Իրավապաշտպաններ Լեյլա Յունուսի ու նրա ամուսնու Արիֆ Յունուսի գիշերային ձերբակալությունն Ադրբեջանում կարելի է համարել անօրինության ու կամայականության հերթական դրսևորում:
Նրանց հանեցին Դոհայով Փարիզ թռչող ինքնաթիռից, չնայած որ նրանք արդեն անցել էին սահմանային զննումը, երեք ժամ նվաստացուցիչ ստուգման ենթարկեցին, ստիպելով հանվել մինչև ներքնաշորերը: Հետո ձերբակալվածներին առանց բացատրությունների ու մեղադրանք ներկայացնելու տարել են բնակարան խուզարկության համար:
Ձերբակալության թույլտվություն իրավապաշտպաններին չեն ներկայացրել, սակայն այն ցույց են տվել փաստաբան Հալիդ Բագիրովին: Լեյլա Յունուսի փաստաթուղթը ցույց տալու պահանջը Գլխավոր դատախազության քննիչ Լեմբերանսկին մերժել է: Երկար քննարկումները, թե քանի քննիչ կմտնի բնակարան, և Յունուսների քանի ներկայացուցիչ, վերջին չորս օրում հիպերտոնիկ երկրորդ կրիզի պատճառ դարձավ Արիֆ Յունուսի մոտ:
Քննիչները որոշեցին, որ Յունուսը ձևացնում է և փակեցին նրան մուտքում, մամուլի 7-8 ներկայացուցիչներին ու Յունուսին մոտ անձանա փողոց վտարելով: Հավանաբար, իրավապահները լրջորեն կածխում էին, թե Արիֆը ձևացնում է և մտադիր է փախչել: Դա դարձավ Լեյլա Յունուսի նյարդային նոպայի պատճառ, որը հրաժարվեց քննիչներին ներս թողնել բնակարան: Երբ Արիֆին տարավ շտապ օգնությունը, քննիչները կրկին առաջարկեցին Յունուսին խուզարկություն անցկացնել, ինչը նա կտրուկ մերժել է: Դիմակայությունը տևել է ամբողջ գիշեր, քննիչը պարբերաբար խոսել է հեռախոսով, զեկուցելով իրավիճակի մասին: Յոթ ժամ անց եկել է Յասամալիի շրջանի ոստիկանապետ Իսմաիլ Ասադովը: Լեյլա Յունուսին վերջնագիր է ներկայացվել. կամ բացել դուռը, կամ իրավապահները կներխուժեն բնակարան: Դրան Յունուսը պատասխանել է մերժումով: Նա պատճառաբանել է մերժումը անմարդկային վերաբերմունքով իր ու ամուսնու նկատմամբ: Երկար քաշքշուկից հետո քննիչները չեն կոտրել դուռը և հրավիրել են Լեյլա Յունուսին ցուցմունքներ տալ դատախազությունում:
Ամբողջ գիշեր չքնած Լեյլա Յունուսին իր պաշտպանի ու ևս մեկ ուղեկցողի հետ միասին հարցաքննության են տարվել առավոտյան ժամը 7-ին, այն տևել է մինչև 14:00-ն: Քննիչներն այդպես էլ չեն բացատրել, թե ինչի հիման վրա էին մտադիր խուզարկություն կատարել, ով էր այն արտոնել, որն է Յունուսների մեղքը և ինչում են նրանց կասկածում:
Ստուգողներն առգրավել են բոլոր համակարգիչները, Արիֆ Յունուսի գրքերը, տպագիր նյութեր: Առգրավվել է նաև Ակիֆ Նաղիի հոդվածների ժողովածուն Ղարաբաղի հարցի մասին: Խուզարկությունից հետո իրավապաշտպանն ասել է լրագրողներին, որ առգրավվել են որոշ պայմանագրեր, գրքեր, որոնց հեղինակն է Արիֆ Յունուսը, ինչպես նաև այցեքարտը, որը 1994 թվականին նրան էր տվել մի հայ պատմաբան: Բնակարանում նաև հայերեն լեզվով գրքեր են հայտնաբերվել, ինչն, ըստ քննիչների, վկայում է «լրտեսության մասին» հօգուտ Հայաստանի:
Օդակայանում Յունուս ամուսիններին ուղեկցող արևմտյան դիվանագետները մի քանի անգամ հեռաձայնել են նախագահի աշխատակազմ և խոսել են պաշտոնյաների հետ, սակայն Նովրուզ Մամեդովի ներկայացուցիչը հաջորդ օրն առավոտյան հայտարարել է Թուրան գործակալությանը, որ նման բան չի եղել:
Հայտարարությամբ է հանդես եկել «Մուսավաթ» կուսակցությունը, որտեղ շեշտը դրվում է այն ճնշման վրա, որը գործադրվում է միջազգային մրցանակների դափնեկիր Լեյլա Յունուսի ու նրա ամուսնու վրա: Հայտարարության մեջ ասվում է, որ անմարդկային վերաբերմունքը, անբարոյական գործողությունները Յունուսների հանդեպ, անցնում են բոլոր սահմանները: Վերջում հեղինակները դատապարտելով Յունուսների դեմ ապօրինի գործողությունները, պահանջել են իշխանություններից վերջ դնել այդ անկարգությանն ու պատժել Յունուս ամուսինների դեմ ապօրինի գործողությունների մեղավորներին:
«Իշխանությունները դեն նետեցին դիմակները: Նրանք բացահայտ և բարձրաձայն հայտարարում են, որ կարմիր գծեր իրենց համար չկան, ևս մեկ անգամ հաստատեցին, որ չունեն ոչ մի սրբություն»,- Facebook-ի էջում գրել է Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատի առաջնորդ Ալի Քերիմլին:
Ըստ Քերիմլիի, իշխանությունները բացահայտ վրեժ են լուծում Լեյլա Յունուսից, քանի որ նա առանց վախենալու պաշտպանում է քաղբանտարկյալների իրավունքները, քաղաքացիների իրավունքները, որոնց տները քանդում են: «Հետապնդելով նրան, ցանկանում են ահաբեկել նաև մյուսներին և վերացնել երկրում իրավապաշտպանի կարգավիճակը: Նրանք ցանկանում են թուլացնել ժողովրդավարական ճամբարը, բայց անհնար է բոլորին ահաբեկել, ակտիվիստները լավ գիտեն, թե ում դեմ են պայքարում և ինչի համար»,-կարծում է Քերիմլին:

Ночной арест правозащитников Лейлы Юнус и ее мужа Арифа Юнуса –можно смело назвать очередной демонстрацией беззакония и произвола.
После того, как их сняли с самолета, вылетавшего в Париж через Доху, несмотря на пересечение пограничного контроля, их подвергли трехчасовой унизительной проверке вплоть до нижнего белья. Затем задержанных, без объяснения причин и предъявления обвинений привезли на квартиру для проведения обыска.
Ордер Лейле и Арифу Юнус представлен не был, однако его показали адвокату Халиду Багирову. На требование Лейлы Юнус показать этот документ, следователь Генпрокуратуры Лемберанский ответил отказом. Долгие пререкания о том, сколько следователей войдут в квартиру и сколько представителей Юнус, стал причиной второго гипертонического криза у Арифа за последние четыре дня.
Следователи решили, что Юнус симулирует болезнь и закрыли его в подъезде, выгнав 7-8 представителей прессы и близких Юнус на улицу. Видимо, правоохранители всерьез полагали, что Ариф симулирует болезнь и намерен сбежать. Эти действия стали причиной нервного срыва Лейлы Юнус, которая отказалась впускать следователей в квартиру. После того, как «скорая» забрала Арифа в реанимацию, следователи вновь предложили Юнус провести обыск, на что она дала категорический отказ.
Это противостояние длилось всю ночь, следователь Лемберанский периодически с кем- то говорил по телефону, докладывая ситуацию. В седьмом часу на место прибыл начальник полиции Ясамальского района Исмаил Асадов. Лейле Юнус был дан ультиматум: или открываешь двери, или мы вскрываем квартиру. На это Юнус ответила – вскрывайте. Она мотивировала свой отказ «бесчеловечным» отношением к ней и к ее мужу. После долгих пререканий и взаимных претензий, следователи передумали ломать двери и пригласили Лейлу Юнус для дачи показаний в прокуратуру.
Не спавшая всю ночь Лейла Юнус вместе со своим защитником и еще одним сопровождавшим, поехала на допрос в 7 часов утра, где продолжала находиться к 14 часам дня.Следователи прокуратуры так и не объяснили, на каком основании они хотят провести обыск, кто его санкционировал, в чем вина Лейлы и Арифа Юнус или в чем их подозревают?
Проверяющие изъяли все компьютеры, книги Арифа Юнуса, различные печатные материалы, в том числе материалы конференций с участием супругов. Была изъята книга – сборник статей Акифа Наги по карабахской проблеме. После завершения обыска правозащитник сказала журналистам, что оперативники изъяли некоторые договора, книги, автором которых является ее супруг Ариф Юнус, а также визитную карточку, которую в 1994 году ей дал армянский историк. В квартире также была найдена книга на армянском языке, что, по мнению следователей, является доказательством «шпионажа» в пользу Армении.
Ранее МНБ арестовало журналиста Рауфа Миркадырова, обвинив его в шпионаже в пользу Армении. Это «преступление» он якобы совершил в 2008-2009 годах, передав армянам какие-то документы в рамках мероприятий, проводимых Институтом Мира и демократии, который возглавляет Лейла Юнус. Поэтому, с большой долей вероятности можно полагать, что Лейлу и Арифа Юнус хотят обвинить в соучастии в этом «преступлении».
Сопровождавшие Лейлу и Арифа Юнус в аэропорту западные дипломаты несколько раз звонили в президентскую администрацию и говорили с высокопоставленными лицами, и в частности, с Новрузом Мамедовым. Однако утром во вторник представитель Новруза Мамедова заявила агентству Turan, что ничего подобного не было.
Партия «Мусават» выступила с заявлением в связи с директором Института Мира и Демократии Лейлы Юнус и Арифом Юнус.Авторы заявления обращают внимание на давление, оказываемое на лауреат многих международных премий Лейлу Юнус и ее супруга Арифа Юнус.В заявлении отмечено, что нечеловеческое обращение, антинравственные действия в отношении Лейлы Юнус переходят все границы. Запрет супругам на выезд из страны без предъявления им каких-то обвинений авторы заявления назвали правовым нигилизмом.В заключении авторы заявления, осуждая незаконные действия против Лейлы и Арифа Юнус, требуют от властей положить конец этому безобразию и наказать допустивших незаконные действия в отношении четы Юнус.
«Они (власти) сорвали маски. Откровенно и громко заявляют, что для них нет никаких непроходимых красных линий. Власти, задержав Лейлу Юнус, проявив по отношению к ней безнравственность, переступили не только через законы, но и часто злоупотребляемый ими национальный менталитет. Еще раз они заявили, что для них нет ничего святого», – написал лидер партии Народного фронта Азербайджана (ПНФА) Али Керимли на своей странице в Facebook.
На его взгляд, власти откровенно мстят Л.Юнус. «Ей мстят за то, что она безбоязненно защищает права политзаключенных, права собственности граждан, чьи дома власти сносят. Подвергая ее репрессиям, хотят запугать и других и вообще устранить в стране институт правозащитника. Россия все смешала в регионе и нефть, и газ вновь стали важными для Запада. Они хотят воспользоваться временно предоставившейся им возможностью, чтобы ослабить демократический лагерь.Но не получается и не получится. Все равно невозможно запугать общественно-политических активистов. Они хорошо знают, с кем борются и за что борятся», – считает Керимли.