2 Մայիս 2014 - 10:30 AMT
Կառավարությունը Կիևում խոստովանել է այն, ինչ բոլորն արդեն վաղուց գիտեին՝ որ անզոր է, այլևս չունի ոչ իշխանություն, ոչ երկրի արևելքում մարդկանց հասու լինելու հնարավորություն, և, որ մարդիկ անտեսում են այն: Դա հայտարարություն է աղետի մասին, վստահ է գերմանական Sueddeutsche Zeitung-ի մեկնաբանը: Failed state՝ չկայացած պետության սցենարը իրական է դարձել Ուկրաինայի համար առանձին վերցրած տարածաշրջաններում:
«Մի քանի շաբաթ շարունակ, որ անցան երկրի արևելքում վարչական շենքերի գրավումից հետո, «ժամանակավոր նախագահ Տուրչինովի ու վարչապետ Յացենյուկի թիմը» երդվում էր, որ վերահսկողության տակ կառնի իրավիճակը: Սակայն ոչ այսօր, կամ վաղը, այլ շուտով»,-պատմում է հեղինակը: Սակայն այդ ամենը զուտ խոսքեր էին: Սկզբում, ինչպես ասվում է հոդվածում, ներկայիս ուկրաինական կառավարությունը մտադիր էր կասեցնել իշխանության մոտալուտ կոլապսը ուժի միջոցով, սակայն հետո արդեն ուղղակի չկարողացավ դա անել: Կիևում հուսով էին, որ ամեն ինչ ինքն իրեն կհանդարտվի, աղմուկը կմարի բնակչության մեծ մասի շրջանում հետաքրքրության բացակայության պատճառով: Այդպես, Ուկրաինայի արևելքում բնակչությունը մինչ օրս ոչ անջատողականների կողմից է, ոչ էլ դեմ է: Փոխարենը այնտեղ հուսալքության, հիասթափության, ապագայի համար վախի մթնոլորտ է տիրում:
Այս ամենի արդյունքում Դոնբասի բնակիչները ցանկանում են վերջ տալ քաոսին ու վերադարձնել հանդարտությունն ու կարգապահությունը: Սակայն միևնույն ժամանակ եզրափակում է լրագրողը, «աճում է հավանականությունը, որ տեղի բնակչությունը ոչ միայն կհաշտվի նրա հետ, որ Ուկրաինայի արևելյան մասը կանջատվի Կիևից, այլ նաև կողջունի այդ պառակտումը»: Այսպիսով, հավելում է Sueddeutsche Zeitung-ը, կարող է կրկնվել Ղրիմի բռնակցման հոգեբանությունը: Սլավյանսկի ինքնապաշտպանությունը հայտնել է ուկրաինական բանակի գործողության հետևանքով առաջին զոհի մասին: Ինչպես մայիսի 2-ին ՌԻԱ Նովոստի գործակալությանն է հայտնել աշխարհազորայինների առաջնորդ Վյաչեսլավ Պոնոմարյովը, ըստ նախնական տվյալների, մեկ մարդ է զոհվել և ևս մեկը վիրավորվել է: Ըստ նրա, մի քանի տասնյակ բնակիչներ հավաքվել են քաղաքի մուտքի մոտ, թույլ չտալու համար, որ զորքերը առաջ շարժվեն:
ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը Սլավյանսկի պաշտպանների վրա հղումով հաղորդում է, որ աշխարհազորայինները ուկրաինական ՌՕՈւ երկու ուղղաթիռ են խփել: Օդաչուներից մեկը զոհվել է, մյուսը տեղափոխվել է հիվանդանոց: «Երկու ուղղաթիռ ենք խփել, մեկը՝ Մի-24, մյուսը՝ Մի-8, հավանաբար: Օդաչուներից մեկը մահացել է, մյուսը վիրավորվել և տեղափոխվել է կենտրոնական հիվանդանոց»,-պատմել է նա:
ՌԻԱ Նովոստին, «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի վրա հղումով հայտնել է, որ հարված է հասցվել նաև երրորդ ուղղաթիռին, որը պայթել է օդում: Որևէ պաշտոնական հաղորդագրություն Կիևի իշխանություններից դեռ չի ստացվել:
Մինչդեռ «Ինտերֆաքսը» հայտնում է, որ քաղաքի գրոհը դադարեցվել է: «Կրակն առայժմ ժամանակավորապես կասեցվել է,-պատմել են Սլավյանսկի ինքնապաշտպանության շտաբում՝ հավելելով, որ, հավանաբար, ուժերը վերախմբավորվում են: Ինչպես հայտնել է ինքնապաշտպանության առաջնորդ Իգոր Ստրելկովը, աշխարհազորայինների դեմ գործարկվել է մոտ 20 ուղղաթիռ: «Բոլոր ճանապարհները փակ են, բոլոր կողմերում հակառակորդի զրահատեխնիկան է ու հետևակը, այդ թվում ժամկետային զինծառայողներ, պայմանագրայիններ: Մեր դեմ են հանել բոլոր առկա ուժերը: Օդում մեր մոտ 20 ուղղաթիռ է գործարկվել, մարտական ու տրանսպորտա-մարտական: Հակառակորդն ամբողջությամբ շրջափակել է քաղաքը, բոլոր մուտքերն ու ելքերը: Ծայրամասերում կանգնած է հակառակորդի հետևակը»,-ասել է նա «Ռոսիա 24» հեռուստաալիքի եթերում:

2 Май 2014 - 09:32 AMT
Правительство в Киеве признало то, что все знали давно: оно в буквальном смысле беспомощно и более не имеет ни власти, ни доступа к людям на востоке страны, люди не слушают его. Это объявление катастрофы, уверен обозреватель немецкого издания Sueddeutsche Zeitung. Сценарий failed state – недееспособного государства – стал реальным для Украины в отдельно взятых регионах.
"На протяжении нескольких недель, прошедших с начала захвата административных зданий на востоке страны, "команда вокруг временного президента Турчинова и премьера Яценюка" клятвенно заверяла, что возьмет ситуацию под свой контроль. Но не сегодня, не завтра, а скоро", – рассказывает автор. Однако все это оказалось пустым звуком. Поначалу, как говорится далее, нынешнее украинское правительство собиралось остановить подкрадывавшийся коллапс власти с помощью силы, но потом уже просто не смогло это сделать. В Киеве надеялись, что шумиха рассосется сама собой в связи с отсутствием к ней интереса у большей части населения. Так, на востоке Украины население до сих пор не выступает явно ни за сепаратистов, ни против них. Вместо этого там царит некая смесь из отчаяния, апатии и простого страха за будущее этого региона.
В результате всего этого растет желание населения Донбасса покончить с хаосом и вернуть спокойствие и порядок. Однако вместе с ним, заключает журналист, "возрастает и вероятность того, что местное население не только смирится с тем, что восточная часть Украины отколется от Киева, но и будет приветствовать этот раскол". Таким образом, добавляет Sueddeutsche Zeitung, может повториться психология крымской аннексии.
Самооборона в Славянске сообщила о первой жертве операции украинской армии. Как сообщил в пятницу, 2 мая, РИА Новости представитель лидера ополченцев Вячеслава Пономарева, по предварительным данным, один человек погиб и один ранен. По его словам, несколько десятков жителей встали у въезда в город, чтобы не пропустить войска.
ИТАР-ТАСС со ссылкой на защитников Славянска передает, что ополченцы сбили два вертолета украинских ВВС. При этом пилот одного из них погиб, второй доставлен в больницу. «Сбили две вертушки. Один — Ми-24, второй, скорее всего, Ми-8. Один пилот погиб, второй — ранен и доставлен в центральную больницу города», — рассказал он. В то же время, по информации УНН, одного из вертолетчиков взяли в заложники.
Позднее РИА Новости со ссылкой на телеканал «Россия 24» сообщило, что из РПГ сбит третий вертолет, который взорвался в воздухе. Какого-либо официального подтверждения этой информации от властей в Киеве пока не поступало.
Между тем «Интерфакс» сообщает, что штурм города приостановлен. «Огонь пока временно прекращен», — рассказали в штабе самообороны Славянска, добавив, что, видимо, идет перегруппировка сил.
Как сообщал лидер самообороны Игорь Стрелков, против ополченцев было задействовано до 20 вертолетов. «Все дороги перекрыты, со всех сторон бронетехника и пехота противника, в том числе солдаты срочной службы, контрактники. Все, что у них есть, бросили против нас. В воздухе против нас до 20 вертолетов задействовано, боевых или транспортно-боевых. Противник заблокировал город полностью, все въезды и выезды. На окраинах — пехота противника», — отметил он в эфире телеканала «Россия 24».