18 Ապրիլ 2014 - 10:49 AMT
Ինքնասպանության հերթական դեպքն է գրանցվել ադրբեջանական բանակում: Ինչպես հայտնում է ԱՊԱ գործակալությունը, պատահարը տեղի է ունեցել Ադրբեջանի ՊՆ N զորամասում: Զինվոր Ֆիրդովսի Ֆիկրետ օղլու Նասիբովը կախվել է: Ինքնասպանության պատճառները հայտնի չեն: Փաստով հարուցվել է քրեական գործ, ընթանում է քննություն:
Ինքնասպանություններ ադրբեջանական բանակում միշտ են եղել, բայց վերջերս դրանք զանգվածային բնույթ են ստացել: Մեկ շաբաթ էլ չի անցնում առանց մի քանի զոհի՝ միայն վերջին երկու շաբաթում Ադրբեջանի ՊՆ-ն արդեն մոտ 10 մահ է գրանցել՝ «դժբախտ պատահարներ» կամ ինքնասպանություններ: «Դժբախտ պատահարները» հիմնականում մահացու վիրավորումներ են «զենքի հետ անզգույշ վարվելու» հետևանքով և այնքան հաճախ են պատահում ադրբեջանական բանակում, որ ակամայից մտածում ես՝ իսկ ինչ-որ մեկը զենքից օգտվել գիտի Ադրբեջանի «քաջարի» բանակում, որն, ըստ գլխավոր հրամանատարի, պատրաստ է ցանկացած պահի պատերազմ սկսել Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Այս տեմպերով նրանք իրար կոչնչացնեն առաջնագծին դեռ չհասած:
Երկրորդ միտքը, որն ակամայից առաջանում է. Ադրբեջանն, ինչպես հայտնի է, խախտելով բոլոր միջազգային նորմերը հսկայական քանակի զենք է գնում ու արտադրում: Բազմիցս է գրվել, որ այդ ամբողջ սպառազինությունն ազերիների ձեռքում վերածվում է ընդամենը մետաղի ջարդոնի: Բայց եթե ադրբեջանցի զինծառայողներն իրենց ամրակցված զենքից՝ ինքնաձիգերից ու ատրճանակներից օգտվելու տարրական կանոնները չգիտեն, ապա ավեի լուրջ զենքի նրանց մոտ թողնել ուղղակի չի կարելի՝ հիշենք նռնակով կապիկի պատմությունը: Արդյունքը նույնը կլինի՝ նրանք միմյանց ավելի շուտ կոչնչացնեն, քան կերևան առաջին հայկական ստորաբաժանումները:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ՊՆ կողմից ճանաչված ինքնսպանություններին, ապա ադրբեջանցի շարքայինների ու սպաների «նախընտրած» ձևը կախվելն է: Ճիշտ է, կան «օրիգինալներ», որոնք մկնդեղ են կուլ տալիս, ինչպես, օրինակ, 22-ամյա Ալիսահիբ Ալիաբակատ օղլու Քերիմովը:
Զինծառայողների մի մասը զոհ է գնում ոչ կանոնադրական հարաբերություններին, երբեմն բավականին յուրահատուկ ձևակերպումներով: Ինչպես, օրինակ, զինվոր Գայակմազլի Սեյմուր Ռուստամ օղլուն, որը «անզգուշաբար» իրեն ամրակցված զենքից կրակել է իր զինակից Ինթիգամ Իլհամ օղլու Իսմաիլովի ու զորամասի հրամանատարի տեղակալ Ռամին Ալիևի ուղղությամբ: Զինվոր Իսմաիլովը մահացել է, իսկ Ալիևին ծանր վիճակով տեղափոխել են հիվանդանոց:
Մահվան դեպքերի մի մասն էլ արձանագրվում է կանխավ անհաջողության մատնված դիվերսիոն գործողությունների արդյունքում: Այդպես, ապրիլի 8-ին ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հաղորդագրություն տարածեցին, որ ականի պայթյունից Ադրբեջանի ԶՈւ երեք զինծառայող զոհվել է, վեցը՝ վիրավորվել Ֆիզուլիի շրջանի ուղղությամբ ԼՂՀ ԶՈւ և ադրբեջանական զորքերի շփման գծում: Պայթյունից զոհվել են Ադրբեջանի ԶՈւ կապիտան Ջեյհուն Օրուջալիևը, զինվորներ Սեյֆադդին Քերիմովն ու Նովրուզ Աբդուլլաևը: Վիրավորվել են զինվորներ Բահրուզ Մուսաևը, Ալի Միրզոևը, Ազեր Իսֆենդերզադեն, Մուրսալ Զուլֆուգարովը, Սադիգ Ջեբրաիլովը և Էմին Թալիբովը: Մանրամասները չէին ներկայացված: Ավելի ուշ հայտնի դարձավ, որ ականի վրա պայթած ազերի 9 զինվորներն իրականում ձախողված դիվերսանտներ են:
Ապրիլի 7-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավարևելյան (Մարջանլու) ուղղությամբ հակառակորդի կողմից ձեռնարկվել է հերթական դիվերսիոն հետախուզական գործողություն:
Պաշտպանության բանակի դիրքապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշելով ադրբեջանական գրոհայինների առաջխաղացումը` դիմել են հակազդիչ գործողությունների և նրանց հետ շպրտել իրենց ելման դիրքերը: Նահանջի ճանապարհին` պայթելով պաշտպանական հատվածում տեղադրված ականադաշտում` հակառակորդը տվել է 3 զոհ (որից մեկը` սպա) և 6 վիրավոր: Ադրբեջանական գրոհայիններին դիմակայելու ընթացքում ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել:
Եվ, իհարկե, ադրբեջանական կողմը մահերից մի քանիսը փորձում է բարդել հայկական կողմի վրա, սակայն, ինչպես միշտ, դա այնքան էլ լավ չի ստացվում:
Բանակում առկա խնդիրներով մտահոգվելու ու դրանց լուծելու ձգտման փոխարեն ադրբեջանցի պաշտոնյաները միանգամայն օրիգինալ հայտարարություններ են անում, օրինակ, որ ինքնասպանությունները բանակում միանգամայն նորմալ երևույթ են: Մասնավորապես խորհրդարանի պատգամավոր, «Ենի Ազերբայջան» իշխող կուսակցության գործադիր քարտուղարի տեղակալ Սիյավուշ Նովրուզովը հայտարարել է. «Բանակը հասարակության մի մասն է: Ինչպես քաղաքացիական կյանքում, այնպես էլ բանակում պատահում են ինքնասպանության դեպքեր: Եթե առօրյա կյանքում մարդիկ նետվում են ծովը, կախվում են, ինքնասպանության այլ միջոցների են դիմում, ապա առավել ևս դա հատուկ է մարդկանց, որոնք զինված են, գտնվում են առաջնագծում կամ զորավարժությունների են մասնակցում»: Սիյավուշ Նովրուզովը կտրականապես հերքել է ոչ կանոնադրական հարաբերությունների առկայությունը բանակում.
«Մեր երկիրը մեծ չէ, մի ծայրից մյուսը կարելի է 5 ժամում հասնել, ոսւտի բոլորը գիտեն մրմյանց: Հիմնականում, զինվորները զորակոչվում են հարևան շրջաններից: Անհնար է, որ նախկինում ծանոթ զինծառայողները նման բան թույլ տան իրենց: Այլ հարց է, որ բանակում, ի դեպ, ինչպես ամենուր, ուժեղը ձգտում է ենթարկել թույլերին, ինչը կանոնադրության խախտում է: Բայց ոչ կանոնադրական հարաբերություններ նախկին իմաստով մեր բանակում չկան»:
Էլ ինչու է ադրբեջանական ղեկավարությունը մշտապես պատերազմով սպառնում Հայաստանին ու Լեռնային Ղարաբաղին: Պատերազմ հարկավոր էլ չի: Պետք է ուղղակի մի քիչ սպասել: Այս տեմպերով ադրբեջանական բանակը շուտով կինքնաոչնչանա: Մարինա Անանիկյան

Очередной солдат азербайджанской армии совершил суицид. Как сообщает АПА, происшествие было зарегистрировано в воинской части «N» Минобороны Азербайджана. Солдат этой части Фирдовси Фикрет оглу Насибов повесился. Причины суицида пока неизвестны. По факту возбуждено уголовное дело, ведется расследование.
Самоубийства в азербайджанской армии были всегда, но в последнее время они носят массовый характер. Не проходит и недели без нескольких трупов: только за последние две недели Минобороны Азербайджана зафиксировал уже более 10 смертей в результате «несчастных случаев» или самоубийств. «Несчастные случаи», в основном, смертельные ранения из «неосторожного обращения» с оружием происходят в азербайджанской армии настолько часто, что закрадывается каверзная мысль: кто-то вообще умеет пользоваться оружием в «бравых» Вооруженных силах Азербайджана, которые, судя по заявлениям их главнокомандующего, готовы в любой момент пойти войной на Армению и Нагорный Карабах. Они же перестреляют себя и друг друга раньше, чем дойдут до передовой.
Каверзная мысль N2. Как известно, Азербайджан, в нарушение всех международных норм, в огромных количествах производит и закупает разного рода вооружение. О том, что все это вооружение в азербайджанский руках – всего лишь груда металлолома, писалось не раз. Но если азербайджанские военнослужащие не умеют пользоваться с табельным оружием – пистолетами и автоматами, то подпускать их к более серьезному оружию просто нельзя: вспомним пресловутую обезьяну с гранатой. Итог тот же: в случае чего они уничтожат друг друга раньше, чем появятся на горизонте армянский передовых подразделений.
Что касается признанных оборонным ведомством самоубийств, то излюбленным методом сведения счетов с жизнью у азербайджанских рядовых и офицеров остается веревка. Правда, находятся «оригиналы», которые кончают собой, наевшись мышьяка, как 22-летний Керимов Алисахиб Алибакат оглу, который отравился крысиным ядом.
Определенная часть военнослужащих погибает в результате неуставных отношений, иногда, с весьма оригинальными оговорками. Как, к примеру, солдат Гярякмязли Сеймур Рустам оглу «по неосторожности» выстрелил из табельного автомата в своего сослуживца Интигама Ильхам оглу Исмаилова и в заместителя командира воинской части Рамина Алиева. Солдат И.Исмаилов скончался. Р.Алиев в тяжелом состоянии был доставлен в больницу. Ну, совсем «случайно».
Некоторая доля смертей попадает на априори провальные диверсионные действия, периодически предпринимаемые азербайджанскими солдатами. Так, 8 апреля азербайджанские СМИ сообщили о произошедшем накануне, то есть 7 апреля, подрыве на мине 9 военнослужащих армии Азербайджана. В частности, при взрыве погибли капитан Джейхун Оруджалиев, солдаты Сейфаддин Керимов и Новруз Абдуллаев. Ранены солдаты Бахруз Мусаев, Али Мирзоев, Азер Исфендерзаде, Мурсал Зульфугаров, Садиг Джебраилов и Эмин Талыбов. Подробности произошедшего не сообщались.
Позже стало известно, что 9 подорвавшихся на мине солдат были на самом деле диверсантами-неудачниками.
По сообщению Армии обороны НКР, 7 апреля, примерно в 22:30 по местному времени на юго-восточном направлении линии соприкосновения ВС Арцаха и Азербайджана в районе Марджанлу азербайджанские подразделения предприняли очередную попытку диверсионно-разведывательных мероприятий. Передовые подразделения Армии обороны, вовремя заметив передвижение противника и предприняв превентивные меры, отбросили группу диверсантов назад. Во время отступления противник подорвался на минном поле на участке обороны, понеся потери тремя убитыми и шестью раненными.
И, конечно же, вину за некоторые свои трупы азербайджанская сторона пытается свалить на армянскую сторону, но, как всегда, получается это не особо хорошо.
Но, вместо того, чтобы хоть как-то озаботиться и решить существующие в своей армии проблемы, азербайджанские чиновники выступают с весьма оригинальными заявлениями, что суициды в армии – вещь вполне себе нормальная. В частности, депутат парламента, заместитель исполнительного секретаря правящей партия «Ени Азербайджан» Сиявуш Новрузов заявил: «Армия – составная часть общества. Как и на гражданке, в армии тоже случаются суициды. Это нормально. Если в повседневной жизни люди бросаются в море, вешаются, прибегают к другим способам самоубийства, что и говорить о тех, кто вооружен и находится на передовой или участвует в учениях». Вместе с тем, Новрузов категорически отверг «дедовщину» в азербайджанской армии: «У нас небольшая страна, где расстояние из одного конца в другой можно преодолеть за 5 часов. И поэтому все друг друга знают. В основном, солдаты призываются из соседних районов. Невозможно, чтобы знакомые ранее друг с другом солдаты позволяли себе такое. Другой вопрос, что и в армии, как, кстати, и везде, сильный пытается подчинить себе слабого, что является нарушением устава. Но «дедовщины» в прежнем понимании этого слова в нашей армии нет».
Что же, флаг им в руки.
Зачем же азербайджанскому руководству постоянно грозить войной Армении и Нагорному Карабаху. Войны не надо. Надо просто немного подождать. Такими темпами азербайджанская армия скоро самоуничтожиться.