29 Ապրիլ 2014 - 10:24 AMT
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցային գործընթացում տատանումներ չպետք է լինեն, քննարկման համար պետք է բաց լինեն բոլոր բաժինները: Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը Գերմանիայի նախագահ Յոահիմ Գաուկի հետ հանդիպմանը, որն Անկարայում է գտնվում պաշտոնական այցով: Ինչպես գրում է Daily Sabah-ը, Գյուլը շեշտել է, որ 53 տարի առաջ Գերմանիա արտագաղթած թուրքերը կարևոր տեղ են զբաղեցնում Թուրքիայի ու Գերմանիայի հարաբերություններում: «Այդ մարդկանց հայրենիքը, որոնք բարեկամության կամուրջներ կապեցին մեր երկրների միջև, Գերմանիան է»,-ասել է նա:
Թուրքիայի նախագահը բաժինների քննարկումն անվանեց «տեխնիկական» գործընթաց՝ կոչ անելով ԵՄ 28 անդամներին չարգելափակել Թուրքիայի անդամակցությունը Եվրամիությանը: «ԵՄ-ն որոշում է կայացրել Թուրքիայի անդամակցության մասին միաձայն, և, ես գտնում եմ, որ անհրաժեշտ է այս գործընթացն ավարտին հասցնել»,-ասել է Գյուլը:
Եվրամիությանը Թուրքիայի անդամակցության մասին բանակցությունները վերջերս քաոսային բնույթ են ստացել, վերջին 3 տարիներին բանակցությունները սառեցված էին, մինչև որ անցյալ տարվա նոյեմբերին բանակցությունների համար բացվեց նոր՝ 22-րդ գլուխը:
Իր հերթին Գերմանիայի նախագահ Գաուկը նշեց, որ մոտ 3 միլիոն թուրք ներգաղթյալներ են ապրում Գերմանիայում և աշխատում են հանուն երկրի բարգավաճման, որը դարձել է նրանց հայրենիքը:

В плане переговорного процесса по вступлению Турции в ЕС не должно быть колебаний, к обсуждению необходимо открыть все разделы. Об этом заявил президент Турции Абдулла Гюль на встрече с президентом Германии Йоахимом Гауком, который находится с официальным визитом в Анкаре. Как пишет Daily Sabah, Гюль привлек внимание к тому, что турки, мигрировавшие 53 года тому назад в Германию, занимают важное место в отношениях между Турцией и Германией. “Родиной этих людей, которые построили мосты дружбы между нашими странами, стала Германия”, – отметил он.
Президент Турции назвал обсуждение глав «техническим» процессом, призвав 28 стран-членов ЕС не блокировать возможность вступления Турции в Евросоюз. «ЕС принял решение о вступлении Турции единогласно, и я считаю, что необходимо довести процесс до конца», – подчеркнул Гюль.
Переговоры о членстве Турции в ЕС в последнее время идут хаотично, отношения были почти заморожены в течение трех лет, прежде чем новая глава – № 22 была открыта для переговоров в ноябре прошлого года.
В свою очередь, президент Германии Гаук отметил, что около 3 миллионов гастарбайтеров из Турции живут в Германии и работают на благо и процветание страны, ставшей их родиной.