Թուրքիայի Ազգային վիճակագրական կենտրոնը գրում է, որ 2013 թվականին Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած Արդարության ու զարգացման կուսակցության (ԱԶԿ) կառավարությունը Սիրիայում գործող ավազակախմբերին մոտ 53 հազար դոլարի զենք ու զինամթերք է մատակարարել, իսկ ընթացիկ տարվա առաջին երեք ամսում՝ 115 հազար դոլարի:
Ինչպես հայտնում է սիրիական SANA գործակալությունը ընդդիմադիր թուրքական Аydinlik թերթի վրա հղումով, զինամթերքը Սիրիա է հասել ահաբեկիչների հսկողության տակ գտնվող սահմանային անցակետերով:
Ամերիկյան Veterans Today կայքը հայտնել է, որ զարին գազը, որն օգտագործվել է Դամասկոսի արվարձանում անցյալ տարվա օգոստոսի 21-ի քիմիական գրոհի ժամանակ, արտադրվել է Պենտագոնին պատկանող լաբորատորիայում Թուրքիայի տարածքում: Հետո այնՍիրիայում գործող «Ալ Քայիդայի» ահաբեկիչներինփոխանցելու համարտեղափոխվել է թուրքական լաբորատորիաներ :
2013 թվականի օգոստոսի կեսին` քիմիական զենքի կիրառումից մի քանի օր առաջ, Թուրքիայում գաղտնի խորհրդակցություն տեղի ունեցավ վարչապետ Էրդողանի, ԱԳՆ ղեկավար Դվութօղլուի, և հետախուզության ղեկավար Ֆիդանի միջև, որտեղ քննարկվել է Սիրիայի դեմ ռազմական ագրեսիա սկսելու համար պատրվակ գտնելու կամ հրահրելու հարցը:
Այդ ամենը հերթական անգամ հաստատում է, որ Էրդողանի կառավարությունը մեղսակից է Սիրիայի արյունահեղությանն ահաբեկչական կազմավորումների համակողմանի աջակցության միջոցով:
Սիրիայում արդեն 3 տարուց ավելի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:Սիրիահայերը բնակվում են հիմնականում Հալեպում և Դամասկոսում: Պատերազմից առաջ հայ համայնքը հասնում էր 80 հազարի: Այժմ շուրջ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, հինգ հազարը՝ Լիբանանում:

Турецкий Национальный статистический центр пишет, что в 2013 году правительство Партии справедливости и развития (АКР) во главе с Реджепом Тайипом Эрдоганом отправило бандформированиям в Сирии боеприпасы на сумму 53 тыс. долларов, а только за три месяца текущего года – на сумму 115 тыс. долларов.
Как передает сирийское агентство SANA с ссылкой на оппозиционную турецкую газету Аydinlik, боеприпасы были ввезены в Сирию через пограничные КПП, находящиеся под контролем террористов.
Американский сайт Veterans Today сообщил, что газ зарин, который был использован в химической атаке под Дамаском 21 августа прошлого года, был произведен в лаборатории, принадлежавшей Пентагону и располагавшейся на территории Грузии. Затем он был доставлен в турецкие лаборатории для передачи действующим в Сирии террористам из «Аль-Каиды».
В середине августа 2013 года за несколько дней до того, как под Дамаском было применено химоружие, в Турции прошло тайное совещание премьера Эрдогана, главы МИД Давутоглу и начальника разведки Фидана, на котором обсуждался вопрос о фабрикации предлога для начала военной агрессии против Сирии.
Все это в очередной раз подтверждает причастность к кровопролитию в Сирии правительства Эрдогана через всестороннюю поддержку террористических формирований.