20 Մայիս 2014 - 09:50 AMT
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարի հայտարարությունը սառը ցնցուղ եղավ պաշտոնական Բաքվի համար: Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ուղղակի մեղադրեց ԱՄՆ-ին «երկրի ներքին գործերին միջամտելու մեջ»: «Մենք պետություն ենք, որը հաջողության է հասել, բարեփոխումներ անելով բազում ոլորտներում, մեր զարգացման մոդելը կարելի է օրինակ բերել միջազգային հանրությանը: Ազդեցիկ շատ երկրների շատ է դուր գալիս մեր մոդելը: Շատ դեպքերում նրանք խոստովանում են, որ Ադրբեջանն իմաստուն ներքին ու արտաքին քաղաքականություն է վարում: Ադրբեջանը կարողացավ կարճ ժամանակում անել այն, ինչ տասնամյակների ընթացքում չկարողացան անել Արևմուտքի շատ երկրներ, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ն: Մենք բազմիցս ենք նշել, որ նման քաղաքականապես մոտիվացված հայտարարություններն ու անկախ դատարանների աշխատանքին միջամտելու փորձերը ստվերում են մեր երկրների հարաբերությունները»,-հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Էլման Աբդուլլաևը:
Նա ընդամենը հնչեցրել է այն ամենօրյա ձևակերպումները, որ տարածում են պաշտոնյաները, որոնք կարծում են, թե համաշխարհային հանրությունը տեղյակ չէ մարդու իրավունքների, զարգացման հետ կապված իրավիճակին: Աբդուլլաևը չի կարող չիմանալ, որ Բաքվից բացի, իսկ ավելի ճիշտ Ալիևի մերձավորների նեղ շրջանակից բացի, հանրապետության մյուս բնակիչները ահավոր աղքատության մեջ են ապրում առանց իրավիճակը փոխելու հույսի նշյուլի անգամ: Gallup-ը նշում է, որ գործազրկության փաստացի ցուցանիշն Ադրբեջանում մոտ 20 տոկոս է, այլ ոչ թե 5,2 տոկոս, ինչպես ասում է Ադրբեջանի վիճակագրական ծառայությունը, իսկ Բաքվում մոտ 10 տոկոս: Ընդ որում թվերը նվազեցված են: Հանրապետությունում, որը պարծենում է «անսպառ ածխաջրածիններով», անջատում են բնակչության գազը, խափանումներ են լինում բենզինի հետ: Նավթի ու գազի արդյունահանումը ևս չի ուրախացնում ներդրողներին: Եվ, անշուշտ, չի կարող տագնապ չառաջացնել մշտական ռազմատենչ հռետորաբանությունը, ի դեմս հայ ժողովրդի «թշնամու կերպարի» սնուցումը: Այդ ամենը, բնականաբար, տեսնում է Մորնինգսթարն ու հնարավոր Մայդանի մասին նրա զգուշացումը կարելի է գնահատել որպես բարեկամական: Դե ասենք. ձեզ խելոք պահեք, թե չէ վատ կլինի: Բայց Բաքուն վաղուց արդեն անում է ինչ ուզում է, չմտածելով, որ մի օր արժանին կստանա: Եթե այդպիսի նյարդային, նույնիսկ, ոչ համարժեք արձագանք ստացավ Մորնինգսթարի հայտարարությունը, ապա ինչ կլինի, եթե այդպիսի հայտարարություններ հնչեն նաև այլ դիվանագետների կողմից: ԱՄՆ-ն այն երկիրը չէ, որին Բաքուն կարող է ինչ-որ բան թելադրել, ինչ խոսք:
Վերջերս Ադրբեջանում ԱՄՆ նախկին դեսպան (1994-1997 թթ.) Ռիչարդ Կոզլարիչը հայտարարել է. «Ես զբաղվում եմ ԱՄՆ ու Ադրբեջանի հարաբերություններով 1992 թվականից, և ես ավելի վատթար իրավիճակ չեմ հիշում, քան այն, ինչ հիմա է կատարվում Ադրբեջանում»,-ասել է Կոզլարիչը: Բաքվում քննադատում են ԱՄՆ համանախագահ Ուորլիքին, իսկ Կոնգրեսի աշխատակիցներին մեղադրում են լրտեսության մեջ, միևնույն ժամանակ իշխանությունները ֆինանսավորում են ադրբեջանա-ամերիկյան խորհրդաժողովը Վաշինգտոնում, սատարելու համար ամերիկա-ադրբեջանական ռազմավարական գործընկերությանը, նշել է Կոզլարիչը:

Заявления посла США в Азербайджане Ричарда Морнингстара явно стало для Баку ушатом холодной воды. МИД Азербайджана прямо обвинил США во «вмешательстве во внутренние дела страны». «Мы – государство, которое добилось успеха, проводя реформы во многих сферах, и нашу модель развития можно приводить международному сообществу в качестве успешной. Многим влиятельным странам очень нравится наша модель. Во многих случаях они признают, что Азербайджан проводит мудрую внутреннюю и внешнюю политику. Азербайджан смог за короткое время сделать то, чего не смогли сделать в течение десятилетий многие страны Запада, в том числе и США. Мы неоднократно отмечали, что подобные политически мотивированные заявления и попытки вмешательства в работу независимых судов бросают тень на отношения между нашими странами», – заявил пресс-секретарь МИД АР Эльман Абдуллаев.
Пресс-секретарь всего лишь озвучил ежедневные формулы, тиражируемые официальными лицами, которые думают, что мировое сообщество не знает истинного положения с правами человека, с развитием и всем остальным. Абдуллаев не может не знать, что кроме Баку, а вернее небольшого круга приближенных к Алиеву, остальные жители республики живут в ужасающей нищете без всяких надежд на изменение ситуации. Gallup отмечает, что фактический показатель безработицы в Азербайджане равен около 20%, (а не 5.2% как говорит статслужба Азербайджана), а в Баку он составляет приблизительно 10%. Причем, эти цифры занижены.
В республике, похваляющейся «несметными углеводородами» отключается газ населению, наблюдаются перебои с бензином. Да и сама добыча нефти и газа что-то не очень радует инвесторов.
И, конечно же, не может не вызывать тревогу постоянная милитаристская риторика, культивирование «образа врага» в лице армянского народа. Все это, естественно, увидел Морнингстар и его предупреждение о возможности Майдана можно расценить как дружеское. Ну типа того: ведите себя адекватно, а то будет плохо. Но Баку давно уже закусил удила и делает что хочет, почему-то думая, что не получит по рукам. Если пошла такая нервная и, скажем так, неадекватная реакция на слова Морнингстара, то что будет, если подобные заявления прозвучат из уст других дипломатов. США не та страна, которой может диктовать Баку, что и как говорить.
Не так давно бывший посол США в Азербайджане (1994-1997 гг.) Ричард Козларич заявил: «Я занимаюсь отношениями США и Азербайджана с 1992 года, и я не видел хуже ситуации, чем то, что в настоящее время происходит в Азербайджане», – сказал Козларич. В Баку критикуют американского сопредседателя Минской группы Уорлика, а сотрудников Конгресса обвиняют в шпионаже, в то же время власти финансируют азербайджано-американскую конференцию в Вашингтоне, чтобы поддержать американо-азербайджанское стратегическое партнерство, отметил Козларич.