Սիրիան ոչնչացրել է իզոպրոպանոլի բոլոր հայտարարագրված պաշարները, որը զարին թունավոր գազի արտադրության բաղադրիչներից է: Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչ Ստեֆան Դյուժարիկը: Ըստ նրա, պաշտոնապես լուրը հաստատել է ՄԱԿ և Քիմզենքի արգելման կազմակերպության (ՔԶԱԿ) համատեղ առաքելութունը: Նա նաև հայտնել է, որ Սիրիայում մնում է քիմզենքի համար նախատեսված նյութերի արսենալի 7,5 տոկոսը: Դրանք կենտրոնացած են Դամասկոսի արվարձանում գտնվող օբյեկտում, որն այժմ անհասանելի է մարտական գործողությունների պատճառով: Գլխավոր քարտուղարի ներկայացուցիչը կարևորել է մնացած թունավոր նյութերը Սիրիայից սեղմ ժամկետում դուրս բերելու անհրաժշետությունը:
Մինչդեռ արևմտյան երկրները ՄԱԿ ԱԽ-ում, ակնկալելով ՌԴ աջակցությունը, որոշել են չհիշատակել Դամասկոսի դեմ հնարավոր պատժամիջոցները Սիրիայի վերաբերյալ հումանիտար բանաձևի նախագծում: Ինչպես ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին է հայտնել ՄԱԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչ Ժերար Արոն, բանակցությունները բանաձևի բովանդակության շուրջ շարունակվում են: «Մենք աշխատում ենք տեքստի վրա, որպեսզի այն արժանանա Խորհրդի առավելագույն թվով անդամների հավանությանը»,-ասել է նա: «Պատժամիջոցներ այնտեղ չեն լինի, հակառակ դեպքում ՌԴ-ն անմիջապես վետո կդներ քվեարկության վրա»,-հայտարարել է դիվանագետը:
ՄԱԿ ԱԽ բանաձևն ընդունված է համարվում, եթե նրա օգտին է քվեարկում 15 անդամ երկրներից 9-ը, եթե 5 մշտական անդամներից (ՌԴ, Չինաստան, Մեծ Բրիտանիա, Ֆրանսիա, ԱՄՆ) որևէ մեկը չի օգտվում վետոյի իրավունքից:
Ըստ Արոյի, հումանիտար բանաձևի գլխավոր խնդիրը ՄԱԿ ներկայացուցիչների համար Սիրիայի սահմանն ու ռազմաճակատը հատելու իրավունք ստանալն է առանց Դամասկոսի թույլտվության: «Դա հատկապես ակտուալ է երկրի հյուսիսում, որտեղ հարյուր հազարավոր մարդիկ սննդամթերքի կարիք ունեն»,-ասել է Ֆրանսիայի մշտական ներկայացուցիչը:
ՄԱԿ ԱԽ արևմտյան երկրները ակտիվորեն ցանկանում են, որ փաստաթուղթն ընդունվի, քանի որ համարում են, որ Դամասկոսը չի կատարում 2139 բանաձևը, որը պահանջում է սիրիական կողմից անվտանգ ուղի ապահովել քաղաքացիական բնակչությանը հումանիտար աջակցության համար:
Մայիսի 22-ին ԱԽ-ն, ինչպես ակնկալվում է, կքվեարկի ևս մեկ բանաձևի նախագծի համար, որը վերաբերում է Սիրիայի հակամարտությանը: Փաստաթուղթը նախատեսում է խախտումների մասին տեղեկատվությունը փոխանցել Հաագայի Միջազգային քրեական դատարանի քննությանը:
Սիրիայում արդեն 3 տարի է քաղաքացիական պատերազմ է: Այդ ընթացքում, ՄԱԿ տվյալներով, ավելի քան 150 հազար մարդ զոհվել է, 2 մլն՝ դարձել փախստական, ևս 4 մլն՝ ներքին տեղահանված անձինք են:Ամեն օր մոտ 6 հազար սիրիացի փախստական է դառնում:
Հայերը Սիրիայում հիմնականում բնակվում են Հալեպում ու Դամասկոսում: Մինչ պատերազմը սիրիահայ համայնքը հասնում էր 80 հազարի: Այժմ շուրջ 10 հազար սիրիահայեր հաստատվել են Հայաստանում, 5 հազարը՝ Լիբանանում: 2,5 տարում Սիրիայում 100 հայ է զոհվել:

Сирия уничтожила все задекларированные запасы изопропанола – одного из прекурсоров для производства ядовитого газа зарина. Об этом заявил представитель генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррик. По его словам, официальное подтверждение уничтожения поступило от совместной миссии ООН и Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). Он также сообщил, что в Сирии остаются 7,5% объемов прежних арсеналов, содержащих вещества для химического оружия. Они сосредоточены на объекте в пригороде Дамаска, который в настоящее время недоступен для посещения из-за боевых действий. Представитель генсека подчеркнул необходимость вывоза всех оставшихся отравляющих веществ из Сирии в кратчайшие сроки.
Между тем, западные страны в Совете Безопасности ООН с целью заручиться поддержкой России решили не упоминать в проекте гуманитарной резолюции по Сирии возможные санкции в отношении Дамаска. Как сообщил ИТАР-ТАСС постоянный представитель Франции при ООН Жерар Аро, переговоры по содержанию резолюции продолжаются. "Мы работаем над текстом с тем, чтобы он максимально устраивал всех членов Совета", – отметил он. "Санкций в нем не будет. Их упоминание автоматически означает, что Россия наложит вето при голосовании", – заявил дипломат.
Резолюции СБ ООН принимаются, если их поддерживают 9 из 15 стран – членов Совета при условии, что никто из пяти его постоянных членов (Россия, Китай, Соединенное Королевство, Франция и США) не воспользуются правом вето.
По словам Аро, главная задача готовящейся гуманитарной резолюции – наделить конвои ООН правом пересекать границы Сирии и линии фронта без получения предварительного разрешения со стороны Дамаска. "Это особенно актуально на севере страны, где сотни тысяч человек нуждаются в продовольствии и других предметах первой необходимости", – сказал постпред Франции.
Западные страны в СБ ООН активно добиваются принятия документа, так как считают, что Дамаск не выполняет резолюцию 2139 (2014), которая требует от сирийской стороны обеспечения беспрепятственного и безопасного доступа к гражданскому населению для оказания гуманитарной помощи.
22 мая Совбез, как ожидается, проголосует по другому проекту еще одной резолюции, касающемуся конфликта в Сирии. Документ предусматривает передачу информации о совершенных за время войны нарушениях на рассмотрение Международного уголовного суда (МУС) в Гааге.