Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան (1994-1997 թթ.) Ռիչարդ Կոզլարիչը Turan-ին տված հարցազրույցում իր լուրջ մտահոգությունն է հայտնել Ադրբեջանում քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ, կապված լրագրողների ու քաղաքական ակտիվիստների հետապնդումների նոր փաստերի հետ: Այդ ֆոնի վրա տասնյակ ամերիկացի դիվանագետներ, կոնգրեսականներ ու պաշտոնյաներ պատրաստվում են մայիսի 29-30 մասնակցել Վաշինգտոնում կայանալիք «Ապագայի տեսլականը» խորհրդաժողովին:
Այդ իրադարձությունները շատերը համարում են PR միջոցառում, որը ֆինանսավորում է Ադրբեջանի Պետնավթային ընկերությունը՝ SOCAR-ը:
«Ես զբաղվում եմ ԱՄՆ ու Ադրբեջանի հարաբերություններով 1992 թվականից, բայց ես ավելի վատ իրավիճակ չեմ հիշում, քան այն, ինչ կատարվում է Ադրբեջանում այսօր», -ասել է Կոզլարիչը:
Բաքվում քննադատում են Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ուորլիքին, իսկ Կոնգրեսի աշխատակիցներին մեղադրում են լրտեսության մեջ, միևնույն ժամանակ իշխանությունները ֆինանսավորում են Վաշինգտոնում անցնող ադրբեջանա-ամերիկյան խորհրդաժողովը, սատարելու համար ադրբեջանա-ամերիկյան ռազմավարական գործընկերությանը, նշել է Կոզլարիչը:
Անդրադառնալով լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովի ձերբակալությանը՝ Կոզլարիչն ասել է, որ այդ հայտնի անկախ լրագրողի ձերբակալությունը Թուրքիայից արտաքսումից հետո լուրջ մտահոգություն է առաջացրել աշխարհում իրավապաշտպան խմբերի շրջանում:
Կոզլարիչի համար Ռաուֆ Միրկադիրովի ձերբակալությունը «քաղաքական այլախոհության, ԶԼՄ-ների ազատության ու հայերի և ադրբեջանցիների միջև ցանկացած դրական շփում հաստատելու դեմ ուղղված Ալիևի ռեժիմի անկումային գործողությունների վերջին օղակն է»:
«Ալիևի ռեժիմը վախենում է ոչ թե Ռուսաստանից կամ Իրանից, այլ սեփական քաղաքացիներից…Նրանք նույնիսկ արգելում են հյուրանոցներին տարածք տրամադրել ՈԿԿ-ներին ռեժիմը քննադատող միջոցառումներ անցկացնելու համար: Այս ամենը մեկ անգամ ևս վկայում է, որ ռեժիմին չի մտահոգում արտաքին արձաքանգը Ադրբեջանի քաղաքացիների իրավունքների ոտնահարմանը»,-ասաց Կոզլարիչը: Ինչ վերաբերում է առաջիկա ադրբեջանա-ամերիկյան խորհրդաժողովին, ապա ակնկալվում է 6 հայտնի ամերիկացի սենատորների ելույթ և էներգետիկ դիվանագիտության գծով պետքարտուղարի օգնականի տեղակալի ելույթը Եվրասիական էներգետիկ միջանցքի թեմայով հատուկ նստաշրջանում:
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը և ՊՆ ղեկավարի օգնականի տեղակալ Էվելին Ֆարկաշը հանդես կգան «Ադրբեջան. Հուսալի ընկեր կարևորագույն գլոբալ խաչմերուկում» թեմայով նիստում: Նստաշրջաններից ոչ մեկը նվիրված չէ երկրում տիրող քաղաքական իրավիճակին:
Վերջերս Ադրբեջանի դեսպանությունը վարձել էր Մասաչուսեթս նահանգից Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բիլ Դելեհանթին՝ մշակելու համար ԱՄՆ կառավարության ու օրենսդիրների հետ աշխատանքի կազմակերպման ռազմավարությունը, ԱՄՆ պաշտոնյաների, հնարավոր է` նաև ամերիկյան ԶԼՄ-ների հետ շփման կարգը:

Бывший посол США в Азербайджане (1994-1997 гг.) Ричард Козларич в интервью Turan выразил серьезное беспокойство политической ситуацией в Азербайджане, в связи с новыми фактами преследований журналистов и политических активистов. На этом фоне десятки американских дипломатов, конгрессменов и должностных лиц готовятся принять участие 29-30 мая в Вашингтоне в конференции «Видение будущего».
Это событие многие обозреватели считают PR мероприятием, спонсируемым Госнефтекампанией Азербайджана – SOCAR.
«Я занимаюсь отношениями США и Азербайджана с 1992 года, и я не видел хуже ситуации, чем то, что в настоящее время происходит в Азербайджане», – сказал Козларич.
В Баку критикуют американского сопредседателя Минской группы Уорлика, а сотрудников Конгресса обвиняют в шпионаже, в то же время власти финансируют азербайджано-американскую конференцию в Вашингтоне, чтобы поддержать американо-азербайджанское стратегическое партнерство, отметил Козларич.
Касаясь ареста журналиста Рауфа Миркадырова, Козларич сказал, что арест этого видного независимого журналиста после насильственной депортации из Турции, вызвал серьезное беспокойство среди правозащитных групп по всему миру.
Для Козларича арест Рауфа Миркадырова является «последним звеном в нисходящих действиях режима Алиева, направленных на подавление политического инакомыслия, свободы СМИ и любые попыток заниматься позитивными контактами между армянами и азербайджанцами».
«Режим боится не России или Ирана, а собственных граждан … Они даже идут на то, чтобы запрещать отелям проводить у себя мероприятий НПО, которые критикуют режим. Все это еще один признак того, что режим не заботит внешняя реакция на растущее подавление прав граждан Азербайджана ", – подчеркнул Козларич. Что касается предстоящей американо-азербайджанской конференции, то там ожидается выступление 6 ключевых американских сенаторов и заместителя помощника госсекретаря по энергетической дипломатии на специальной сессии по «Евразийскому энергетическому коридору».
Посол США в Азербайджане Ричард Морнингстар и заместитель помощника министра обороны Эвелин Фаркаш выступят на обсуждении «Азербайджан: Надежный друг на важнейшем глобальном Перекрестке».
Ни одна из сессий предстоящей конференции не посвящена политической ситуации в стране.
Недавно посольство Азербайджана наняло бывшего члена Палаты представителей штата Массачусетс Билла Делэханта для работы по организации стратегии и по связям с законодателями, отношений с правительством США, общения с официальными лицами США и, возможно, американскими СМИ.