30 Ապրիլ 2014 - 10:31 AMT
Ահաբեկիչներն ականանետային գրոհ են ձեռնարկել Դամասկոսի Աշ Շարուր թաղամասի վրա: Գրոհի հետևանքով 14 մարդ է զոհվել, 86-ը՝ վիրավորվել, որոնց մեծ մասը դպրոցականներ են:
Աղբյուրը Դամասկոսի ոստիկանության վարչությունում SANA գործակալությանն է հայտնել, որ ահաբեկիչները 4 արկ են արձակել Աշ Շուղուր թաղամասի ուղղությամբ, որից երկուսը պայթել են «Բալդրուդդին աշ Հուսայնի» դպրոցի բակում՝ խլելով 14 մարդու կյանք, 86 խաղաղ բնակիչ վիրավորվել է:
Գնդակոծության հետևանքով Աբբասեին թաղամասում 8 մարդ է վիրավորվել: Առողջապահության նախարար Սաադ ան Նաիֆն այցելել է վիրավորներին հիվանդանոցներում: Նա հաստատել է, որ բուժանձնակազմը պետական ու մասնավոր հիվանդանոցներում անհրաժեշտ օգնություն է ցույց տալիս տուժածների կյանքը փրկելու ու նրանց տառապանքները մեղմացնելու համար:
Հոմս քաղաքում Ալ Աբասիա հրապարակի մոտ ահաբեկիչներն ականապատ մեքենա են պայթեցրել, հինգ րոպե անց ևս մեկն է պայթել: Կրկնակի ահաբեկչության նպատակն է առավելագույն զոհեր ունենալ խաղաղ բնակչության շրջանում, արդյունքում պայթյունների հետևանքով 40 մարդ է զոհվել, հիմնականում կանայք ու երեխաներ, ևս 116 մարդ տարբեր աստիճանի ծանրության վիրավորումներ է ստացել:
Հալեպի Ար-Ռամուս, Ամերիա, Առ Ռաշիդին թաղամասերում և Հին քաղաքում զինծառայողները հետապնդել են ավազակախմբերի անդամներին, ոչնչացվել են մեծ թվով գրոհայիններ, նրանց տեխնիկան ջախջախվել է: Հալեպի գավառում Հրեյթան շրջանում բանակը զենքով 10 մեքենա է ոչնչացրել: Եվս 2 ավտոմեքենա է ոչնչացվել Դահրետ Աբեդ Ռաբո գյուղում: Դարաթ Ազատ, Հանդաարատ, Ադ Ջբեյլի, Անադանի, Քվերիսի, Ալ Մանսուրի, Ռասմ էլ Աբբուդի և Ջդեյդի թաղմասերում, ինչպես նաև Աս Սուքքարի, Բուստան Ալ Քասր և Հանաու թաղամասերում զինված ուժերը մեծ թվով ահաբեկիչների են ոչնչացրել զենքով ու զինամթերքով:
Ալ Լերմոն թաղամասում բանակային ստորաբաժանումները գրոհայիններով ու զենքով ավտոմեքենաներ են ոչնչացրել: Քունեյթրա գավառում բանակը ոչնչացրել է ահաբեկչական խմբավորման անդամներին ու առգրավել է նրանց զենքը:
Հոմսում բանակային ստորաբաժանումները տասնյակ ահաբեկիչների են ոչնչացրել, ինչպես նաև նրանց զենքն ու զինամթերքը: Հոմս գավառի Դար Ալ Քաբիրա, Ալ Ամերիա ու Աս Սահան բնակավայրերում զինվորականներն ահաբեկիչների մի քանի թաքստոց են ոչնչացրել՝ մեծ վնաս հասցնելով նրանց:
Մինչդեռ Բեյրութի «Ազդակ» թերթը, սիրիական «Վաթանի» վրա հղումով գրում է, որ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը ղեկավարում է Հալեպում ու Քեսաբում կռվող գրոհայիններին: Հալեպում Թուրքիայի գաղտնի ղեկավարությամբ ստեղծվել է իսլամիստների գործողությունները համակարգող կենտրոն, որը ղեկավարում է Թուրքիայի ազգային հետախուզությունը: Սիրիայի հայ բնակչության շրջանում զոհերի մասին տվյալներ չկան:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարի: Ըստ ՄԱԿ-ի, այդ ընթացքում զոհվել է մոտ 125 հազար մարդ, 2 միլիոնը փախստական է դարձել, ևս 4 միլիոնը՝ ներքին տեղահանված անձիք են: Այժմ պայքար է գնում ինչպես կառավարական ուժերի ու ընդդիմության, այնպես էլ իսլամիստական խմբավորումների ներսում: Իսլամիստների նպատակն է ստեղծել շարիաթի օրենքներով ապրող պետություն: Սիրիայում քաղաքացիական պատերազմի տարիներին մոտ 100 հայ է զոհվել:

В городе Дамаск по кварталу Аш-Шагур террористы совершили минометный обстрел. В результате погибло 14 человек и 86 мирных граждан получили ранения, большинство из которых школьники.
Источник в управлении полиции Дамаска сообщил SANA, что террористы выпустили 4 минометных снаряда по кварталу Аш-Шугур, два из них разорвались в школьном комплексе "Бадруддин Аль-Хусайни", унеся жизнь 14 человек, 86 граждан ранено.
В результате минометного обстрела района Аббасеин 8 человек получили ранения.
Министр здравоохранения Саад Ан-Наиф посетил раненых в больницах. Он подтвердил, что медицинский персонал в государственных и частных больницах оказывает всю необходимую помощь для спасения жизни пострадавших и облегчения их страданий.
В городе Хомс вблизи площади Аль-Аббасия террористы взорвали один из заминированных автомобилей, через пять минут взорвалась еще одна машина. Целью двойного теракта против мирного населения является максимальное количество человеческих жертв, в результате данных взрывов – 40 граждан было убито, в основном женщины и дети, и еще 116 человек получили ранения различной степени тяжести.
В Алеппо в кварталах Ар-Рамуса, Америя, Ар-Рашидин и в Старом городе военнослужащие преследовали членов бандформирований, было ликвидировано большое количество боевиков и разгромлена их техника. В провинции Алеппо в районе Хрейтан армией уничтожено 10 автомобилей с оружием и боеприпасами, принадлежавших террористам. Еще 2 автомобиля разгромлены в селении Дахрет Абед-Раббо. В районах Дарат Аззат, Хандарат, Ад-Джбейля, Анадан, Кверис, Аль-Мансура, Расм-эль-Аббуд и Ждейда, а также в городе Алеппо в кварталах Ас-Суккари, Бустан Аль-Каср и Ханану вооруженные силы уничтожили большое количество террористов вместе с их оружием и боеприпасами.
В районе Аль-Лермон армейские подразделения ликвидировали автомобили с боевиками и грузом оружия. В провинции Кунейтра в районе Хасну между посёлками Сааса и Тель Аш-Шахм армия уничтожила членов террористической группировки и конфисковала их оружие.
В городе Хомс в кварталах Аль-Карабис, Аль-Хамидия, Баб Худ и Джурет Аш-Шиях армейские подразделения уничтожили десятки террористов, ликвидировав их оружие.
В провинции Хомс в населенных пунктах Дар Аль-Кабира, Аль-Америя и Ас-Саан военные разгромили несколько укрытий террористов, нанеся им большие потери в живой силе и технике.
Между тем, бейрутская газета Azdag с ссылкой на сирийское издание Vatan пишет, что премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган руководит боевиками, воюющими в Алеппо и Кесабе. В Алеппо под тайным руководством Турции создан «Центр по военным программам» для управления исламистами и координации действий между оппозиционными группировками. Центром руководит Национальная разведка Турции (MIT). Как сообщают источники, для операции в Алеппо привлечено около 2000 военнослужащих турецкой армии, в том числе и арабы. Они используют тяжелое вооружение и получают финансирование из-за рубежа. «Правительство Эрдогана предоставляет Центру секретные сведения со спутников о дислокации сирийской армии, ее передвижениях. Все это делает для того, чтобы переломить ход гражданской войны в пользу оппозиции», – пишет сирийская газета.
Данных о жертвах среди армянского населения Сирии не поступало.
21 марта турецкая сторона в нарушение международных законов и обязательств обстреляла армянские села и поселки в Сирии, а затем открыла дорогу повстанцам для захвата этого армянонаселенного региона. Кесаб непосредственно находится на границе Сирии и Турции, там проживают 2,5 – 3 тысячи армян, есть 11 армянских сел, общинные и партийные учреждения, школы и больницы. В настоящее время в Латакии нашли убежище 1800 армян из Кесаба. С армянской церкви был сорван крест и водружен черный флаг исламистов.Жертв среди армянского населения нет.