Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահրամ Ավանեսյանն ապրիլի 18-ին հերքել է իր իսկ կողմից մեկ օր առաջ արված հայտարարությունը, ըստ որի Հայաստանն ապրիլի 29-ին Մինսկում Եվրասիական տնտեսական Գերագույն խորհրդի նիստում Մաքսային միությանը միանալու մասին պայմանագիր կստորագրի։
«Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ապրիլի 29-ին ՄՄ-ին միանալու վերաբերյալ պայմանագրի ստորագրում չի նախատեսվում։ Նմանատիպ ապատեղեկատվության տարածման մեղավորությունը վերցնում եմ ինձ վրա և այսուհետ, պատասխանելով հարցերին, կհստակեցնեմ, թե կոնկրետ որ պայմանագրերի ստորագրումն են նկատի ունեցել», – ճեպազրույցում ասել է Ավանեսյանը, հաղորդում է «ԱՌԿԱ» գործակալությունը։
Ավանեսյանն ապրիլի 17-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ ապրիլի 29-ին Մինսկում կայանալիք Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նիստին Հայաստանը ստորագրելու է Մաքսային միությանն անդամակցելու փաստաթուղթը: Նա նաև նշել էր, որ դեռևս ավարտված չեն բացառությունների վերաբերյալ բանակցությունները:
Նախարարի պաշտոնակատարը հայտնել է, որ ապրիլի 29-ին Մոսկվայում նախատեսվում է հնչեցնել ՄՄ–ին Հայաստանի միանալու մասին որոշումը, որը վերաբերում է ինչպես անդամակցության պայմանագրի, այնպես էլ ՄՄ–ին Հայաստանի միանալու «Ճանապարհային քարտեզի» հիման վրա ժամկետների մասին որոշման նախապատրաստմանը։
Ավանեսյանը հայտնել է նաև, որ ապրիլի 25-ին նախատեսվում է ՄՄ-ին Հայաստանի անդամակցության «ճանապարհային քարտեզի» ստեղծման աշխատանքային խմբի վերջին նիստը, որի կազմում են Մաքսային միության անդամ երեք երկրների և Հայաստանի ներկայացուցիչները։ Աշխատանքային խումբը կամփոփի «ճանապարհային քարտեզի» վերաբերյալ կատարած աշխատանքները. «Կախված ամփոփումներից` խումբն իր վերջնական դիրքորոշումը կներկայացնի ապրիլի 29-ին Մոսկվայում»,– ասել է նախարարի պաշտոնակատարը։
Ըստ նրա` Եվրասիական տնտեսական միության ստեղծման մասին պայմանագիրը ՄՄ երեք անդամ երկրների միջև ծրագրվում է ստորագրել մայիսի վերջին։
Հայաստանի էկոնոմիկայի փոխնախարար Կարինե Մինասյանն իր հերթին հայտնել է, որ ներկա պահին ընթանում են Հայաստանի` ՄՄ–ին և Եվրասիական տնտեսական միությանը միանալու բանակցությունները. «Գործընթացը շատ արագ է շարժվում, և մենք նաև շատ օպերատիվ բանակցում ենք այն մասին, որ անհրաժեշտության դեպքում միանգամից միանանք Եվրասիական տնտեսական միությանը»։
Միևնույն ժամանակ Կառավարությունից հայտնում են, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Մաքսային միությանը և Միասնական տնտեսական տարածքին Հայաստանի միանալու ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ խորհրդակցություն: Հովիկ Աբրահամյանը հանձնարարել է պատկան գերատեսչությունների ղեկավարներին աշխատանքներն իրականացնել՝ բացառելով որևէ շեղում սահմանված ժամանակացույցից, իսկ խնդիրների ի հայտ գալու դեպքում այդ մասին զեկուցել անձամբ իրեն:
Իսկ ԱԱԽ մամուլի ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հանդիպել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Անջելո Գնեդինգերի և ՀՀ-ում Շվեյցարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Լուկաս Գասսերի հետ: Հանդիպմանը քննարկվել են Մաքսային Միությանը Հայաստանի Հանրապետության անդամակցությանը, ՀՀ-ԵՄ հարաբերությունների հետագա ընթացքին, տարածաշրջանային անվտանգությանը, այդ թվում` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարատության խաղաղ կարգավորմանը վերաբերող հարցեր:
Հայաստանի նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մարտի 24-ին, Ծաղկաձորում միջազգային գիտաժողովում հայտարարեց, որ Հայաստանը կատարել է Մաքսային միությանը միանալու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործողությունների մեծ մասը և սպասվում է, որ մայիսին արդեն կստորագրվի ՄՄ-ին ու Միասնական տնտեսական գոտուն միանալու պայմանագիրը։ Նախկին վարչապետի խոսքով՝ հունիսին չորս երկրների (Ռուսաստանի, Ղազախստանի, Բելառուսի և Հայաստանի) խորհրդարանները պետք է հաստատեն այդ փաստաթուղթը, և 2015-ի հունվարի 1-ից Հայաստանը կդառնա Մաքսային միության անդամ, գրում է «Ազատություն» ռադիոկայանը։
Ավելի վաղ ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը հայտարարեց, որ ապրիլի կեսին կավարտվի ՄՄ-ին անդամակցելու «Ճանապարհային քարտեզով» նախատեսված գործընթացը: Նա հավելեց, որ զուգահեռ նախապատրաստվում է նաև համաձայնագիրը: «ՄՄ անդամ երկրներն ու Հայաստանը պետք է համաձայնության գան համաձայնագրի վերաբերյալ, որից հետո այն կներկայացվի ԱԺ վավերացմանը: Այժմ բարդ է ասել, թե հատկապես երբ այն կներկայացվի խորհրդարանին»,- ասել էր նա: Հունվարի 23-ի նիստում ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր «Ճանապարհային քարտեզով» նախանշված միջոցառումների ժամանակացույցը, որը ներառում է 20 բաժին, 262 միջոցառում, որից 150 պետք է իրականացվի մինչ ՄՄ-ին անդամակցելը:

18 Апрель 2014 - 11:11 AMT
И.о. министра экономики поправил сам себя: Договор о вступлении Армении в ТС 29 апреля подписан не будет
Договор о вступлении Армении в Таможенный Союз будет подписан лишь тогда, когда завершатся переговоры по вопросу предоставления Армении права сохранить действующие таможенные пошлины в отношении ряда наименований импортируемой продукции. Подписание договора о вступлении Армении в ТС 29 апреля не предусмотрено, заявил сегодня, 18 апреля, журналистам и.о. министра экономики Армении Ваграм Аванесян.
Накануне, 17 апреля, Ваграм Аванесян заявил журналистам, что Армения 29 апреля подпишет договор о членстве в Таможенном союзе. При этом он отметил, что переговоры по вопросам количества и формата изъятий для Армении в рамках вступления в ТС еще продолжаются.
29 апреля 2014 г. в Минске состоится заседание Высшего Евразийского экономического совета на уровне глав государств.
«Дата подписания уже решена – 29 апреля, но окончательные итоги переговоров станут известны 28 апреля. На сегодняшний день мы не можем сказать, переговоры закончатся до этого или нет. Мы надеемся, что завершатся»,- заявил Аванесян.
Как заявил и.о. министра сегодня, «соответствующие работы по разработке этого договора связаны с переговорами по вопросу тех наименований товаров, по которым Армения стремится получить исключения. Результаты переговоров станут основой для подготовки соответствующего договора. В вопрос содержания договора будет внесена четкость только после завершения переговоров», – отметил Аванесян. Он проинформировал, что на 25 апреля запланирована встреча рабочей группы, созданной с целью реализации дорожной карты по вступлению Армении в ТС. Группа назначила свою последнюю встречу на 25 апреля для подведения итогов проделанных работ. В зависимости от результатов, рабочая группа представит свою позицию на заседании высшего совета 29 апреля. Заседание будет проходить с участием президентов. На этом заседании планируется принять решение относительно членства Армении. Это решение может быть связано как со сроками, так и с подготовкой договора». По предварительным данным, в конце мая планируется подписание договора о создании Евразийского экономического союза между тремя странами – Россией, Белоруссией и Казахстаном, передает Armenia Today.
Накануне, отвечая на вопрос о том, как можно подписать договор, если еще не определены условия членства Армении в ТС, и.о. министра подчеркнул, что это нормальная практика. «В любых переговорах бывает день завершения переговоров и день подписания документа»,- отметил он. При этом Аванесян не стал раскрывать деталей переговоров по изъятиям, отметив лишь, что остались несогласованными несколько вопросов. «Идут достаточно интенсивные переговоры, так как на самом деле есть различные интересы»,- сказал он.
Как ранее и предполагалось, договор о вступлении Армении в ТС будет подписан, скорее всего, в мае.
На открытии второго международного форума «Евразийская экономическая перспектива» член коллегии Евразийской экономической комиссии Татьяна Валовая заявила, что вступить в Таможенный союз или начать с ним активно сотрудничать намерены 30 стран. В их числе — Индия, которая намерена создать со странами-участниками ТС зону свободной торговли.
Как пояснил председатель Госдумы Евгений Нарышкин, проект сотрудничества с Индией и другими странами подразумевает тщательную подготовку, но в случае его реализации значительно расширит границы и экономическую мощь Таможенного союза и ассоциированных с ним стран.
Выступавшие на заседании представители Киргизии, Армении и Таджикистана говорили о некоторых сложностях приведения своего законодательства и экономических моделей в соответствии с правилами Таможенного союза. Также многие участники форума, включая председателя мажилиса парламента республики Казахстан Кабибуллу Джакупова, говорили о проблеме высоких железнодорожных тарифах. И эту проблему, по их словам, необходимо решить, чтобы росли показатели торгового партнерства между членами ТС.
В случае решения всех перечисленных проблем ожидается расширение количества стран участников таможенного союза до 30, уверили эксперты.
24 марта уже бывший премьер-министр Армении Тигран Саркисян заявил, что Армения выполнила большую часть мероприятий, предусмотренных «дорожной картой» по вступлению Еревана в Таможенный союз и ожидается, что в мае будет подписан договор о присоединении к ТС и Единому экономическому союзу. По словам Тиграна Саркисяна, в июне парламенты четырех стран – России, Казахстана, Беларуси и Армении должны ратифицировать этот документ, и с 1-го января 2015 года Армения станет членом ТС.
23 января правительство Армении утвердило график мероприятий по присоединению страны к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству. «Решением правительства утверждается график мероприятий, включающий 20 разделов, 262 мероприятия. Из них 150 должны быть осуществлены до вступления Армении в ТС», – заявил тогда Ваграм Аванесян.