15 Մայիս 2014 - 07:37 AMT
Թուրքիայի խոշորագույն արհմիությունները մեկօրյա գործադուլ են հայտարարել Սոմա քաղաքի հանքահորում պայթյունի հետևանքով, որը 274 մարդու կյանք է խլել: Զոհերի թիվը շարունակում է աճել, քանի որ տասնյակ հանքափորներ դեռ փլատակների տակ են:
Ըստ արհմիությունների ղեկավարության, լեռնահանքային արդյունաբերության վերջերս տեղի ունեցած սեփականաշնորհումն ավելի վատթարացրեց հանքափորների աշխատանքի պայմաններն ու դարձրեց ավելի վտանգավոր կյանքի համար:
Թուրքիայի հեղափոխական աշխատանքային արհմիությունների համադաշնության ղեկավար Արզու Չերքեզօղլուն կոչ է արել երկրի բնակիչներին սև հագուստ հագնել ու երթով գնալ դեպի աշխատանքի նախարարություն: «Սոմայում զանգվածային սպանությունների մեջ մեղավոր են նրանք, ովքեր որդեգրել են սեփականաշնորհման քաղաքականությունը, ով վտանգել է բանվորների կյանքը` կրճատելով ծախսերն ավելի մեծ շահույթ ստանալու համար: Նրանք պետք է պատասխան տան կատարվածի համար»,-ասվում է մեկ այլ կազմակերպության՝ Պետծառայողների արհմիության հայտարարության մեջ, հայտնում է ВВС-ին:
Փրկարարները շարունակում են նրանց որոնումները, ով դեռ, հնարավոր է, հանքահորերում է մնացել՝ անհայտ կորած է համարվում մոտ 100 մարդ: Սակայն, ըստ փրկարարների, ժամանակն աշխատում է նրանց դեմ. փլատակների միջով անցնելը շատ դժվար է, իսկ հանքահորում հրդեհ է բռնկվել:
Թուրքիայում եռօրյա սուգ է հայտարարվել:
Խորհրդարանի ընդդիմադիր ուժերը հիշեցրել են կառավարությանը, որ վերջերս մերժվեց երկրի հանքահորերում դժբախտ պատահարների հետաքննության համար խորհրդարանական հանձնաժողով ստեղծելու առաջարկը: Անկարայում և Ստամբուլում ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ ու ջրցան մեքենաներ է կիրառել հարյուրավոր մարդկանց ցրելու համար, որոնք փողոց են դուրս եկել հանքահորում ողբերգության վերաբերյալ իրենց վրդովմունքն արտահայտելու համար:
Ստամբուլում ցուցարարները հավաքվել են Թաքսիմ հրապարակում, ինչպես նաև` այն շենքի առջև, որտեղ գտնվում է ընկերության կենտրոնակայանը, որին պատկանում է Սոմայի հանքը:
Անկարայում մոտ 800 մարդ երթով շարժվել է համալսարանից դեպի էներգետիկայի նախարարություն: Բողոքի ակցիաների մասնակիցները պահանջում են կառավարության հրաժարականը: Սոմայի բնակիչները փորձել են քարեր նետել վարչապետ Էրդողնի շքախմբի մեքենաների վրա: Էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, որ պայթյունի պատճառը կարճ միացումն է եղել: Պայթյունի պահին հանքահորում 787 մարդ է եղել: Soma Komur Isletmeleri ընկերության ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ վթարի պատճառների քննությունն արդեն սկսվել է: Ըստ նրանց, դժբախտ պատահարը տեղի է ունեցել, չնայած «անվտանգության ամենախիստ միջոցներին» հորում: Այս պահի դրությամբ, հիմնական խնդիրը փլատակների տակ մնացած հանքափորներին վեր հանելն է:
Քննություն է սկսել նաև գլխավոր դատախազությունը, սակայն, գլխավոր դատախազը հայտարարել է, որ շատերը, ում քննիչները կցանկանային ձերբակալել կամ հարցաքննել, զոհվել են:
Անվտանգության ցուցանիշները Թուրքիայի հանքահորերում զգալիորեն ցածր են զարգացած երկների ցուցանիշներից: Ամենախոշոր պայթյունը Թուրքիայի հանքահորում տեղի է ունեցել 1992 թվականին Զոնգուլդակ սևծովյան նավահանգստից ոչ հեռու: Այն ժամանակ զոհվեց 263 մարդ: Ըստ պետական վիճակագրական ծառայության, 1941 թվականից ի վեր հանքահորերում վթարների հետևանքով Թուրքիայում մոտ 3 հազար մարդ է զոհվել և մոտ 100 հազարն էլ վնասվածքներ ստացել:
Ըստ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության, Թուրքիան առաջին տեղում է Եվրոպայում և երրորդն աշխարհում արտադրության մեջ մահվան ելքով դժբախտ պատահարների քանակով: Ըստ վիճակագրության, ամեն տարի այդ պատճառով Թուրքիայում մահանում է 100 հազար աշխատավորներից 18-ը, ինչը 7 անգամ ավելի է, քան Եվրոպայի երկրներում:
Թուրքիայի քաղաքական գործիչները նախկինում բազմիցս են հայտարարել, որ դժբախտ պատահարները հանքարդյունաբերության մեջ անխուսափելի են: «Մահը հանքափորի ճակատագիրն է»,-հայտարարել է վարչապետ Էրդողանը 2010 թվականին, երբ հերթական պայթյունի հետևանքով Զոնգուլդակում 30 հանքափոր մահացավ:
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ցավակցական հեռագիր է հղել Թուրքիայի նախագահ Աբդուլլահ Գյուլին՝ Թուրքիայի Մանիսա նահանգում տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի կապակցությամբ, որի հետևանքով Թուրքիայի Հանրապետության հարյուրավոր քաղաքացիներ են զոհվել:
Հանրապետության նախագահն անկեղծ վշտակցություն է հայտնել նախագահ Գյուլին և Թուրքիայի ժողովրդին` սփոփանքի խոսքեր հղելով զոհվածների հարազատներին, վիրավորներին մաղթելով շուտափույթ ապաքինում, հայտնել է նախագահի մամուլի ծառայությունը:

15 Май 2014 - 06:14 AMT
Взрыв и пожар на турецкой шахте унесли жизни 274 человек, президент Армении направил соболезнования турецкому коллеге
Крупнейшие профсоюзы Турции объявили однодневную забастовку по всей стране в связи с трагедией на шахте у города Сома, унесшей жизни 274 человек. Число жертв продолжает расти, так как десятки горняков все еще остаются под завалами.
По словам руководства профсоюзов, недавняя приватизация горнодобывающей промышленности в стране сделала условия труд шахтеров более трудными и опасными для жизни.
Глава Конфедерации революционных рабочих профсоюзов Турции Арзу Черкезоглу призвал жителей столицы надеть черные одежды и пройти маршем к зданию министерства труда. «В массовом убийстве в Соме повинны те, кто внедрил политику приватизации, кто подверг риску жизни рабочих, сокращая расходы в погоне за выгодой. И они должны ответить за произошедшее», – говорится в заявлении другой организации – Профсоюза государственных служащих, передает ВВС.
Спасатели продолжают поиски тех, кто все еще, возможно, находится внутри шахты – пропавшими без вести числятся порядка 100 человек. Однако, по словам спасателей, время работает против них: пробраться сквозь завалы очень трудно, а в шахте продолжается пожар.
В Турции объявлен трехдневный траур.
Члены парламента от оппозиции припомнили правительству, что совсем недавно оно отвергло предложение о создании парламентской комиссии для расследования несчастных случаев на шахтах страны.
Добыча бурого угля – одна из основных отраслей промышленности в районе города Сома.
В Анкаре и Стамбуле полиция применила слезоточивый газ и водометы для разгона сотен человек, вышедших на улицы, чтобы выразить негодование в связи с трагедией на шахте.
В Стамбуле демонстранты собрались на площади Таксим, а также перед зданием в котором находится штаб-квартира компании, которой принадлежит шахта в Соме.
В Анкаре около 800 человек устроили марш от университета к зданию министерства энергетики. На акциях протеста раздавались призывы к правительству уйти в отставку. Во время визита премьер-министра Реджепа Тайипа Эрдогана в Сому местные жители пытались забросать президентский кортеж камнями. Министр энергетики Турции Танер Йылдыз заявил, что причиной взрыва стало короткое замыкание. На момент взрыва, по его словам, в шахте находились 787 человек.
Представители компании Soma Komur Isletmeleri заявили, что расследование причин аварии уже началось. По их словам, несчастный случай произошел, несмотря на «самые строгие меры безопасности» на шахте. На данный момент, по их словам, основная задача – поднять шахтеров на поверхность, чтобы они могли воссоединиться со своими семьями.
Свое расследование начала также и генпрокуратура. Генеральный прокурор, однако, заявил, что многие из тех, кого следователи хотели бы задержать или допросить, сами погибли в шахте.
Показатели безопасности на шахтах в Турции значительно отстают от большинства развитых стран. Самый крупный взрыв на шахте в Турции произошел в 1992 году неподалеку от черноморского порта Зонгулдак. Тогда погибли 263 шахтера. Согласно данным государственного статистического агентства Турции TurkStat, с 1941 года в результате аварий на шахтах в Турции погибли более 3 тысяч человек и более 100 тысяч получили увечья.
По данным Международной организации труда (МОТ), Турция занимает первое место в Европе и третье место в мире по количеству несчастных случаев на производстве, приводящих к смертельному исходу. Согласно статистике МОТ, в результате таких несчастных случаев каждый год в Турции гибнут 18 из 100 тысяч трудящихся, что в семь раз больше, чем в остальных странах Европы.
Политики Турции в прошлом не раз заявляли, что несчастные случаи в горнодобывающей промышленности неизбежны.«Смерть – судьба шахтера», – заявил в 2010 году премьер-министр Эрдоган, после того как в результате очередного взрыва на шахте в Зонгулдаке погибли 30 шахтеров.
Президент Армении Серж Саргсян направил телеграмму соболезнования президенту Турецкой Республики Абдулле Гюлю в связи с несчастным случаем в турецкой провинции Маниса, вследствие которого погибли сотни граждан Турецкой Республики. Президент РА выразил искренние соболезнования президенту Гюлю и народу Турции, направив слова утешения родным погибших и пожелав раненым скорейшего выздоровления.