12 Մայիս 2014 - 07:16 AMT
Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին Թեհրանում առողջապահության ոլորտում երեք միջուկային նվաճումների շնորհանդեսի ժամանակ, մատնանշելով Իրանի իսլամական հեղափոխության առաջնորդի ֆեթվան միջուկային զենքի կիրառման անթույլատրելիության մասին, ասել է. «Իրանը կապացուցի աշխարհին, որ իր միջուկային գործունեությունը միանգամայն օրինական է ու չի շեղվում նորմերից»:
Ըստ նրա, տեխնոլոգիաների ու գիտական նվաճումների հարցում Իրանը ոչ մի զիջման չի գնա, սակայն քաղաքական ոլորտում երկիրը ցանկանում է առաջ գնալ: «Մենք ձգտում ենք քայլեր կատարել աշխարհի հանրային կարծիքի իրազեկման նպատակով: Մենք ցանկանում ենք գիտական աշխատանքին զուգահեռ առաջընթաց գրանցել նաև քաղաքական ու իրավական հարաբերություններում, քանի որ եթե բոլոր այդ գործերը զուգահեռ չզարգանան, թշնամին կարող է օգտվել ստեղծված բացից»,-ասել է Ռոուհանին՝ հավելելով, որ եթե աշխարհը ցանկանում է բարի հարաբերություններ պահպանել Իրանի ժողովրդի ու կառավարության հետ և բոլորի շահերը, ապա, առաջինը, պետք է ճանաչի Իրանի ժողովրդի իրավունքները: Ճանաչելով Իրանի ժողովրդի մեծությունը՝ աշխարհը պետք է հարգի Իրանի ժողովրդին, հավանություն տա Իրանի գիտնականների ու միջուկային ոլորտի մասնակիցներին, ոչ թե նվաստացնի նրանց: Ոչ պատժամիջոցները, ոչ սպառնալիքներն արդյունավետ չեն եղել ու չեն լինի: «Ուրանի հարստացման հարցում Իրանը ներուժ ունի տարբեր ոլորտներում, և եթե պահանջվի, կարող է արտադրել նաև 20-տոկոսանոց ուրան»,-ասել է Իրանի նախագահը:
Ավելի վաղ ասվել է, որ Իրանն ու ՄԱԳԱՏԷ-ի փորձագետները համաձայնեցրել են Արակում միջուկային ռեակտորի անվտանգության միջոցները: Կողմերը նաև պայմանավորվել են ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների կողմից ռեակտորի հետագա ստուգումների անցկացման կարգի մասին Մասսիմո Ապարոյի ղեկավարությամբ:
Արակում փորձաքննության անցկացման ամսաթիվը դեռ չի նշվում, ինչը առիթ է հանդիսանում արևմտյան երկրների մտահոգության համար, գրում է Iran.ru-ն: Նշենք, որ մայիսի 6-ին գործակալության փորձագետները ստուգեցին Ուրանի հանքերը Սագանդում, իսկ չորեքշաբթի տեսչական այցով կլինեն Արդականում:
Փորձագետների այցն անցել է 2014 թվականի փետրվարին Իրանի ու ՄԱԳԱՏԷ-ի միջև կնքված համաձայնության շրջանակում, որոնք նախատեսում են յոթ պարտադիր պայմանների կատարում, որոնք կոչված են ապահովելու Իրանի միջուկային ծրագրի թափանցիկությունը:
Ըստ Իրանի փորձագիտական պատվիրակության ղեկավար Համիդ Բաեդինեջադի, նախօրեին ավարտված բանակցություններն օգտակար են եղել:
Փորձագետները մայիսի 6-7-ին Նյու Յորքում քննարկել են Իրանի ու «5+1» խմբի միջև համաձայնության տեխնիկական պահերը: ԵՄ դիվանագետները ևս խորհրդակցություններն օգտակար են համարել: Բանախոսները որոշակի հաջողության են հասել Արակում միջուկային ռեակտորի հարցում:
Ըստ արևմտյան երկրների, ռեակտորը կարող է բավականաչափ պլուտոնիում արտադրել, որը հետագայում կարող է օգտագործվել միջուկային զենքի համար: Իրանի քաղաքական պատվիրակություններն ու «5+1» խումբը կբանակցեն մայիսի 13-ին Վիեննայում: 2013 թվականի նոյեմբերի 24-ին Իրանն ու միջազգային միջնորդների «վեցնյակը» (Ռուսաստան, ԱՄՆ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա և Գերմանիա) պայմանավորվել են Իրանի միջուկային ծրագրի կրճատման մասին՝ առավել լիարժեք համաձայնության ակնկալիքով: Մասնավորապես, Իրանը պարտավորվել է դադարեցնել ուրանի 5 տոկոսից բարձր հարստացումը, դադարեցնել պլուտոնիումի ու ցենտրիֆուգերի արտադրությունը, ինչպես նաև թույլ տալ ՄԱԳԱՏԷ-ի տեսուչների մուտքը միջուկային օբյեկտներ: Ի պատասխան Արևմուտքը պետք է ապասառեցնի Իրանի ակտիվների մի մասը: Ըստ պայմանավորվածության, ի պատասխան ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը համաձայնվել են ապասառեցնել 4,2 մլրդ դոլար կազմող Իրանի արտերկրի հաշիվները: Առաջին փոխանցումն Իրանը կարող է ստանալ արդեն փետրվարին:

12 Май 2014 - 06:27 AMT
Президент ИРИ Хасан Роухани на церемонии презентации трех ядерных достижений в сфере здравоохранения в Тегеране, указав на фетву лидера исламской революции Ирана о недозволенности применения ядерного оружия, сказал: «Иран докажет миру, что его ядерная деятельность носит вполне законный характер и не отклоняется от норм».
По его словам, в вопросах технологии и того, что является достижением ученых, Иран не пойдет ни на какие уступки, но в политической области страна хочет продвинуться вперед. «Мы стремимся сделать шаги вперед с целью просвещения общественного мнения мира. Мы хотим в ногу с научной работой прогрессировать и в политическом и правовом отношениях, так как если все эти дела не будут развиваться параллельно, враг сможет злоупотреблять возникшим пробелом», – сказал Роухани, добавив, что если мир желает поддерживать с иранским народом и правительством добрые отношения и общие интересы, идущие на пользу всем, то, во-первых, должен признать права иранского народа. Перед лицом величия иранского народа мир должен взять курс на уважение иранского народа, в отношении иранских ученых и ядерщиков – курс на одобрение, а не ослабление или унижение этого народа. Ни санкции, ни угрозы не были и не будут эффективными. «Иран в вопросе обогащения урана обладает потенциалами в разных аспектах, и если потребуется, может произвести 20-процентный уран», – подчеркнул президент Ирана.
Ранее сообщалось, что Исламская Республика Иран и эксперты МАГАТЭ согласовали вопросы, касающиеся мер безопасности ядерного реактора в Араке. Стороны также договорились о порядке проведения последующих проверок реактора экспертами МАГАТЭ под руководством Массимо Апаро.
Даты проведения экспертизы в Араке пока не уточняются, что служит поводом для беспокойства западных стран, пишет Iran.ru. Стоит отметить, что 6 мая эксперты агентства провели проверку уранового рудника в Саганде, который располагается в провинции Йезд, а в среду проинспектируют завод в Ардакане.
Визит экспертов прошел в рамках достигнутого в феврале 2014 года соглашения между ИРИ и МАГАТЭ, которое предусматривает выполнение семи обязательных требований, призванных обеспечить прозрачность иранской мирной ядерной программы.
По словам главы экспертной делегации Исламской Республики Хамида Баединежада, завершившиеся накануне переговоры экспертов по иранской ядерной программе были полезными.
Эксперты в Нью-Йорке обсуждали технические моменты достижения соглашения между Ираном и группой 5+1 6-7 мая. Полезными, помимо иранских представителей, признали прошедшие консультации и дипломаты ЕС. Переговорщики добились некоторого успеха по вопросу урегулирования непонимания вокруг ядерного реактора в Араке.
По мнению западных держав, реактор способен производить достаточно большое количество оружейного плутония, который в перспективе можно использовать для ядерного оружия. Политические делегации Ирана и группы 5+1 проведут переговоры 13 мая в Вене.