Արևմտյան երկրները, որոնք հայտարարում են Ռուսաստանի հետ շփումները սահմանափակելու անհրաժեշտության մասին Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձությունների ֆոնի վրա, «տարվել են խաղով» և ցանկանում են գրավել Ուկրաինան՝ ղեկավարվելով սեփական աշխարհաքաղաքական նկրտումներով, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը:
«Երբ ինքդ քեզ այսպիսի վիճակում ես դնում, ապա, անկասկած, նյարդայնացնում է այն, որ ոչինչ չի ստացվում, կամ ստացվում է ոչ այնպես, ինչպես ուզում էիր: Եվ ահա պետք է ինչ-որ բան անել, պահպանելու համար հեղինակությունն ընտրողների մոտ, և այդ ամենը վերածվում է ինչ-ինչ ջանքերի պատժամիջոցների ձևով»,-ասել է նա:
Ըստ նախարարի, Արևմուտքի երկրների արձագանքն ուկրաինական իրադարձություններին ոչ ոքի չի ուրախացնում, առաջին հերթին գործարարներին: Լավրովը նաև նշել է, որ Ռուսաստանն ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, մտադիր չէ սպառնալ այն երկրներին, որոնք չեն կիսում նրա արտաքին քաղաքական գիծը:
«Մեզ պատմում են այն մեթոդների մասին, որոնք կիրառում են ամերիկացիները տարբեր պետություններում: Դրանք մեր մեթոդները չեն: Մենք շանտաժի չենք դիմելու, չենք սպառնալու, մենք քաղաքավարի մարդիկ ենք»,-ասել է նախարարը: Նախօրեին ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին հանդես եկավ հայտարարությամբ, որտեղ կրկին խստիվ քննադատության ենթարկեց ՌԴ իշխանություններին Ուկրաինայում իրավիճակը սրելու մեղադրանքով:
Քերին հայտնել է, որ ըստ ԱՄՆ հետախուզության, Ուկրաինայի արևելքում գործում են ռուսական գործակալներ ու զինվորականներ, և սպառնացել է նոր պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի դեմ այն դեպքում, եթե Մոսկվան միջոցներ չձեռնարկի լարվածությունը մեղմելու համար:
«Բոլորի աչքի առաջ Ռուսաստանը շարունակում է ֆինանսավորել, համակարգել ու սատարել զինված անջատողականներին»,-հայտարարել է պետքարտուղարը:
Ի պատասխան Լավրովընշեց, որ դեռևս ուկրաինական իշխանությունները չեն կարողանում ռուսական հատուկ ծառայությունների ներկայության ապացույցներ տրամադրել:
«Ես բազմիցս եմ ասել Քերիին. եթե ուկրաինական ծառայությունները ռուսական գործակալների են ձերբակալել, ապա ի ցույց դրեք ժողովրդին, ցուցադրեք հեռուստատեսությամբ»,-ասել է ՌԴ ԱԳ նախարարը:
Կիևի հատուկ գործողությունն Ուկրաինայի արևելքում Լավրովն անվանել է պատժիչ գործողություն: «160 տանկ, հետևակի 250 մարտական մեքենա, այլ ծանր տեխնիկա, ավիացիա՝ կռվում են սեփական ժողովրդի դեմ: Դա արյունալի հանցագործություն է, որի համար, ես վստահ եմ, նրանք դեռ պատասխան են տալու արդարադատության առջև», -ասել է նախարարը, հայտնում է BBC-ին:
Իր հերթին Գերմանիայի ԱԳ նախարար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերը մտադիր է նոր փորձ ձեռնարկել՝ փրկելու համար ժնևյան պայմանավորվածությունը: Ինչպես հայտնում է Süddeutsche Zeitung-ը, ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեյցարիայի ԱԳ նախարար Դիդիե Բուրկհալտերին ուղղված նամակում պահանջվում է հզորացնել ԵԱՀԿ միջնորդական դերը հակամարտության կարգավորման հարցում: Գերմանացի նախարարը կարևորել է արտագնա խորհրդակցությունները քառյակի ձևաչափով՝ ԱՄՆ, ԵՄ, Ռուսաստան և Ուկրաինա, որոնք հարկավոր է անցկացնել Կիևում, երկրի արևելքում ու արևմուտքում:
Ըստ Շտայնմայերի, ԵԱՀԿ-ն, որի դիտորդական առաքելությունն արդեն աշխատում է Ուկրաինայում, կարող է նաև կլոր սեղաններ կազմակերպել երկու դիմակայող կողմերի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ: Այդպիսով նրանց քաղաքական աջակցություն կցուցաբերվի, կարծում է Գերմանիայի ԱԳ նախարարը:
Մինչդեռ, Կրամատորսկում կրակ են բացել ուկրաինական Մի-8 ուղղաթիռի վրա, հայտնում է INTERFAX-ը, որի արդյունքում ուղղաթիռը պայթել է:
Ըստ բազմահարկի բնակիչներից մեկի, որի տանիքից բացվել է կրակը, իրենք երեք կրակոց են լսել՝ անմիջապես դրանից հետո զինվորական համազգեստով մարդիկ դուրս եկան մուտքից, բայց դիմակներ չունեին, նստեցին առանց համարանիշերի մեքենաներ ու մեկնեցին:
Այժմ տների բակերում շատ են միլիցիայի համազգեստով մարդիկ ու քաղաքացիական անձիք: Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն ու Ուկրաինան Ժնևում հայտարարություն ընդունեցին Ուկրաինայում լարվածության նվազեցմանն ուղղված կոնկրետ քայլերի վերաբերյալ: «Մենք հավանություն տվեցինք փաստաթղթին: Դա ապրիլի 17-ի ժնևյան հայտարարությունն է, որով մենք համաձայնվել ենք սկզբնական, կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել լարվածությունը մեղմացնելու համար», -ասել է նախարար Լավրովը: Ուկրաինան ճգնաժամից դուրս բերելու համար ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն, ԵՄ-ն ու Ուկրաինան կոչ են արել զինաթափել ապօրինի կազմավորումները, ազատել հրապարակներն ու փողոցներն ու համաներում հայտարարել:
«Մենք առաջարկում ենք՝ զինաթափել բոլոր ապօրինի զինյալ կազմակերպություններին, բոլոր գրավված շենքերը վերադարձնել օրինական տերերին, ազատել բոլոր գրավված փողոցները, հրապարակներն ու այլ հանրային վայրերը, համաներում հայտարարել բոլոր ցուցարարների համար, բացառությամբ ծանր հանցագործություններ կատարածների», -ասել է Լավրովը:
Ժնևի փաստաթուղթը կոչ է անում անհապաղ երկխոսություն սկսել շրջանների մասնակցությամբ: Սահմանադրական բարեփոխում Ուկրաինայում տեղի կունենա ամեն դեպքում, որով կապահովվեն բոլոր շրջանների բնակիչների իրավունքները: Ըստ Լավրովի, բանակցությունների ամենակարևոր արդյունքը այն է, որ կողմերը ընդունեցին, որ ճգնաժամը պետք է իրենք ուկրաինացիները կարգավորեն: Հայտարարության մեջ առաջիկա ընտրությունների հարցը չի շոշափվում: Մասնակիցները կոչ են արել ԵԱՀԿ-ին աջակցել իրավիճակի կարգավորմանն Ուկրաինայում:
Մինչդեռ VOA News-ը նշում է, որ Ուկրաինայի հետ սահմանին ռուսական զորքերի կուտակումների պայմաններում, որոշ փորձագետներ ու քաղաքական գործիչներ ցածր են գնահատում զգալի առաջընթացի հեռանկարները բանակցություններում: Բանակցությունները Ուկրաինայի շուրջ տևեցին յոթ ժամից ավելի: Ռուսաստանը ներկայացնում էր ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ-ն՝ Ջոն Քերին, ԵՄ-ն՝ Քեթրին Էշթոնը, Ուկրաինան՝ ԱԳ նախարար Անդրեյ Դեշչիցան:
Ապրիլի 18-ին Ուկրաինայի իշխանություններն ազգային միասնության կոչ արեցի և խոստացան բավարարել նաև ռուսամետ ուժերի որոշ պահանջներ: Կիևը մտադիր է ապակենտրոնացնել իշխանությունն ու ռուսաց լեզվի կարգավիճակն ապահովել երկրի տարածքում:
Իր հերթին ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներով է սպառնացել, եթե Ռուսաստանը չկատարի Ժնևում ստորագրած պարտավորությունները: Ի պատասխան Կրեմլը մեղադրեց Օբամայի վարչակազմին, որ նա վերաբերում է Մոսկվայի հետ ինչպես «զանցանք գործած աշակերտի»:

25 Апрель 2014 - 17:39 AMT
Западные страны, заявляющие о необходимости ограничивать контакты с Россией на фоне событий на Украине, "заигрались" и хотят захватить Украину, руководствуясь своими геополитическими амбициями, заявил глава российского МИД Сергей Лавров.
"Когда сам себя загоняешь в такую ситуацию, то, безусловно, начинает проявляться раздражение от того, что у тебя ничего не получается, или все получается не так, как ты хотел. И вот тогда нужно что-то делать, чтобы не потерять лицо перед своими избирателями, и все это выливается в потуги на санкционном треке", – сказал он.
По словам министра, реакция со стороны стран Запада на украинские события не добавляет радости никому, прежде всего людям, которые хотят заниматься бизнесом или сотрудничеством в других областях. Лавров также отметил, что Россия, в отличие от США, не собирается угрожать странам, которые не разделяют ее внешнеполитическую линию.
"Нам рассказывают о тех методах, которыми американцы работают с государствами из самых разных регионов. Это не наши методы. Мы не будем шантажировать, мы не будем угрожать, мы все-таки вежливые люди", – сказал министр.
Накануне госсекретарь США Джон Керри выступил с заявлением, в котором снова подверг резкой критике российские власти за эскалацию напряженности на востоке Украины.
Керри сообщил, что, по данным американской разведки, на востоке Украины действуют российские агенты и военные, и пригрозил введением новых санкций против России в том случае, если Москва не предпримет мер по деэскалации ситуации.
"На глазах у всех Россия продолжает финансировать, координировать и поддерживать хорошо вооруженных сепаратистов", – заявил госсекретарь.
В ответ на это Лавров отметил, что пока украинские власти не могут предоставить никаких доказательств присутствия российских спецслужб в восточных областях страны.
"Я много раз ему [Джону Керри] говорил: если украинские службы захватили российских агентов, предъявите их народу, покажите их по телевидению", – сказал глава российского МИД.
Спецоперацию киевских властей на востоке Украины Лавров назвал карательной акцией.
«Где-то 160 танков, 250 боевых машин пехоты, прочая тяжелая техника, авиация – воюют с собственным народом. Это кровавое преступление, за которое те, кто толкнул армию на это, еще ответят, я убежден, и будут преданы правосудию», – сказал министр, передает ВВС.
В свою очередь, в связи с эскалацией украинского кризиса министр иностранных дел Германии Франк-Вальтер Штайнмайер намерен предпринять новую попытку спасти подписанные неделю назад женевские договоренности. Как сообщает газета Süddeutsche Zeitung, в послании, обращенном к председательствующему в ОБСЕ министру иностранных дел Швейцарии Дидье Буркхальтеру, глава МИД ФРГ потребовал усилить посредническую роль в конфликте Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе. Особое значение немецкий министр придает выездным консультациям в формате "четверки" (США, ЕС, Россия и Украина), которые следует проводить в Киеве, на востоке и западе страны.
По мнению Штайнмайера, ОБСЕ, мониторинговая миссия которой уже работает на Украине, могла бы, помимо прочего, организовывать "круглые столы" с участием представителей обеих конфликтующих сторон. Таким образом, им будет оказана ощутимая политическая поддержка, полагает глава МИД Германии.
Между тем, по украинскому вертолету Ми-8 в Краматорске вели огонь с крыши многоэтажек, передает INTERFAX. После обстрела машина взорвалась.
По словам жителей одного из домов, они услышали три выстрела. "Сразу после выстрелов шесть человек в камуфляже, но без масок на лицах, вышли из подъезда, быстро сели в УАЗ и еще пару машин без номеров и уехали", – рассказывают очевидцы.
Сейчас во дворах домов на Парковой улице много людей в милицейской форме и гражданских.
По данным группы "Информационное сопротивление", вертолет Ми-8 находился на взлете, когда в него был произведен выстрел ПТУРС.
Россия, США, ЕС и Украина приняли в Женеве заявление, касающееся конкретных шагов по деэкскалации напряженности на Украине.«Мы одобрили документ. Это женевское заявление от 17 апреля, в котором мы согласились с необходимостью принять первоначальные, конкретные шаги по деэскалации напряженности, установлению безопасности для всех граждан Украины", — сказал глава МИД РФ Сергей Лавров. Для вывода Украины из кризиса Россия, США, ЕС и Украина призвали разоружить незаконные формирования, освободить площади и улицы и провести амнистию.
«Среди шагов, которые мы призываем осуществить, следующие: все незаконные вооруженные формирования должны быть разоружены, все незаконно занятые здания должны быть возвращены легитимным владельцам, все оккупированные улицы, площади и другие публичные места во всех городах Украины должны быть освобождены. Должна быть осуществлена амнистия всем протестующим — за исключением тех, кто совершил тяжкие преступления», – отметил Лавров.
Женевский документ призывает к немедленному началу диалога по Украине с участием регионов в рамках конституционного процесса. Конституционная реформа на Украине состоится в любом случае, в ее рамках будут обеспечены права всех регионов. По слова Лаврова, самым главным итогом переговоров является факт признания сторонами, что этот кризис должны урегулировать сами украинцы, в том, что касается немедленного прекращения конфликтов, связанных с задержанием протестующих, занятием различных зданий, площадей и в том, что касается уже в долгосрочном плане начала подлинной конституционной реформы.Упоминания о предстоящих выборах на Украине в заявлении нет.Участники переговоров призвали ОБСЕ содействовать урегулированию ситуации на Украине.
Между тем, VOA News отмечает, что в условиях скопления российских войск на границе с Украиной, некоторые эксперты и политики низко оценивали перспективы достижения значительного прогресса на переговорах. До начала дискуссии политологи отмечали, что заявления Путина по Украине, которые он может сделать в ходе ежегодной «Прямой линии» с российским народом, могут оказать гораздо большее влияние на события на востоке Украины.
Переговоры по урегулированию кризиса на Украине с участием представителей РФ, США, ЕС и Украины длились больше семи часов. Россию представлял глава МИД Сергей Лавров, США — госсекретарь Джон Керри, ЕС — глава европейской дипломатии Кэтрин Эштон, Украину — и.о. главы МИД Андрей Дещица.
18 апреля власти Украины призвали граждан страны к национальному единству и пообещали удовлетворить некоторые из требований пророссийских сил на востоке страны. В планах Киева – децентрализация власти и обеспечение гарантий статусу русского языка на территории страны.
В свою очередь США пригрозили новыми санкциями, если Россия не будет выполнять свои обязательства по соглашению, подписанному в Женеве. В ответ Кремль обвинил администрацию Обамы в том, что та обращается с Москвой как с «провинившимся школьником».