Կիրակի՝ մայիսի 11-ին, Ուկրաինայում Դոնեցկի ու Լուգանսկի շրջաններում հանրաքվե անցկացվեց, որը կազմակերպել էին դաշնայնացման կողմնակիցները: Վերջին տվյալնելով, Լուգանսկի շրջանում մասնակցությունը կազմել է 80, Դոնեցկի շրջանում՝ 74,87, Սլավյանսկում՝ մոտ 70 տոկոս:
Քվեաթերթիկներում միայն մեկ հարց կար. կո՞ղմ եք Դոնեցկի ու Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետությունների պետական ինքնուրույնության մասին ակտին:
Ըստ նախնական տվյալների, ընտրողների ճնշող մեծամասնությունը Դոնեցկի շրջանում հանրաքվեում քվեարկել է տարածաշրջանի անկախության համար, հայտնում է տեղի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, գրում է «Օդնա Ռոդինան»:
«Սկսվել է քվեների հաշվարկը: Միջինը հազար քվեից միայն մեկն է դեմ»,- հայտարարել է ԿԸՀ ներկայացուցիչը: Նա պարզաբանել է, որ Դոնեցկի շրջանում նախնական մասնակցության թիվը հատել է 90 տոկոսի սահմանը:
Մինչդեռ, որոշ բրիտանական թերթեր հաղորդագրություններ են հրապարակում Դոնեցկի ու Լուգանսկի շրջաններում անցկացված այսպես կոչված հանրաքվեների մասին:
Բրիտանացի լրագրողները, որոնք եղել են Դոնեցկի, Մարիուպոլի, ինչպես նաև հանքափորների փոքր քաղաքներում, նշում են, որ քվեարկությունը խաղաղ է անցել, թեև քիչ է նմանվել հանրաքվեի, քանի որ, օրինակ, բացակայում էին ընտրացուցակները: Ըստ «ընտրական հանձնաժողովի» ներկայացուցիչներից մեկի, ցուցակները հրաժարվել է տրամադրել Ուկրաինայի կենտրոնական իշխանությունը, որը չի ճանաչում կիրակի օրվա հանրաքվեի օրինականությունը:
Որոշ քաղաքներում քվեարկության տեղամասերը քիչ էին, ինչ-որ տեղերում բացակայում էին: Ըստ լրագրողների, մասնակիցները հիմնականում կողմ են քվեարկել: Ճիշտ է, կողմ ասելով, ամեն մեկն իրենն էր հասկանում: Քանի որ հարցը հստակ չէր ձևակերպված, ապա ընտրողների մի մասն «անկախություն» ասելով ենթադրում էր նոր ինքնուրույն հանրապետություն, մյուս մասը՝ ապագա ինքնավար հանրապետություն Ռուսաստանի կազմում:
Կողմ արտահայտվածների կանխատեսելի մեծ տոկոսը կապված էր նաև այն հանգամանքի հետ, որ Ուկրաինայի ամբողջականության պահպանման կողմնակիցներն ուղղակի չեն ցանկացել այդքան հերթ կանգնել: Դեմ քվեարկելն ուղղակի անիմաստ է, ասել է Daily Telegraph-ի թղթակցին զրուցակիցներից մեկը: Միևնույն է կազմակերպիչները վաղը կհայտարարեն, թե իրենց գաղափարին կողմ է 85-95 տոկոսը:
Independent-ի թղթակիցների զրուցակիցներն ընտրատեղամասերում ասել են, որ դեռ վերջերս մտադիր չէին քվեարկել անկախության համար: «Բայց նրանք զորքեր ուղարկեցին մեր քաղաք, չեն ուզում մեզ լսել»,- ասել է 47-ամյա Սվետլանա Կուզնեցովան Մարիուպոլից:
Financial Times-ի զրուցակիցները Դոնեցկում նշում են, որ իրենց համար շրջադարձային եղավ Օդեսայի ողբերգությունը: «Ուկրաինան ինքնասպանություն գործեց, թույլ տալով Օդեսայի ողբերգությունը»,- կարծում է կողմ քվեարկած Կոնստանտին Բրովկոն:
«Մենք ավելի լավ է հաց ու ջրի անցնենք, բայց ազատ լինենք: Ինչպե՞ս կարելի է ապրել մի երկրում, որտեղ մարդկանց սպանում են ու ողջակիզում»,- միացել է նրան թոշակառու Տատյանա Դրեվիտսկայան:
Թոշակառու հանքափոր Ալեքսանդր Ուվարովը վստահեցնում է Ուկրաինայի նոր իշխանություններին. «Կառավարությունը կարող էր համաձայնության գալ արևելքի հետ, երբ նոր էր իշխանության եկել երկու ամիս առաջ: Բայց հիմա արյուն է հեղվել, դարձի ճանապարհ չկա, այլևս շանս չկա»:
Որոշ տեղաբնակներ խոստովանում են, որ կամարտահայտման իրավաբանական օրինականությունը վիճահարույց է և կցանկանային, որ նմանատիպ հանրաքվե նորից անցկացվեր: Որպեսզի ոչ ոք այն չակերտների մեջ չառնի ու արդյունքները ճանաչվեն պաշտոնապես:
Financial Times-ը մեջբերում է վերլուծաբաններին, որոնց մի մասը կարծում է, որ տարածաշրջանի գործարարների ու քաղաքական գործիչների վերնախավը Կիևից ավելի մեծ ինքնավարություն ստանալու համար կաշխատի օգտագործել հանրաքվեի արդյունքները: Տեղական վերնախավերի նպատակն է հասնել առավելագույն հնարավոր ինքնավարության ու որքան հնարավոր է շատ լիազորություններ կորզել Կիևից:
Պարբերականի մյուս զրուցակիցները, հակառակը, կարծում են, որ երկու շրջանները կարող են լիովին անջատվել Ուկրաինայից, ձևականորեն անկախ, սակայն Ռուսաստանին համակցված պետության ձևով, ինչպես, օրինակ, Մերձդնեստրի Հանրապետությունն է, որն այդ կարգավիճակում է 90-ականների սկզբից:
Financial Times-ի դիտարկմամբ հանքափորները զգուշավոր են Ուկրաինայից անջատվելու հարցում: Ուկրաինան ածուխի ավելի շատ կարիք ունի, քան Ռուսաստանը, որը բնական գազ ու նավթ ունի: Նշանակում է, որ նա ավելի քիչ հիմք կունենա պահպանելու գործող հանքերը:
«Առավել ևս, որ մենք չգիտենք, թե արդեն քանի լքված հանքահոր կա Ռոստովի շրջանում»,- նշում է Դոնեցկի պետական համալսարանի էկոնոմիկայի պրոֆեսոր Յուրի Մակոգոնը:
The Daily Telegraph-ի վերլուծաբան Ռոլանդ Օլիֆանտը գտնում է, որ վաղ է պնդել, թե որքան մեծ է ՌԴ կազմում «Նովորոսիա» հանրապետություն հիմնելու Պուտինի ցանկությունը: Դա կարող է շատ թանկ նստել ՌԴ բյուջեի վրա, որն առանց այդ էլ բազմամիլիարդանոց պարտավորություններ է ստանձնել Ղրիմի հարցում: Մյուս կողմից, եթե, այնուամենայնիվ, Պուտինը ԽՍՀՄ-ը վերակենդանացնելու նկրտումներ ունի, ապա հիմա գալիս է «ճշմարտության պահը»՝ հիմա կամ երբեք:

В воскресенье в Донецкой и Луганской областях прошел референдум, организованный сторонниками федерализации. Явка в Луганской области по последним данным достигла 80%, а на референдуме в Донецкой области составила 74,87 %. В Славянске явка составила более 70%.
В бюллетенях был лишь один вопрос: поддерживаете ли вы акт о государственной самостоятельности, соответственно, Донецкой и Луганской народных республик. Явка по Донецкой области составила 74,87 процента. Явка в Луганской области составила 81 процент.
По предварительным данным, подавляющее большинство избирателей в Донецкой области проголосовали на референдуме за независимость региона, сообщают в Центризбиркоме Донецкой народной республики, передает «Одна Родина».
«Начался подсчет бюллетеней. В среднем из каждой тысячи только один против», – заявил в воскресенье представитель Центризбиркома. Он пояснил, что предварительно явка по Донецкой области превысила 90 %.
Между тем, несколько британских газет публикуют репортажи своих корреспондентов о прошедших в Донецкой и Луганской области Украины так называемых "референдумах".
Журналисты, побывавшие на участках в Донецке, Мариуполе, а также в небольших шахтерских городах отмечают, что голосование проходило мирно, хотя на настоящий референдум мало походило. В частности, списков избирателей не было.
По утверждению одного из сотрудников "избирательных комиссий", списки отказались предоставить центральные власти Украины, не признающие ни факта, ни легитимности произошедшего в воскресенье голосования.
В некоторых городах участков для голосования было очевидно мало, а где-то их и вовсе не было. По наблюдениям журналистов, пришедшие на участки голосовали "за". Правда, под этим "за" каждый понимал свое. Так как вопрос был сформулирован расплывчато, часть пришедших на импровизированные участки под "независимостью" подразумевала новую самостоятельную республику, а часть – будущую автономную республику в составе России.
Предсказуемо высокий процент высказавшихся "за", судя по всему, связан еще и с тем, что сторонники сохранения целостности Украины просто не пошли отстаивать многочасовые очереди. "Голосовать "против" просто бесполезно, – сокрушается одна из собеседниц корреспондента Daily Telegraph. – Все равно организаторы завтра объявят, что 85-95% "за" их идею".
Собеседники журналистов Independent на участках для голосования говорят, что еще совсем недавно они не собирались голосовать за независимость региона. "Но они послали войска в наши города. Они не хотят нас слушать", – сокрушается 47-летняя Светлана Кузнецова из Мариуполя.
Собеседники журналистов Financial Times в Донецке отмечают, что поворотным моментом для них стала одесская трагедия 2 мая. "Украина совершила суицид, допустив Одессу," – считает проголосовавший "за" на импровизированном избирательном участке Константин Бровко. "Мы лучше перейдем на хлеб и воду, но станем свободны! Как можно жить в стране, где людей убивают и сжигают живьем?!" – поддерживает его пенсионерка Татьяна Древитская. Александр Уваров, шахтер-пенсионер, укоряет новые власти Украины: "Правительство могло договориться с востоком, когда только пришло к власти два месяца назад. Но теперь, когда пролилась кровь – пути назад нет, нет больше шансов".
Некоторые местные жители признаются, что юридическая легитимность состоявшегося волеизъявления спорна и хотели бы, чтобы аналогичный референдум был бы проведен вновь. Но так, чтобы ни у кого не было необходимости ставить само название в кавычки, а результаты были бы признаны официально.
Financial Times цитирует аналитиков, ряд из которых считает, что региональные политические и бизнес-элиты постараются использовать результаты прошедшего голосования, чтобы получить большую автономию от Киева. Цель местных элит – добиться максимально возможной автономии и передачи максимально возможных полномочий региональным властям.
Другие собеседники издания, напротив, полагают, что два региона могут полностью отделиться от Украины, превратившись в формально независимое, но аффилированное с Россией государство наподобии непризнанной Приднестровской Республики, которая существует в таком статусе с начала 90-х годов.
Шахтеры региона, по наблюдениям журналистов Financial Times, осторожно относятся к идее отделения от Украины. Украина больше, чем Россия нуждается в угле для производства стали и производства электроэнергии, чем Россия, у которой хватает природного газа и нефти. А значит, по мнению собеседников издания, у нее меньше оснований сохранять действующие шахты. "Тем более что мы знаем, сколько заброшенных шахт уже есть в Ростовской области", – отмечает профессор экономики Донецкого государственного университета Юрий Макогон.
Аналитик The Daily Telegraph Роланд Олифант считает, что рано утверждать, насколько Путин реально хочет основать республику "Новороссия" в составе России. Это может быть слишком дорого для российского бюджета, который и так уже взял на себя многомиллиардные обязательства по подъему экономики Крыма. С другой стороны, если амбиции восстановления Советского Союза у Путина все же существуют, то сейчас наступает его "момент истины" – сейчас или никогда.