Forbes-ը հրապարակել է ռուսաստանցիների համար բիզնեսի տեսակետից առավել գրավիչ նախկին խորհրդային քաղաքների վարկանիշը: Հաշվի են առնվել ոչ միայն բնակչության վճարունակությունն ու հարկային բեռը, այլև մուտքի արտոնագրերի ռեժիմը, ռուսաց լեզվի կարգավիճակը, ոչ ռեզիդենտի կողմից ընկերության գրանցման կարգը: Վարկանիշը կազմվել է հետխորհրդային տարածքում աշխատող ռուսաստանցի ձեռներեցների անձնական փորձի հիման վրա:
Ընդհանուր առմամբ ցուցակում 20 քաղաք է ներառված: Առաջին տասնյակում են Մինսկը (Բելառուս), Տալլինը (Էստոնիա), Վիլնյուսը (Լիտվա), Ալմաթին (Ղազախստան), Աստանան (Ղազախստան), Ռիգան (Լատվիա), Կիևը (Ուկրաինա), Երևանը (Հայաստան), Թբիլիսին (Վրաստան), Բաքուն (Ադրբեջան):
Նշված քաղաքներին հաջորդում են Խարկովը (Ուկրաինա), Բիշքեկը (Ղրղզստան), Օդեսան (Ուկրաինա), Դոնեցկը (Ուկրաինա), Դնեպրոպետրովսկը (Ուկրաինա), Քիշնևը (Մոլդովա), Դուշանբեն (Տաջիկստան), Տաշքենդը (Ուզբեկստան), Աշխաբադը (Թուրքմենստան) և Մոսկվան (Ռուսաստան):
Ինչպես ասվում է հրապարակման մեջ, Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառության 24,3 տոկոսը 2013 թվականին բաժին է ընկել Ռուսաստանին: «2013 թ. խոշորագույն օտարերկրացի ներդրողն արգենտինահայ ձեռներց Էդուարդո Էռնեկյանն է, որը 76 մլն դոլար է ներդրել Հայաստանում: Էռնեկյանին է պատկանում Երևանի նոր օդանավակայանը, «Կոնվերս Բանկը», «Հայփոստ» փոտային համակարգը, «Կարաս» գինու արտադրությունը: Հայաստանը պատասխանում է երախտագիտությամբ. ԱԳՆ-ն պատրաստվում է տեղափոխվել, քանի որ նախարարության շենքը քաղաքի կենտրոնում 51 մլն դոլարով գնել է Էռնեկյանը՝ նա մտադիր է այնտեղ 5-աստղանի հյուրանոց բացել»,-գրում է Forbes-ը:
2013 թվականի դեկտեմբերին Forbes-ը ներկայացրեց բիզնես վարելու համար լավագույն երկրների 145 հորիզոնականով վարկանիշը: Կազմողները օգտվել են ՀԲ, Freedom House-ի, ԱՄՆ Heritage Foundation-ի, Սեփականության իրավունքների միջազգային միության, Համաշխարհային տնտեսական համաժողովի ու Transparency International հակակոռուպցիոն կենտրոնի տվյալների հիման վրա:
Հայաստանն այդ վարկանիշում զբաղեցրեց 64-րդ տեղը:
Ըստ Forbes-ի վարկանիշի, առևտրի ազատության մակարդակով Հայաստանը 38-րդ տեղում է, մոնետար ազատության մակարդակով՝ 98, տեխնոլոգիաների ոլորտում զգալի առաջընթաց է գրանցել, զբաղեցնելով 6-րդ տեղը: Բարելավվել են նաև կոռուպցիայի ցուցանիշները՝ 86 տեղ, անձի ազատության ոլորտում՝ 99 տեղ: Ըստ հարկային բեռի Հայաստանը 79-րդն էր, սեփականության իրավունքի պաշտպանվածության առումով՝ 93, և ներդրումների՝ 21-րդ տեղում:

Forbes опубликовал рейтинг бывших советских городов, привлекательных для россиян с точки зрения ведения бизнеса. При составлении рейтинга были учтены не только платежеспособность населения и налоговая нагрузка, но и визовый режим, статус русского языка, условия регистрации компании нерезидентом. Рейтинг был составлен на основе личного опыта российских предпринимателей, работающих на постсоветском пространстве.
Всего в рейтинге 20 городов. В первую десятку вошли Минск (Беларусь), Таллинн (Эстония), Вильнюс (Литва), Алматы (Казахстан), Астана (Казахстан), Рига (Латвия), Киев (Украина), Ереван (Армения), Тбилиси (Грузия), Баку (Азербайджан).
На последующих местах Харьков (Украина), Бишкек (Кыргызстан), Одесса (Украина), Донецк (Украина), Днепропетровск (Украина), Кишинев (Молдова), Душанбе (Таджикистан), Ташкент (Узбекистан), Ашхабад (Туркменистан) и Москва (Россия).
Как отмечается в публикации, 24,3% внешнеторгового оборота Армении в 2013 году пришлось на Россию. «Крупнейший частный иностранный инвестор 2013 года Эдуардо Эрнекян, аргентинец с армянскими корнями, вложил в Армению $76 млн. Эрнекяну принадлежит новый аэропорт Еревана, местный Конверс-Банк, почтовая система «Айпост», производитель вин «Карас». Армения отвечает благодарностью: МИД готовится к переезду — здание министерства в центре города за $51 млн выкупил Эрнекян под пятизвездный отель», – пишет Forbes.
В декабре 2013 года Forbes ежегодный рейтинг 145 лучших стран для ведения бизнеса. При составлении списка исследователи пользовались данными Всемирного банка, американской организации Freedom House, научного института США Heritage Foundation, Международного Альянса прав собственности, Всемирного экономического форума и антикоррупционного центра Transparency International.
Армения заняла в рейтинге Forbes 64 позицию.
Согласно рейтингу Forbes, по уровню свободы торговли Армения заняла 38 место, монетарной свободе– 98, в сфере технологий Армения зарегистрировала прогресс, по сравнению с прошлым годом, заняв 6-место. Также улучшены позиции по уровню коррупции – 86 место. Прогресс зафиксирован и в сфере личной свободы – 99 место. По налоговой нагрузке Армения заняла 79 место, по степени защищенности прав собственности – 93 и инвестиций – 21 место.