Շվեդական Prolenaren թերթում լրագրող Պատրիկ Պավլովը գրել է, որ Շվեդիան, ինչպես նաև մի շարք արևմտյան ու արաբական երկրներ, ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության պատրվակով Սիրիայում սանձազերծված ահաբեկչության մեղսակիցն են:
Նա նշել է, որ Սիրիայի ճակատագիրը պետք է որոշեն այդ երկրի քաղաքացիները, այլ ոչ օտար երկրների միջամտության արդյունքում: Պավլովը նշել է, որ իբր տուժած սիրիացիների համար Շվեդիայում հավաքվող գումարները հիմնականում հայտնվում են զինյալ ընդդիմության ձեռքում, այսինքն՝ ահաբեկիչների:
Հենվելով իր ձեռքի տակ եղած փաստաթղթերի վրա՝ լրագրողը պնդում է, որ արևմտյան առաջնորդները հիանալի գիտակցում են, որ այսպես կոչված «Ընդդիմադիր ուժերի ազգային կոալիցիան» ժողովրդի աջակցությունը բուն Սիրիայում չի վայելում, գրում է սիրիական SANA գործակալությունը:
Ըստ Պավլովի, Սիրիայում կատարվողը ոչ մի կապ չունի ժողովրդավարության ու մարդու իրավունքների հետ, այլ բացահայտ պատերազմ է նրա ժողովրդի դեմ: Արյունահեղության համար պատասխանատվությունը նա դրել է ԱՄՆ-ի, Թուրքիայի, Սաուդյան Արաբիայի ու մյուս երկրների վրա:
Իր հերթին լրագրող Ռոբերտ Ֆիսկը The Independent-ում հրապարակված հոդվածում նշել է, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամային մոտ կանգնած Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը, որին օգտագործեցին Սիրիայի կառավարությունը տապալելու փորձում, ուղղակի ուժեղ անձնավորությունից վերածվեց կուռ բռնատերի Սիրիայում իր գործողությունների ու ահաբեկչական խմբավորումներին սատարելու արդյունքում:
Ֆիսկը նշում է, որ գնալով ավելանում են վկայությունները սիրիական իրադարձություններում Թուրքիայի դերի մասին, Էրդողանի մեղսակցության մասին, որը սերտ կապեր ունի Օբամայի հետ: Սիրիան առաջինը հայտարարեց, որ զարին գազը, որ կիրառվել է Արևելյան Գուտայում, բերվել է Թուրքիայից և օգտագործվել է իսլամիստական խմբավորումների կողմից վարկաբեկելու համար Սիրիայի կառավարությունը: Ինչպես հիշեցրել է Ֆիսկը, Սիրիայի պատասխանատու անձիք ժամանակին հայտարարեցին, որ Թուրքիայի դատախազը հավանություն է տվել մեղադրական եզրակացությանը: Զարինը Թուրքիայի հարավից Սիրիա մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխելու փորձի համար մեղադրվեցին «Ջեբհաթ ան Նուսրայի» 10 անդամներ, այդ թվում խմբավորման ղեկավար Հայսամ ալ Քասաբը, որին դատախազը պահանջեց դատապարտել 25 տարվա ազատազրկման: Սակայն Թուրքիայի իշխանությունները բոլոր այդ մարդկանց ազատ արձակեցին, և այդ գործի մասին ոչ ոք էլ չի հիշում:
Ամերիկյան Veterans Today կայքը հայտնել է, որ զարինը, որն անցյալ տարվա օգոստոսի 21-ին օգտագործվել է Դամասկոսի մերձակայքում քիմիական գրոհի ժամանակ, արտադրվել է Պենտագոնին պատկանող լաբորատորիայում, որը գտնվում է Վրաստանի տարածքում: Հետո այն տեղափոխվել է թուրքական լաբորատորիաներ Սիրիայում գործող «Ալ Քայիդայի» ահաբեկիչներին փոխանցելու նպատակով: Կայքը հղում է անում զանգվածային ոչնչացման զենքի գծով մի խումբ ամերիկացի փորձագետների կատարած հետազոտությանը:
Ֆիսկը հղում է անում ամերիկացի հրապարակախոս Սեյմուր Հերշին, որի վերջին հոդվածում ասվում է, որ Գուտայում հարձակման հետևում Թուրքիան է կանգնած:Ֆիսկը հիշեցնում է նաև, որ բրիտանական Դաունի ռազմական լաբորատորիան, որը հետազոտել է Արևելյան Գուտայից բերված նմուշները, եկել է այն եզրակացության, որ քիմիական գրոհի ժամանակ օգտագործվել է մի նյութ, որը չկա Սիրիայի բանակի սպառազինության արսենալում:
Քաղաքացիական պատերազմը Սիրիայում շարունակվում է արդեն 3 տարի: Ըստ ՄԱԿ-ի, այդ ընթացքում զոհվել է մոտ 150 հազար մարդ, 2 միլիոնը փախստական է դարձել, ևս 4 միլիոնը՝ ներքին տեղահանված անձիք են: Այժմ պայքար է գնում ինչպես կառավարական ուժերի ու ընդդիմության, այնպես էլ իսլամիստական խմբավորումների ներսում: Իսլամիստների նպատակն է ստեղծել շարիաթի օրենքներով ապրող պետություն:

20 Май 2014 - 13:06 AMT
В шведской газете Prolenaren журналист Патрик Павлов написал, что Швеция, как и ряд других западных и арабских стран, причастна к поддержке террора, развязанного в Сирии под предлогом защиты демократии и прав человека.
Он подчеркнул, что судьба Сирии должна определяться самими ее гражданами, а не через иностранное вмешательство.
Павлов отметил, что деньги, собранные в Швеции якобы для помощи пострадавшим сирийцам, в основном попадают в руки вооруженной оппозиции, то есть террористов.
Опираясь на попавшие ему в руки документы, журналист утверждает, что западные лидеры прекрасно осведомлены, что так называемая “Национальная коалиция оппозиционных сил” не пользуется в самой Сирии народной поддержкой, пишет сирийское агентство SANA.
По мнению Павлова, происходящее в Сирии не имеет никакого отношения к демократии и правам человека, а является открытой войной против ее народа. Ответственность за продолжение кровопролития он возложил на США, Турцию, Саудовскую Аравию и ряд других стран.
Журналист Роберт Фиск в газете The Independent написал в апреле, что близкий президенту США Бараку Обаме премьер-министр Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который был использован им для попытки свержения сирийского правительства, превратился из просто сильной личности в стального диктатора в результате своих действий в Сирии и поддержки террористических группировок.
Фиск указал на то, что появляется все больше свидетельств роли Турции в сирийских событиях и причастности к ним Эрдогана, тесно связанного с Обамой. Сирия первой заявила, что газ зарин, который применили в Восточной Гуте под Дамаском в августе прошлого года, был доставлен из Турции и использован исламистскими группировками для дискредитации правительства САР.
Как напомнил Фиск, сирийские ответственные лица сообщали, что прокурором Турции было утверждено 130-страничное обвинительное заключение. В попытке контрабанды газа зарин с юга Турции в Сирию были обвинены 10 членов «Джебхат Ан-Нусры», в том числе, главарь группировки Хайсам Аль-Кассаб, которого прокурор потребовал лишить свободы на 25 лет. Но власти Турции всех этих лиц освободили, и об этом деле больше никто не вспоминает.
Американский сайт Veterans Today сообщил, что газ зарин, который был использован в химической атаке под Дамаском 21 августа прошлого года, был произведен в лаборатории, принадлежавшей Пентагону и располагавшейся на территории Грузии. Затем он был доставлен в турецкие лаборатории для передачи действующим в Сирии террористам из «Аль-Каиды».
Со ссылкой на британский журнал London Review of Books, опубликовавший статью американского журналиста Сеймура Херша, ливанская газета AL Ahbar пишет, что спецслужбы США готовили почву для фабрикации против правительства САР обвинения в использовании химоружия в Восточной Гуте. Сеймур Херш отметил, что еще в начале августа прошлого года сотрудники Пентагона и разведки подготовили для министра обороны США Чака Хейгела и председателя Объединенного комитета начальников штабов США Мартина Демпси доклад, в котором содержался сценарий проведения секретной операции с целью создания предлога для военной интервенции в Сирию.