30 Ապրիլ 2014 - 08:22 AMT
Ղարաբաղյան շարժումից ի վեր անցած 26 տարիներին և հրադադարի արդեն 20 տարիների ընթացքում Ադրբեջանն այդպես էլ չմշակեց մի վարքագիծ, որը կարող էր որոշակի դրական ազդեցություն ունենալ հակամարտության կարգավորման վրա: Ստացվում է, որ շանտաժից ու սպառնալիքներից բացի ադրբեջանցի պաշտոնյաներն ուրիշ բան չեն կարողանում գործի դնել: Այս անգամ աչքի ընկավ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, արտաքին կապերի բաժնի վարիչ Նովրուզ Մամեդովը:
«Ադրբեջանը երբեմն մտածում է այն մասին, թե արդյոք ճիշտ ընտրություն է կատարվել, եթե այսքան տարիներ շարունակ երկիրը երկակի չափանիշների է բախվում: Առաջատար գերտերությունները, այդ թվում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները վճռական ու արդար դիրքորոշում չեն որդեգրում ղարաբաղյան հակամարտության հարցում: Արդեն 20 տարի է ԵԱՀԿ ՄԽ անդամները չեն կարողանում առաջխաղացման հասնել հակամարտության կարգավորման գործում: Պատճառն այն է, որ Արևմուտքը չի կարող հստակ դիրքորոշում ներկայացնել այս հարցում», -ասել է նա: Բայց սա էլ դեռ ամբողջը չէ:
Պարզվում է` ԵՄ-ն չի ուզում ճանաչել Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: «Մի կողմից ԵՄ-ն առաջարկում է Բաքվին ասոցացման համաձայնագիր կնքել, մյուս կողմից օրակարգից բացառում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցը: Եվ ինչպե՞ս մենք պետք է գնահատենք Եվրամիության այս դիրքորոշումը: Անշուշտ, դա ստիպում է Բաքվին լրջորեն մտածել», -հայտարարել է Մամեդովը՝ տարակուսելով, թե գերտերությունների առաջնորդները խոսում են Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականության մասին, իսկ Ադրբեջանի մասին ոչ մի խոսք:
Ընդհանրապես «տարածքային ամբողջականություն» հասկացությունը շատ հարմար է այն երկրների համար, որոնք կանգնած են մասնատման սպառնալիքի առջև: Եվ դա ոչ միայն Ադրբեջանն է, այլ նաև եվրոպական երկրները: Սակայն ոչ Ֆրանսիան, ոչ Իսպանիան, ոչ էլ Մեծ Բրիտանիան այսքան կոպիտ ու պարզունակ շանտաժով չեն զբաղվում: Ինչպես հայտնի է, Եվրոպան մեծ կախում ունի ռուսական գազի առաքումներից և հիմա փոխարինման միջոց է փնտրում: Դա դժվար ու հոգսաշատ գործ է, և կարող է այնպես ստացվել, որ 2015 թվականի ձմռանը Եվրոպան տառապի ցրտից: Բայց մինչև ձմեռ դեռ ժամանակ կա և գուցե ստացվի պայմանավորվել Ուկրաինայի հարցում: Առավել ևս, որ Գերմանիան այնքան էլ չի շտապում միանալ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներին, որոնք սահմանում է ԱՄՆ-ն: Եվ ահա Բաքուն որոշեց, որ գազի իր սակավ պաշարները բավարար են Եվրոպան տաքացնելու համար: Նշենք, որ ադրբեջանական գազը չի բավականացնի նույնիսկ Թուրքիայի համար, ինչ Եվրոպայի մասին է խոսքը: Արդյունահանումը նվազում է, գներն աճում են, սարքավորումները փոխել է պետք: Իսկ Իլհամ Ալիևը էլի անհամար քանակով զենք է գնում կարծես մանկության տարիներին կռիվ-կռիվ խաղալուց զրկված փոքր տղա:
Ադրբեջանը չի հասկացել որ ինքը ԵՄ-ին պետք էլ չի՝ հարկավոր են ածխաջրածինների արտահանման պատրաստի ենթակառուցվածքներ, թեկուզ Իրանից ու Թուրքմենստանից: Իսկ այն, որ մոտ ապագայում դա այդպես էլ կլինի, կասկած գրեթե չկա: Եթե աշնանը մերձկասպյան երկրներն Աստրախանում կարողանան ինչ-որ համաձայնության գալ Կասպից ծովի բաժանման հարցում, ապա Ադրբեջանը կարող է հայտնվել կոտրած տաշտակի առջև:
Եվս մեկ հանգամանք կա: Ասենք, Բաքուն երես թեքեց ԵՄ-ից, ինչը կասկածելի է՝ չարժի Ղարաբաղը գազի արտահանումից կորցրած փողերը: Դե Ռուսաստանին էլ Ադրբեջանն այնքան էլ պետք չէ: Վլադիմիր Պուտինը, չնայած ադրբեջանցի քաղաքական գործիչների երազանքներին, մտադիր չէ Ադրբեջանին հրամցնել ԼՂՀ-ն սկուտեղի վրա: Այսինքն ընդհանրապես որևէ մեկին մտադիր չէ տալ: Ի վերջո, կա 1813 թվականի Գյուլիստանի խաղաղ պայմանագիրը, որով Ադրբեջանի տարածքի մեծ մասը Պարսկաստանից անցավ Ռուսաստանին: Այդ մասին պետք է մտածեն վայ-քաղաքական գործիչները, որոնք սեփական պատմություն են հորինում, ոչ թե գազի ջահը թափ տան:

29 Апрель 2014 - 16:57 AMT
За 26 лет с начала карабахского конфликта и 20-летия введения режима прекращения огня Азербайджан так и не удосужился выработать линию поведения, которая может в определенной степени сыграть положительную роль в решении конфликта. Получается, что кроме шантажа и угроз бакинским чиновникам ничего другого в голову не приходит. Отличился на этот раз заместитель руководителя администрации президента Азербайджана, заведующий отделом внешних связей Новруз Мамедов. «Азербайджан порой задумывается о том, правильный ли был сделан выбор, если на протяжении стольких лет страна сталкивается с двойными стандартами. Ведущие мировые державы, в том числе страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ, не занимают решительной, справедливой позиции по нагорно-карабахскому конфликту. Уже 20 лет члены МГ ОБСЕ не могут добиться продвижения в процессе урегулирования конфликта. Причина в том, что Запад не в состоянии озвучить четкой позиции по данному вопросу», – сказал он. Но это еще не все. Оказывается, ЕС не хочет признавать территориальную целостность Азербайджана. «С одной стороны ЕС предлагает Баку подписать Ассоциативное соглашение, а с другой исключает из повестки вопрос территориальной целостности Азербайджана. И как мы должны оценивать данную позицию Евросоюза? Безусловно, она вынуждает Баку серьезно задуматься», – заявил Мамедов, посетовав, что вот лидеры держав говорят о территориальной целостности Украины, а про Азербайджан – ни слова.
Вообще понятие «территориальная целостность» очень удобна для тех стран, которые стоят перед угрозой сецессии. И это не только Азербайджан, но и европейские страны. Однако ни Франция, ни Испания, ни Великобритания не занимаются столь грубым и примитивным шантажом. Объясним, в чем дело. Как известно, Европа очень зависит от поставок российского газа и сейчас ищет ему замену. Дело это трудное и хлопотное, и вполне может получиться, что зимой 2015 года Европа будет мерзнуть. Но до зимы время еще есть и может получится договориться по Украине. Тем более, что Германия не очень горит желанием присоединяться к санкциям в отношении России, которые вводят США.
И тут Баку решил, что его небольших запасов газа хватит на то, чтобы обогреть Европу. Заметим, что азербайджанского газа не хватает даже Турции, о какой Европе можно говорить. Добыча снижается, цены растут, оборудование надо менять. А Ильхам Алиев все также покупает оружие в огромных количествах как мальчик, лишенный в детстве оловянных солдатиков.
Азербайджан не понял, что он ЕС в общем-то не нужен – нужна готовая инфраструктура по перекачке углеводородов откуда угодно, хотя бы из Ирана и Туркменистана. А то, что это будет в ближайшем будущем, сомнений почти нет. Если еще осенью прикаспийские страны в Астрахани смогут прийти к какому-нибудь соглашению по разделу Каспийского моря, то Азербайджан может оказаться у разбитого корыта.
Есть еще одно обстоятельство. Допустим, Баку отвернулся от ЕС, что весьма сомнительно – не стоит Карабах потерянных на экспорте газа денег. Так ведь и России Азербайджан не очень-то и нужен. Владимир Путин, несмотря на мечты азербайджанских политиков, не собирается преподносить Азербайджану НКР на блюдечке. То есть вообще не собирается кому-то отдавать. В конце концов, есть Гюлистанский мирный договор от 1813 года, где большая территория нынешнего Азербайджана отошла от Персии к России. Об этом стоит подумать горе-политикам, придумывающим собственную историю, а не размахивать газовым факелом.