14 Մայիս 2014 - 06:52 AMT
ՄԱԿ գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունն ընդունել է Սիրիայի գծով ՄԱԿ և ԱՊԼ հատուկ ներկայացուցիչ Լահդար Բրահիմիի հրաժարականը: Այդ մասին հայտարարել է ինքը գլխավոր քարտուղարը: Բրահիմին կհեռանա պաշտոնից մայիսի 31-ին: Դեռ որոշված չէ, թե ով կփոխարինի նրան այդ պաշտոնում:
Բրահիմին հայտարարել է. «Շատ ցավալի է, որ ես հեռանում եմ պաշտոնից և թողնում Սիրիան այսքան վատ վիճակում: Ես կասկած չունեմ, որ դուք կշարունակեք այն, ինչ պետք է անեք՝ այն ամենն, ինչ մարդկային ուժերից վեր չէ»:
Բրահիմին ստանձնեց պաշտոնը 2012 թ. սեպտեմբերին՝ փոխարինելով Քոֆի Աննանին: Նա բազմիցս է նշել, որ հիասթափված է միջնորդական առաքելության արդյունքներից, երբ նույնիսկ որոշակի առաջընթացի հասնելու համար բանակցություններում կողմերը չէին դադարեցնում արյունահեղությունը, հայտնում է euronews-ը:
ՄԱԿ-ում չեն բացառում, որ հաջորդ ներկայացուցիչը, որը կփոխարինի 80-ամյա դիվանագետին, չի ներկայացնի Արաբական պետությունների լիգան:
Սիրիական կողմը մեղադրել է Բրահիմիին ժնևյան բանակցությունների ընթացքում բազում սխալներ թույլ տալու մեջ: Ապրիլի 23-ին այդպիսի հայտարարություն արեց ՄԱԿ-ում Սիրիայի ներկայացուցիչ Բաշար Ջաֆարին: Ըստ նրա, նա խախտել է իր լիազորությունները՝ սատարելով ընդդիմությանը:
«Նա բազում սխալներ թույլ տվեց, բայց մենք պատրաստ ենք համագործակցել բանակցությունների վերսկսման նպատակով»,-հայտարարեց այն ժամանակ դիվանագետը: Սիրիայի մշտական ներկայացուցիչը նշեց, որ Բրահիմին խախտել է մանդատը, հայտնել է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը: «Նա պետք է միջնորդ լինի, իսկ միջնորդը կողմերից մեկի դիրքորոշումը չի որդեգրում»,-ասել է Ջաֆարին:
Բաշար Ջաֆարին հայտնել է, որ «Ժնև-2»-ի երկրորդ փուլի արդյունքում Բրահիմիի վրա է դրված բանակցությունների նոր փուլի ժամկետների վերաբերյալ խորհրդակցությունների անցկացումը: «Մենք սպասում ենք, թե երբ նա կվերադառնա պատասխանով»,-ասել է դիվանագետը:
Ընտրությունները Սիրիայում կարող են հանգեցնել նրան, որ սիրիական ընդդիմությունը կհրաժարվի իշխանությունների հետ բանակցություններից,, զգուշացրել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Բրահիմին մարտի 13-ին: «Դեռ ոչ մի պաշտոնական հայտարարություն չկա ընտրությունների մասին: Բայց եթե դրանք կայանան, չեմ կարծում, թե ընդդիմությունը կցանկան բանակցել դրանից հետո»,-ասել էր նա:
Որպես 80-ամյա ալժիրցի դիվանագետի հնարավոր հետնորդ նշվում է մի քանի անուն, այդ թվում Ավստրալիայի նախկին վարչապետ Քեվին Ռադը, ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Խավիեր Սոլանան, Թունիսի ԱԳ նախկին նախարար Քամել Մորժանն ու ականավոր բրիտանացի դիվանագետ Մայքլ Ուիլյամսը, որը օգնել է կարգավորման գործընթացին հարավային Լիբանանում 2006 թվականին:
ՄԱԿ-ում չեն բացառում, որ Սիրիայի գծով հաջորդ հատուկ ներկայացուցիչը չի ներկայացնի ԱՊԼ-ն: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ պաշտոնական ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը: «Խորհրդակցությունների ձևաչափը ՄԱԿ ու ԱՊԼ միջև կփոխվի, սակայն սերտ համագործակցությունը կշարունակվի»,-ասել է նա:

14 Май 2014 - 06:06 AMT
Генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун принял отставку спецпредставителя организации и Лиги арабских государств по Сирии Лахдара Брахими. Об этом заявил сам генсек ООН. Брахими покинет свой пост 31 мая. Решение о том, кто сменит его на посту эмиссара по Сирии, пока не принято.
Сам Лахдар Брахими заявил: «Очень печально, что я оставляю эту должность и оставляю Сирию в таком плохом состоянии. У меня нет никаких сомнений, что вы продолжите то, что должны делать, – все, что в человеческих силах».
Лахдар Брахими вступил в должность спецпредставителя ООН и ЛАГ в сентябре 2012 года, сменив на этом посту Кофи Аннана. Он не раз отмечал разочарованность результатами посреднической миссии, когда даже при достижении некоторого прогресса на переговорах стороны конфликта не прекращали кровопролития, передает euronews.
В ООН не исключают, что следующий эмиссар, который придет на смену 80-летнему дипломату, по Сирии не будет представлять Лигу арабских государств.
Сирийская сторона обвинила Брахими в том, что он допустил множество ошибок в ходе женевских переговоров. Такое заявление 23 апреля сделал постоянный представитель САР при всемирной организации Башар Джаафари.По его словам, эмиссар нарушил свои полномочия, заняв сторону оппозиции.
«Он допустил множество ошибок, но мы готовы взаимодействовать с ним с целью возобновления переговоров", – заявил тогда дипломат. Постпред САР отметил, что спецпредставитель нарушил свой мандат, передает ИТАР-ТАСС. «Он должен быть посредником, а посредник не занимает позицию одной из сторон, подобно ему», – подчеркнул Джаафари.
Башар Джаафари сообщил, что по итогам второго этапа «Женевы-2» на Брахими была возложена задача провести консультации с заинтересованными сторонами насчет даты проведения нового раунда переговоров. «Мы ждем, когда он вернется к нам с ответом», – сказал дипломат.
Проведение выборов в Сирии может привести к отказу сирийской оппозиции от переговоров с властями, предупредил спецпредставитель генсека ООН по Сирии Лахдар Брахими 13 марта. «Пока нет никаких официальных объявлений о выборах. Но если они будут, я не думаю, что оппозиция захочет после этого разговаривать», — сказал Брахими.
Лахдар Брахими вступил в должность спецпредставителя ООН и ЛАГ 1 сентября 2012 года, сменив на этом посту Кофи Аннана.
В качестве возможных преемников 80-летнего алжирского дипломата называются несколько человек, в том числе бывший премьер-министр Австралии Кевин Радд, экс-генсек НАТО Хавьер Солана, бывший глава МИД Туниса Камель Моржан и видный британский дипломат Майкл Уильямс, помогавший урегулировать конфликт в южном Ливане 2006 года.
В ООН не исключают, что следующий спецпредставитель по Сирии, который сменит Лахдара Брахими, не будет представлять Лигу арабских государств. Об этом заявил официальный представитель генсека всемирной организации Стефан Дюжаррик. «Форма ведения консультаций между ООН и Лигой арабских государств изменится, но тесное сотрудничество между ними будет продолжено», – сказал он.