15 Մայիս 2014 - 08:08 AMT
Միջազգային միջնորդների «վեցյակն» ու Իրանը համաձայնեցնում են Իրանի միջուկային խնդրի կարգավորման վերաբերյալ համապարփակ համաձայնագիրը: Բանակցությունների չորրորդ փուլում՝ մայիսի 13-16-ը, մի կողմից Ռուսաստանի, ԱՄՆ, Ֆրանսիայի, Մեծ Բրիտանիայի ու Գերմանիայի, մյուս կողմից Իրանի միջև համաձայնեցվել են ամփոփիչ փաստաթղթի որոշ հատվածներ:
Բանակցությունների հերթական փուլը իրանական որոշ ԶԼՄ-ներ արդեն անվանել են «Ռուբիկի միջուկային խորանարդիկը հավաքելու փորձ»: «Խորանարդիկն» ավանդաբար կառուցվում է առանձին հանդիպումներից ու լայնամասշտաբ բանավեճերից. համակարգող հանդիպումներ վեցյակի հետ, ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնի ու Իրանի ԱԳ նախարար Ջավադ Զարիֆի միջև զրույցներ, բոլոր մասնակիցների ընդլայնված հանդիպումներ, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Առաջին ընդլայնված նիստի ավարտին Վիեննայում ՄԱԿ բաժանմունքում եվրոպական դիվանագիտության մամուլի քարտուղար Մայքլ Մաննը հաղորդեց, որ Իրանն ու «վեցյակը» սկսել են ամփոփիչ համաձայնագրի նախապատրաստումը: Ըստ նրա, կողմերը բանակցությունների նոր փուլ են սկսում, «որտեղ փորձ կարվի ուրվագծել համաձայնագիրը»: Նա նաև նշել է, որ Էշթոնն իր կողմից «տրամադրված է ինտենսիվ բանակցությունների` փորձելով որքան հնարավոր է շուտ համաձայնության հասնել»:
Համապարփակ համաձայնագիրը, որը երաշխավորում է ռազմական բաղադրիչի բացակայությունն Իրանի միջուկային ծրագրում, պետք է մշակվի մինչև հուլիսի 20-ը: «Իրանը միտված է միջնորդների «վեցյակի» հետ համապարփակ համաձայնության կնքմանը մինչև հուլիսի 20-ը»,-հայտարարել է Իրանի ԱԳ փոխնախարար Աբբաս Արաքչին: «Մենք հուսով ենք, որ համաձայնությունը ձեռք կբերվի մինչև հուլիսի 20-ը, եթե քաղաքական գործիչները կամք ու վճռականություն դրսևորեն: Համաձայնության հասնելու համար կան խոչընդոտներ, որոնք հաղթահարելը բարդ է, բայց հնարավոր»,-ասել է նա:
Բանակցությունների երրորդ փուլն Իրանի ու «վեցյակի» միջև ապրիլին ընդգրկեց Իրանի միջուկային ծրագրի բոլոր հարցերը, հաջորդ հանդիպմանը կհաղթահարվեն առկա տարաձայնությունները, հայտարարել են հանդիպման ավարտին ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Քեթրին Էշթոնն ու Ջավադ Զարիֆը:
«Տարաձայնությունները հաղթահարելու համար ինտենսիվ աշխատանք է պահանջվում: Մենք այժմ անցնում ենք բանակցությունների հաջորդ փուլին մերձեցնելու համար տարաձայնությունները բոլոր առանցքային ոլորտներում ու աշխատելու համար կոնկրետ տարրեի վրա»,-հայտարարել են Էշթոնն ու Զարիֆը:
Վիեննայում մարտի 18-19-ին կայացած երկրորդ փուլում կողմերը հայտարարեցին, որ քննարկել են Արակում ծանր ջրի վրա աշխատող ռեակտորի ճակատագիրը, ուրանի հարստացման, միջազգային գործակցության հարցերը: Նախանշվել է 9 թեման, որոնց շուրջ բանակցությունները շարունակվում են:

15 Май 2014 - 07:25 AMT
«Шестерка» международных посредников и Иран согласовывают всеобъемлющее соглашение по урегулированию иранской ядерной проблемы. В ходе четвертого раунда переговоров (13-16 мая) между Россией, США, Францией, Великобританией и Германией с одной стороны и Ираном — с другой должны быть согласованы фрагменты итогового документа.
Очередной раунд переговоров некоторые иранские СМИ уже назвали «попыткой собрать ядерный кубик Рубика». «Кубик» традиционно строится из отдельных встреч и полноформатных дискуссий: координационных встреч Группы шести, беседы главы дипломатии ЕС Кэтрин Эштон с министром иностранных дел Ирана Джавадом Зарифом и пленарных заседаний всех участников, передает РИА Новости.
По итогам первого пленарного заседания в отделении ООН в Вене пресс-секретарь главы европейской дипломатии Майкл Мэнн сообщил, что Иран и «шестерка» начали подготовку итогового соглашения. По его словам, стороны входят в новую фазу переговоров, «в которой мы попытаемся составить контуры того, как будет выглядеть соглашение». Он также подчеркнул, что Эштон, со своей стороны, «настроена на интенсивные переговоры, в попытках получить соглашение как можно скорее».
Всеобъемлющее соглашение, гарантирующее отсутствие военного компонента иранской ядерной программы должно быть выработано до 20 июля. «Иран нацелен на заключение всеобъемлющего соглашения с "шестеркой" международных посредников по ядерной программе к 20 июля», – заявил замглавы МИД Ирана Аббаса Арагчи. «Мы очень надеемся, как и другая сторона, что соглашение может быть достигнуто до 20 июля, если на то будет воля и решимость политиков. Для достижения соглашения еще существует ряд препятствий, преодолеть которые сложно, но возможно», – сказал он.
Третий раунд переговоров между Ираном и «шестеркой» в апреле охватил весь комплекс вопросов иранской ядерной программы, на следующей встрече предстоит преодолеть существующие разногласия, заявили по окончании встречи главы внешнеполитических ведомств ЕС и Ирана Кэтрин Эштон и Джавад Зариф. Зариф и Эштон охарактеризовали прошедшие переговоры как "существенные и детальные", на них обсуждался весь комплекс вопросов. Стороны дали понять, что на следующей встрече предстоит большая работа по преодолению существующих разногласий.
"Много интенсивной работы понадобится для преодоления различий, которые, естественно, по-прежнему остаются на этой стадии процесса. Мы теперь перейдем к следующей фазе переговоров с целью сблизить расхождения во всех ключевых областях и работать над конкретными элементами возможного всеобъемлющего соглашения", — заявили Эштон и Зариф.
На втором раунде, прошедшем в Вене 18-19 марта, стороны заявили, что обсудили судьбу реактора на тяжелой воде в Араке, вопросы обогащения урана, международное сотрудничество в области мирного атома и санкции. Как сообщали ранее дипломатические источники в Вене, на первом раунде были определены девять тем для переговоров, которые должны завершиться к 20 июля.