23 Մայիս 2014 - 10:15 AMT
ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար. ԵԽ-ն չի խուսափում զգուշացնել Բաքվին մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ
«Վերջերս շատ են գրում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի մասին, հրապարակողների թվում է նաև The Economist-ը, ինչպես նաև Բեռլինում գործող «Եվրոպական կայունության նախաձեռնություն» ոչ կառավարական կազմակերպությունը: Ուշադրության կենտրոնում է հայտնվել Ադրբեջանի վեցամսյա նախագահությունը Եվրոպայի խորհրդում, որը նա ստանձնել է Ավստրիայից հետո այբբենական կարգով: Երկիրը, որը արևմտյան մայրաքաղաքներում հայտնի է լրագրողների ճնշումներով ու ընդդիմության ակտիվիստների գործունեության կասեցմամբ, նախագահություն է ստանձնում կազմակերպությունում, որի նպատակը հենց մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության ու օրենքի գերակայության պաշտպանությունն է: Միևնույն ժամանակ, ոմանք, հավանաբար, ենթադրում են, որ Եվրոպայի խորհուրդն ինչ-որ առումով կույր է այդ երկրում իրավունքների խախտումների լավ փաստագրված դեպքերի հանդեպ, սակայն, ես կտրականապես հերքում եմ այդ տեսակետը»,-գրել է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղար Թորնբյորն Յագլանդը European Voice-ում՝ «Եվրոպայի խորհուրդը կույր չէ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների խախտման հարցում» հոդվածում:
Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանն անդամակցել է ԵԽ-ին 2001 թվականին, այն հույսով, որ նրա անդամակցությունը կազմակերպությանը Հայաստանի հետ միասին կնպաստի ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: «Ցավոք, այդ հույսերը չիրականացան: Ոչ մի պետություն, ոչ էլ ԵՄ-ն հրապարակավ կասկածի տակ չդրեցին Ադրբեջանի նախագահությունը, էլ չենք ասում ԵՄ-ին անդամակցելու հարցը: Դա չարեց նաև ԵԽԽՎ-ն: Այս հանգամանքներում եվրոպական քաղաքական առաջնորդներն ուզում են, որ մենք մեր օգնությունն առաջարկենք Ադրբեջանում փոփոխությունների հասնելու համար, այլ ոչ վերջինիս կազմակերպությունից հեռացնելու նպատակով»,-նշում է Յագլանդը:
Ըստ նրա, ԵԽ-ն ձեռնպահ չի մնում Ադրբեջանում մարդու իրավունքների ոլորտում ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ զգուշացումներից: Միայն երեք շաբաթ առաջ ԵՄ մարդու իրավունքների գծով հանձնակատար Նիլ Մույժնիեկսը նորացրեց 2013 թ. իր նախորդ զեկույցը հավաքների ու կարծիքների արտահայտման ազատության մասին՝ խորը մտահոգություն հայտնելով լրագրողների հետապնդումների ու ձերբակալությունների վերաբերյալ: Անցյալ տարի ԵԽ Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Շվեյցարիայի, Լեհաստանի, Ռումինիայի և Ուկրաինայի դեսպանների պատվիրակությունն այցելեց Բաքու ու եկավ այն եզրակացության, որ Ադրբեջանը դեռ պետք է զգալի առաջընթաց գրանցի ԵԽ չափանիշների իրագործման առումով: ԽՎ բանաձևում նաև լուրջ մտահոգություն հայտնվեց կալանավորների խոշտանգումների հնարավոր դեպքերի վերաբերյալ:
«Բաքվում Եվրատեսիլի անցկացումից 2 տարի անց Ադրբեջանը կրկին ուշադրության կենտրոնում կլինի առաջիկա վեց ամիսներին: Ես անկեղծորեն հավատում եմ, որ կառավարությունը կօգտվի այս հնարավորությունից ցույց տալու համար իր կամքը երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակը շտկելու ուղղությամբ: Ոչ թե հանուն Եվրոպայի խորհրդի, այլ հանուն Ադրբեջանի ժողովրդի»,-ասվում է ԵԽԽՎ գլխավոր քարտուղարի հոդվածում:
Եվրախորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովը որոշում է կայացրել առաջիկա երկու տարիների ընթացքում Ադրբեջանում վեհաժողովի ոչ մի հանդիպում չանցկացնել: Պատճառն այն է, որ ադրբեջանական իշխանությունները վերջին պահին չեղյալ էին համարել մայիսի 22-23-ը Բաքվում ԵԽԽՎ Բյուրոյի ու Մշտական խորհրդի նիստներին մասնակցելու նպատակով ԵԽԽՎ փոխնախագահ, Ֆրանսիայի պատվիրակության ղեկավար Ռենե Ռուքեին արդեն իսկ տրամադրված մուտքի վիզան:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2014 թվականի հունիսի 1-ին: Այն չի գործի միայն ընտրությունների ժամանակ դիտորդական առաքելություններ իրականացնելու պարագայում:
ԵԽԽՎ-ն ընդգծել է, որ տեղի է ունեցել Եվրոպայի խորհրդի արտոնությունների ու անձեռնմխելիությունների մասին գլխավոր համաձայնագրի և Փարիզի արձանագրությունների խախտում, որոնք ապահովում էին կառույցի անդամների անձեռնմխելիությունն ու ազատ տեղաշարժը: Նման արգելքը ԵԽԽՎ Բյուրոն կարող է հանել այն դեպքում, եթե ադրբեջանական իշխանությունները երաշխավորեն Ադրբեջանում գործարար վեհաժողովի համար ճամփորդություն իրականացնելու ժամանակ դրա անդամների տեղաշարժման ազատությունը:
2011-ի սեպտեմբերի 5-ին որոշում է ընդունվել, համաձայն որի ԵԽԽՎ-ի կոմիտեները 2 տարի հանդիպումներ չեն անցկացնի այն անդամ-երկրներում, որոնք չեն հարգում Վեհաժողովի անդամների` պաշտոնական այցերի ընթացքում ազատ տեղաշարժի մասին համաձայնագիրը:
Ռուքեն Լեռնային Ղարաբաղ այցելած ֆրանսիացի օրենսդիրներից է: Նա նաև ֆրանս-ղարաբաղյան բարեկամության խմբի անդամ է: ԼՂ այցից հետո Ադրբեջանը նրան persona non grata է հայտարարել:
2013-ի օգոստոսի 2-ին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հրապարակեց այն մարդկանց ցանկը, որոնք այցելել են Լեռնային Ղարաբաղ ու այսուհետ անցանկալի անձ են: Փաստաթղթուն ներառված է 225 ազգանուն, որոնց մեծ մասը Ռուսաստանի քաղաքացիներ են:Նրանց թվում են հայտնի դեմքեր, ինչպես, օրինակ, ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի տնօրեն Կոնստանտին Զատուլինը, Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի անդամներ Ֆրանսուա Ռոշբլուանը, Ժորժ Կոլոմբիեն, Վալերի Բուայեն, ինչպես նաև Մեծ Բրիտանիայի Լորդերի պալատի անդամ, բարոնուհի Քերոլայն Քոկսը, իսպանացի օպերային երգչուհի Մոնսերատ Կաբալյեն և մի շարք այլ հայտնի մարդիկ:

«В последнее время много пишут о ситуации с правами человека в Азербайджане, среди авторов публикаций – The Economist, а также базирующаяся в Берлине неправительственная организация «Инициатива европейской стабильности». В центре внимания оказалось шестимесячное председательство Азербайджана в Совете Европы, которое он взял на себя в алфавитном порядке после Австрии. Страна, которая известна в западных столицах подавлением журналистов и блокированием активистов оппозиции, может председательствовать в организации, чья цель именно состоит в защите прав человека, демократии и верховенства закона. В то же время некоторые, кажется, предполагают, что Совет Европы в какой-то степени слеп к хорошо документированным нарушениям прав в стране, но я категорически отвергаю эту точку зрения», – пишет генсек ПАСЕ Тьорнборг Ягланд в European Voice в статье «Совет Европы не слеп в отношении нарушений прав человека в Азербайджане».
Он напомнил, что Азербайджан был принят в Совет Европы в 2001 году, в расчете на то, что его членство вместе с Арменией будет способствовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта. «К сожалению, эта надежда не сбылась. Ни какое-либо государство, ни ЕС, который играет активную роль в организации, публично не поставили под сомнение председательство Азербайджана, не говоря уже о членстве в Совете Европы. Этого не сделала также ПАСЕ. В таких обстоятельствах европейские политические лидеры хотят, чтобы мы предложили нашу помощь с целью добиться перемен в Азербайджане, а не с целью исключить его из организации», – отмечает Ягланд.
По его словам, СЕ не воздерживается от предупреждений по поводу ситуации с правами человека в Азербайджане. Только три недели назад комиссар Совета Европы по правам человека Нил Муйжниекс обновил свой предыдущий доклад от 2013 года о свободе собраний и выражении мнений, выразив серьезное беспокойство по поводу притеснения и ареста журналистов. В прошлом году делегация послов Совета Европы из Германии, Франции, Швейцарии, Польши, Румынии и Украины посетила Баку и пришла к выводу, что Азербайджану еще предстоит обеспечить значительный прогресс в реализации стандартов Совета Европы. В резолюции Парламентской ассамблеи также выражалась серьезная озабоченность по поводу предполагаемых случаев пыток и жестокого обращения с заключенными.
«Спустя два года после конкурса «Евровидение» в Баку Азербайджан вновь будет в центре внимания в течение следующих шести месяцев. Я искренне надеюсь, что правительство использует эту возможность, чтобы продемонстрировать свою волю улучшить ситуацию в области прав человека в стране. Не ради Совета Европы, а ради народа Азербайджана», – подчеркивается в статье генсека ПАСЕ.
Бюро Постоянного комитета Парламентской Ассамблеи Совета Европы решило наказать Азербайджан за «санкции» в отношении вице-президента ПАСЕ Рене Руке. Бюро приняло решение об отмене предполагавшихся в течение 2 лет в Баку заседаний комитетов ПАСЕ. Это решение, которое вступает в силу с 1 июня 2014 г., принято в связи отзывом властями Азербайджана уже выданной визы вице-президенту ПАСЕ, французского депутату Рене Руке для участия на заседании Бюро и Постоянного комитета ПАСЕ в Баку.
Бюро ПАСЕ посчитало, что отказ в выдаче визы вице-президенту является нарушением Общего согласия о привилегиях и неприкосновенности свободного передвижения членов ПАСЕ и Парижского Протокола.
Ограничение не будет касаться миссий ПАСЕ по мониторингу выборов.
Вместе с тем, ПАСЕ готов отменить это решение, если будет обеспечена свобода передвижения членов ассамблеи.
5 сентября 2011 года было принято решение, что комитеты ПАСЕ в течение двух лет не будут проводить встреч в странах-членах, которые не уважают договоренности, касающиеся свободного передвижения членов Ассамблеи в ходе официальных визитов. Это решение было применено в отношении Грузии в ноябре 2013 года.
20 мая азербайджанская сторона отказалась дать визу для въезда в страну вице-президенту Ассамблеи, члену делегации Франции в ПАСЕ Рене Руке. Р.Руке было отказано в визе из-за его посещения Нагорного Карабаха, из-за чего азербайджанская сторона «объявила его персоной нон-грата и запретила ему въезд на территорию страны».
2 августа 2013 года МИД Азербайджана обнародовал список людей, которые отныне будут считаться персонами нон грата за визиты в Нагорный Карабах. Всего в документе 335 фамилий. Большинство фигурантов списка – граждане России. Там значатся российские депутаты Алексей Митрофанов, Олег Похолков, Максим Мищенко, директор Института стран СНГ Константин Затулин. Также в списке упомянуты члены Национальной ассамблеи Франции Франсуа Рошблан, Жорж Коломбье и Валери Бойер, а также член Палаты лордов Великобритании баронесса Керолайн Кокс, испанская оперная исполнительница Монсеррат Кабалье, итальянский певец Аль Бано, отец Филиппа Киркорова – Бедрос Киркоров и ряд других известных персон.