Սիրիայում մեկնարկել է նախագահական ընտրարշավը: Երկրի Բարձրագույն սահմանադրական դատարանը հրապարակել է Սիրիայի նախագահի պաշտոնի հաստատված թեկնածուների վերջնական ցուցակը: Թեկնածուները երեքն են՝ Մահեր Աբդել Հաֆիզ Հաջարը, Հասան Աբդալլա ան Նուրին և Բաշար Հաֆեզ ալ Ասադը:
Դամասկոսի ու Սիրիայի մյուս քաղաքներում գովազդային վահանակներ են փակցված թեկնածուների ծրագրերից մեջբերումներով: Նախընտրական արշավին կմասնակցեն նաև ԶԼՄ-ներն ու սոցցանցերը, որտեղ մանրամասն կներկայացվեն թեկնածուների ծրագրերը, հայտնում է SANA գործակալությունը:
Նախընտրական քարոզարշավը կդադարեցվի քվեարկությունից 24 ժամ առաջ: Համընդհանուր ընտրությունների մասին սիրիական օրենքի համաձայն, թեկնածուները չպետք է վիճարկեն մրցակիցների իրավունքները, հրաժարվեն սադրանքներից ու զրպարտությունից, չպետք է արտահայտեն ազգային, կրոնական կամ տոհմային պատկանելությունը, քանի որ դա հակասում է հանրային շահերին ու բարոյականությանը: Ինչպես պարզաբանել է Սիրիայի Ժողովրդական խորհուրդը, ընտրություններին կարող են մասնակցել նաև արտերկրում գտնվող սիրիացիները՝ մայիսի 28-ին, իսկ երկրի ներսում քվեարկությունը տեղի կունենա հունիսի 3-ին:
ԱԳՆ-ն ու միգրանտների նախարարությունը հայտարարել է, որ Ֆրանսիան, լինելով այն երկրներից մեկը, որը սատարում է ահաբեկիչներին ու մասնակցում է սիրիացիների արյունահեղությանը, քարոզչական ու թշնամական արշավ է վարում սիրիայի ժողովրդի դեմ, մերժել է ընտրություններին սիրիացիների մասնակցության իրավունքը ոչ միայն Փարիզում Սիրիայի դեսպանատանը, այլ նաև Ֆրանսիայի ամբողջ տարածքում: Այդ մասին Ֆրանսիան պաշտոնապես իրազեկել է Փարիզում Սիրիայի դեսպանատանը: Սիրիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ ափսոսանք է հայտնել, որ Ֆրանսիայում բնակվող Սիրիայի քաղաքացիները ֆրանսիական կառավարության անարդար գործողությունների պատճառով չեն կարողանա օգտվել սահմանադրական իրավունքից ու մասնակցել նախագահական ընտրություններին:
Նախարարությունը հաստատել է, որ նախագահական ընտրությունների անցկացումն արտերկրում ամրագրված է Սիրիայի Սահմանադրությամբ: Միայն Սիրիայի ժողովուրդը, անտեսելով խոչընդոտները, կարող է ազատ արտահայտել իր կամքն ու ընտրել նրան, ով ղեկավարելու է հաջորդ փուլում: Ֆրանսիան իր դիրքորոշմամբ բացահայտեց իր իրական դեմքը՝ հակազդելով Սիրիայի ժողովրդի ժողովրդավարական մղումներին:
ԱԳՆ նշել է, որ Ֆրանսիայի այս դիրքորոշումը բխում է ահաբեկիչներին սատարելուց, նպատակ ունենալով քանդել երկիրը: Սիրիան հորդորում է միջազգային հանրությանը դատապարտել Ֆրանսիայի կառավարության անպատասխանատու գործողությունները, ասվում է Սիրիայի ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Փարիզի Սեն Միշել հրապարակում սիրիական համայնքի ներկայացուցիչները բողոքի ակցիա էին կազմակերպել այդ որոշման դեմ:
Ընտրությունների պատճառով սիրիական ընդդիմությունը կարող է հրաժարվել իշխանությունների հետ բանակցություններից, զգուշացրել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմին դեռ մարտի 13-ին: «Դեռ ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն ընտրությունների մասին չկա: Բայց եթե լինի, չեմ կարծում, որ ընդդիմությունը կցանկանա խոսել դրանից հետո»,-ասել է Բրահիմին Սիրիայի գծով ՄԱԿ ԱԽ նիստից հետո:
Ապրիլի 8-ին Սիրիայի տեղեկատվության նախարար Օմրան ազ Զոուբին հայտարարեց, որ նախագահական ընտրությունների անցկացումը չի հակասում Ժնևի կոմյունիկեին, իսկ Բրահիմիի հայտարարությունը, թե ընտրությունները հակասում են ժնևյան պայմանավորվածություններին, միայն հաստատում են նրա կանխակալ մոտեցումն ու հավատարմությունն ԱՄՆ, Սաուդյան Արաբիայի, Քաթարի ու Թուրքիայի շահերին:
2000 թվականի հուլիսին հոր՝ Հաֆեզ Ասադի մահից հետո, որը կառավաել է 1970-2000 թթ., Բաշար Ասադն ընտրվեց Սիրիայի Արաբական Հանրապետության նախագահ: Վերընտրվել է այդ պաշտոնում 2007 թվականի մայիսին:

После того как Высший Конституционный суд обнародовал окончательный список имен, утвержденных кандидатов на пост президента Сирийской Арабской Республики, в Сирии стартовала предвыборная кампания. Кандидаты – Махер Абдель-Хафиз Хаджар, Хассан Абдалла Ан-Нури и Башар Хафез Аль-Асад.
На улицах Дамаска и в других городах Сирии были вывешены рекламные щиты, с выписками программ, предложенных кандидатами. В предвыборной кампании также примут участие СМИ и социальные сети, где будут подробно рассказаны программы и планы кандидатов на будущее страны, передает SANA.
Предвыборные кампании претендентов на пост главы государства прекратятся за 24 часа до начала процесса голосования.
Сирийский закон о всеобщих выборах гласит, чтобы кандидаты не оспаривали права других претендентов, не занимались подстрекательством, клеветой, они не должны выражать принадлежности на почвах этнической, религиозной или племенной, это противоречит общественным интересам и морали.Как объявил народный Совет САР выборы состоятся для сирийцев, находящихся за пределами страны, 28 мая, для граждан, находящихся в Сирии, 3 июня.
Министерство иностранных дел и по делам эмигрантов САР заявило, что с момента объявления Сирией проведения президентских выборов, Франция одна из группы стран, поддерживающих террористов и участвующих в кровопролитии сирийцев, ведущих пропагандистскую, враждебную сирийскому народу кампанию, отказала в их праве принять участие в предстоящих выборах президента страны, не только на территории сирийского посольства в Париже, но и во всей Франции. Об этом Франция официально уведомила посольство САР в Париже. В заявлении, копию которого получило агентство САНА, МИД САР выразил сожаление по поводу того, что сирийские граждане, проживающие на территории Франции, из-за несправедливых действий французского правительства не смогут воспользоваться своим конституционным правом и принять участие в президентских выборах.
Министерство подтвердило, что проведение президентских выборов в сирийских посольствах за рубежом зафиксировано в Конституции САР. Только сирийский народ, не обращая внимания на преграды, которые некоторые пытаются создавать на его пути, сможет свободно выразить свою волю и выбрать, кто будет управлять ими на следующем этапе. Франция, своей позицией, раскрыла истинное лицо, она противостоит чаяниям и стремлениям сирийского народа к демократии.
В заключении заявления МИД САР подчеркнул, что данная позиция Франции входит в рамки открытой поддержки террористов в Сирии и ее союза с ними с целью разрушения страны. Сирия призывает международное сообщество осудить данные безответственные действия правительства Франции.
В Париже на площади Сен-Мишель представители сирийской общины организовали акцию протеста против несправедливого решения правительства Франции.
Проведение выборов в Сирии может привести к отказу сирийской оппозиции от переговоров с властями, предупредил спецпредставитель генсека ООН по Сирии Лахдар Брахими еще 13 марта. «Пока нет никаких официальных объявлений о выборах. Но если они будут, я не думаю, что оппозиция захочет после этого разговаривать», — сказал Брахими после участия в заседании СБ ООН по Сирии.
8 апреля министр информации Сирии Омран Аз-Зоуби заявил, что проведение президентских выборов не противоречит Женевскому коммюнике, и высказывания спецпосланника ООН по Сирии Лахдара Брахими о том, что проведение выборов противоречит женевским договоренностям, лишь подтверждает его предвзятость и приверженность интересам США, Саудовской Аравии, Катара и Турции.
В июле 2000 года, после смерти отца, Хафеза Аль-Асада, который правил Сирией с 1970 по 2000 год, Башар Аль-Асад был избран президентом Сирийской Арабской Республики. Переизбран на этот пост в мае 2007 года.