22 Մայիս 2014 - 07:31 AMT
Եվրամիությունը հավատարիմ է Վրաստանի հետ ասոցացման համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրմանը: Այդ մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուն՝ բացելով Եվրահանձնաժողովի ու Վրաստանի կառավարության համատեղ նիստը Բրյուսելում:
«Եվրամիությունը համակողմանի աջակցություն կցուցաբերի Վրաստանի քաղաքական, տնտեսական ու դատական բարեփոխումներին»,-խոստացել է նա, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Եվրամիությունը հուսով է, որ արդեն ամռանը ասոցացման համաձայնագիր կստորագրվի Վրաստանի ու Մոլդովայի հետ, որով, մասնավորապես, նախատեսվում է ամբողջությամբ բացել այդ երկրների շուկաները եվրոպական ապրանքների համար:
Սակայն, Բարոզուն շեշտել է նաև, որ Վրաստանը չի կարող անդամակցել ԵՄ-ին, ճիշտ է Եվրոպան ավելի շատ հնարավորություններ կտա, որպեսզի երկիրն ավելի մոտ լինի Եվրամիությանը:
«Վրաստանը չի կարող անդամակցել Եվրամիությանը, դա անհնար է,-ասել է նա: ,-Սակայն, մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի Վրաստանը մերձենա ԵՄ-ին, հնարավորություն տանք այդ երկրի երիտասարդներին առավել լայն շփումներ հաստատել եվրոպացիների հետ: Դրան է ուղղված ասոցացման մասին համաձայնությունը»:
Նա նաև հայտնել է, որ արդեն «հունիսին կայցելի Վրաստան, որտեղ ասոցացման մասին համաձայնգիր կկնքվի»: «ԵՄ-ն կշարունակի ակտիվ աջակցությունը բարեփոխումների գործընթացին Վրաստանում, լինելով այդ երկրին օգնության հիմնական դոնորներից մեկը»,-ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Եվրահանձնաժողովը Վրաստանին ու Մոլդովային մոտ 60 մլն եվրո կհատկացնի ԵՄ հետ ասոցացման համաձայնագրի կետերը կատարելու համար:
ԵՄ-ն ու Վրաստանը նաև համաձայնագիր են կնքել 19 մլն եվրոյի ֆինանսական օգնության մասին: Բարոզուն նշել է, որ անցյալ տարի Եվրամիությունը Վրաստանին է տրամադրել մոտ 150 մլն եվրո, իսկ այս տարի Եվրահանձնաժողովն արդեն իսկ Վրաստանին ու Մոլդովային է փոխանցել 30 մլն եվրո օգնություն ասոցացման համաձայնագրի իրականացման համար:
Մինչդեռ, Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլին 2012 թվականին հայտարարել էր, որ Վրաստանը չի հրաժարվի ՆԱՏՕ-ին ու ԵՄ-ին անդամակցելու մղումից, նույնիսկ եթե անդամակցությունը լինի ոչ թե մի քանի ամիսների, այլ տարիների հարց: «Սակայն, եթե մենք հրաժարվենք այդ ուղղվածությունից, մենք կկորցնենք ոչ թե տարիներ, այլ սերունդներ, իսկ հետո Վրաստանի ազատությունն ու անկախությունը, ինչպես դա արդեն եղավ 1921 թվականին»,-ասել է նա:
1921 թվականին 11-րդ Կարմիր բանակը Խորհրդային կարգեր հաստատեց Վրաստանում: Մինչ այդ նույն բանակը նպաստեց բոլշևիկների հաղթանակին Ադրբեջանում ու Հայաստանում, այդպիսով վերջ տալով Հարավային Կովկասի հանրապետությունների անկախությանը:
Ապրիլին Վրաստանի եվրոպական և եվրաատլանտյան կառույցներին ինտեգրման պետնախարար Ալեքսի Պետրիաշվիլին հայտարարեց, որ ինտեգրումը ԵՄ-ին ու ՆԱՏՕ-ին «Վրաստանի գլխավոր գերակայություններից մեկն է»: Ելույթ ունենալով «Ճանապարհ դեպի ՆԱՏՕ. Կենտրոնական ու Արևելյան Եվրոպայի երկրների փորձը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովում, նա ասաց, որ «ՆԱՏՕ-ի կառույցներին ինտեգրման ուղղվածությունը, ԵՄ և ՆԱՏՕ անդամ դառնալու ձգտումը Վրաստանի որևէ քաղաքական ուժի բացառիկ իրավունքը չէ, դա երկրի բնակչության մեծամասնության ու երկրի հասարակական և քաղաքական ուժերի կամքն է»:

22 Май 2014 - 06:19 AMT
ЕС привержен скорейшему подписанию соглашения об ассоциации с Грузией. Об этом заявил председатель Еврокомиссии Жозе Мануэл Баррозу, открывая совместное заседание Еврокомиссии и правительства Грузии в Брюсселе.
"Евросоюз окажет всестороннюю поддержку процессу политических, экономических и судебных реформ в Грузии", – пообещал он, передает ИТАР-ТАСС.
Евросоюз рассчитывает уже летом подписать с Грузией и Молдавией соглашения об ассоциации, которые, в частности предусматривают полное открытие рынков этих государств для европейских товаров.
Но Баррозу также подчеркнул, что Грузия не сможет вступить в ЕС, правда Европа должна предоставить ей больше возможностей, чтобы эта страна могла стать ближе к Евросоюзу.
"Грузия не сможет вступить в ЕС, это невозможно, – сказал он. – Но мы должны сделать все, чтобы приблизить Грузию к ЕС, дать ее молодежи возможность для более широких контактов с европейцами. На это направлено соглашение об ассоциации".
Он также сообщил, что уже "в июне посетит Грузию, где будет подписано соглашение об ассоциации". "ЕС будет продолжать активно поддерживать процесс реформ в Грузии, являясь одним из основных доноров помощи для этой страны", – подчеркнул глава Еврокомиссии.
Еврокомиссия выделит Грузии и Молдавии €60 млн на выполнение соглашений об ассоциации с ЕС.
ЕС и Грузия подписали также соглашение о финансовой помощи на €19 млн. Баррозу отметил, что в прошлом году ЕС предоставил Грузии помощь примерно на €150 млн, а в этом году Еврокомиссия уже передала Грузии и Молдавии помощь для реализации соглашений об ассоциации в размере €30 млн.
Между тем, экс-президент Грузии Михаил Саакашвили заявил в 2012 году, что Грузия не откажется от курса на вступление в НАТО и ЕС даже в тех условиях, когда вступление в альянс и Евросоюз – это вопрос нескольких лет, а не месяцев. «Но если мы откажемся от этого курса, то мы потеряем не годы, а поколения, а затем и свободу, и независимость Грузии, как это уже было в 1921 году», – сказал он.
В 1921 году 11-я Красная армия установила Советскую власть в Грузии. До этого она же способствовала победе большевиков в Азербайджане и Армении, таким образом уничтожив первые независимые республики Южного Кавказа.
В апреле госминистр Грузии по вопросам интеграции в европейские и евроатлантические структуры Алекси Петриашвили заявил, что интеграция в ЕС и НАТО "является одним из главных приоритетов Грузии". Выступая на международной конференции "Путь в НАТО: опыт стран Центральной и Восточной Европы", он сказал, что "курс на интеграцию в евроатлантические структуры, стремление стать членом ЕС и НАТО не является эксклюзивом какой-либо политической силы Грузии, это воля подавляющего большинства населения страны и общественно-политических сил страны".