15 Ապրիլ 2014 - 11:43 AMT
Սիրիայի ԱԳՆ-ն ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին ու ԱԽ նախագահին է փոխանցել երկու նմանատիպ փաստաթուղթ: Ուղերձներում ասվում է, որ հակասիրիական դավադրությանը մասնակցող երկրները, ինչպիսիք են ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Թուրքիան ու Սաուդյան Արաբիան, ճգնաժամի հենց սկզբից փորձել են ցանկացած պատրվակ ստեղծել Սիրիայի դեմ ուղիղ ագրեսիայի համար՝ անարդար տեղեկատվական քարոզարշավ սկսելով: Մասնավորապես, նրանք մեղադրեցին Սիրիային 2013 թ. օգոստոսի 21-ին Արևելյան Գուտայում քիմիական զենքի կիրառման մեջ, որի հետևանքով տասնյակ սիրիացիներ զոհվեցին:
Ամիսներ անց բացահայտվում է ճշմարտությունն այդ իրադարձությունների վերաբերյալ. հետազոտություններ ի հայտ եկան, որ հաստատեցին ԱՄՆ, Թուրքիայի ու այլ պետությունների անմիջական ու անուղղակի մասնակցությունը Սիրիայում իրագործված այդ և այլ հանցագործություններին, այդ թվում 2013 թ. մարտի 15-ին Հան Ալ Ասալ շրջանում տեղի ունեցած ոճրագործությանը:
ԱԳՆ ուղերձներում ասվում է, որ, ինչպես պնդում է հայտնի ամերիկացի լրագրող Սեյմուր Հերշը բրիտանական London Review of Books ամսագրում տպագրված հոդվածում, Արևելյան Գուտայի ոճրագործությունների ետևում կանգնած էր Թուրքիան, ինչին տեղյակ էր ԱՄՆ վարչակամը: Սակայն արդարացնելու համար ամերիկյան ագրեսիան Սիրիայի դեմ ԱՄՆ-ն ու Թուրքիան ամեն կերպ փորձեցին թաքցնել հանցանշանները, որոնք մատնանշում էին, որ հանցագործությունը կատարել է «Ջեբհաթ ան Նուսրան»: Ըստ Հերշի, նա ունի իր վկայությունների հավաստիությունն ապացուցող փաստաթղթեր:
Հայտնի բրիտանացի հրապարակախոս Ռոբերտ Ֆիսկը ապրիլի 11-ին The Independent թերթում հրապարակված հոդվածում հաստատեց Սեյմուր Հերշի տարածած տեղեկություններն այն մասին, որ Թուրքիան ԱՄՆ աջակցությամբ մեղսակից է թունավոր նյութերի կիրառմանը Արևելյան Գուտայում:
Բացի այդ, ԱՄՆ ու Թուրքիայի սատարումը «Ջեբհաթ ան Նուսրային» ու նրա հանցագործությունների պարտակումը, այդ թվում զարին գազի կիրառումը, հաստատում է բրիտանացի հրապարակախոս Պատրիկ Քոքբերնը The Independent on Sunday-ում և ամերիկյան Veterans Today կայքում հրապարակված հոդվածում:
Սիրիայի ԱԳ նախարարի ուղերձներում ասվում է, որ մեղքը Սիրիայի կառավարական ուժերի վրա բարդելու փորձերն ու կեղծ պատրվակներ սարքելու միտումը դրդում են զինյալ ահաբեկչական խմբավորումներին օգտագործել միջազգային իրավունքով արգելված զինատեսակներ:
Սիրիան ԱԽ-ին ու ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարին է փոխանցել հույժ կարևոր տեղեկատվություն այն մասին, որ ավազակախմբերը կարող են թունավոր նյութեր կիրառել Դամասկոսում ու Հոմսում՝ մեղադրելու համար այդ գործողություններում կառավարությանը: Բացի այդ, օրերս Սիրիան ՄԱԿ է ուղարկել նոր մի փաստաթուղթ, որը հաստատում է, որ ավազակային խմբավորումները մտադիր են օգտագործել թունավոր քլոր գազը Հալեպի գավառում և այլ շրջաններում:
Սիրիայի Արաբական Հանրապետությունը հայտարարում է, որ ԱՄՆ-ն, Թուրքիայի կառավարությունը, Սաուդյան Արաբիան ու ավազակախմբերն ամբողջական պատասխանատվություն են կրում արդեն կատարված և ապագայում հնարավոր հանցագործությունների համար քիմիական զենքի կիրառմամբ՝ ներառյալ վերջին միջադեպը Քաֆր Զեյթում: Սիրիան այս տեղեկություններն է տրամադրում Անվտանգության խորհրդին ու համաշխարհային հանրությանը՝ պահանջելով կատարել ՄԱԿ ահաբեկչության դեմ պայքարi հետևյալ բանաձևերը՝ №№ 1373 (2001) և 1267 (1999), ՄԱԿ ԱԽ №№ 3314/29 (1974) և 2625/25 (1970).
Սիրիան կոչ է անում պատժել քիմիական զենքի կիրառմանն առնչություն ունեցող բոլոր երկրները, մասնավորապես, ԱՄՆ-ին, Քաթարին, Սաուդյան Արաբիային, Թուրքիային ու Ֆրանսիային, ինչպես նաև պահանջել նրանցից դադարեցնել աջակցությունը զինյալներին, որոնց գործունեությունը վտանգում է անվտանգությունը աշխարհում և Սիրիայում: Սիրիան հաստատում է, որ Մերձավոր Արևելքը պետք է զերծ լինի զանգվածային ոչնչացման բոլոր տեսակի զինատեսակներից և հայտարարում է, որ հավատարիմ է իր ստորագրած պայմանագրերով ու արձանագրություններով ստանձնած պարտավորություններին, մասնավորապես Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային:
Սիրիան համաձայնվեց ոչնչացնել ամբողջ քիմզենքը, բախվելով ԱՄՆ ու նրա դաշնակիցների կողմից ռազմական ուժի կիրառման սպառնալիքի հետ՝ ի պատասխան օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհի, երբ հարյուրավոր մարդիկ զոհվեցին: Սիրիայի կառավարությունը պնդում է, որ քիմիական զենքն ապստամբներն են կիրառել: ԱՄՆ-ն մեղադրում է Բաշար Ասադին Արևելյան Գուտայում խաղաղ բնակիչների դեմ քիմիական զենք օգտագործելու մեջ, որի հետևանքով 1400 մարդ զոհվեց: Ըստ «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության, օգոստոսի 21-ին մոտ 400 մարդ է զոհվել: Սիրիայի կառավարությունը մեղադրում է ապստամբներին քիմիական գրոհի համար: Համարվում է, որ Սիրիան ունի մոտ 1000 տոննա քիմիական նյութեր: Սիրիան չի միացել Քիմիական զենքի արգելման կոնվենցիային: 1972 թվականին Դամասկոսը ստորագրեց կենսաբանական ու թունավոր նյութերի մշակումն արգելող կոնվենցիան, սակայն չի վավերացրել այն: Ռուսաստանը Սիրիային է փոխանցել 75 միավոր ավտոմոբիլային տեխնիկա զենքը դուրս բերելու համար: Ըստ ՔԶԱԿ-ի որոշման, ամբողջ քիմզենքը պետք է դուրս բերվեր Սիրիայի տարածքից մինչև 2014 թ. փետրվարի 5-ը և ոչնչացվեր մինչև 2014 թվականի հունիսի 30-ը:
Փետրվարի վերջում Սիրիայի իշխանությունները ՔԶԱԿ-ին ներկայացրեցին նոր ծրագիրը, որի համաձայն նախատեսվում է բոլոր քիմիկատներից ազատել երկիրը մինչև ապրիլի 27-ը: Ըստ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևի և ՔԶԱԿ Գործադիր խորհրդի որոշման, սիրիական քիմիական զենքի ամբողջական ոչնչացումը պետք է ավարտվի մինչև 2014 թվականի հունիսը: Ավելի վաղ ՔԶԱԿ գլխավոր տնօրեն Ահմեդ Ուզումջյուն հայտնել էր, որ Սիրիայում ոչնչացվել է կամ երկրից հանվել է քիմիական նյութերի 65 տոկոսը:
ՄԱԿ պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը հայտնել է, որ քիմիական զենքի արտահանումը սիրիական Լաթաքիայից կասեցված է մարտի 20-ից իշխանությունների և ընդդիմության միջև մարտերի պատճառով: Ըստ նրա, զենքի դուրսբերումը կվերականգնվի հենց որ դա հնարավոր լինի:
«Ջաբհաթ ան Նուսրան» ահաբեկչական կազմակերպություն է, որը ստեղծվել է 2012 թ. հունվարի 23-ին Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ: Այն «Ալ Քայիդայի» սիրիական ստորաբաժանում են կոչում, կազմակերպության անդամները ժխտում են դա, բայց հաստատում են, որ հավատարիմ են «Ալ Քայիդայի» առաջնորդ Այման ազ Զավահիրիին: Սկզբնական շրջանում կազմակերպությունը գործակցել է Սիրիայի Ազատ բանակի հետ, որը դեմ է երկրի գործող կառավարությանը: Ճակատի անդամները սունիներ են: Նրա շարքերում կռվում են սիրիացիներ, ինչպես նաև Սաուդյան Արաբիայի, Իրաքի, Պակիստանի, Լիբանանի, Թուրքմենստանի, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացիներ, որոնք միավորված են սալաֆիտների գաղափարախոսությամբ, որը կոչ է անում իսլամական պետություն կառուցել ոչ միայն Սիրիայում, այլև ամբողջ իսլամական աշխարհում:

15 Апрель 2014 - 10:38 AMT
Министерство иностранных дел и по делам эмигрантов САР направило генеральному секретарю и председателю Совета Безопасности Организации Объединенных Наций два идентичных послания. В них говорится, что страны, участвующие в антисирийском заговоре, такие как США, Франция, Турция и Саудовская Аравия, с самого начала кризиса пытались создать любые предлоги для оправдания прямой агрессии против Сирии, для чего ими была развернута несправедливая информационная кампания. В частности, они обвинили правительство САР в применении химического оружия 21 августа 2013 года в Восточной Гуте, в результате которого погибли десятки сирийцев.
Спустя месяцы после данного преступления начала раскрываться правда о нем, появились исследования и отчеты, подтверждающие прямую или косвенную причастность США, Турции и других государств к этому и другим совершенным в Сирии злодеяниям, в том числе, к преступлению в районе Хан Аль-Асаль 15 марта 2013 года.
В посланиях МИД отмечается, что, как утверждает известный американский журналист Сеймур Херш в статье, опубликованной в британском журнале London Review of Books, за преступлением в Восточной Гуте и другими ему подобными стояло правительство Турции, о чем была осведомлена американская администрация. Но чтобы оправдать американскую агрессию против Сирии, США и Турция всеми способами пытались скрыть улики, указывавшие на то, что исполнительницей преступления являлась “Джебхат Ан-Нусра”. По словам Херша, у него имеются документы, подтверждающие достоверность опубликованных им сведений.
Известный британский публицист Роберт Фиск в статье, опубликованной в газете The Independent 11 апреля сего года, подтвердил распространенную Сеймуром Хершем информацию о том, что Турция при содействии США причастна к применению группировкой «Джебхат Ан-Нусра» токсичных веществ в Восточной Гуте.
Кроме того, поддержку Вашингтоном и Анкарой террористической организации «Джебхат Ан-Нусра» и сокрытие ее преступлений, в том числе, применения газа зарин и других токсичных веществ, подтверждают британский публицист Патрик Кокберн в статье, опубликованной в The Independent on Sunday, и американский сайт Veterans Today.
В посланиях сирийского министерства иностранных дел подчеркивается, что попытки возложить вину на сирийское правительство и сфабриковать лживые предлоги поощряют вооруженные террористические группировки к применению видов оружия, запрещенных международным правом.
Сирия передала в Совбез и генеральному секретарю ООН очень важную информацию о том, что бандформирования могут применить отравляющие вещества в провинциях Дамаск и Хама, чтобы обвинить правительство в этих преступлениях. Кроме того, на днях Сирия направила в ООН новый документ, подтверждающий, что бандформирования намерены применить имеющийся у них отравляющий газ хлор в провинции Алеппо и других районах страны.
Сирийская Арабская Республика заявляет, что США, правительство Турции, Саудовская Аравия и бандформирования несут полную ответственность за уже совершенные и вероятные в будущем преступления с применением химоружия, включая недавний инцидент в Кафр-Зейта (провинция Хама).
Сирия предоставляет эти сведения Совету Безопасности и мировому сообществу, требуя выполнения обязательств в соответствии со следующими резолюциями по борьбе с терроризмом: СБ ООН за №№ 1373 (2001) и 1267 (1999), ГА ООН за №№ 3314/29 (1974) и 2625/25 (1970).
Сирия призывает наказать все страны, причастные к совершению преступлений с применением токсичных веществ, в частности, США, Катар, Саудовскую Аравию, Турцию и Францию, а также потребовать от них прекратить поддержку бандформирований, деятельность которых угрожает безопасности и миру в Сирии и в регионе. Сирия подтверждает необходимость освобождения Ближнего Востока от всех видов оружия массового уничтожения и заявляет о своей приверженности обязательствам по подписанным ею договорам и протоколам, в частности, по Конвенции о запрещении химического оружия.
По сообщению пресс-службы Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО), на сегодняшний день из Сирии вывезено около 65% запасов химоружия. Генеральный директор ОЗХО Ахмет Узюмджю заявил, что правительство Сирии осуществило доставку в средиземноморский порт Латакия тринадцатой партии химических веществ. «Вывезено уже около двух третей всех арсеналов и крайний срок завершения этой миссии намечен на середину 2014 года. Вывоз нужно осуществить как можно скорее», – подчеркнул Ахмет Узюмджю. Он также сообщил, что США и Россия предоставили все необходимое оборудование и материалы для скорейшего осуществления этого процесса.