Եվ նույնիսկ ավելի հեռուն է գնացել. «Բոլորը հայացքները մեզ են հառել, բոլորը ցանկանում են օգտվել մեր ռեսուրսներից: Շատ դժվար է պահպանել Ադրբեջանի անկախությունը: ԱՄՆ-ն ու Եվրոպան օգտվում են Ադրբեջանի էներգառեսուրսներից, բայց չեն պաշտպանում Բաքվի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում: Ռուսաստանն ու Իրանը նույնպես իրապես չեն աջակցում Ադրբեջանին Ղարաբաղի հարցում»,-ասել է Հասանովը:
Բաքվի մեծ մոլորությունն այն է, որ վերջինս դեռ նախորդ դարում է մտովի ու դեռ վստահ է, որ նավթով ամեն ինչ կարելի է գնել, ինչպես ժամանակին վարվեց Նարիման Նարիմանովը Արցախի դեպքում՝ փաստացի բոլշևիկներին կանգնեցնելով նավթային սովի վտանգի առջև: «Մենք ձեզ նավթ, իսկ դուք մեզ՝ Ղարաբաղը, Զանգեզուրն ու Նախիջևանը»: Բոլշևիկներն էլ համաձայնվեցին՝ այլ ելք չունեին, ինչն էլ արդեն ХХ դարի վերջում ազգային-ազատագրական պայքարի պատճառ դարձավ Արցախում: Այստեղ էլ ԽՍՀՄ օգնեց՝ սպառազինությամբ «ադրբեջանական բանակ» կոչվող ջոկատներին: Բայց չստացվեց: Նույնիսկ Թուրքիան չօգնեց Ադրբեջանին, միայն ռազմական խորհրդականների գործուղելով Բաքու, Իրանն էլ չօգնեց, որի տարածքով Նախիջևանից ռազմական բեռներ էին գնում Ադրբեջան: Ճիշտ է, հանուն արդարության պետք է նշել, որ Իրանը կասեցրեց այդ տարանցումը: Այնուամենայնիվ, Բաքուն համառորեն մինչ օրս պնդում է «տարածքների 20 տոկոսի օկուպացիայի ու մեկ միլիոն փախստականների մասին»՝ հեքիաթ, որին արդեն այդ նավթային հանրապետության ղեկավարությունն էլ չի հավատում: Էլ չենք խոսում տարածքային ամբողջականության ու ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի մասին: Բայց նավթի հարցում էլ ամեն ինչ պարզ չէ: 2014 թ. հունվար-ապրիլին Ադրբեջանի Պետնավթային ընկերությունը (SOCAR) 383 տոննա ավտոմոբիլային բենզին է արտահանել: 2013 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանումը կրճատվել է 5,126 հազար տոննայով կամ 14.38 անգամ: 2014 թվականի ապրիլին SOCAR-ն ավտոմոբիլային բենզին չի արտահանել: Ըստ Ադրբեջանի Պետական մաքսային կոմիտեի տվյալների, 2014 թվականի առաջին եռամսյակում Ադրբեջանից ապրանքների արտահանման ծավալը ($5 377,4 մլն) նվազել է 15,2 տոկոսով: Ընդ որում հում նավթի արտահանումը ($4 563 մլն) կրճատվել է 13,6 տոկոսով, նավթամթերքինը ($279,4 մլն)՝ 12,6 տոկոսով, բնական գազինը ($145,9 մլն)՝ 49 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ ածխաջրածինների ռեսուրսների ու այդ արտադրանքի բաժնեմասն Ադրբեջանի արտահանման պորտֆելում ընթացիկ տարվա երեք ամսում կազմել է 92,7 տոկոս: Բավականին տխուր պատկեր է իշխող կլանի համար՝ նավթը վերջանալու տարօրինակ հատկություն ունի, հատկապես եթե այն արդյունահանում են, ոչ մի բան հաշվի չառնելով: Բաքվի նավթի հետ էլ այդպես կարող է պատահել: Դեռևս SOCAR-ն ամեն ամիս գերաճով է ներկայացնում նավթի ու գազի քանակի մասին տվյալները և քիչ է մնում խոստանա, որ գազով կապահովի ամբողջ Եվրոպան: Թվերի հետ մեքենայությունների շարքին են դասվում նաև տվյալներն Ադրբեջանի բնակչության մասին: «Պաշտոնապես Ադրբեջանում բնակվում է մոտ 9 մլն 500 հազար մարդ: Զանգվածային միգրացիայի աճի ֆոնի վրա (2,5 մլն մարդ), այդ թիվը լուրջ կասկածներ է առաջացնում: Ըստ փորձագիտական գնահատականների, Ադրբեջանի Պետական վիճակագրական կոմիտեն ուռճացնում է Ադրբեջանի բնակչության քանակը գրեթե 35 տոկոսով, իսկ իրականում երկրի բնակչությունը 6 միլիոնից էլ պակաս է»,-գրում է «Ենի մուսավաթ» թերթը: Սակայն ցինիզմի ու ուղղակի լկիության, այլ կերպ չես ասի, գագաթնակետը դարձավ Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յուշչենկոյի ATV հեռուստաալիքին տված հարցազրույցը, որտեղ նա հայտարարեց, թե «այսօր Կովկասում իրապես գործում է միայն մեկ պետական կազմավորում՝ Ադրբեջանի Հանրապետությունը»: Հակառուսական հայտարարությունների հերթական չափաբաժնից հետո, Յուշչենկոն որոշեց խոսել Հայաստանի մասին, բնականաբար, ադրբեջանցի լրագրողի մատուցմամբ: Ըստ նրա, ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա «այդ երկիրը խամաճիկ է և ինքը չի որոշում իր քաղաքականությունը: Թեև այս համատեքստում ես պետք է խոսեի Երևանի քաղաքականության մասին, բայդ այդ երկիրը խամաճիկ է, այդ քաղաքականության ակունքներն այնտեղ չեն: Նրա ակունքներն ավելի կոպիտ են ու ցինիկ»,-ասել է Յուշչենկոն: Վիկտոր Յուշչենկոն, որը նախաձեռնեց Ուկրաինայի փլուզումը «նարնջագույն հեղափոխությամբ» առնվազն լավ կլիներ, որ լռեր: Նա չէ, որ պետք է սովորեցնի Հայաստանին ինչ անել ու ինչպես: Սա առաջինը: Երկրորդը՝ այսօրվա դրությամբ ամենամեծ խամաճիկն Ուկրաինան է, բայց ոչ ՀՀ նախագահը, ոչ որևէ հայ քաղաքական գործիչ իրեն երբեք թույլ չեն տա նման տիպի արտահայտություններ, որոնք առաջին հերթին կվնասեին ասողի հեղինակությանը: Հայաստանի համար մեծ հաշվով միևնույն է, թե ինչ է մտածում Յուշչենկոն, որը կախում ունի այնքան գործոններից ու մարդկանցից, որ դրանց թվարկումը միայն կարող է լրջորեն բարդացնել նրա կյանքը: Իսկ Ադրբեջանը «ձեռքը գցում է» ցանկացած քաղաքական գործչի, ով կարող է մի վատ բան ասել Հայաստանի մասին: Այդպես «նրա սիրտը հովանում է»: Ադրբեջանի ԱԳՆ սև ցուցակներ կազմել ու լրագրողների ձերբակալել միայն Երևան այցելելու համար շատ ավելի դյուրին է, քան փորձել ինչ-որ բան անել: Բայց ավաղ, Բաքվի «քաղաքական վերնախավը» զուրկ է նման առաքինությունից, և հանդգնեմ ենթադրել, զուրկ էլ կմնա:

6 Май 2014 - 04:13 AMT
Он пошел дальше: «Все устремили взоры на нас, все желают пользоваться нашими ресурсами. Сохранять независимость Азербайджана очень трудно. США и Европа пользуются энергоресурсами Азербайджана, но не отстаивают позицию Баку в карабахском вопросе. Россия и Иран также не оказывают Азербайджану реальной поддержки в нагорно-карабахском вопросе», – сказал Гасанов.
Великое заблуждение Баку состоит в том, что он еще находится в прошлом веке и так же уверен, что нефтью можно купить все, как это в свое время сделал Нариман Нариманов в отношении Арцаха, фактически поставив большевиков перед угрозой нефтяного голода. «Мы вам нефть, вы нам Карабах, Зангезур, Нахичеван». И большевики согласились – деваться было некуда, что потом и обернулось на исходе ХХ века национально-освободительной войной за Арцах. Да и тут СССР постарался, помогая вооружением разрозненным отрядам под названием «азербайджанская армия». Но не получилось. Не помогла Азербайджане даже Турция, направив своих военных советников, ни Иран, через территорию которого из Нахичевана шли военные грузы в Азербайджан. Правда, справедливости ради надо отметить, что Иран быстро пресек этот транзит.
Тем не менее Баку, с упорством, достойным лучшего применения, твердит до сих пор об «оккупации 20% территории и миллионе беженцев» – сказке, в которую не верит и само руководство нефтяной республики. О территориальной целостности и резолюциях СБ ООН говорить уже как-то не приходится.
Но и с нефтью не все ладно. В январе-апреле 2014 года Госнефтекомпания Азербайджана (SOCAR) экспортировала 383 тонны автомобильного бензина. В сравнении с аналогичным периодом 2013 года экспорт автомобильного бензина сократился на 5,126 тыс. тонн или в 14,38 раза. В апреле 2014 года экспорт автомобильного бензина SOCAR не осуществлялся.
Согласно данным Государственного таможенного комитета Азербайджана в первом квартале 2014 года объем экспорта товаров из Азербайджана ($5 377,4 млн.) снизился на 15,2%. При этом, экспорт сырой нефти ($4 563 млн.) сократился на 13,6%, нефтепродуктов ($279,4 млн.) – 12,6%, природного газа ($145,9 млн.) – 49%. В целом доля углеводородных ресурсов и их продуктов в портфеле экспорта Азербайджана составила за три месяца этого года 92,7%. Картина довольно грустная для правящего клана –нефть имеет странную привычку заканчиваться, особенно когда ее добывают, не считаясь ни с чем. Как бы и с бакинской нефтью так не получилось. Пока что SOCAR из месяца в месяц завышает данные о количестве нефти и газа и обещает чуть ли не полностью взять на себя обеспечение Европы газом.
К числу махинаций с цифрами относятся и данные о количестве населения Азербайджана. «Официально в Азербайджане проживает более 9 млн. 500 тыс. человек. На фоне роста массовой миграции (порядка 2,5 млн. человек), эта цифра вызывает серьезные сомнения. Согласно экспертным оценкам, Госкомстат Азербайджана завышает численность Азербайджана примерно на 35%, в реальности же население республики составляет менее 6 млн.», – пишет газета «Ени Мусават».
Но верхом цинизма и просто хамства (другое слово трудно подобрать) стало интервью телеканалу ATV экс-президента Украины Виктора Ющенко, заявившего, что «сегодня на Кавказе действует реально только одно государственное образование – Азербайджанская Республика». После очередной порции антироссийских заявлений, Ющенко решил поговорить об Армении, естественно по наводке бакинского журналиста.
По его словам, что касается политики Армении – эта страна является марионеткой и не сама определяет свою политику. «Хотя в данном контексте я должен был бы говорить о политике Еревана, но это – марионетка, и не там истоки этой политики. Ее истоки более грубые и циничные», – заметил Ющенко.
Виктору Ющенко, начавшему развал Украины «оранжевой» революцией, как минимум следовало бы помолчать и не учить Армению, что и как надо делать. Это, во-первых. Во-вторых, самой главной марионеткой на сегодняшний день является Украина, но ни президент Армении, ни армянские политики никогда не допустят высказываний такого рода, бьющих прежде всего по имиджу говорящего. Армении, по большому счету, все равно, что о ней думает Виктор Ющенко, зависящий от стольких факторов и людей, что одно перечисление может серьезно осложнить ему жизнь. А Азербайджан хватается за любого политика, кто может сказать про Армению только плохое. Так Баку спокойнее жить. Составлять «черные списки МИД Азербайджана» и арестовывать журналистов на том основании, что они приезжали в Ереван намного легче, чем попытаться что-либо сделать. Но увы, таких добродетелей у бакинской «политической элиты» нет и, смеем предполагать, не будет.