29 Ապրիլ 2014 - 10:06 AMT
Ռուսական ներխուժումը Ղրիմ ու Ուկրաինայի այդ տարածաշրջանի հետագա բռնակցումը Ռուսաստանին Կրեմլի «հինգերորդ շարասյան» ակտիվացման պատճառ դարձան ամբողջ հետխորհրդային տարածքում: Ինչպես գրում է Vesti.az-ը, հնարավոր ռուսական ներխուժման սպառնալիքի վերաբերյալ մտավախությունները հետխորհրդային հանրապետությունների համար ամենևին էլ տեսական չեն, այլ միանգամայն իրական սպառնալիք են:
«Մինչև վերջերս ռուսամետ ուժերը շատ թույլ էին ներկայացված Ադրբեջանի քաղաքական ասպարեզում, և գերադասում էին քողարկված գործել: Սակայն ուկրաինական իրադարձություններից հետո այդ ուժերը սկսեցին բացահայտ հավանություն տալ Ղրիմի բռնակցմանը, միաժամանակ զգալիորեն ակտիվացավ ռուսամետ քարոզչությունը ԶԼՄ-ներում ու սոցցանցերում:
Ադրբեջանի կոմկուսը միանգամից նամակ ուղարկեց Վլադիմիր Պուտինին՝ միանշանակ աջակցություն հայտնելով Ռուսաստանի գործողություններին Ղրիմում և շեշտելով Խորհրդային Միության նման միավորման ստեղծման անհրաժեշտությունը հետխորհրդային տարածքում Արևմուտքի ճնշմանը հաջողությամբ դիմակայելու նպատակով: Նամակում նաև ցանկություն է արտահայտվում, որպեսզի Ադրբեջանն անդամակցի Մաքսային միությանը: Ըստ ադրբեջանցի կոմունիստների, Մաքսային միության ստեղծումը կարող է առաջին քայլը դառնալ հետխորհրդային հանրապետությունների ճանապարհին:
Ճիշտ է, որոշ փորձագետներ խորհուրդ են տալիս առաձնակի կարևորություն չտալ տեղացի կոմունիստների նման հայտարարություններին, պատճառաբանելով իրենց դիրքորոշումը նրանով, որ այսպես կոչված Ադրբեջանի կոմկուսն իրականում մի բուռ մարդկանցից է կազմված, որոնք հեղինակություն չունեն ադրբեջանական հանրության շրջանում: Չժխտելով այս փաստը՝ այնուամենայնիվ պետք չէ նսեմացնել վտանգն Ադրբեջանի ազգային անվտանգության համար: Չէ որ, որքան էլ փոքրաթիվ լինեն տեղացի կոմունիստները, նրանք այնուամենայնիվ կարող են «ալիբի» ապահովել ռուսական կողմի համար երկիր ներխուժելու դեպքում: Պետք չէ մոռանալ, որ տառացիորեն մինչև վերջին պահը ոչ ոք լուրջ չէր ընկալում նաև Ղրիմում գործող «Ռուսական միասնություն» շարժումը, որը Ղրիմի խորհրդարանի վերջին ընտրություններում ստացել էր ձայների ընդամենը 4 տոկոսը: Սակայն հենց այդ շարժումն առանցքային դեր կատարեց ռուսական ներխուժման գործում, իսկ նրա առաջնորդ Սերգեյ Ակսյոնովը ստացավ Ղրիմի վարչապետի պաշտոնը»,-ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը հիշեցնում է, որ 1920 թվականի գարնանն ադրբեջանցի կոմունիստները նույնպես մի քանի տասնյակի էին հասնում և լուրջ հեղինակություն չունեին բնակչության շրջանում: Սակայն հենց նրանց «հրավերին» պատասխանեց ռուսական բանակը՝ հատելով ադրբեջանական սահմանն ու 70 տարով գրավերով երկիրը: Ի դեպ, պետք է խոստովանել, որ ամենևին էլ տեղացի կոմունիստները չեն Ադրբեջանում ռուսական «հինգերորդ շարասյան» գլխավոր ուժը:
«Ազգային անվտանգության տեսակետից Ադրբեջանում հատկապես տագնապալի է այն փաստը, որ որոշ նախկին ու ներկա պաշտոնյաներ միաժամանակ օլիգարխներ են, որոնց բիզնեսի զգալի մասը գտնվում է Ռուսաստանի տարածքում: Դա նրանց խոցելի է դարձնում Կրեմլի ճնշման առջև, որն անհրաժեշտության դեպքում կարող է հեշտությամբ օգտագործել նրանց իր շահերից ելնելով: Բաքվի համար տագնապալի ազդանշան էր, օրինակ, Ադրբեջանի նախկին առաջին փոխվարչապետ Աբբաս Աբասովի հայտարարությունը, նա այժմ Մոսկվայում է ապրում: Անվերապահորեն սատարելով Պուտինի գործողություններին Ղրիմում՝ Աբասովը միաժամանակ կոչ արեց ադրբեջանական ԶԼՄ-ներին հրաժարվել Կրեմլի քննադատության քաղաքականությունից: Աբասովի հայտարարությունը պետք է ընկալել որպես ռուսաստանաբնակ ադրբեջանցի օլիգարխների ընդհանուր դիրքորոշում: Զարմանալի չէ, որ նույն ոճով արտահայտվեցին նաև Ռուսաստանի Ադրբեջանցիների ազգային մշակութային ինքնավարության նախագահ Սոյուն Սադիկովն ու այլոք: Իսկ Ադրբեջանի ներսում Ղրիմի բնռակցմանը Ռուսաստանին անուղղակիորեն հավանություն տվեցին Կրոնական գործերի պետական կոմիտեի նախկին նախագահ Ռաֆիկ Ալիևը, քաղաքագետ Ռասիմ Ալիևը և որոշ պատգամավորներ: Առնվազն, այդպիսի եզրակացություն կարելի է անել նրանց հարցազրույցներից ու նյութերից, որտեղ նրանք Ռուսաստանին բացահայտ ագրեսոր չեն անվանում և փորձում են մեղմել սուր անկյունները: Այդ կապակցությամբ ուշագրավ է այն փաստը, որ ազդեցիկ օլիգարխների լոբբիստական ջանքերը երկրի ներսում ու դրսում վերջին տարիներին ռուսական ԶԼՄ-ները, բիզնես կառույցները, կրթամշակութային հաստատությունները սկսել են ակտիվորեն գործել Ադրբեջանում»,-նշել է հեղինակը:
Ըստ պորտալի, Մոսկվան ազդեցության բավականին լուրջ լծակներ ունի, որոնց օգնությամբ նա կարող է ապակայունացնել վիճակն Ադրբեջանում, որպեսզի առիթ ստանա իր նվաճողական ծրագրերն իրագործելու: «Առաջին հերթին խոսքը ղարաբաղյան հակամարտության մասին է, որը մնում է Մոսկվայի ճնշման ամենալուրջ լծակն Ադրբեջանի վրա: Այս հակամարտության չկարգավորված լինելը իրական է դարձնում ռազմական գործողությունների վերսկսումը ցանկացած պահի, ինչը կարող է հարմար առիթ հանդիսանալ ռուսական ներխուժման համար:
Պետք չէ մոռանալ, որ անջատողականության օջախների բորբոքումն այս կամ այն երկրում նրա ներքին գործերին հետագայում միջամտելու հեռանկարով Կրեմլի որդեգրած մարտավարությունն է ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր: Այս առումով Մոսկվան կարող է հրահրել անջատողական տրամդրություններ Ադրբեջանի հյուսիսային ու հարավային շրջաններում, որոնք բնակեցված են հիմնականում դաղստանալեզու ժողովրդներով՝ լեզգիներով, ավարներով, ծախուրներով, ինչպես նաև թալիշներով: Առավել ևս, որ ռուսական կողմը պարբերաբար քաղաքական ու տեղեկատվական դիվերսիաների է դիմում այս ուղղությամբ: Բավական է նշել, որ լեզգիների, ավարների ու թալիշների անջատողական առաջնորդների որջը հենց Մոսկվայում է գտնվում: Բացի այդ, չի կարելի բացառել, որ կրիտիկական իրավիճակում Ադրբեջանում գոյություն ունեցող «հինգերորդ շարասյունը» կարող է շատ արագ համալրեր իր շարքերը ՌԴ-ում աշխատող ադրբեջանցիների ու նրանց ընտանիքների հաշվին: Իսկ նրանց քանակը Ռուսաստանում տարբեր գնահատականներով հասնում է 600 հազարից մինչև 2 միլիոնի: Իրավիճակը բարդացնում է այն հանգամանքը, որ Ադրբեջանը, ինչպես և մյուս հետխորհրդային երկրները, չի կարող սեփական ուժերով չեզոքացնել բոլոր այդ սպառնալիքները, որոնք բխում են Ռուսաստանից: Ուստի այդ երկրների ապագան լիովին կախված է Արևմուտքի ու Ռուսաստանի միջև դիմակայության ելքից և Կրեմլի նոր կայսերական նկրտումներին հակահարված տալու արևմտյան երկրների վճռականությունից, ասվում է Vesti.az-ի հոդվածում:

29 Апрель 2014 - 08:53 AMT
Российская интервенция в Крым с последующей аннексией этого региона Украины привели к активизации "пятой колонны" Кремля на всем постсоветском пространстве. Как пишет Vesti.az, опасения относительно возможной российской интервенции уже становятся для постсоветских республик отнюдь не умозрительной, а вполне реальной угрозой.
«До последнего времени пророссийские силы были весьма слабо представлены на политической арене Азербайджана, и предпочитали действовать в завуалированной форме. Но после украинских событий эти силы открыто поддержали аннексию Крыма, одновременно заметно активизировав пророссийскую пропаганду в СМИ и социальных сетях. В частности, Компартия Азербайджана сразу же направила письмо Владимиру Путину, в котором выражается однозначная поддержка действий России в Крыму, и подчеркивается необходимость в создании на постсоветском пространстве объединения типа Советского Союза для успешного противодействия давлению Запада. В письме также выражается желание присоединения Азербайджана к Таможенному союзу. По мнению азербайджанских коммунистов, создание Таможенного союза может стать первым шагом на пути объединения постсоветских республик.
Правда, некоторые эксперты советуют не придавать особого значения подобного рода заявлениям местных коммунистов, мотивируя свою позицию тем, что т.н. "Компартия Азербайджана" на самом деле состоит из горстки людей, не имеющих никакого авторитета в азербайджанском обществе. Не отрицая этот факт, все же не следует приуменьшить опасность для национальной безопасности Азербайджана деятельности местных коммунистов. Ведь какими бы малочисленными ни были местные коммунисты, они все же в состоянии обеспечить "алиби" российской стороне для оправдания вторжения в страну. В этой связи не следует забывать, что буквально до последнего момента никто всерьез не воспринимал и крымское движение "Русское единство", которое на последних выборах в парламент Крыма набрало всего 4% голосов. Но именно это движение сыграло ключевую роль в российском вторжении, и его лидер Сергей Аксенов получил пост премьер-министра Крыма», – говорится в статье.
Автор напоминает, что весной 1920 года азербайджанские коммунисты также составляли всего несколько десятков человек, не пользуясь сколько-нибудь серьезным авторитетом у населения. Но именно в ответ на их "приглашение" русская армия тогда пересекла азербайджанскую границу, и на 70 лет оккупировала страну. Впрочем, следует признать, что отнюдь не доморощенные коммунисты составляют главную силу российской "пятой колонны" в Азербайджане.
«С точки зрения национальной безопасности Азербайджана особенно тревожным является тот факт, что некоторые бывшие и нынешние чиновники одновременно являются олигархами, значительная часть бизнеса которых сосредоточена именно на территории России. Данное обстоятельство делает их весьма уязвимым перед давлением Кремля, который при необходимости может легко манипулировать ими в своих интересах. Так, тревожным сигналом для Баку стало заявление бывшего первого вице-премьера Азербайджана Аббаса Аббасова, ныне проживающего в Москве. Безоговорочно поддержав действия Путина в Крыму, Аббас Аббасов одновременно призвал азербайджанские СМИ отказаться от критики политики Кремля и его хозяина. Это заявление Аббаса Аббасова следует воспринимать как общую позицию азербайджанских олигархов, обладающих бизнесом в России. Неудивительно, что в аналогичном тоне высказались также президент Федерации национально-культурной автономии азербайджанцев в России Союн Садыков и другие видные представители азербайджанской диаспоры в России. Внутри же Азербайджана аннексию Крыма со стороны России косвенно поддержали бывший председатель Госкомитета по религиозным делам Рафик Алиев, политолог Расим Агаев и некоторые депутаты Милли меджлиса. По крайней мере, такой вывод можно сделать из их интервью и материалов, в которых, Россию открыто не называют агрессором и в данном вопросе пытаются сгладить острые углы. В этой связи обращает на себя внимание и тот факт, что лоббистскими усилиями некоторых влиятельных олигархов внутри и за пределами страны за последние годы российские СМИ, бизнес-структуры, культурно-образовательные учреждения и т.д. стали активно внедряться в Азербайджан», – подчеркивает автор.
Москва, по мнению портала, обладает довольно серьезными рычагами влияния, с помощью которых он может дестабилизировать ситуацию в Азербайджане, чтобы получить повод для реализации своих экспансионистских планов. «В первую очередь, речь идет о карабахском конфликте, который остается главным рычагом давления Москвы на Азербайджан. Неурегулированность данного конфликта делает весьма реальной угрозу возобновление в любой момент военных действий, что может стать удобным предлогом для российского военного вторжения в регион.
Не следует также забывать, что раздувание очагов сепаратизма в той или иной стране с целью дальнейшего вмешательства в ее внутренние дела является излюбленной тактикой Кремля с момента распада СССР. В этом отношении Москва может спровоцировать рост сепаратистских настроений в северных и южных регионах Азербайджана, населенных преимущественно представителями нацменьшинств – дагестаноязычных народов (лезгинами, аварцами и цахурами) и талышей. Тем более что российская сторона перманентно предпринимает в этой сфере политические и информационные диверсии в отношении Азербайджана. Достаточно отметить, что основная часть лидеров лезгинского, аварского и талышского сепаратизма окопались именно в Москве. Кроме того, не нельзя исключать вероятность того, что при возникновении критической ситуации российская "пятая колонна" в Азербайджане может значительно пополнить свои ряды за счет огромной армии азербайджанских гастрарбайтеров в России и членов их семей. А их в России насчитывается, по разным цифрам, от 600 тыс. до 2 млн. чел. Ситуация усугубляется тем, что Азербайджан, как и другие постсоветские страны, не в состоянии собственными силами нейтрализовать все эти угрозы, исходящие от России. Поэтому будущая судьба этих стран полностью зависит от исхода нынешнего противостояния Запада и России на постсоветском пространстве, и от решимости западных государств дать отпор набирающим силу неоимперским амбициям Кремля», – говорится в статье Vesti.az.