18 Ապրիլ 2014 - 14:09 AMT
Թեհրանը ոչնչացրել է հարստացված ուրանի պաշարների կեսը՝ կատարելով ընթացիկ տարվա սկզբում ստանձնած պարտավորությունները, հայտնում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությունը (ՄԱԳԱՏԷ):
ՄԱԳԱՏԷ-ն զեկույց է պատրաստել Իրանի կողմից պարտավորությունների կատարման վերաբերյալ, որը վերջինս ստանձնել էր «5+1» խմբի հետ ստորագրած համաձայնագրով: Խմբին անդամակցում են ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական անդամներն ու Գերմանիան: Դիվանագետները հաստատեցին զեկույցի եզրակացությունները, որն ամբողջությամբ կհրապարակվի հաջորդ շաբաթ, հայտնում է ВВС-ին: Ծանոթանալով զեկույցին՝ Սպիտակ տունը Իրանի արգելափակված ակտիվներից 450 մլն դոլարն ապասառեցրել է:
Թեհրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը զուտ խաղաղ նպատակ ունի: Այնուամենայնիվ միջազգային միջնորդների վեցյակը նախկինի պես մտավախություն ունի, որ Իրանը կարող է իր պաշարներն օգտագործել միջուկային զենքի պատրաստման համար: ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցի եզրակացությունները կընկալվեն Արևմուտքում որպես դրական ազդակ: Իրանի կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարումը նշանակում է, որ նույնիսկ եթե այնտեղ աշխատում են միջուկային զենքի վրա, այժմ այդ գործընթացը շատ ավելի երկար կտևի:
ՄԱԳԱՏԷ-ի զեկույցում ասվում է նաև, որ ուրանի կոնվերսիայի գործարանի գործարկումը, որը նախատեսված էր միջանկյալ համաձայնությամբ, ձգձգվում է: ՄԱԳԱՏէ-ի տեսուչները մշտապես Իրանում են գտնվում, և գործակալությունն ամեն ամիս զեկույցներ է հրապարակում այն մասին, թե ինչպես է Թեհրանը կատարում միջանկյալ պարտավորությունները: «Վեցյակի» հետ համաձայնությունն ուժի մեջ է մտել հունվարին, գործողության ժամկետը լրանում է հուլիսին:
Իրանն ու «վեցյակի» միջնորդները մտադիր են մինչև մայիս սկսել նոր համաձայնագրի կետերի մշակումը: Սակայն, ինչպես ասվում է, տարաձայնությունները նրանց միջև որոշ կետերի շուրջ դեռ շատ մեծ են: Մինչդեռ, Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլլա Համենեին անհնար է համարում միջուկային ծրագրից ամբողջությամբ հրաժարվելը: Սակայն նա հավանություն է տալիս միջնորդների հետ բանակցություններին՝ զգուշացնելով, որ Իրանը երբեք լիովին չի հրաժարվի իր միջուկային ծրագրից: Ռուսաստանն ու Իրանն այժմ բանակցում են երկկողմ առևտրային համաձայնության շուրջ՝ նավթ ապրանքի դիմաց սխեմայով: Այդ առևտրի ծավալը կարող է հասնել 20 մլրդ դոլարի: ԱՄՆ-ն համարում է, որ այդ գործարքը կխարխլի Արևմուտքի դիրքերը Թեհրանի հետ բանակցություններում:
2013-ի նոյեմբերի 24-ին միջազգային միջնորդների «վեցյակը» (ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական ներկայացուցիչն ու Գերմանիան) ու Իրանը միջանկյալ համաձայնագիր էին ստորագրել՝ համատեղ գործողությունների նախագիծ։ Համաձայն դրա, Իրանը պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում մինչև 20 տոկոսով կանգնեցնել ուրանի հարստացումն ու այդ ընթացքում 5-ից ավելի չհարստացնել այն։
Իրանը նաև պարտավորվել է ազատվել մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի ամբողջ կուտակած պաշարներից, կասեցնել Արաքում ծանր ռեակտորի կառուցումը, չտեղակայել ուրանի հարստացման համար նոր ցենտրիֆուգներ ու լայնացնել ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների մուտքն իր միջուկային օբյեկտներ։ Ի պատասխանը Արևմուտքը պատրաստակամություն է հայտնել մեղմացնել Հանրապետության հանդեպ կիրառվող պատժամիջոցները։ Այդ միջանկյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը սկսվել է այս տարվա հունվարի 20-ին։

Тегеран уничтожил половину своих запасов высокообогащенного урана, тем самым выполнив договоренности, достигнутые в начале нынешнего года, сообщает Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ).
МАГАТЭ подготовило доклад о выполнении Ираном своих обязательств в рамках соглашения, подписанного Тегераном с группой «Пять плюс один» – пятью постоянными членами Совета Безопасности ООН и Германией. Дипломаты подтвердили выводы доклада, который будет полностью опубликован на следующей неделе, передает ВВС.
Ознакомившись с отчетом, Белый дом разморозил 450 млн. долларов из заблокированных иранских активов.
Тегеран утверждает, что его ядерная программа преследует только мирные цели. Тем не менее, «шестерка» международных посредников по-прежнему опасается, что Иран может использовать свои запасы обогащенного урана для изготовления ядерного оружия.
Выводы доклада МАГАТЭ будут восприняты на Западе как позитивный сигнал. Выполнение Ираном взятых на себя обязательств означает, что даже если он и работает над созданием ядерного оружия, этот процесс теперь займет значительно больше времени.
В докладе МАГАТЭ также говорится, что введение в строй завода по конверсии урана, предусмотренное промежуточным соглашением, задерживается. Инспекторы МАГАТЭ постоянно находятся в Иране, и агентство каждый месяц публикует отчеты о том, в какой мере Тегеран выполняет промежуточное соглашение с «шестеркой». Это соглашение вступило в силу в январе, срок его действия истекает в июле.
Иран и «шестерка» посредников намерены к маю начать разработку основных положений нового соглашения. Но, как сообщается, разногласия между ними по некоторым его пунктам еще слишком велики.
Между тем, верховный лидер Ирана аятолла Хаменеи считает невозможной полную отмену иранских ядерных программ. Но он поддержал переговоры с «шестеркой» посредников, предупредив, что Иран никогда полностью не откажется от своей ядерной программы.
Россия и Иран в настоящее время ведут переговоры о реализации двустороннего торгового соглашения по схеме "нефть в обмен на товары". Объем этой торговли может достичь 20 млрд. долларов. Соединенные Штаты считают, что эта сделка подорвет позиции Запада на переговорах с Тегераном.
24 ноября 2013 года "шестерка" международных посредников (пять постоянных членов СБ ООН и Германия) и Иран подписали промежуточное соглашение – план совместных действий.В соответствии с соглашением, Иран обязался в течение шести месяцев приостановить обогащение урана до 20% и не обогащать его в этот срок выше 5-процентого уровня.