Մայիսի 19-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ժամանել են Բաքու, հատելով շփման գիծը ԵԱՀԿ դիտարկման ընթացքում:
Բաքվում համանախագահները սովորաբար հանդիպում են նախագահին ու ԱԳ նախարարին, սակայն երկուսն էլ մեկնել են Վիետնամ պաշտոնական այցով, իրենց հետ տանելով նաև Նովրուզ Մամեդովին՝ նախագահի աշխատակազմի արտաքին կապերի բաժնի ղեկավարին:
Այսպիսով, պարզ չէ, թե ինչ են անելու Բաքվում համանախագահները և ում հետ են խոսելու: Առաքելության կազմում Բաքու է ժամանել նաև ԵԱՀԿ ՄԽ ֆրանսիացի նոր համանախագահ Պիեռ Անդրիեն, որը փոխարինելու է Ժակ Ֆորին, գրում է Turan-ը:
Մինչդեռ, ամեն ինչ շատ պարզ է՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունն ասելիք չունի համանախագահներին ի պատասխան նրանց առաջարկների, նույնիսկ եթե դրանք ինչ-որ առումով ձեռնտու են պաշտոնական Բաքվին: Ալիևի դեմարշը անլրջության պատճառով չի կարող ընկալվել որպես բանակցություններից լիովին հրաժարվելու նշան, քանի որ այդ դեպքում նա ստիպված կլինի պատերազմել: Ինչպես պատերազմել, ում հետ՝ սա կարևոր հարց է: Հայաստանի հետ չի ստացվի, ԼՂՀ հետ՝ առավել ևս: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ Արևմուտքի ձեռքերը հիմա կապված են Ուկրաինայով, ապա Ալիևը կարող է այդ քողի տակ փորձել հարձակվել Արցախի վրա: Այդպես մի անգամ արդեն եղել է 2008-ին, երբ Սահակաշվիլին օգտվեց Պեկինի Օլիմպիադայից ու հարձակվեց Հարավային Օսեթիայի վրա: Ինչով դա ավարտվեց, բոլորը գիտեն, և ինչո՞ւ պիտի Ալիևի դեպքում այլ կերպ լինի: Սակայն, հավանաբար, նրա համար դա էական չէ:
Ուղղակի Բաքուն այնքան է խոսել ԵԱՀԿ ՄԽ անարդյունավետության մասին, որ որոշել է ուղղակի չհանդիպել համանախագահներին: Այժմ հարկավոր է տեսնել , թե ինչպիսին կլինի դիվանագետների արձագանքը: Եթե նրանք կուլ տան այս վիրավորանքը, նշանակում է ՄԽ-ն իրոք սպառել է իրեն: Կա ևս մեկ տարբերակ՝ Ջեյմս Ուորլիքը կսկսի արդարանալ կարգավորման ուղիների մասին իր հայտարարության վերաբերյալ: Մինչդեռ, նա պետք է որ իմանա, որ մինչ օրս համանախագահները երբեք չեն հրապարակել իրենց կառավարության կարծիքը, այլ հանդես են եկել համատեղ հայտարարություններով: Այլ հարց է, որ դրանք ուղղորդվել են համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից:
Անշուշտ, կարելի է նաև այլ եզրակացության գալ. Ալիևը չի ցանկանում հանդիմանություն լսել ՄԽ կողմից ու գերադասել է լավագույն ելքը՝ մեկնել երկրից: Բայց հազիվ թե այցելություններով Վիետնամ ու Չինաստան հնարավոր լինի փոխարինել ղարաբաղյան կարգավորումը, առավել ևս, որ պաշտոնական Բաքվի համար դա թիվ մեկ խնդիրն է: Եթե հավատալու լինենք Ալիևին: Իսկ իրականում պարզվում է, որ այդպես չէ: Ըստ իս, տրամաբանությունը հետևյալն է՝ չեք տալիս Ղարաբաղը, մենք էլ ձեր հետ չենք խոսի: Հավանաբար, համանախագահներին կընդունեն նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական հարցերի բաժնի վարիչ Ալի Հասանովն ու ՊՆ ղեկավար Զաքիր Հասանովը: Հավանաբար, պաշտոնական Բաքվի համար դա ավելի նախընտրելի է, ով իմանա:

19 мая сопредседатели Минской группы ОБСЕ прибыли в Баку, перейдя линию фронта в ходе мониторинга ОБСЕ на линии противостояния.
В Баку сопредседатели обычно встречаются с президентом и главой МИД, однако они оба уехали вчера во Вьетнам с официальным визитом, забрав с собой и Новруза Мамедова – главу Отдела по внешним связям президентской администрации.
Таким образом, не совсем ясно, что будут делать в Баку сопредседатели и с кем разговаривать. В составе миссии в Баку прибыл и новый сопредседатель Минской группы от Франции Пьер Андио, который сменит Жака Фора, пишет Turan.
Между тем, все очень просто – руководству Азербайджана нечего ответить на предложения МГ ОБСЕ, даже если они в некотором роде и на руку официальному Баку. Демарш Алиева ввиду своей несерьезности, не может восприниматься как полный отказ от переговоров, потому что после этого неизбежно придется воевать. Как воевать, с кем – вопрос немаловажный. С Арменией не получится, с НКР – тем более. А если учесть, что у Запада сейчас руки связаны на Украине, то Алиев может под шумок попытаться напасть на Карабах. Один раз такое уже было – в 2008 году Саакашвили воспользовался Олимпиадой в Пекине и напал на Южную Осетию. Чем это все закончилось известно и почему в случае с Алиевым это должно закончиться иначе? Но видимо для него и этот вопрос не столь существенный. Просто Баку столько говорил о неэффективности МГ ОБСЕ, что решил просто не встречаться с сопредседателями. Теперь надо будет посмотреть реакцию дипломатов. Если они проглотят это оскорбление, значит МГ действительно себя исчерпала. Есть еще один вариант – Джеймс Уорлик начнет оправдываться по поводу своего заявления о путях урегулирования. Между тем, американскому дипломату стоило бы знать, что до сегодняшнего дня сопредседатели никогда не озвучивали мнение своего правительства, а выступали с совместным заявлением. Другой вопрос, что заявления корректировались главами стран-сопредседателей.
Можно, конечно, сделать и другой вывод: Алиев не захотел выслушивать упреки со стороны МГ и предпочел за лучший выход просто уехать из страны. Но вряд ли визиты во Вьетнам или Китай можно подменить карабахским урегулированием, тем более, что для официального Баку – это проблема номер один. Это если верить Алиеву. На самом деле оказывается вовсе не так. Логика действий, на наш взгляд, такова: не отдаете Карабах, мы с вами разговаривать не будем. Скорее всего, сопредседателей примет заведующий отделом по общественно-политическим вопросам администрации президента Азербайджана Али Гасанов и министр обороны Закир Гасанов. Наверное, так для официального Баку лучше, кто знает.