28 Ապրիլ 2014 - 07:16 AMT
Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) առաքելության հատուկ համակարգող Սիգրիդ Քաագը հայտարարել է, որ Սիրիան նախկինի պես պահպանում է թունավոր նյութերի իր արսենալը, որոնց ընդհանուր ծավալը կազմում է 1300 տոննա: Նա կոչ է արել Դամասկոսին ապահովել պայմանի կատարումը, որով ապրիլի 27-ը քիմիական զենքն երկրից հանելու վերջնաժամկետն էր:
Փորձագետների խումբը, որոնց հանձնարարվել էր ոչնչացնել Սիրիայի քիմիական արսենալը, գործում է ՄԱԿ ԱԽ ու Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպության հովանու ներքո: «Քիմիական զենքի մեծ մասը դուրս է բերվել, բայց դեռ չի ոչնչացվել, և մինչև հունիսի 30-ը գործող ժամկետը վերաբերում է սիրիական արսենալի այդ մասին: Ահա թե ինչու այդքան կարևոր է դուրս բերել ողջ սպառազինությունը, որը գտնվում է նույն օբյեկտում»,-հայտարարել է Սիգրիդ Քաագը, հայտնում է ВВС-ին:
Նա նաև մտահոգություն է հայտնել ՄԱԿ անունից սիրիական բանակի կողմից վերջերս քլորի կիրառման առնչությամբ: Այդ թունավոր նյութը ներառված է պայմանավորվածության մեջ, որն, ինչպես շատերն են համարում, կանխեց ԱՄՆ ռազմական ներխուժումը Սիրիա: Դամասկոսը ժխտում է որպես զենք քլորի կիրառումը:
Քիմիական զենքի մեծ մասը գոյություն ունի առանձին քիմիական նյութերի տեսքով, որոնք թունավոր են դառնում միայն խառնելու դեպքում:
Ըստ Քաագի, քիմիական սպառազինման հավաքման, նախապատրաստման ու գործարկման օբյեկտներն արդեն ոչնչացված են: «Մնում են այսպես կոչված քիմիական զենքի բինար բաղադրիչները, սակայն քիմիական սպառազինության ծրագիրը Սիրիայում ըստ ՔԶԱԿ ընթացիկ զեկույցի և համապատասխան կոնվենցիայի, այլևս գոյություն չունի»,-նշել է նա:
Մինչդեռ, Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Լորան Ֆաբիուսը խոստովանել է, որ Ֆրանսիան Սիրիայի կողմից քիմզենքի օգտագործման ապացույցներ չունի այսպես կոչված «ընդդիմության դեմ»: Թունիսում գերմանացի և թունիսցի գործընկերների հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Ֆաբիուսը բացասաբար պատասխանեց վերջերս Սիրիայի կողմից քիմիական զենքի կիրառման ապացույցների վերաբերյալ հարցին, հայտնում է SANA գործակալությունը:
Քիմիական զենքի ոչնչացումը Սիրիայում հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկել են նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին:

Специальный координатор миссии Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) Сигрид Кааг заявила, что Сирия по-прежнему удерживает около 7,5% своего арсенала отравляющих веществ, общий объем которых составляет 1300 тонн. Она призвала Дамаск обеспечить выполнение условия, по которому 27 апреля было крайним сроком для вывоза химических вооружений из страны.
Группе экспертов, которым поручена ликвидация химического арсенала Сирии, действует под эгидой Совета Безопасности ООН и Организации по запрещению химического оружия.
"Большая часть химических вооружений вывезена, но пока не ликвидирована, и срок до 30 июня относится и к этой части сирийского арсенала. Вот почему так важно вывезти остающиеся вооружения, которые находятся на одном объекте", – заявила Сигрид Кааг, передает ВВС.
Она также выразила обеспокоенность от имени ООН недавними сообщениями о применении сирийской армией хлора против повстанцев. Этот отравляющее вещество не было включено в договоренность, которая, как считают многие, предотвратила военную интервенцию США в Сирии.
Дамаск отрицает использование хлора в качестве оружия.
Большая часть химических вооружений Сирии существует в виде отдельных химических веществ, которые становятся отравляющими только при смешивании.
По словам Сигрид Кааг, объекты по сборке, подготовке и запуску химических вооружений к настоящему времени уничтожены. "Остаются так называемые бинарные компоненты химического оружия, однако программа химических вооружений Сирии в соответствии с текущей декларацией ОЗХО и соответствующей конвенцией, больше не существует", – отметила она.
Между тем, министр иностранных дел Франции Лоран Фабиус признал, что у Франции нет доказательств применения Сирией химоружия против так называемых «сил оппозиции».
В Тунисе на совместной пресс-конференции с его немецким и тунисским коллегами на вопрос о наличии у Парижа доказательств применения в последнее время Сирийской армией химических отравляющих веществ Фабиус ответил отрицательно, передает сирийское агентство SANA.
Ликвидацию химического оружия в Сирии обсудили также в телефонном разговоре министр иностранных дел РФ Сергей Лавров и Госсекретарь США Джон Керри.