Ստամբուլի մի շարք շրջաններում, որտեղ մայիսմեկյան ցույցեր են անցնում, խաղաղ բնակիչները տուժել են արցունքաբեր գազից, գրում է Milliyet-ը: Տուժածների թվում երեք երեխա կա:
Մայիսի մեկը Թուրքիայում նշում են ցույցերով: Առավոտյան Ստամբուլի ոստիկանությունը փակել էր բոլոր մուտքերը դեպի Թաքսիմ հրապարակ:
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ Ստամբուլում բախումներ են տեղի ունեցել ոստիկանության ու ցուցարարների միջև: Երթի մասնակիցները քարեր են նետել ոստիկանների վրա ու պայթուցիկով շշեր: Ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ է կիրառել:
Ստամբուլ են բերվել շուրջ 40 հազար ոստիկաններ: Ստամբուլի նահանգապետը չի արտոնել միջոցառման անցկացումը Թաքսիմ հրապարակում անվտանգության նկատառումներով:
Արհմիությունների ներկայացուցիչները Ղազանջիում հիշատակի արարողություն էին կազմակերպել 1977 թվականին զոհված 34 մարդկանց հիշատակին: Արհմիությունների ներկայացուցիչները ծաղկեպսակներ են դրել Թաքսիմ հրապարակում Հանրապետության հուշարձանի մոտ: «Թյուրք իշ» արհմիության նախագահ Էրգյուն Աթալայը հայտարարել է, որ նա ողջույն է բերել Թուրքիայի 81 շրջաններից և պահանջել է հետաքննել 37 տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունները:
Բեշիկթաշից, Օքմեյդանից ու Մեջիթիեյից դեպի Թաքսիմ երթ կազմակերպել ցանկացող պատվիրակներին ոստիկանությունը կանգնեցրել է, հայտնում է trtrussian-ը:
1977 թվականի մայիսի 1-ին Թուրքիայի Հեղափոխական արհմիությունների կոնֆեդերացիան անցկացրեց արգելքից հետո առաջին զանգվածային հանրահավաքը Ստամբուլի Թաքսիմ հրապարակում: Դեռ հանրահավաքից առաջ մամուլում լուրեր էին տարածվում, որ հանրահավաքը կարող է արյունահեղությամբ ավարտվել: Հանրահավաքին միացավ Թուրքիայի աշխատավորական կուսակցությունը: Թուրքիայի սոցիալիստական աշխատավորական կուսակցությունը, ինչպես նաև այդ պահին օրենքից դուրս գտնվող Թուրքիայի կոմունիստական կուսակցությունը: Ցույցի մասնակիցների ընդհանուր քանակը հասավ կես միլիոնի, շատերը նույնիսկ չկարողացան մտնել Թաքսիմ հրապարակ: Հանկարծ կրակոցներ լսվեցին: Ըստ ականատեսների, կրակում էին ջրամատակարարման շենքից և «Մարմարա» հյուրանոցից, որն այն ժամանակ Ստամբուլի ամենաբարձր շենքն էր: Հետո հրապարակ մտան հատուկ ստորաբաժանման ոստիկանները զրահատեխնիկայի ուղեկցությամբ: Խուճապ առաջացավ, հրմշտոց: Ցույցը ցրելու հետևանքով տարբեր գնահատականներով զոհվեց 34-42 մարդ, տարբեր ծանրության վնասվածքներ ստացավ 126-220 մարդ: Ըստ պաշտոնական տվյալների, հայտնի են միայն 34 զոհվածների անունները: Հեղափոխական արհմիությունների կոնֆեդերացիան սկզբում ներկայացրեց 36 զոհվածի անուն, հետո 37:
Մեղավորներից ոչ մեկը չձերբակալվեց, պատասխանատվության չենթարկվեց: Միջադեպից հետո ձերբակալվեցին շուրջ 500 ցուցարարներ, որոնցից 98-ին մեղադրանքներ ներկայացվեցին: 17 դատապարտյալներից երեքն ազատ արձակվեցին 1977 թվականի հուլիսի 7-ի լսումներից հետո, մյուս կալանավորները ազատ արձակվեցին ավելի ուշ: Իսկ դատն ավարտվեց 1989 թվականի հոկտեմբերի 20-ին արդարացնող դատավճռով:
Ըստ տարբեր աղբյուրների, ոստիկանության ձեռքը հանձնվեց մոտ 20 դիպուկահար: Նրանց անուններն ոստիկանական արձանագրություններում չհայտնվեցին:

1 Май 2014 - 11:36 AMT
В ряде районов Стамбула, где проходят первомайские шествия, мирные жители пострадали от слезоточивого газа, пишет Milliyet. Среди пострадавших от слезоточивого газа – трое детей.
Первого мая в Турции проходят первомайские шествия. Утром первого мая полиция Стамбула заблокировала все подходы к площади Таксим.
Ранее сообщалось, что в Стамбуле начались столкновения между полицией и участниками первомайских шествий. Участники шествий забросали полицейских камнями и бутылками с зажигательной смесью. Полиция применила против участников акции слезоточивый газ.
В Стамбул стянуты 40 тысяч полицейских. Губернатор Стамбула не дал разрешения проводить мероприятия многочисленным группам на площади Таксим из соображений безопасности. Закрыты все дороги, ведущие к Таксиму.
Представители профсоюзов организовали на спуске Казанджи памятную церемонию в честь 34 человек, погибших в 1977-м году. Представители профсоюзов «Тюрк-Иш» и «Хак Иш» оставили венки у мемориала Республики на площади Таксим и к спуску Казанджи. Глава профсоюза «Тюрк-Иш» Эргюн Аталай заявил, что он приехал с приветами из 81 округа Турции, и потребовал расследования событий, произошедших 37 лет назад.
Делегации, желавшие устроить шествие из Бешикташа, Окмейданы и Меджидийекёй к Таксиму, были остановлены полицией, передает trtrussian.
1 мая 1977 года Конфедерация революционных профсоюзов Турции провела свой первый после запрета массовый митинг в Стамбуле на площади Таксим.Еще до начала празднования Первомая в 1977 году в прессе тиражировались слухи о том, что данный митинг может закончиться кровопролитием. К участию в митинге примкнули Рабочая партия Турции, Социалистическая рабочая партия Турции, а также бывшая на тот момент вне закона Коммунистическая партия Турции.
Общее количество участников демонстрации 1 мая 1977 года составило примерно полмиллиона человек. По этой причине многие из них даже не смогли попасть на площадь Таксим. Неожиданно прогремели выстрелы. По воспоминаниям многих свидетелей, стреляли из здания службы водоснабжения и из отеля «Мармара» — самого высокого в те годы здания в Стамбуле. Затем на площадь вошли полицейские спецподразделения в сопровождении бронетехники. Вой сирен, взрывы шумовых гранат, а также водометы вызвали в толпе панику, в результате которой образовалась давка.
В результате разгона первомайской демонстрации погибло, по разным оценкам, от 34 до 42 человек, получили увечья разной степени тяжести от 126 до 220 человек. По официальным данным известны имена лишь 34-х погибших. Конфедерация революционных профсоюзов поначалу предъявила список из 36 имен, затем список был увеличен до 37. По результатам вскрытия было сообщено, что от пулевого ранения погибли 4 человека, в трех случаях причиной смерти могло быть как пулевое ранение, так и травма головы, ещё 27 человек были задавлены. Некоторые свидетели рассказывали, как на их глазах бронеавтомобиль раздавил человека.
Ни один из виновных не был ни арестован, ни привлечен к ответственности. После инцидента более 500 демонстрантов были задержаны, 98-ми из них предъявлены обвинения. Среди 17 подсудимых, оказавшихся в предварительном заключении, трое были освобождены до начала слушаний по делу, девять были освобождены в ходе первого слушания 7 июля 1977 года, остальные заключенные были освобождены вскоре после этого. Сам же суд в отношении участников демонстрации завершился оправдательным приговором только 20 октября 1989 года.
По данным различных источников, на крыше здания службы водоснабжения жандармерией были задержаны и переданы в руки полиции около 20 снайперов. Однако их имена в полицейских протоколах не появились.