16 Ապրիլ 2014 - 14:18 AMT
ՌԴ քաղաքացիության մասին օրենք. Դաշնության խորհուրդը հաստատել է, պակասում է միայն Պուտինի ստորագրությունը
ՌԴ Դաշնության խորհուրդը հավանություն է տվել «ՌԴ քաղաքացիության մասին» օրենքում նախատեսվող փոփոխություններին, որոնք կպարզեցնեն քաղաքացիության տրամադրումը ռուսալեզու հայրենակիցներին:
Ավելի վաղ խորհրդարանի ստորին պալատում հավանության արժանացած փաստաթուղթը պարզեցնում է ՌԴ քաղաքացիության վերաբերյալ դիմումների քննության կարգն ու կրճատում է ժամկետը ռուսալեզու այն հայրենակիցների համար, որոնց «հարազատներն ու նախնիները բնակվել են Ռուսաստանի, Ռուսական կայսրության կամ ԽՍՀՄ տարածքներում՝ Ռուսաստանի Դաշնության ներկայիս պետական սահմանների շրջանակում»: Քաղաքացիություն ստանալու համար պայման է վերաբնակեցումը և մշտական բնակություն հաստատելը Ռուսաստանում, ինչպես նաև այլ պետության քաղաքացիությունից հրաժարվելը:
Ինչպես հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, օրենքի առանցքային դրույթ է համարվում արտերկրի քաղաքացիների կամ քաղաքացիություն չունեցող անձանց ռուսաց լեզվի կրողներ համարելը: Ըստ փաստաթղթի, անձը ռուսալեզու կարող է ճանաչվել համապատասխան հանձնաժողովում հարցազրույցից հետո, որը ձևավորում է ՌԴ ԴՄԾ-ն:
Իր հերթին Դաշնության խորհրդի սահմանադրական օրենսդրության, իրավական հարցերի ու քաղաքացիական հասարակության զարգացման կոմիտեի փոխնախագահ Լյուդմիլա Բոկովան նշել է, որ եթե օտարերկրյա քաղաքացին ճանաչվի ռուսաց լեզվի կրող, ապա մի շարք արտոնությունների իրավունք կստանա:
Հրաժարվելով այլ երկրի քաղաքացիությունից՝ Ռուսաստանում բնակվող օտարերկրացիները կարող են ՌԴ քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված կարգով առանց պահպանելու ՌԴ տարածքում 5 տարի մշտական բնակության պահանջը բնակվելու իրավունքի հիման վրա և անհրաժեշտ մակարդակով ռուսաց լեզվին տիրապետելու հիման վրա:
Բացի այդ նման քաղաքացիների համար նոր հիմք է առաջանում վիզաների տրամադրման համար՝ ռուսալեզու ճանաչված անձանց մուտքը ՌԴ պարզեցված կարգով քաղաքացիություն ստանալու նպատակով արագացնելու համար: Նշված անձանց վիզայի այդ տեսակը կտրամադրվի 1 տարով: Ռուսալեզու ճանաչված օտարերկրացիների համար երկարացվում է ՌԴ տարածքում ժամանակավոր կացության ժամկետը, եթե նրանք դիմում են ներկայացրել ՌԴ քաղաքացիություն կամ, բնակվելու իրավունք ստանալու համար: Բնակվելու իրավունք անձանց այս կատեգորիային տրվում է 3 տարի ժամկետով առանց ժամանակավոր կացության թույլտվություն նախապես ստանալու, սակայն չեղյալ է համարվում, եթե նշված անձը երկու տարում դիմում չի տվել ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու համար:
Մինչդեռ, ըստ օրենքի, Դաշնության խորհրդի հավանությանն արժանանալուց հետո օրինագիծը ներկայացվում է նախագահի ստորագրությանը: Եթե օրինագծի օգտին է քվեարկել Պետդումայի ու Դաշնության խորհրդի պատգամավորների երկու երրորդը, նախագահը պարտավոր է այն ստորագրել:
Ապրիլի 5-ին Ռուսաստանի Պետդուման միանգամից երկրորդ և երրորդ ընթերցմամբ ընդունեց օրինագիծը, որով ռուսալեզու հայրենակիցների համար ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու պարզեցված կարգ է սահմանվում:
Քաղաքագետ և հրապարակախոս Եգոր Խոլմոգորովը պարզաբանեց, թե հատկապես ով է կարող հավակնել ՌԴ քաղաքացիության: Առաջինը, ըստ նրա, ընդունված օրինագիծը «հույս է տալիս, որ օրենքի հետ կապված ամենահոռետեսական սպասումները կյանքի չեն կոչվի: Չէ՞ որ սկզբում ենթադրվում էր, որ քաղաքացիություն ստանալու իրավունք կստանան բոլոր նրանք, ում նախնիներն ապրել են նախկին Ռուսական կայսրության, նախկին ԽՍՀՄ տարածքում և այլն: Փաստորեն, դա սպառնում էր միլիոնավոր աշխատանքային ներգաղթյալների օրինականացմամբ»:
«Սակայն արդյունքում այդ դրույթը շտկվեց և այժմ խոսքը գնում է միայն նրանց մասին, ում նախնիներն ապրել են ներկայիս Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Եթե, օրինակ, նախնիներն եղել են Վլադիմիրի շրջանից, բայց հետո տեղափոխվել Միջին Ասիա, ապա մարդը ստանում է համապատասխան իրավունքներ, իսկ եթե տասը սերունդ ապրել է Բուխարայում կամ Սամարկանդում, ապա փաստը, որ այդ տարածքները ժամանակավորապես հայտնվել են Ռուսական կայսրության կամ ԽՍՀՄ տարածքում, ոչ մի կերպ չի ազդում քաղաքացիություն ստանալու իրավունքի վրա»,- ասել է Խոլմոգորովը:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրերի ինստիտուտը նշում է, որ «երկար սպասված ուղղումները չեն վերաբերում միլիոնավոր հայրենակիցների, առաջին հերթին ռուս մարդկանց, որոնց «բախտը չի բերել» նախնիների հարցում, քանի որ վերջիններս բնակվել են պատմական Ռուսաստանի այն տարածքներում, որոնք չմտան 1991-ին նմուշի Ռուսաստանի Դաշնության հանրապետության վարչական սահմանների մեջ: Նրանց մի մասը, որը Ռուսաստան կտեղափոխվի ՌԴ քաղաքացիություն ստանալու նպատակով, նույնիսկ հարցազրույցի չի կարողանա մասնակցել «ռուսալեզու» համարվելու համար: Այնպես որ մեր պաշտոնյաների համար մեծ գրող Գոգոլը, որը ծնվել է Դիկանկա խուտորի մերձակայքում, չէր համարվի «ռուսաց լեզվի կրող»:
«Հետխորհրդային պատմության մեջ առաջին անգամ Ռուսաստանի Դաշնությունը օրենսդրորեն ամրապնդեց ռուս ժողովրդի բաժանումը երկու անհավասար մասերի՝ նրանց, ով սերում է ՌԴ ներկայիս տարածքից, և մյուսների (Ուկրաինայի հարավի ու արևելքի, Մերձբալթիայի, Հյուսիսային Ղազախստանի բնակիչների), որոնք արժանի չեն համարվել «ռուսաց լեզվի կրողներ»: Իսկ ում թույլ կտան մասնակցել ռուսալեզու ճանաչող հանձնաժողովին, միևնույն է՝ այդքան էլ հեշտ չի լինի ստանալ ՌԴ անձնագիր կամ բնակության թույլտվություն: Հարկ կլինի առաջին հերթին հրաժարվել գործող քաղաքացիությունից, ինչպես նաև «ներկայացնել օտարերկրյա պետության լիազոր մարմնի փաստաթուղթը, որը կհաստատի, որ քաղաքացին դիմել է իր քաղաքացիությունից հրաժարվելու մասին դիմումով»: Այսպիսով, ՌԴ-ն քաղաքացիության հարցում իր հայրենակիցների հետ հարաբերություններում որպես միջնորդ է ընդունում օտարերկրյա պետությունները՝ արդյո՞ք այս կամ այն պետությունը կբարեհաճի նման «փաստաթուղթ» տալ:
Մի կողմից, ըստ օրենքի, այժմ իրավունք է տրվում բնակության թույլտվություն ստանալ առանց ժամանակավոր թույլտվություն նախապես ստանալու, սակայն մյուս կողմից՝ բաց է մնում «ռուսալեզու» ճանաչված անձանց աշխատանքի տեղավորման հարցը: Ժամանակավոր բնակության թույլտվություն նրանք չեն ունենա, իսկ բնակության թույլտվություն կկարողանան ստանալ միայն կես տարի անց, լավագույն դեպքում: Եվ այդ ընթացքում «ռուսալեզու» հայրենակիցը ստիպված է լինելու աշխատանքի թույլտվություն ստանալ ինչպես բոլոր ներգաղթյալները:
Երբ այդ բոլոր դժվարությունները հաղթահարվեն, «հաջողակ ռուսալեզու հավակնորդը» կկարողանա քաղաքացիություն ստանալու դիմում ներկայացնել: Եվ ահա այստեղ է ի հայտ գալիս «պարզեցումը», անձնագրի հարկ կլինի սպասել ընդամենը 3 ամիս, ոչ թե 6, ինչպես պարզեցված քաղաքացիություն ստանալու մյուս բոլոր հայցորդներին: Թեև, վերաբնակեցման ծրագրի մասնակիցների համար ևս ՌԴ անձնագիր ստանալու ժամկետը վեց ամսից կրճատել են մինչև երեք ամիս: Այդքան սպասված օրենքն ափսոսանք ու հիասթափություն է առաջացնում: Եվ ոչ միայն մեր, այլև միլիոնավոր հայրենակիցների շրջանում»,- ասվում է ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայտարարության մեջ:

16 Апрель 2014 - 13:16 AMT
Совет Федерации одобрил законопроект об упрощенном получении гражданства РФ, осталась только подпись Путина
Российский Совет федерации одобрил поправки в закон «О гражданстве РФ», упрощающие процесс его получения для русскоязычных соотечественников.
Документ, ранее одобренный нижней палатой парламента, упрощает процедуру и сокращает сроки рассмотрения заявлений о приеме в гражданство РФ от соотечественников – носителей русского языка, «если эти лица либо их родственники по прямой восходящей линии постоянно проживают или ранее проживали на территории РФ либо на территории, относившейся к Российской империи или СССР, в пределах государственной границы РФ, при условии их переезда на постоянное место жительства в Россию и отказа от подданства иностранного государства».
Как сообщает ИТАР-ТАСС, ключевым положением закона является введение института признания иностранных граждан и лиц без гражданства носителями русского языка. При этом признание носителем русского языка, согласно документу, будет осуществляться по результатам собеседования, проводимого соответствующей комиссией, которая формируется ФМС России.
Как пояснила первый замглавы ФМС РФ Екатерина Егорова, "в специальную комиссию планируется включать специалистов, которые работают в сфере образования, и специалистов филологов". "Комиссия не будет ставить целью оценку грамотности, например, при написании диктанта, а основным критерием будет факт свободного владения языком и его использования в повседневной жизни", – уточнила она.
В свою очередь, заместитель председателя комитета Совфеда по конституционному законодательству, правовым и судебным вопросам, развитию гражданского общества Людмила Бокова подчеркнула, что в случае признания иностранного гражданина носителем русского языка такие лица получают право на ряд преференций.
Так, отказ от иностранного гражданства предоставляет право проживающим в России иностранцам получить паспорт РФ в упрощенном порядке без соблюдения таких условий, как непрерывное проживание на территории РФ в течение пяти лет на основании вида на жительство и подтверждение владения русским языком на необходимом уровне.
Кроме того, для таких граждан вводится новое основание для выдачи визы – в целях упрощенного приема в гражданство РФ лиц, признанных носителями русского языка. При этом для указанной категории лиц обыкновенную визу предлагается выдавать на год.
Также для иностранцев, признанных носителями русского языка, продлевается срок временного пребывания на территории РФ в случае, если от них принято заявление на получение российского гражданства или о выдаче вида на жительство. Вид на жительство для данной категории выдается на три года без соблюдения условий о предварительном получении разрешения на временное проживание и связанного с ним годового ценза оседлости, однако он аннулируется в случае, если указанные лица по истечении двух лет не подали заявление о приеме в гражданство РФ.
Между тем, согласно законотворческому процессу в Российской Федерации, после одобрения законопроекта в Совете Федерации его передают на подпись президенту. Если за законопроект проголосовало более чем 2/ 3 депутатов Государственной Думы и Совета Федерации, президент обязан его подписать.
5 апреля Госдума России приняла законопроект, предусматривающий упрощенный порядок приема в российское гражданство соотечественников-носителей русского языка сразу во втором и третьем чтениях.
Позже политолог и публицист, главный редактор интернет-изданий «Русский обозреватель» и «Новые хроники» Егор Холмогоров пояснил, кто именно может претендовать на упрощенное получение российского гражданства. Во-первых, по его словам, принятый законопроект «дает надежду на то, что самые худшие из ожиданий, которые только с этим законом и связывались, не станут реальностью. Ведь исходно предполагалось, что в этом законе будет прописано право на получение гражданства всеми, у кого предки проживали на территории бывшей Российской империи, бывшего СССР и так далее. Это фактически грозило легализацией миллионов и миллионов гастарбайтеров».
«Однако в итоге эта норма была полностью скорректирована и теперь речь идет только о тех, чьи предки проживали на территории нынешней Российской Федерации в предшествующие времена. Если предки были, например, из Владимирской области, но переехали в какой-то момент в среднюю Азию, то человек получает соответствующие права, а вот если десять поколений жили в Бухаре или Самарканде, то тот факт, что эти территории временно оказались в составе Российской Империи и СССР, никак ее влияет на право получения гражданства», – сказал Холмогоров.
В свою очередь, Институт стран СНГ отмечает, что «долгожданные поправки не коснулись миллионов соотечественников, прежде всего русских людей, кому «не повезло» с предками, проживавшими на тех территориях исторической России, которые оказались отсеченными от нее административными границами РСФСР образца 1991 года. Те из них, кто переедет в Россию с намерением принять российское гражданство, не будут даже допущены к собеседованию для признания «носителями русского языка». Так что Николай Васильевич Гоголь, родившийся на хуторе близ Диканьки, не был бы для наших чиновников и депутатов «носителем русского языка».
«Впервые за всю постсоветскую историю Российская Федерация законодательно закрепила разделение русского народа на две неравноценные части: тех, кто происходит с ее нынешней территории, и всех прочих (например, с Юга и Востока Украины, из Прибалтики, из Северного Казахстана и др.), не достойных называться «носителями русского языка».
Да и тем, кого допустят на комиссию, признающую их русскоязычными, не так-то просто будет продвинуться к российскому паспорту или виду на жительство. Надо прежде не только отказаться от имеющегося иностранного гражданства, но «представить документ полномочного органа иностранного государства, подтверждающего обращение данного иностранного гражданина с заявлением об отказе от имеющегося у него гражданства». Таким образом, Российская Федерация в своих отношениях с соотечественниками в вопросе гражданства сделала посредником иностранное государство: соизволит ли оно выдать соответствующий «документ»?
С одной стороны, по закону теперь дано право подать заявление о выдаче вида на жительство без предварительного получения разрешения на временное проживание, но с другой – упущен вопрос о трудоустройстве тех, кто будет признан «носителем русского языка». Он РВП иметь не будет, но и вид на жительство получит, в лучшем случае, через полгода. И все это время «носителю» надо будет получать разрешение на работу, как заурядному гастарбайтеру.
После того, как будут преодолены все эти барьеры, счастливчик-«носитель» сможет подать заявление на гражданство. И вот тут-то наступает «упрощение»: ждать паспорта нужно всего три месяца, а не шесть, как всем другим соискателям гражданства по упрощенной процедуре. Впрочем, участникам программы переселения также сократили срок ожидания российского паспорта до трех месяцев.