5 Մայիս 2014 - 09:35 AMT
Ադրբեջանը համակված է իսկական «լրտեսամոլությամբ»՝ լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովի սկանդալային ձերբակալությունից ու Լեյլա ու Արիֆ Յունուսովների հետ կապված ոչ պակաս սկանդալային պատմությունից հետո, երկրորդ ալիքի հերթը եկավ: Ըստ գործողության ընթացքի Իլհամ Ալիևի կարգադրությամբ զբաղեցրած պաշտոնից ազատվեց Կրոնական կառույցների հետ աշխատանքի պետկոմիտեի ղեկավար Էլշադ Իսկենդերովը: Նրա փոխարեն դեռ ոչ ոք չի նշանակվել: Իսկենդերովի դեմ մեղադրանք է ներկայացվել «նուրսիստների» հետ առնչություն ունենալու վերաբերյալ: Մինչ այդ նույն մեղադրանքով պաշտոնից ազատվեց նախագահի մերձավոր անձանցից մեկը՝ Էլնուր Ասլանովը: Եվ սա դեռ վերջը չէ, ամեն ինչ դեռ նոր է թափ առնում: Որոշ ադրբեջանցի լրագրողներ, հավանաբար ինքնագոհունակությամբ լի, գրում են, թե Ադրբեջանը կանգնած է Արևմուտքի ու Ռուսաստանի միջև երկընտրանքի առջև: Ընդ որում դա միանգամայն լուրջ է ասվում, բերվում են փաստարկներ և Բաքվի համար գլխավոր փաստարկը մեկն է՝ հայ լրտեսները, որ բուն են դրել նախագահ Ալիևի անմիջապես քթի տակ:
Դե ուղղակի «Սիոնի իմաստունների արձանագրություններ»՝ կեղծիք, որին հավատալը ծիծաղելի կլիներ: Արդեն բազմիցս է գրվել, որ Ադրբեջանում կատարվող իրադարձությունները շատ զգայում են: Կարելի է հիշել «ինտերնացիոնալ Բաքուն», որտեղ, ի դեպ, տարբեր ազգությունների մարդկանց ամուսնություններն արտառոց բան չէին: Սումգայիթյան եռօրյա ջարդերը պոկեցին ինտերնացիոնալիզմի բարակ շղարշը, որին փոխարինելու եկավ չարանենգ թուրքը: Կամ, եթե կուզեք, ադրբեջանցին: Խորհրդային հեքիաթն ավարտվեց, սկսվեց արյունահեղ թուրքական սպանդը:
Լեյլա և Արիֆ Յունուսովների գործով հարցաքննվում են նաև հայտնի այլ իրավապաշտպաններ՝ Ռենա Սաֆարալիևան ու Մատանատ Ազիզովան: Հետաքրքիր է, որ որոշ տեղեկություններով Ազիզովան արդեն հեռացել է Ադրբեջանից: Գուցե, Հայաստա՞ն է փախել…
Ապրիլի 30-ին հարցաքննության է կանչվել փորձագետ Զաֆար Գուլիևը, որը որպես վերլուծաբան պատասխանել է հայ և ադրբեջանցի լրագրողների հարցերին Լաուրա Բաղդասարյանի «Ռեգիոն» նախագծում: Հաջորդը հարցաքննության համար դատախազություն է կանչվել «Ենի մուսավաթ» թերթի աշխատակից Ազեր Ռաշիդօղլուն, որը մի ժամանակ աշխատել է Միրկադիրովի հետ: Հավանաբար, հերթը կհասնի նաև Զարդուշտ Ալիզադեին, որը նույնպես շփվել է հայերի հետ: Բայց ահա թե ինչն է հետաքրքիր. բավականին հայտնի Աքպեր Հասանովն ու Էյնուլլա Ֆաթուլլաևը նույնպես շփվել են հայ լրագրողների հետ, եղել են Հայաստանում: Նրանք ազատության մեջ են, ավելին, հաճույքով հերյուրանքներ գրում ձերբակալվածների հասցեին: Արիֆ Յունուսովը մի քանի տարի առաջ եղել է Երևանում, մասնակցելով խորհրդաժողովի: Նա պատրաստակամ եղավ PanARMENIAN.Net-ին հարցազրույց տալու հարցում: Մենք ուղարկեցինք հարցերը, ստացանք պատասխանները:
Պատասխաններն այնքան էին տարբերվում Յունուսովի Երևանում արտահայտած մտքերից, որ գործակալությունն անընդունելի համարեց հակահայկական հարցազրույցի հրապարակումը: Իսկ իրականում հավանաբար այսպես է եղել. Յունուսովը ցույց է տվել հարցերը «որտեղ պետք է», ստացել է պատասխաններն ու ուղարկել Երևան: Յունուսովին հանդիմանելու ցանկություն էլ չի առաջանում, քանի որ մարդն ուղղակի վախեցել է: Իսկ չէ որ այն ժամանակ Ալիևը դեռ ներկայանում էր որպես ժողովրդավար: Հիշում եմ նաև Իլգար Մամեդովին, որն այժմ կալանքի տակ է: Բրյուսելում կայացած խորհրդաժողովում նա խոսում էր միայն Ադրբեջանի նավթային հարստության, «իմաստուն» Իլհամ Ալիևի մասին, նրա ամեն մի ելույթ ատելությամբ էր լի հայերի հանդեպ: Նա նույնիսկ հարկ չէր համարում մասնակցել ընդհանուր խոսակցությանը, երբ ներկա էր լինում հայկական պատվիրակությունը:
Հավանաբար, բոլոր վերոնշյալ անձիք արդեն կատարել են իրենց դերը և նրանց հետ կարելի է ցանկացած կերպ վարվել: ԵՄ, ԵԱՀԿ, ԱՄՆ ու ԵԽ ոչ մի հորդոր չի ստիպի Ալիևին ազատ արձակել Ռաուֆ Միրկադիրովին: Պետք չէ կարծել նաև, որ համաշխարհային հանրությունը կդատապարտի Բաքվին ժողովրդավարության ասպարեզում առաջընթացի բացակայության համար, որն այդ նավթային սուլթանաթում միշտ է բացակայել: Ալիևը որոշեց, որ ժողովրդավարական պետության պատրանք ստեղծելու համար չափազանց շատ է ջանք պահանջվում, և հազիվ թե ինչ-որ մեկը դա գնահատի: Ուստի, կարելի է չքաշվել: Գնեց չէ Ադրբեջանը ՄԱԿ ԱԽ ոչ մշտական անդամի տեղը մեկ տարով, հիմա էլ նախագահելու է Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեում: Ամեն ինչ ընթանում է Հեյդար Ալիևի նախանշած ճանապարհով: Հարցն այն է, թե երբ է համակարգը խափանվելու:

Азербайджан захлестнула настоящая «шпиономания» – после скандального задержания журналиста Рауфа Миркадырова и не менее скандальной истории с Лейлой и Рифом Юнусовыми, настала очередь второй волны. По ходу действия распоряжением Ильхама Алиева, с занимаемой должности снят глава Госкомитета по работе с религиозными структурами Эльшад Искендеров. На его место пока никто не назначен. В отношении Искендерова выдвинуто обвинение в причастности к «нурсистам». Ранее по этому же обвинению был снят с должности один из приближенных к президенту идеологов Эльнур Асланов. И это явно не конец, маловик только-только начал раскручиваться. Некоторые азербайджанские журналисты, явно от переизбытка самомнения, пишут, что Азербайджан стоит на распутье между Западом и Россией. Причем говорится это на полном серьезе, приводятся аргументы и главный аргумент для Баку один-единственный – армянские шпионы, свившие гнездо прямо под носом у президента Алиева.
Ну прямо какие-то «Протоколы сионских мудрецов» – фальшивка, сшитая настолько грубо, что даже смешно. Мы уже писали, что происхождение в Азербайджане – вещь очень чувствительная. Впору вспомнить «интернациональный Баку», в котором, кстати, браки между представителями разных национальностей не были чем-то из ряда вон выходящим. Три дня сумгаитских погромов сорвали тонкий слой интернационализма и на его смену вышел озлобленный турок. Или, если угодно, азербайджанец. И советская сказка закончилась, началось кровавое тюркское побоище.
По делу Лейлы и Арифа Юнус допрашиваются другие известные правозащитники Азербайджана – Рена Сафаралиева и Матанат Азизова. Интересно то, что по некоторым слухам Азизовой уже нет в Азербайджане. Не иначе, как в Армению убежала…
30 апреля на допрос был вызвал эксперт Зафар Гулиев, который в качестве аналитика отвечал на вопросы армянских и азербайджанских журналистов в проекте Лауры Багдасарян «Регион». Следующим на допрос в прокуратуру вызван сотрудник газеты «Ени Мусават» Азер Рашидоглу, который когда-то работал вместе с Миркадыровым. Скорее всего, очередь дойдет и до Зардушта Ализаде, который тоже общался с армянами. Но что интересно: небезызвестные Акпер Гасанов и Эйнулла Фатуллаев тоже были в Армении, общались с армянскими журналистами. Они на свободе, более того, с упоением пишут пасквили на арестованных.
Ариф Юнусов несколько лет тому назад приезжал на конференцию в Ереван. На просьбу PanARMENIAN.Net записать интервью откликнулся охотно. Мы послали вопросы, получили ответы. Ответы настолько отличались от позиции Юнусова, высказанной в Ереване, что агентство не посчитало приемлемым публиковать анти-армянское интервью. Скорее всего дело обстояло так: Юнусов показал вопросы «где надо», оттуда же и получил ответы и переслал в Ереван. Упрекать за это Юнусова как-то некорректно: человек просто испугался. А ведь тогда Алиев еще рядился в одежды демократа. Вспоминается еще Ильгар Мамедов, ныне находящийся в заключении. На конференции в Брюсселе он говорил только о нефтяных богатствах Азербайджана, о «мудром» Ильхаме Алиеве и каждое его выступление дышало ненавистью к армянам. Он даже не считал нужным участвовать в общем разговоре, когда рядом была армянская делегация.
Скорее всего, все вышеупомянутые лица – отработанный материал и с ними можно не церемониться. Никакие призывы ЕС, ОБСЕ, США, СЕ не заставят Алиева освободить Рауфа Миркадырова. Также не стоит предполагать, что мировая общественность осудит Азербайджан за отсутствие прогресса в построении демократии, которой никогда в нефтяном султанате не было и явно не будет. Алиев решил, что создавать видимость демократического общества – дело хлопотное, все равно не оценят. Поэтому можно не церемониться. Купил же Азербайджан место непостоянного члена СБ ООН на год, теперь будет председательствовать в Комитете министров Совета Европы. Все идет по начертанному еще Гейдаром Алиевым пути. Весь вопрос в том – когда система даст сбой.