Սիրիայի Հոմս գավառի նահանգապետ Թալալ Ալ Բարազին հայտարարել է, որ գրոհայինների առաջին խումբը սկսել է հեռանալ Հին քաղաքի թաղամասերից: SANA գործակալությանը տված հարցազրույցում նա նշել է, որ գրոհայինների հեռանալուն զուգահեռ, հավանաբար, կսկսվի հրադադարի գործընթացը՝ ազատելու համար քաղաքը գրոհայիններից ու նրանց զենքից: Գործընթացը կտարածվի քաղաքի բոլոր շրջանների վրա, ոչ միայն Հին քաղաքի:
Նահանգապետը նշել է, որ գրոհայինների հեռանալուց հետո բանակի ստորաբաժանումները կմաքրեն քաղաքն ականներից ու բարիկադներից:
Սիրիայի իշխանություններն ու ապստամբները Հոմս քաղաքում հրադադարի վերաբերյալ պայմանավորվածության են եկել: Ինչպես հայտնել է Մարդու իրավունքների պահպանման դիտարկման սիրիական կենտրոնը (Syrian Observatory for Human Rights), համաձայնությունն արդեն ուժի մեջ է մտել Հին Հոմսում և այլ թաղամասերում, որոնք գտնվում են ապստամբների հսկողության տակ:
Ապրիլի 30-ին ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը դատապարտեց ապրիլի 29-ին Դամասկոսում ու Հոմսում տեղի ունեցած բռնարարքները, երբ տասնյակ բնակիչներ սպանվեցին ու վիրավորվեցին, ասվում է կազմակերպության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դուժարիկի չորեքշաբթի տարածված հայտարարության մեջ: «Դրանք ահաբեկչական սարսափելի գործողություններ էին քաղաքացիական անձանց դեմ»,-ասվում է հայտարարության մեջ:
Ըստ ՄԱԿ պաշտոնական ներկայացուցչի, կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը «խորապես ցավում է, որ գրոհը Հոմսում տեղի է ունեցել Հոմսի հին մասում հրադադարի մասին ընթացող բանակցությունների ժամանակ և կոչ է անում կառավարությանն ու ընդդիմությանը ձեռնպահ մնալ խաղաղարարական ջանքերը խափանելու փորձերից»: «Նա հաստատել է իր դիրքորոշումը, որ կողմերից ոչ մեկը չի կարող ռազմական հաղթանակի հասնել սիրիական հակամարտությունում»,-նշվում է հայտարարության մեջ: Ավելի վաղ Դամասկոսում աստվածաբանական դպրոցի ականակոծման հետևանքով 17 մարդ էր զոհվել, 86-ը վիրավորվել էին: Հոմսում նույն օրը տեղի ունեցավ վերջին երեք տարիներին ամենախոշոր ահաբեկչությունն, առնվազն 100 մարդ զոհվեց:
Սիրիայում արդեն 3 տարուց ավելի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 125 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:Սիրիահայերը բնակվում են հիմնականում Հալեպում և Դամասկոսում: Պատերազմից առաջ հայ համայնքը հասնում էր 80 հազարի: Այժմ շուրջ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, հինգ հազարը՝ Լիբանանում:

Губернатор провинции Хомс Талаль Аль-Барази заявил, что начался выход первой группы боевиков из кварталов Старого города. В интервью корреспонденту агентства САНА он отметил, что параллельно с началом выхода боевиков, вероятно, начнется процесс перемирия с целью освобождения города от боевиков и их оружия. Этот процесс будет включать все районы города, а не только кварталы Старого города.
Губернатор указал, что после выхода боевиков армейские подразделения проведут зачистку города от СВУ, мин и баррикад, передает сирийское информагентство SANA.
Власти Сирии и повстанцы договорились о перемирии в городе Хомс. Как сообщал Сирийский центр мониторинга по соблюдению за правами человека (Syrian Observatory for Human Rights), согласие уже вступило в силу в Старом Хомсе и других частях города, удерживаемых повстанцами.
30 апреля генсек ООН Пан Ги Мун осудил произошедшие 29 апреля в сирийских городах Хомсе и Дамаске теракты, из-за которых десятки жителей были убиты и ранены, говорится в распространенном в среду заявлении официального представителя всемирной организации Стефана Дужаррика. «Это — ужасные акты террора против невинных гражданских лиц», — сообщается в заявлении.
По словам официального представителя ООН, генсек организации «глубоко сожалеет, что атака в Хомсе произошла в разгар продолжающихся переговоров о прекращении огня в старом городе Хомс и призывает правительство и оппозицию воздержаться от провокационных попыток подорвать любые мирные усилия». «Он подтвердил свою позицию в том, что ни одна из сторон не сможет достичь военной победы в сирийском конфликте», — отмечается в заявлении.
Ранее в результате минометного обстрела богословской школы в Дамаске погибли 17 человек и 86 получили ранения. В Хомсе в тот же день произошел крупнейший за последние три года теракт: число жертв взрыва и последовавшего за ним ракетного обстрела достигло по меньшей мере 100 человек.