эквайринга у нас уже есть, и теперь перед нами стоит задача расширения партнерской сети и создания дополнительных возможностей для наших клиентов и партнеров.
Среди наших последних проектов, нацеленных на массовый сегмент, хочу отметить возможность приема онлайн платежей за услуги связи совместно с компанией «АрменТел». Мы планируем в течение года довести число пользующихся данной услугой до 40% от общего числа интернет-пользователей. Сейчас нами ведутся работы для внедрения данной услуги и с другими операторами связи и компаниями, предоставляющими коммунальные услуги населению. С другой стороны, мы понимаем, что учитывая темпы роста транзакций в виртуальной среде, требования к безопасности становятся более актуальными. Отмечу, что высокий уровень безопасности платежей гарантируется использованием технологий VbV (Verified by VISA) и 3DSecure".
(?)Какие технологические новшества Америабанк собирается внедрить в ближайшем будущем, чтобы удовлетворить потребности своих клиентов?
(!)Будучи компанией, ориентированной в первую очередь на потребности наших клиентов, мы стараемся каждый день повышать их лояльность, предугадывая их желания и работая над повышением удовлетворенности клиента (Customer Satisfaction). Клиенты ждут от нас обслуживания в любое время суток, они ждут услуг, которые будут понятны и доступны им, а также будут отличаться высокой оперативностью и безопасностью.
Мы развиваем дистанционное обслуживание, где акцент будет делаться на налаживание онлайн коммуникации с клиентами. В ближайшее время мы планируем запустить наш Контакт центр для поддержки клиентов в режиме 24/7, благодаря чему можно будет, без посещения банка, проводить большинство операций с помощью оператора контактного центра, либо в автоматической системе голосового самообслуживания. Это достаточно серьезный шаг на пути развития обслуживания клиентов, и я думаю, мы будем первым банком в Армении, доступным круглосуточно.
(?)Какими Вы представляете банки будущего при таких темпах развития технологий?
(!)Несмотря на то, что во всем мире активно развиваются всевозможные каналы самообслуживания, число отделений банков не сокращается. Другое дело, что органический рост отделений банка уже растет не пропорционально клиентской базе . Но я считаю, что развивая системы дистанционного банкинга, следует иметь ввиду, что необходимость иметь отделения для очных консультаций по более сложным банковским продуктам будет всегда.
При выборе способа контакта с потребителем, мы должны предлагать то, что ему нужно и там, где он этого ждет. Если провести аналогию с сотовыми операторами,это все больше похоже на тарифные планы и услуги, разработанные под конкретного пользователя, либо под определенный целевой сегмент.
Но если говорить о будущем банков в целом, то в сфере ритейла, на мой взгляд, будущее банкинга – это мобильный телефон. Думаю, что недалек день, когда в Армении осуществлять коммунальные оплаты, делать покупки и иные транзакции, подавать заявки на кредиты через мобильный телефон или планшет будет обычным делом.
Что же касается корпоративного банкинга, в т.ч. среднего и малого бизнеса, то здесь, думаю, взаимодействие клиент-банк в большей степени будет развиваться в тенденциях от сбережения и накопления денег к их инвестированию и услугам доверительного управления- то есть к работе денег на их владельца, где банк выступает консультантом и экспертом. Здесь в большей степени будут востребованы интернет-банкинг и любое дистанционное управление активами. Фантазируя, можно представить общение корпоративного клиента с банком через application-кнопку на мониторе компьютера, нажав на которую можно сделать информационный запрос, совершать всевозможные транзакции, получать финансовую консультацию и посреднические услуги специалистов.
Однако, на мой взгляд, как бы сильно не было виртуализовано общение с банком, продукт, бренд и качество обслуживания через все каналы, в особенности человеческий контакт с сотрудником, всегда будут играть решающую роль при выборе банка. Поэтому в нашем банке развитие технологий – это путь быть ближе, удобнее и доступнее для нашего клиента.