5 Մայիս 2014 - 11:50 AMT
Իրանը հայտնել է, որ ՄԱԿ միջուկային տեսուչներն այս շաբաթ երկու օբյեկտ կայցելեն միջուկային ոլորտում իր գործունեության սահմանափակման վերաբերյալ համաձայնագրի շրջանակում: Թեհրանը հայտարարում է, որ թույլ տալով ուրանի հանքի ու ուրանի գործարանի տեսչական այցերը, կատարում է ՄԱԳԱՏԷ-ի հետ համաձայնության վերջին պայմանը:
Իրանը նաև ՄԱԿ-ին է ներկայացրել պահանջված տեղեկությունները դետոնատորների մասին, որոնք կարող են օգտագործվել ատոմային ռումբ ստեղծելու համար, հայտնում է Ամերիկայի ձայնը:
Անցյալ տարվա վերջում Իրանը համաձայնվեց կրճատել ուրանի հարստացման ծրագիրն Արևմուտքի կողմից պատժամիջոցների մեղմացման դիմաց:
ԱՄՆ-ն ու նրա դաշնակիցները կասկածում են, որ Իրանն աշխատում է միջուկային զենքի ստեղծման վրա: Սակայն Թեհրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը բացառապես խաղաղ նպատակ ունի:
Թեհրանը ոչնչացրել է հարստացված ուրանի իր պաշարների կեսը, այդպիսով կատարելով պայմանավորվածությունը, որը ձեռք էր բերվել տարեսկզբին, հայտնել է ՄԱԳԱՏԷ-ն: ՄԱԳԱՏԷ-ն զեկույց է պատրաստել Իրանի կողմից իր պարտավորությունների կատարման մասին «5+1» խմբի հետ Թեհրանի ստորագրած պայմանավորվածության շրջանակում: Դիվանագետները հաստատել են զեկույցի եզրակացությունները:
Ծանոթանալով զեկույցին՝ Սպիտակ տունը ապասառեցրեց Իրանի արգելափակված ակտիվներից 450 միլիոն դոլարը: Մինչդեռ, Իրանի գերագույն առաջնորդ այաթոլա Ալի Համենեին անհնար է համարում միջուկային ծրագրերից ամբողջությամբ հրաժարվելը: Սակայն նա սատարում է բանակցություններին «վեցյակի» միջնորդների հետ:
Ռուսաստանն ու Իրանն այժմ բանակցում են «նավթ ապրանքի դիմաց» սխեմայով երկկողմ առևտրային համաձայնագրի իրականացման շուրջ: Այդ առևտրի ծավալը կարող է հասնել 20 մլրդ դոլարի: Միացյալ Նահանգները գտնում են, որ այդ գործարքը կխարխլի Արևմուտքի դիրքերը Թեհրանի հետ բանակցություններում:
2013-ի նոյեմբերի 24-ին միջազգային միջնորդների «վեցյակը» (ՄԱԿ ԱԽ 5 մշտական ներկայացուցիչն ու Գերմանիան) ու Իրանը միջանկյալ համաձայնագիր էին ստորագրել՝ համատեղ գործողությունների նախագիծ։ Համաձայն դրա, Իրանը պարտավորվել է 6 ամսվա ընթացքում մինչև 20 տոկոսով կանգնեցնել ուրանի հարստացումն ու այդ ընթացքում 5-ից ավելի չհարստացնել այն։
Իրանը նաև պարտավորվել է ազատվել մինչև 20 տոկոս հարստացված ուրանի ամբողջ կուտակած պաշարներից, կասեցնել Արաքում ծանր ռեակտորի կառուցումը, չտեղակայել ուրանի հարստացման համար նոր ցենտրիֆուգներ ու լայնացնել ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների մուտքն իր միջուկային օբյեկտներ։ Ի պատասխանը Արևմուտքը պատրաստակամություն է հայտնել մեղմացնել Հանրապետության հանդեպ կիրառվող պատժամիջոցները։ Այդ միջանկյալ պայմանավորվածությունների իրականացումը սկսվել է այս տարվա հունվարի 20-ին։

Иран сообщил, что ядерные инспекторы ООН на этой неделе посетят два объекта в рамках соглашения по ограничению его деятельности в ядерной сфере. Тегеран заявляет, что, идя на инспекцию урановой шахты и уранового завода, он выполняет последнее условие соглашения с МАГАТЭ.
Иран также предоставил ООН затребованную информацию о детонаторах, которые могут быть использованы для создания атомной бомбы, передает Голос Америки.
В МАГАТЭ пока не прокомментировали сообщение иранского информагентства.
В конце прошлого года Иран согласился сократить программу обогащения урана в обмен на снятие санкций Запада.
США и многие их союзники подозревают, что Иран работает над созданием ядерного оружия. Но Тегеран неизменно настаивает, что его ядерная программа преследует исключительно мирные цели.
Тегеран уничтожил половину своих запасов высокообогащенного урана, тем самым выполнив договоренности, достигнутые в начале нынешнего года, сообщило 18 апреля МАГАТЭ. МАГАТЭ подготовило доклад о выполнении Ираном своих обязательств в рамках соглашения, подписанного Тегераном с группой «Пять плюс один» – пятью постоянными членами Совета Безопасности ООН и Германией. Дипломаты подтвердили выводы доклада.
Ознакомившись с отчетом, Белый дом разморозил 450 млн. долларов из заблокированных иранских активов.
Между тем, верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи считает невозможной полную отмену иранских ядерных программ. Но он поддержал переговоры с «шестеркой» посредников, предупредив, что Иран никогда полностью не откажется от своей ядерной программы.
Россия и Иран в настоящее время ведут переговоры о реализации двустороннего торгового соглашения по схеме "нефть в обмен на товары". Объем этой торговли может достичь 20 млрд. долларов. Соединенные Штаты считают, что эта сделка подорвет позиции Запада на переговорах с Тегераном.