17 Մայիս 2014 - 06:53 AMT
Գերմանիայի կառավարության նախկին ղեկավար Հելմուտ Շմիդտը Bild թերթին տված հարցազրույցում քննադատաբար է արտահայտվել Եվրամիության քաղաքականության մասին: Ըստ նրա, Բրյուսելն ակտիվորեն միջամտում է համաշխարհային քաղաքականությանը, չնայած, որ «եվրահանձնակատարների մեծ մասը շատ թույլ պատկերացում ունի դրա մասին», հայտնում է dpa գործակալությունը:
Վերջին օրինակն, ըստ քաղաքական գործչի, Ուկրաինայի հետ ասոցացման համաձայնագիր կնքելու Եվրահանձնաժողովի մտադրությունն է: «Նրանք Ուկրաինային դնում են Արևելքի ու Արևմուտքի միջև կասկածելի ընտրության առջև»,-գտնում է Շմիդտը: Նա նաև դատապարտել է նախապատրաստվող ասոցացումը Վրաստանի հետ: «Եթե ինչ-որ մեկը մոռացել է, Վրաստանը Եվրոպայի սահմաններից դուրս է: Սա մեծության մանիա է, այնտեղ մենք բան չունենք որոնելու»,-ասել է քաղաքական գործիչը:
Նախկին կանցլերը սատարել է ԳԴՀ ԱԳՆ ղեկավար Ֆրանկ Վալտեր Շտայնմայերի դիրքորոշմանը, որը պնդում է, որ Ժնևում նոր բանակցություններ անցկացվեն Ուկրաինայի ճգնաժամի շուրջ: Ըստ Շմիդտի, նման հանդիպումն անհրաժեշտ է:
Մինչդեռ, Եվրամիության էներգետիկայի գծով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը ԵՄ էներգետիկայի նախարարների հանդիպմանը քննարկել է ուկրաինական ճգնաժամաը, անվտանգության խնդիրն ու ռուսական գազի առաքումները: Էթինգերը հույս է հայտնել, որ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան շուտով համաձայնության կգան գազի հարցում: «Մենք աշխատում ենք լուծում գտնելու ուղղությամբ, ես համեմատաբար լավատեսորեն եմ տրամադրված, որ մոտ 10-14 օրից մեզ կհաջողվի գտնել բոլոր բաց մնացած հարցերի պատասխանները»,-հայտարարել է քաղաքական գործիչը:
Ուկրաինան հրաժարվում է վճարել ռուսական գազի դիմաց նոր գնով՝ 485 դոլար հազար խմ համար: «Մենք բանակցում ենք հազար խորանարդ մետրի արժեքի շուրջ»,-ասել է Էթինգերը:
Եվրահանձնակատարը նաև իր դիրքորոշումն է ներկայացրել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ: «Ճգնաժամի պատճառով մենք ԵՄ-ում քննարկում ենք ՌԴ դեմ հնարավոր պատժամիջոցները: Բայց, ինչ վերաբերում է էներգետիկ ոլորտին ու հատկապես գազի առաքումներին, պատժամիջոցներն այստեղ անտեղի են»,-ասել է նա՝ հավելելով, որ գազի առաքումների օգտագործումը որպես զենք անընդունելի է: Նա նշել է, որ ԵՄ-ն ակնկալում է, որ գազի առաքումներն Ուկրաինա, Մոլդովա ու բալկանյան երկրներ կապահովվեն: Բանակցությունների հաջորդ փուլը տեղի կունենա մայիսի 26-ին, որին կմասնակցեն Ուկրաինայի, ՌԴ ու ԵՄ ներկայացուցիչները, գրում է Deutsche Welle-ն:

16 Май 2014 - 17:07 AMT
Экс-глава немецкого правительства Гельмут Шмидт в интервью газете Bild нелестно отозвался о внешней политике Евросоюза. По его мнению, Брюссель активно вмешивается в мировую политику, несмотря на то, что «большинство комиссаров едва в ней разбираются». Об этом сообщает агентство dpa.
Последний пример, по мнению политика, это намерение Еврокомиссии подписать соглашение об ассоциации с Украиной. «Они ставят Украину перед мнимым выбором между Востоком и Западом», – считает Шмидт. Он также осудил готовящуюся ассоциацию с Грузией. «Если кто-то забыл: Грузия находится за пределами Европы. Это мания величия, там нам нечего искать!», – сказал политик.
Экс-канцлер поддержал позицию главы МИД ФРГ Франка-Вальтера Штайнмайера, который настаивает на проведении в Женеве новых переговоров по украинскому кризису. По словам Шмидта, подобная встреча необходима.
Между тем, комиссар Евросоюза по энергетике Гюнтер Эттингер обсудил на встрече министров энергетики ЕС кризис вокруг Украины и проблему безопасности поставок российского газа. Эттингер выразил надежду на скорое соглашение сторон в газовом конфликте России и Украины. «Мы работаем над поиском решения, и я настроен сравнительно оптимистично, что через 10-14 дней нам удастся найти ответы на все открытые вопросы», – заявил политик.
Украина отказывается платить за российский газ по новой цене в 485 долларов за тысячу кубометров. «Мы ведем переговоры о том, сколько будет стоить тысяча кубометров», – сообщил Эттингер.
Еврокомиссар также озвучил свою позицию по поводу санкций против России. «В связи с кризисом мы в ЕС рассматриваем возможные санкции в отношении России. Но в том, что касается энергетической отрасли и особенно поставок газа, санкции не представляются уместными», – сказал он, добавив, что использование поставок газа в качестве оружия путем их прекращения неправомерно. Он отметил, что ЕС ожидает, что поставки газа на Украину, в Молдавию и балканские страны будет обеспечено.Следующий раунд переговоров по газовому спору запланирован на 26 мая. Участие в нем примут представители Украины, России и ЕС, пишет Deutsche Welle.