Ադրբեջանցի իրավապաշտպան Էյնուլլա Ֆաթուլլաևը մեղադրել է ԱՄՆ-ին իր երկրում ապակայունացնող գործունեության համար: Նա պնդում է, որ վերջին 10 տարում ամերիկյան երեք խոշոր հիմնադրամներ Ադրբեջանին մոտ 35 մլն դոլար են հատկացրել: Այդ գումարն ուղղվել է ընդդիմադիր կազմակերպություններին ու կառույցներին երկրում իշխանափոխություն իրականացնելու նպատակով։
Ֆաթուլլաևն իր կարծիքը հայտնել է օրերս haqqin.аz-ում հրապարակված զեկույցում: Նման հարցադրման վերաբերյալ իր անհամաձայնությունն է հայտնել Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը: «Մենք նախկինում ևս նման ծիծաղելի պնդումներ ենք լսել։ Ես կարող եմ ասել միայն, որ ԱՄՆ և Ադրբեջանի հարաբերությունները բացառիկ նշանակություն ունեն։ Ղրիմի իրադարձությունների ֆոնի վրա դրանք ավելի են կարևորվում։ ԱՄՆ-ն և Ադրբեջանը պետք է ամեն ինչ անեն՝ այդ հարաբերությունների մակարդակը պահելու համար։ Այն ուժերը, որոնք նման պնդումներով են հանդես գալիս, փորձում են վատացնել հարաբերություններն ԱՄՆ-ի և Ադրբեջանի միջև: Մենք դա թույլ չենք տա, ոչ ոք չպետք է հավատա այդ անհեթեթությանը»,- ասել է նա։
Մինչդեռ, «Նեզավիսիմայա գազետա»-ի փոխանցմամբ, Ֆաթուլլաևը ԱՄՆ դեսպանին նաև այլ փաստեր է ներկայացրել իշխանությունների հակառակորդներին ֆինասավորելու վերաբերյալ: Ըստ իրավապաշտպանի ուսումնասիրության, 2008-2013թթ.-ին Միջազգային հետազոտությունների ու փոխանակման ամերիկյան IREX կազմակերպությունը 29 դրամաշնորհ է տրամադրել 730 հազար մանաթ ընդհանուր արժեքով, որից 10 հազար դոլար 2013թ.-ի նախաշեմին հատկացվել է azerbaijanelections.org կայքին, որն ընտրությունների ժամանակ և դրանից հետո հանդես էր գալիս ընդդիմության դիրքերից՝ դրանց արդյունքները կասկածի տակ առնելով։ 25 հազար դոլար հատկացվել է հակակառավարական seckiportali.az ռեսուրսին։
Եվս 275 հազար դոլար 5 դրամաշնորհների տեսքով հատկացվել է իշխանություններին ակտիվ քննադատող Էմին Հուսեյնովին։ Կառավարության ևս մեկ քննադատ՝ Ռաշիդ Հաջիլին ստացել է 128 հազար դոլար։ Պարզվել է նաև, որ Իրավաբանների ամերիկյան ասոցիացիան ևս հետ չի մնացել IREX-ից և 2003-2013 թվականներին Ադրբեջանի տարբեր կազմակերպություններին է հատկացրել ընդհանուր առմամբ 519 հազար մանաթ: Այդ գումարից 2016 հազար մանաթը վճարվել է ընդդիմադիր ակտիվիստներին, այդ թվում նաև Ռաշիդ Հաջիլիին, որը 90 հազար դոլար է ստացել:
Ադրբեջանում ժողովրդավարության տարածման ևս մեկ ջատագով է Revenue Watch Institute կազմակերպությունը, որն ըստ Ֆաթուլլաևի, 2006-2013 թթ. ընդդիմադիր կազմակերպություններին է հատկացրել 950 հազար մանաթ, ինչը կազմում է մոտ 1,2 մլն դոլար:
Revenue Watch Institute-ը, որը նախկինում համագործակցում էր Սորոսի հիմնադրամի հետ, վերջերս զուտ ձևականորեն ինքնուրույն գործունեություն է ծավալել: Չնայած, որ ինստիտուտը մերժում է ստացել Ադրբեջանում գրանցվելու հարցում, կազմակերպությունն, ինչպես վկայում են փաստերը, շարունակում է սուբսիդավորել ադրբեջանական ընդդիմությանը, որի գործունեությունն ուղղված է գործող իշխանությունների տնտեսական քաղաքականության քննադատությանը:
Մինչդեռ, որոշ տվյալներով, Ադրբեջանում բուռն գործունեություն է ծավալել նաև NED հիմնադրամը, որն, ըստ փորձագետների, Ազգային ժողովրդավարության ինստիտուտի հետ հավասար համագործակցում է ԱՄՆ հետախուզական ծառայությունների հետ:
Ըստ Ֆաթուլլաևի, այդ հիմնադրամը վերջին 10 տարում ադրբեջանական ՈԿԿ-ին է տրամադրել 3,5 մլն դոլարի 78 դրամաշնորհ, որոնց հիմնական մասը հատկացվել է 2010-2013 թթ. ՝ 2,3 մլն դոլար: Հիմնադրամը հիմնականում ֆինանսավորել է ՈԿԿ-ներին, ԶԼՄ-ներին, ընդդիմադիր կազմակերպությունների, ինչպես նաև այսպես կոչված Ազատ մտքի համալսարանը՝ Aзiq Fikir Universiteti, որը համարվում է հեղափոխական երիտասարդության դարփնոց: Նշենք, որ բողոքավոր երիտասարդության մեծ մասը պատրաստվել է հենց այդ համալսարանում:
Ծանոթանալով այս և նման այլ փաստերի՝ շատերն Ադրբեջանում հարց են տալիս. եթե ԱՄՆ-ն իրոք Ադրբեջանին գործընկեր է համարում, ապա ինչո՞ւ է Վաշինգտոնը ֆինանսավորում ընդդիմությանն, այդ թվում՝ ծայրահեղական շրջանակներին, գրում է «Նեզավիսիմայա գազետա»-ն։
Ինչպես հայտնի է, ԱՄՆ-ում շարունակում է գործել «Ստրկացված ժողովրդների մասին» օրենքը, որի համաձայն ԽՍՀՄ նախկին ժողովրդները ստրակցված են համարվում: P.L.86-90 օրենքն ընդունվել է ԱՄՆ-ում 1959-ի հուլիսի 17-ին: Այն նաև անվանում են «Օրենք Ռուսաստանի մասնատման մասին»:
Փաստաթղթից բխում է, որ կոմունիստական Ռուսաստանի քաղաքականության արդյունքում նվաճվեցին և զրկվեցին ազգային անկախությունից Լիտվան, Լատվիան, Էստոնիան, Ուկրաինան, Բելառուսը, Հայաստանը, Վրաստանը. Թուրքեստանը, Ադրբեջանը, Իդել-Ուրալը, Ղազախիան և այլն:
Օրենքի տեքստում ասվում է. «Քանի որ այդ ստրկացված ժողովրդներն ի դեմս ԱՄՆ-ի տեսնում են մարդկային ազատության պաշտպանի, նրա առանջնորդությունն են որոնում իրենց ազատագրման ու անկախացման գործում, քրիստոնեական, հուդայական, մահմեդական, բուդդայական և այլ դավանանքների կրոնական ազատությունների վերականգնման գործում, ինչպես նաև անձի ազատությունների հարցում, և քանի որ ԱՄՆ ազգային անվտանգության համար կենսականորեն անհրաժեշտ է այդ նվաճված ազգերի դեպի ազատություն և անկախություն ձգտման անդրդվելի աջակցությունը, …մենք պետք է պատշաճ կերպով պաշտոնապես ակնհայտորեն ցույց տանք այդ ժողովրդներին այն պատմական փաստը, որ Միացյալ Նահանգների ժողովուրդը կիսում է ազատություն ու անկախություն ստանալու նրանց մղումը»:
ԱՄՆ բոլոր նախագահներն երդվել են կատարել այդ օրենքը:
Ըստ մի շարք հետազոտողների, այդ օրենքի իրականացման և համապատասխան քաղաքական գործողություններ կատարելու համար ծախսվել է մոտ 4 մլրդ դոլար: Չնայած, որ Խորհրդային Միությունը փլուզվեց և քաղաքական-տնտեսական հասարակարգը նախկին ԽՍՀՄ տարածքում փոխվեց, այդ օրենքը գործում է մինչ օրս և իրավական բազա է ստեղծում, որպեսզի ԱՄՆ-ն միջամտի ինչպես ԱՊՀ առանձին պետությունների, այնպես էլ ընդհանուր առմամբ ամբողջ Համագործակցության ներքին գործերին:
Օրինակ կարող է ծառայել ԱՄՆ նախագահ Ջորջ Բուշի կողմից 2002-ի հուլիսի 21-27-ը «Ստրկացված ազգերի շաբաթ» հայտարարելն ի կատարումն վերոնշյալ օրենքի: Այդ միջոցառմանը նվիրված իր ուղերձում Ջ. Բուշը Բելառուսը դասեց այն պետությունների շարքին, որտեղ «մարդիկ զրկված են իրենց կարծիքն ազատ արտահայտելու հիմնական իրավունքներից, իսկ նրանց առօրյա կյանքը մթագնում է վախը գաղտնի ոստիկանությունից»:
Դեռ 2011-ին ֆրանսիացի լրագրողները «ԿԱՊԱ»-ից «Կանալ+»-ի և «Պլանետա Տելե-Կվեբեկ»-ի հետ համատեղ փաստագրական ֆիլմ նկարահանեցին «գունավոր հեղափոխությունների» նախապատրաստման ու իրագործման մասին Սերբիայի, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Ղրղզստանի օրինակով, արևմտյան ՈԿԿ դերի մասին ԱՊՀ երկրներում «թավշյա հեղափոխությունների» կազմակերպման հարցում: Հեղինակները կանխատեսումներ չէին անում, թե ԱՊՀ պետություններից որը նման «գունավոր» փորձարկումների ասպարեզ կդառնա:
Ըստ նրանց, «հեղափոխության հերթում են» նախկին ԽՍՀՄ գրեթե բոլոր հանրապետություններն ու Չինաստանը: Մի քանի ամիս շարունակ ֆիլմի հեղինակները հետևել են այդ հեղափոխությունների առաջնորդներին, որոնց Բուշն անվանում էր հանուն ազատության մարտնչողներ: Հեղինակները նաև հայտնաբերել էին նրանց, ովքեր մնում են թավշյա հեղափոխությունների ստվերում:
ԱՄՆ-ն տոննայով փողեր է ծախսել գունավոր հեղափոխությունների վրա, պնդում էին լրագրողները: Մասնավորապես, Ուկրաինայում ու Ղրղզստանում ԱՄՆ-ն ծախսել է շուրջ 110 մլն դոլար: Վավերագիրներն եկան այն եզրակացության, որ «գունավոր» հեղաշրջումների՝ Սերբիայի թավշյա հեղափոխության, Վրաստանի վարդերի հեղափոխության, Ուկրաինայում նարնջագույն հեղափոխության և Ղրղզստանում կակաչների հեղափոխության ետևում ԱՄՆ է կանգնած, որը վստահ է, որ հարկավոր ռեժիմն իշխանության բերելու համար պատերազմը պարտադիր չէ:
Ըստ ֆիլմի հեղինակների, սկզբում այդ մեթոդը փորձարկվեց Սերբիայում: «Բռնապետությունից դեպի ժողովրդավարություն» գրքի հեղինակ, ամերիկացի Ջին Շարփը հայտարարեց, որ նրանք, ով 2000 թվականին Սերբիայում փորձում էին տապալել Միլոշևիչին, հետևել են իր խորհուրդներին: Միլոշևիչի պաշտոնանկությունից հետո հենց սերբերը դարձան այդ մեթոդների տարածողը և օգնեցին վրացիներին տապալել Շևարդնաձեին: Նրանք աջակցեցին նաև Ուկրաինայում նարնջագույն հեղափոխության նախապատրաստմանը:
Ըստ վավերագիրների, Միլոշևիչի ռեժիմի տապալումը 2000 թվականին, Շևարդնաձեի տապալումը 2003-ին, Յուշչենկոյի իշխանության գալը Ուկրաինայում 2004 թ. դեկտեմբերին, ինչպես նաև ղրղզական կակաչների հեղափոխության հաղթանակը մի շղթայի օղակներ են: «Եվ ամեն անգամ օգտագործվել է նույն սցենարը՝ կեղծված ընտրություններ, ջղաձիգ դիմադրող իշխանություններ, որոնք, ի վերջո, զիջում են բողոքողներին»,-նշում են հեղինակները:
Նրանք վստահ են, որ «գունավոր» հեղափությունների տեխնոլոգիան տարբեր հիմնադրամների քողարկման տակ մշակվում ու ֆինանսավորվում են ԱՄՆ կողմից: Սակայն, եթե նախկինում տարբեր երկրներում քաղաքական կուսակցությունների ու կազմակերպությունների օղակների ստեղծմամբ գաղտնի զբաղվում էր ԿՀՎ-ն, ապա այժմ այդ տեսակի գործունեությունն ԱՄՆ-ում հրապարակային է դարձել: Հենց դրանով են զբաղվում ամերիկյան կազմակերպությունները, այդ թվում նաև Ջորջ Սորոսի «Բաց հասարակություն» հիմնադրամը, որը մասնակցել է վրացական հեղափոխությանը, «Freedom House» ասոցիացիան, որը Ղրղզստատնում հեղափոխությունից առաջ 6 ընդդիմադիր թերթ է հրատարակել և նպաստել է Ասկար Ակաևի տապալմանը, ինչպես նաև Միջազգային հանրապետական ինստիտուտը, որը զբաղվում է ժողովրդավարության տարածմամբ աշխարհում:

Азербайджанский правозащитник Эйнулла Фатуллаев обвинил США в деятельности, дестабилизирующей ситуацию в его стране. Он утверждает, что за последние 10 лет три крупнейших американских фонда выделили Азербайджану около 35 млн долл. Эта сумма была направлена на финансирование проектов оппозиционных НПО и структур, направленных на смену власти в стране. Несогласие с такой постановкой вопроса выразил посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар.
Эйнулла Фатуллаев высказал свое мнение по поводу действий США в Азербайджане в докладе, опубликованном на днях в издании haqqin.аz. В ответ посол США в Баку Ричард Морнингстар заявил: «Во-первых, мы слышали о таких смешных утверждениях и до этого. Я могу сказать лишь то, что отношения между США и Азербайджаном представляют исключительную значимость. И на фоне событий, происходящих в Крыму, эта значимость только повышается. США и Азербайджан должны предпринять все для того, чтобы сохранить уровень этих отношений. Те силы, которые выступают с подобными утверждениями, пытаются ухудшить отношения между Азербайджаном и США. Мы не допустим этого, никто не должен верить в эту чепуху».
Между тем Фатуллаев выложил на стол перед американским послом и другие факты по финансированию противников нынешней власти, пишет «Независимая газета».
Согласно исследованиям правозащитника, американская организация Совет по международным исследованиям и обмену IREX с 2008 по 2013 год финансировала 29 грантов на сумму 730 тыс. манатов. 10 тыс. долл. было выделено на создание накануне выборов 2013 года сайту azerbaijanelections.org, который во время и после выборов выступал с оппозиционных позиций, поставив результаты выборов под сомнение. 25 тыс. долл. было направлено на создание антиправительственного ресурса seckiportali.az. А одному из активных критиков правительства Эмину Гусейнову фонд отпустил фантастическую сумму – 275 тыс. долл. в виде пяти грантов. Еще один критик властей – Рашид Гаджилы – получил 128 тыс. долл.
Выяснилось также, что Американская ассоциация юристов не отстала от IREX и с 2003 по 2013 год различным организациям Азербайджана выдала в общей сложности 519 тыс. манатов. Из этой суммы 206 тыс. долл. было выплачено оппозиционным активистам, в том числе Рашиду Гаджилы перепало 90 тыс. долл.
Еще одним активным спонсором радетелей демократии в Азербайджане выступает Revenue Watch Institute. Эта организация, по утверждению Фатулаева, с 2006 по 2013 год выделила оппозиционно настроенным организациям 952 тыс. манатов, что в пересчете составляет без малого 1,2 млн долл.
Revenue Watch Institute, прежде аффилированная с Фондом Сороса, с недавних пор начала чисто формально независимое существование. Несмотря на то, что представительству института было отказано в регистрации в Азербайджане, организация, как показывают факты, продолжает субсидировать представителей азербайджанской оппозиции, деятельность которых направлена на критику экономической политики нынешних властей страны.
Между тем, согласно некоторым данным, бурную деятельность в Азербайджане развернул и фонд NED, который, по убеждению большинства экспертов, наравне с Институтом национальной демократии действует в гармоничном единстве с разведслужбами США.
Этот фонд, по данным Фатуллаева, за последние 10 лет предоставил азербайджанским НПО 78 грантов на сумму 3,5 млн долл., причем основная часть субсидий была выделена с 2010 по 2013 год – 2,3 млн долл.
Фонд финансировал главным образом НПО, СМИ, организации и институты оппозиционной направленности, в частности кузницу так называемой революционной молодежи Aзiq Fikir Universiteti (Университет свободной мысли).
Следует заметить, что большая часть протестующей молодежи, принявшей участие в массовых беспорядках прошлой весной на площади Фонтанов, организованных оппозиционной молодежной организацией NIDA, прошла подготовку именно в стенах Aзiq Fikir Universiteti.
Знакомясь с приведенными выше фактами, многие в Азербайджане задаются вопросом, если США на самом деле считают Азербайджан своим стратегическим партнером, то почему Вашингтон финансирует местную оппозицию, в том числе ее радикальную часть, отмечает «Независимая газета»
Как сообщалось ранее, в США все еще действует Закон «О порабощенных народах», согласно которому народы бывшего Советского Союза считаются порабощенными народами. Закон P.L.86-90 был принят в США 17 июля 1959 года. Его также называют «законом о расчленении России». Из документа вытекает, что политика коммунистической России привела к порабощению и лишению национальной независимости Литвы, Латвии, Эстонии, Украины, Белоруссии, Армении, Грузии, Туркестана, Азербайджана, Идель-Урала, Казакии и т.д.
В тексте закона отмечается: «Так как эти порабощенные нации видят в Соединенных Штатах цитадель человеческой свободы, ищут их водительства в деле своего освобождения и обретения независимости и в деле восстановления религиозных свобод христианского, иудейского, мусульманского, буддистского и других вероисповеданий, а также личных свобод, и так как для национальной безопасности Соединенных Штатов жизненно необходима непоколебимая поддержка стремления к свободе и независимости, проявляемым народами этих покоренных наций,… именно нам следует надлежащим официальным образом ясно показать таким народам тот исторический факт, что народ Соединенных Штатов разделяет их чаяния вновь обрести свободу и независимость».
Каждый президент США давал клятву об исполнении этого закона.
По мнению ряда исследователей, на реализацию этого закона и осуществление соответствующих политических операций было истрачено около 4 млрд. долларов. Несмотря на распад Советского Союза и смену политико-экономического строя на территории всего бывшего СССР, этот закон действует до настоящего времени и создает правовую базу для вмешательства США во внутренние дела, как отдельных государств СНГ, так и всего Содружества в целом. Примером тому служит объявление президентом США Джорджем Бушем во исполнение названного закона 21-27 июля 2002 года «Неделей порабощенных наций». В своем воззвании, посвященном данному мероприятию, Дж.Буш отнес Белоруссию к числу тех государств, в которых «люди лишены самых основных прав свободно выражать свое мнение, а их повседневная жизнь омрачена страхом перед тайной полицией».
Еще в 2011 году французские журналисты производства «КАПА» совместно с «КАНАЛЬ+» и «ПЛАНЕТА ТЕЛЕ-КВЕБЕК» сняли документальный фильм, рассказывающий о технологиях подготовки и проведения «цветных» революций на примере Сербии, Грузии, Украины и Кыргызстана, о роли западных НПО в организации «бархатных революций» в странах СНГ. Авторы ленты при этом не брались предсказывать, кто из государств СНГ станет следующим местом для подобных «цветных» экспериментов. По их мнению, «в очереди на революцию» – почти все страны бывшего Советского Союза и Китай. В течение нескольких месяцев создатели фильма наблюдали за лидерами этих революций, которых Буш называл борцами за свободу. Авторы так же отыскали тех, кто остается в тени бархатных революций.
США потратили на «цветные» революции тонны денег, утверждали журналисты. В частности, в проведение «цветных» революций на Украине и в Киргизии США потратили более $110 миллионов.
Документалисты пришли к выводу, что за чередой «цветных» переворотов: бархатной революцией в Сербии, «революцией роз» в Грузии, «оранжевой» на Украине и «тюльпановой» в Киргизии – стоят США, уверенные, что чтобы привести к власти нужный режим, война не обязательна.
По данным авторов фильма, первоначально подобный метод был опробован на Сербии. Так, автор книги «От диктатуры к демократии», американец Джин Шарп заявил, что те, кто в Сербии в 2000 году пытались свергнуть Милошевича, следовали его советам. После свержения Милошевича именно сербы стали распространителями этой методики и помогли грузинам свергнуть Эдуарда Шеварнадзе. Они же содействовали подготовке «оранжевой» революции на Украине.
По мнению документалистов, свержение режима Милошевича в 2000 году, смещение в ноябре 2003 года Шеварнадзе в ходе «революции роз», приход к власти на Украине в результате «оранжевой» революции» в декабре 2004 года Виктора Ющенко, и торжество киргизской «тюльпановой» революции в марте 2005 – звенья одной цепи. «И каждый раз использовался один и тот же сценарий – фальсифицированные выборы, судорожно сопротивляющаяся власть, которая, в конце концов, уступает протестующим», – отмечают авторы.
Они уверены, что технологии «цветных» революций под видом различных фондов разрабатываются и финансируются администрацией США. Однако если раньше созданием ячеек политических партий и организаций в различных странах тайно занималось ЦРУ, то теперь такая деятельность США стала публичной. Именно этим занимаются американские организации, среди которых фонд Джорджа Сороса «Открытое общество», принимавший участие в революции в Грузии, ассоциация «Freedom House», которая перед революцией в Киргизии выпускала шесть оппозиционных газет и способствовала свержению Аскара Акаева, а также Международный республиканский институт, занимающийся распространением демократии в мире.