28 Ապրիլ 2014 - 13:12 AMT
Ինչպես գրում է ռուս փորձագետ Վասիլի Ստադնիցկին, Մոբիլի ամեն մի փորձագիտական զեկույց կառուցված է հետևյալ պայմանական թեզերի վրա: Առաջինը՝ ուդիները Կովկասյան Աղվանքի պետական ու մշակութային ժառանգության ժամանակակից կրողներն են: Երկրորդը՝ 1836 թվականին, երբ Նիկոլայ Առաջինը վերացրեց Աղվանական կաթողիկոսությունը և միացրեց այն Հայ Առաքելական եկեղեցուն, ուդիների պատմամշակութային զարգացումն ընդհատվեց: Ուդիների ենթակայությունն Էջմիածնին, որը տևեց 1836 թվականից մինչև ԽՍՀՄ փլուզումը, ըստ Մոբիլի, նպաստեց ուդիների ոչնչացմանը հայերի ու Ռուսաստանի կողմից: Երրորդը՝ երբ Ադրբեջանը 1991 թվականին վերականգնեց անկախությունը, սկսվեց ուդիների պատմական ու մշակութային վերածնունդն ու Կովկասյան Աղվանքի մշակույթի վերածնունդը:
Ըստ պատմագիտության, ուդիները Կովկասյան Աղվանքի բնակիչների հետնորդներն են: Այդ պետությունը պատմական թատերաբեմից իջել է վաղ միջնադարում և ժամանակին կրել է Հայաստանի քաղաքական, տնտեսական ու մանավանդ' հոգևոր լուրջ ազդեցությունը: Ադրբեջանցի պատմաբանները պնդում են, որ իրենք հենց աղվանների հետնորդներն են, ինչը, սակայն, լուրջ չի ընդունվում: 313 թվականին, երբ Գրիգոր Լուսավորիչը մկրտեց աղվանաց թագավոր Ուրնայրին, ուդիները ևս քրիստոնյա դարձան: Նրանց գիրը ևս ստեղծվել է Մաշտոցի այբուբենի հիման վրա: Արաբների, թուրքերի, մոնղոլների, պարսիկների ասպատակությունները նպաստեցին, որ ուդիները մերձենան հայերին: Պատահական չէ, որ հետագայում նրանցից շատերը միահյուսվեցին հայկական տոհմերի հետ, իսկ ժամանակակից ուդիները հիմնականում հայկական ազգանուններ են կրում: Մոբիլը համարում է, որ ուդիների ծագման ընդունված տեսությունը պատմական կեղծիք է, որը տարածվում է տասնամյակներ շարունակ: Ադրբեջանական մամուլին տված իր հարցազրույցներից մեկում Մոբիլն ասել է, որ հայերն ուզում էին ոչնչացնել այն ամենն, ինչ հիշեցնում էր ուդիների ոչ հայկական ծագման մասին: Ըստ Մոբիլի, դրանով է բացատրվում այն, որ ուդիների մեծ մասը հայկական ազգանուններ է կրում, իսկ եկեղեցին գտնվում է ՀԱԵ ազդեցության շրջանակում: Մի խոսքով, ըստ Մոբիլի, ուդիները դարեր շարունակ ուծացվել են, ենթարկվել են մշակութային ցեղասպանության:
Մոբիլի հրապարակային ելույթներն ագրեսիվ հակահայկական բնույթ են կրում՝ «հարյուրավոր աղվանական վանքեր կամ քանդվեցին, կամ յուրացվեցին հայերի կողմից», «հայերն ուզում էին ոչնչացնել այն ամենն, ինչ կապ ուներ ուդիների հետ» և այլն: Էջմիածինն, ըստ Մոբիլի, ուդիների համար միայն մեկ բան է արել՝ «1836 թվականին վերջին մեխն է խրել ուդիների հոգևոր մշակույթի դագաղը»:
Այստեղ սքողված խայթոց կա նաև Ռուսաստանի հասցեին, քանի որ «վերջին մեխը խփվել է» Նիկոլայ Առաջինի հրամանով: Ադրբեջանաբնակ գիտնականի կարծիքով ստացվում է, որ Ռուսաստանն ուդիների մշակութային ցեղասպանության եթե ոչ անմիջական, ապա գլխավոր մասնակիցներից մեկն է:
Այստեղ մոտենում ենք հոդվածի գլխավոր թեմային՝ «ուդիների գործոնին» Ադրբեջանում ու Հարավային Դաղստանում: Հարավային Դաղստանի բնակիչների մեծ մասը լեզգիներ ու լեզգիալեզու ժողովրդներ են՝ ռութուլներ, ծախուրներ: Ուդիներն իրենք էլ լեզգիալեզու են: Ըստ որոշ դիտորդների, Բաքվի աջակցությունն ուդիների մշակույթին կովկասյան տարածաշրջանում բարդ ռազմավարության բաղկացուցիչ մասն է: Լեզգիների աշխարհն այդ ռազմավարության կարևոր ուղղություններից է: Բաքուն փորձում է ազդել ինչպես «իր»՝ ադրբեջանական լեզգիների, այնպես էլ դաղստանցի լեզգիների վրա: Հաջողության դեպքում Բաքուն կհանդարտեցնի ադրբեջանցի լեզգիներին, իր կողմը կգրավի Դաղստանի լեզգիներին և ռազմավարական վերահսկողություն կստանա Դաղստանի հարավում: Առաջխաղացումն այդ ճանապարհով Արևմուտքի համար Բաքվի աշխարհաքաղաքական հաջողության գրավականը կլինի: Եթե հավելենք անդրմայրցամաքային ածխաջրածնային նախագծերը, ինչպես նաև հարավային Դաղստանի չհետազոտված բնական պաշարները, ապա Ալիևների ընտանիքը դեռ երկար կպահպանի իր արժեքն Արևմուտքի համար:
Բաքվի ռազմավարության մեջ ևս մեկ ուղղության կա: Ինչպես կարծում են փորձագետները, Բաքուն օգտագործում է ուդիներին ադրբեջանական մշակույթը որպես հին մշակույթ ներկայացնելու համար և ճանապարհ է հարթում Ադրբեջանի համար դեպի Արևմուտք: Արևմուտքում Ադրբեջանի Հանրապետությունը հաճախ անվանում էին «ուծացման բացարձակ չեմպիոն»: Բաքվի աջակցությունը անհետացող քրիստոնյա ժողովրդի մշակույթին կոչված է ցույց տալու աշխարհին, որ իրականում այդպես չէ: Բաքուն նաև ձգտում է ներկայացնել Ադրբեջանն որպես բազմազգ երկիր, որտեղ մահմեդական ադրբեջանցիները սատարում են քրիստոնյա ուդիներին: Հավանաբար, Բաքվում կարծում են, որ բազմամշակութային լինելու այս ցուցադրությունն առավելություն կտա Ադրբեջանին Հայաստանի ու Ղարաբաղի համեմատ, որտեղ իսլամն, անշուշտ, չի հետապնդվում, սակայն աջակցություն էլ չի ստանում: Ուդիների լեզգիալեզու լինելը լավ հաղթաթուղթ է ադրբեջանցի լեզգիների, ավարների ու թալիշների մեղադրանքների դեմ:
Բաքվի ուդիների հետ կապված ռազմավարությունը սերտ կապ ունի ղարաբաղյան հարցի հետ: Մոբիլի պատմական հետազոտությունները թեզերի հիմնական մասով նույնանում են այն ադրբեջանցի պատմաբանների հետ, որոնք Ղարաբաղը համարում են «հայերի կողմից նվաճված տարածք»: Մոբիլի ելույթներում հաճախ է հնչում թեզը «հայերի կողմից օկուպացված» Աղվանքի տարածքների մասին, մասնավորապես, Գանձասարի վանքի մասին: Ելույթ ունենալով Բաքվում փակ մի միջոցառման ժամանակ՝ պատմաբանը ցանկություն է հայտնել, որ մի օր բոլոր զեկուցողները հանդիպեն Գանձասարում՝ «Աղվանքի եկեղեցու օրրանում, որն այժմ հայերի օկուպացիայի տակ է»: (Այնինչ, Գանձասարի վանքը հայ քրիստոնեական սրբություններից է և գտնվում է չճանաչված Արցախի Հանրապետության տարածքում):
Ադրբեջանի պաշտոնական պատմագիտության մեջ Գանձասարի հայկական վանքը համարվում է աղվանական, որն իբր հայերն ապօրինաբար յուրացրել են Աղվանքի կաթողիկոսության լուծարումից հետո: Ադրբեջանի ակադեմիական ավանդույթը, որը սկիզբ է առնում տխրահռչակ Զիա Բունիաթովից, Գանձասարը որակում է որպես Աղվանքի կաթողիկոսների նստավայր ու Կովկասյան Աղվանքի հոգևոր և քաղաքական կենտրոն, որը գոյատևել է VI-XIX-րդ դարերում:
Նրբանկատությունից ելնելով, չանդրադառնանք այն հարցին, թե ինչու հանկարծ V դարում գոյություն ունեցող Կովկասյան Աղվանքը հասավ մինչև XIX դար: Չխորանանք նաև, թե ինչպես հայ մելիք Հասան Ջալալը «վերածվեց» աղվանական տիրակալի: Այս պատմական տեսանկյունից կարևոր է ոչ թե գիտական, այլ քաղաքական գործոնը: Իսկ այն շատ պարզ է. Ղարաբաղը «բուն հայկական տարածք չէ, ուստի պետք է վերադարձվի Ադրբեջանին», որն էլ պարզվում է Կովկասյան Աղվանքի հետնորդն է: Որպես այս թեզի ապացույց Մոբիլը հավելում է, թե անտիկ դարաշրջանի պատմաբան Ստրաբոնը Բաքուն անվանել է Աղվանապոլիս: Ինչպես կարծում են Բաքվում, «աղվանականի» իրավունքով Ադրբեջանին է պատկանում նաև նախկին Ուրնայրի թագավորության հյուսիսը՝ ներկայիս հարավային Դաղստանի տարածքը: Իսկ որ Դերբենտն «ադրբեջանական քաղաք է», այսպես թե այնպես իրենց հրապարակային ելույթներում ասում են Ադրբեջանում շատերը՝ Ռոբերտ Մոբիլից սկսած, և բարձրագույն ղեկավարությամբ վերջացրած:
Եվ կրկին պատմական փաստերը զոհաբերվում են քաղաքական շահին: Ցանկացած պատմաբան ուսանող կասի, որ 1813 թվականին Գյուլիստանում Ադրբեջանի ներկայացուցիչներ չեն եղել, ուստի վերջինիս հռետորական հավակնությունները Դերբենտին անհիմն են:

28 Апрель 2014 - 06:19 AMT
Как пишет Василий Стадницкий, каждый экспертный доклад Мобили строится на следующих условных тезисах. Первый: удины, родной народ Мобили – это современные носителя исторического и культурного наследия древнего государства Кавказская Албания. Второй: в 1836 году, когда Николай I упразднил Албанский католикосат и слил его с Армянской Апостольской церковью, историко-культурное развитие удин прервалось. Нахождение удин под омофором Эчмиадзина, длившееся с 1836 вплоть до распада СССР, было временем этноцида удин со стороны армян и России. Третий: когда Азербайджан в 1991 году восстановил свою независимость, то началось историческое и культурное возрождение удин и ренессанс культуры Кавказской Албании.
Удины – лезгиноязычный народ, потомки древнего народа ути, который в древности был одним из автохтонов государства Кавказская Албания. В 313 году, когда армянский епископ Григорий Просветитель крестил албанского царя Урнайра, ути – удины также обратились в христианскую веру.
Процессы этногенеза древних ути в нынешних удин проходили, в основном, в лоне армянской культуры. Считается, что Благую Весть удины услышали от армянского епископа Григория Просветителя, который в 313 году крестил царя Кавказской Албании Урнайра. Удинская письменность базируется на алфавите, который создал армянский просветитель Месроп Маштоц. Нашествия арабов, тюрков, монголов, персов служили для родственных по вере армян и удин сильнейшими конвергирующими факторами. Не случайно, что впоследствии многие удинские роды потом тесно сроднились с армянскими, а большинство нынешних удин носят фамилии, оканчивающиеся на « -ян».
Впрочем, сам Мобили считает, что общепринятая точка зрения на удин – это тиражируемая десятилетиями историческая фальсификация. В одном из своих интервью для азербайджанской прессы Мобили сказал: армяне хотели уничтожить все, что напоминало о неармянском происхождении удин. Этим, по словам Мобили, объясняется то, что большинство удин носит фамилии с армянским окончанием, и то, что в литургическом отношении удинское христианство находится в зоне Армянской Апостольской церкви, а не является автокефальным. Говоря проще, армяне по отношению к удинам на протяжении веков проводили политику насильственной ассимиляции и культурного геноцида.
Публичные выступления Мобили проникнуты агрессивными антиармянскими пассажами вроде «сотни албанских храмов были либо разрушены, либо присвоены армянами», «армяне хотели уничтожить все, что было связано с албанами-удинами» и так далее. Эчмиадзин в плане удин, по словам Мобили, сделал лишь то, что «в 1836 году вбил последний гвоздь в гроб удинской духовной культуры».
В этой фразе кроется и воинственный выпад в сторону России, поскольку «вбивание последнего гвоздя» произошло с санкции Николая I. Из слов ученого из Баку выходит: Россия является если не прямым виновником в культурном геноциде удин, то одним из его главных участников.
Здесь мы подходим к главной теме статьи – «удинском факторе» Азербайджана в Южном Дагестане. Основную часть жителей ЮжДага составляют лезгины и лезгиноязычные народы: рутульцы, цахуры. Удины сами являются лезгиноязычным народом. Согласно мнению некоторых наблюдателей, поддержка Баку удинской культуры – составная часть сложной стратегии в Кавказском регионе. Лезгинский мир – одно из главных направлений этой стратегии. Баку пытается влиять как на «своих», азербайджанских лезгин, так и на «чужих», то есть лезгин юга Дагестана. В случае успеха Баку усмиряет азербайджанских лезгин, переманивает на свою сторону лезгин Дагестана и получает стратегический контроль над дагестанским Югом. Продвижение по пути решения этой задачи будет для Запада залогом геополитического успеха Баку по овладению намеченными целями. Если прибавить сюда трансконтинентальные углеводородные проекты, а также неисследованные природные богатства ЮжДага, то ценность семьи Алиевых в глазах Запада не упадет еще долго.
В удинской стратегии Баку есть еще одна линия. Как считают многие эксперты, удины служат Баку для удревления азербайджанской культуры, государственности, и открывают Азербайджану дорогу в мир Запада, куда это закавказское государство стремится изо всех сил. Азербайджанскую Республику на Западе очень долго называли «абсолютным чемпионом по ассимиляции». Поддержка Баку культуры исчезающего христианского народа должна демонстрировать миру, что на самом деле всё это не так. Баку также хочет показать Азербайджан как демократическую многонациональную страну, где мусульмане – азербайджанцы поддерживают христиан – удин. Возможно, в Баку полагают: эта демонстрация мультикультурности даст Азербайджану много очков вперед перед Арменией и Карабахом, где ислам, конечно, не преследуется, но и не поддерживается. Лезгиноязычность удин – хороший козырь против ирреденты со стороны азербайджанских лезгин, аварцев и талышей.
Удинская стратегия Баку тесно увязана с карабахским вопросом. Исторические исследования Мобили в большинстве тезисов сходятся с работами тех азербайджанских историков, которые считают Карабах «территорией, завоеванной армянами». В речах Мобили часто проходят фразы об «оккупированных армянами» территориях Албании, в частности, о монастыре Гандзасар. Выступая на одном закрытом мероприятии в Баку, удинский историк пожелал, чтобы все докладчики когда-нибудь встретились в Гандзасаре – «колыбели Албанской церкви, сейчас находящейся под армянской оккупацией». (Гандзасарский монастырь, святыня армянского христианства, находится на территории непризнанной Республики Арцах).
В официальной историографии Азербайджана армянский монастырь Гандзасар считается албанской обителью, незаконно присвоенной армянами после ликвидации Албанского католикосата. Академическая традиция Азербайджана, берущая начало от академика Зии Буниятова, определяет Гандзасар как резиденцию албанских католикосов и духовно-политический центр Кавказской Албании, существовавший с VI по XIX века. Из деликатных соображений стоит опустить то, почему прекратившая существование в V веке Кавказская Албания вдруг умудрилась дожить до XIX века. Не стоит углубляться и в превращение армянского мелика Гасана Джалала в албанского правителя. В данном историческом дискурсе важен не научный, а политический аспект. Он выражается крайне просто: Карабах не является исконной армянской территорией, и потому должен быть возвращен Азербайджану – правопреемнику Кавказской Албании. В качестве доказательства данного тезиса тот же Мобили добавляет, что во времена античного историка Страбона Баку назывался Албанополис. Как считают в Баку, по «албанскому» праву Азербайджану принадлежит и северная часть бывшего царства Урнайра – нынешний Южный Дагестан. О том, что Дербент – это азербайджанский город, так или иначе говорят в своих публичных выступлениях в прикаспийской республике многие – начиная от Роберта Мобили и заканчивая представителями высшего руководства. Опять же, исторические факты здесь приносятся в жертву политическому расчету. Любой студент-историк скажет, что в 1813 году в Гюлистане представителей Азербайджана не было – а это означает, что его риторические претензии на Дербент безосновательны.